A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
erdifefe

Ami az ezredfordulon létezett papíron, azt teljesen reális, fenntartható haderőnek tartom. Ebben semmi USA verő jelleg nincs. Én kizárólag Mo. védelmére gondolok, még csak nem is kívánok meghódítani egy országot sem.
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Mennyire lenne működőképes az alábbi elképzelés?

Mondjuk fogjunk 2 HUMWEE-t(azt úgyis olcsón lehetne kapni), egy TOW-os verzió kemény célok ellen, 1 M2-es géppuskával felszerelt puha célok ellen, járműként 4 ember. Ez összesen 8 ember. (Azért csak 4, mert egy ember helyét elfoglalná a plusz muníció.)

Ők lennének azok(kb.12-24 alakulat), akik az ellenséges utánpótlási vonalakat zaklatnák, üss és fuss taktika alapján, így (akár jelentős) erőket lekötve, a "front" mögött, levéve az ott harcoló alakulatainkról egy kis terhet.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 140
7 264
113
A fent leírt "kazettás bombás" elmélethez csak jelzem, hogy Magyarország csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, hogy a kazettás bombákat tíltsák be és ebből következően Magyarország már meg is semmisítette a MH-nál raktáron lévő kazettás bombákat. Erről volt egy hosszú cikk a Magyar Honvédben.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 161
113
antigonosz

Szia!

"4-5000 fő nem tudom melyik laktanyába férne be de nem sokba az biztos."

Ne a jelenlegi laktanyákból indulj ki, én itt komplett bázis kiépítésről beszélek.

"Gondolom te se adnád fel az életviteledet, házad, családod,rokonság, barátok,kapcsolatok, másodlagos bevételi források azért hogy 150km odébb költözz."

Én 220 km-el költöztem odébb. És arról is beszéltem, hogy bérlakásokat kell biztosítani. (Jó példa Tököl és az oroszok)

"Ahol megszűnt laktanya, ott a település is megszívta. "

Ez nem honvédségi kérdés. Ez már regionalizmus, semmi köze a haza védelméhez.

"- Ha 3 bázisba bezsúfolsz mindent akkor az ország másik 1300 települése tök üres, az ellen azt csinál ott amit akar. "

Már bocs, de ez nem a középkor. Nem 3 vár van amit védünk a többi meg had pusztuljon :-D
Itt arról van szó, hogy 3 bázisból kiindulva lehet megvédeni az országot, úgy, hogy nem a városokban veszed föl a harcot az ellenséggel hanem előtte.
Senki nem fog a bázison ücsörögni és várni, hogy az ellen majd jól megtámadja.
Ráadásul beszélhetünk még a reakció időről is. 60-100 helyen szétszórt kis erők , hogy és mennyi idő alatt vesznek föl védekező majd támadó pozíciót így szanaszét szóródva az országon belül.
Egy helyben lévő dandár, aminek az állománya is helyben van (laktanyákban és helyi bérlakásokban) sokkal gyorsabban mozgósítható, és szinte azonnal bevethető.

"- 3 bázis 3 célpont. Nem véletlen csinálják a svédek a sok tartalék repteres dolgot. "

Svédország semmiben sem hasonlít Magyarországra. Még a potenciális ellenfelek is más léptékben mozognak.

"Nem csak a 3 bázist kell megvédeni.
Meg kell védeni az elektromos áram termelő erőműveket. stb... "

Persze, hogy nem. De senki nem mondta, hogy vonjuk meg a telepített légvédelmet például Pakstól.
Sőt nem csak a légvédelemről van szó, fontos pontokon én is kiemeltem a helyőrségek szerepét. De a helyőrség névben benne van a feladatuk is, egy konkrét hely védelme. Semmi több.
 
D

danielblack

Guest
A fent leírt "kazettás bombás" elmélethez csak jelzem, hogy Magyarország csatlakozott ahhoz a kezdeményezéshez, hogy a kazettás bombákat tíltsák be és ebből következően Magyarország már meg is semmisítette a MH-nál raktáron lévő kazettás bombákat. Erről volt egy hosszú cikk a Magyar Honvédben.

Nem mondtál újat. Elég nagy hiba volt. A lengyelek a mai napig rendelkeznek ilyen fegyverekkel ha jól tudom! Kis haderőnek muszáj kihasználni a rendelkezésre álló lehetőségeket!
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
erdifefe

Ami az ezredfordulon létezett papíron, azt teljesen reális, fenntartható haderőnek tartom. Ebben semmi USA verő jelleg nincs. Én kizárólag Mo. védelmére gondolok, még csak nem is kívánok meghódítani egy országot sem.


Nem mondtam hogy a Te elképzelésed az egy usa vero hadsereg. Én azt mondtam hogy eloszor is nézzunk korul hogy milye van a szomszédos országoknak.Szorozzuk meg kettovel,és arra fogunk rájonni hogy két század vadászgép,két század harci heli meg elég szép számú foldi pct. meg tuzérség az még túl sok is hogy egy olyan offenzívát megállítson amilyet a szomszédaink a jelenleginél kétszér nagyobb és jobban felfegyverzett hadseregukkel tudnának indítani.
24 harci gép az lóf@sz. Viszont ha van még 24 harci heli,meg foldi pct meg tuzérség akkor oda lyukadunk ki hogy az már boven egy olyan hadsereg ami miatt egy kornyezo ország sem akarna megtámadni minket.
Illetve. Ugye egy háborúnak vannak elozményei nem pedig úgy indul hogy holnap a románok lerohannak minket 600 hk -val.Na szóval egy háborúnak vannak elozményei amiben mindkét oldal felkészul mert a diplomácia kudarcot vallott.
A bázisokkal kapcsolatban valaki mondta hogy mindegy hogy egy kijelolt határszakaszra 3 bázisról vagy 40 rol megy az ember és hadianyag.Egyáltalán nem.Ugyanis ha cask 3 bázist kell fenntartani a 40 helyett akkor az nyilván sok sok milliárdos megtakarítás.Meg az hogy 3 bázis az cask 3 célpont.Mégis pl Kecskemétet a románok mivel pusztítanák el?? Vagy Pápát ?? Meg ez a Kecskemétet szétlovom egy rakétával ha ok kezdeményeznek. Ez megis mi???? Ugye ha odáig fajulna a helyzet akkor már mindkét oldalon rég mindenki készultségben lenne. Ezt a szétlovok egy rakétával mindent dolgokat meg inkább ne eroltessuk. Ennyi erovel mi meg megk ú rjuk Bukarestet egy atombombával............... Az ilyeneket inkább hanyagoljuk.

1 hk dandár az kb 200 harckocsi. 2 gl dandár meg kb 1200 ifv. Ennyije még Németországnak sincs.
És akkor hol van még a tuzérség? Meg a légiero. ? Továbbá a muszakiak,logisztikaiak,felderítok és stb még lehetne sorolni. Ez egy 55 ezres hadero lenne.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Ukrajnának talán de ok ugye nem fognak a NATO nak nekimenni.

"A németek nem tudnak átkelni az Ardennekken, onnan nem számíthatunk számottevő támadásra, telepítsük máshova az erődrendszert."

A románoknak elméletileg van nagyob létszámú páncélosa, 250-300 darab

(...)

Lehet itt elmélkedni hogy ki fog minket megtámadni tobb száz hk val, SENKI ugyanis a szomszédos országoknak nincs ilyen jellegu hadserege.Ez tény.

Azért ilyen kijelentések előtt nézzük már körbe egy kicsit:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_equipment_of_the_Romanian_Land_Forces

Ha csak a fele is igaz, akkor is 1320 páncélozott harcjármű, abból is 610 harckocsi, mellé szintén több száz csöves és rakétás tüzérség, kis és közepes hatótávolságú mobil légvédelemmel kiegészítve...

Sot ha odáig fajulna a helyzet akkor ugye eloszor is a románok osszevonnák oket a határon.Na ebbol kiindulva én megsoroznám azokat az ossszevont csapatokat egy jó kis zárótuzzel,meg mehetnek a harcigépek meg harcihelik.Az a roman támadás még azelott osszeomlana hogy elindult.

Azért a románokat se kell hülyének nézni... Gondolom amíg a légierőnk és az a pár darab D-20-as* vígan sorozza a magyar határ előtt "Ide lőjetek" táblával összegyűlt román sereget, addig az ő légierejük, tüzérségük és légvédelmük csapdlecsacsit játszik valamelyik laktanyában.

*Igen, direkt a mai állapottal számoltam, mert nagyon sokan valahogy hajlamosak abba az illúzióba ringatni magukat, hogy ha mi nekiállunk itt haderőt fejleszteni, akkor 20 év múlva is csak azzal a ~200 db. TR-85-össel fogjuk magunkat szembetalálni. Egy ukrán, román, szerb sereg, ahol velünk ellentétben megmaradt az összfegyvernemi felépítés, a Honvédséghez képest "filléres" tételből képes darabszámot és/vagy képességet növelni.
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
<blockquote rel="erdifefe3">Ukrajnának talán de ok ugye nem fognak a NATO nak nekimenni.

"A németek nem tudnak átkelni az Ardennekken, onnan nem számíthatunk számottevő támadásra, telepítsük máshova az erődrendszert."

A románoknak elméletileg van nagyob létszámú páncélosa, 250-300 darab

(...)

Lehet itt elmélkedni hogy ki fog minket megtámadni tobb száz hk val, SENKI ugyanis a szomszédos országoknak nincs ilyen jellegu hadserege.Ez tény.

Azért ilyen kijelentések előtt nézzük már körbe egy kicsit:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_equipment_of_the_Romanian_Land_Forces

Ha csak a fele is igaz, akkor is 1320 páncélozott harcjármű, abból is 610 harckocsi, mellé szintén több száz csöves és rakétás tüzérség, kis és közepes hatótávolságú mobil légvédelemmel kiegészítve...

Sot ha odáig fajulna a helyzet akkor ugye eloszor is a románok osszevonnák oket a határon.Na ebbol kiindulva én megsoroznám azokat az ossszevont csapatokat egy jó kis zárótuzzel,meg mehetnek a harcigépek meg harcihelik.Az a roman támadás még azelott osszeomlana hogy elindult.

Azért a románokat se kell hülyének nézni... Gondolom amíg a légierőnk és az a pár darab D-20-as* vígan sorozza a magyar határ előtt "Ide lőjetek" táblával összegyűlt román sereget, addig az ő légierejük, tüzérségük és légvédelmük csapdlecsacsit játszik valamelyik laktanyában.

*Igen, direkt a mai állapottal számoltam, mert nagyon sokan valahogy hajlamosak abba az illúzióba ringatni magukat, hogy ha mi nekiállunk itt haderőt fejleszteni, akkor 20 év múlva is csak azzal a ~200 db. TR-85-össel fogjuk magunkat szembetalálni. Egy ukrán, román, szerb sereg, ahol velünk ellentétben megmaradt az összfegyvernemi felépítés, a Honvédséghez képest "filléres" tételből képes darabszámot és/vagy képességet növelni.

</blockquote>


1.Ukrajna nem menne neki a NATO nak.Ugyanis a NATO 1 hét alatt szerteszétrúgná a seggét a Ukránoknak. Ugyanis Ukrajna nem minket támadna meg hanem a NATO-t.

2.Szerintem akkor nézzunk utána hogy jelenleg nekunk mi van papíron.Még nagyon sok minden.A valóságban mi van? Hát igen igen. Az számomra nagyon sok mindent elmond hogy Románia 10 év huza vona után szánta el magát arra hogy vesz 12 db F-16 ost (ha jól emlékszem valami 750 millio dollárért,ami nem egy eget rengeto osszeg).Ott a helyzet ugyanaz mint nálunk.Pénz van csak az kézen kozon eltunik.Egyébként hogy témába vágó legyen vannak romániában rokonaink és nemrég találkoztam egyikukkel aki a hadseregben szolgál páncélos alakulatnál,moldáviához kozel,ahol tudniillik a roman hadsereg legjobb alakulatai szolgálnak . Hát amiket elmondott ..........Na ezért mondom hogy az egy dolog hogy mi van leírva a wikipédián.A honvédség oldalára én is oda tudom szerkeszteni azt hogy van 1500 hk -nk. Attól mert a wikin ott lenne attól még nem lenne.

3.Az hogy én egy légiero orientált honvédséget hoznák létre az nem azt jelentené hogy mellette lenne 12 d-20 as loveg amivel soroznánk a határszakaszt.A légiero mellett ami 2 nap alatt hulyére verné a románt,mellette lenne kb 100 darab onjáró loveg,ami igencsak szép zárótuz lenne a románoknak,no meg a páncéltoro kepesség.Kornet vagy izraeli Spike mindegy.Hogy ez ido alatt a románok kártyáznának -e.nem hiszem.De szerintem egy ilyen helyzetben Te is meglépnéd azt hogy eloszor támadsz és nem várod meg amíg megtámadnak.

Nem is olyan régen kifejtettem hogy nem tomeghadsereg kell hanem kis létszámú,ultramodern hadero,és emellett egy olyan tartalékos rendszer amiben folyamatos a kiképzés.Ez nem 1-2 év alatt menne hanem ez egy kb 10 éves folyamat lenne.De inkább kezdjuk el ma ezt a 10 éves folyamatot,mint hogy 10 év múlva ugyanez legyen mint ami most van.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 367
68 773
113
Ugyanis ha cask 3 bázist kell fenntartani a 40 helyett akkor az nyilván sok sok milliárdos megtakarítás

Ti mondtátok hogy a honvédelem ne legyen pénz kérdés.:)
Hogy őszinte legyek a f...m se menne 300km-re hogy szolnokon honvédkedjek. Ezzel nyílván nem vagyok egyedül mert ha nem így lenne minden alakulatunk fel lenne töltve.

Meg az hogy 3 bázis az cask 3 célpont.Mégis pl Kecskemétet a románok mivel pusztítanák el?? Vagy Pápát ?? Meg ez a Kecskemétet szétlovom egy rakétával ha ok kezdeményeznek. Ez megis mi????

Ha jól emlékszem a 90-es években forgolódtak itt eleget a jugo migek, még pestig felmentek. Nem beszélve arról a sztoriról mikor a repnapra érkező usa gép bejelentkezett a reptér "mellől" hogy megérkezett. Pont kecskemét az a hely ahol nincs normális helyen tárolva a repülőgép csak jó esetben lemezhangárban. A szomszédomnak is van csak ő gabonát tart benn. Mi van akkor ha az ellen úgy gondolja nem készülget hetekig hanem gyorsan pontot tesz a dolog végére és a diplomáciai kapcsolatok megszakítása utáni nap ( vagy azt meg se várva hiszen a "Háború a diplomácia más eszközökkel való folytatása" ) elindítja a 14 vadászgépét laposkúszásban a föld felett 30m-el és kikapcsolja mindhárom repterünket de főképp a békésen ébredező Kecskemétit? Mint az izraeliek az Osirak erőművet irakban pl? Ebéd után még kilövik a radarokat (mert már abból sincs sok) és következő nap vagy 10 erőművet , elosztót, olajfinomítót ( Százhalombatta,Paks, Visonta,Kelenföld, Zalai-Dunai -Tiszai finomítók stb) leállít? Még 2-3 napig készülhet szárazföldi sereg de mire? A háború már elveszett. Ennyi.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@erdifefe3

Nem értem. Jövőbelátó módon kijelented, hogy a térség jelenleg legbizonytalanabb helyzetű és mellesleg a legnagyobb tömeghadseregével rendelkező Ukrajna nem menne neki egy NATO-tagországnak, viszont megelőző csapásokat és totális háborúra készülődést vizionálsz két NATO ország között. Ez szerintem eléggé paradox.

E mellé jön bónuszban az a meggyőződésed, hogy az USA-szövetséges Románia, ami ráadásul kulcspozícióval van megáldva az oroszokkal való közös tengerrel, nem képes túlfegyverkezni a Román Hadsereghez képest tized akkora Honvédséget.

Komolyan nem értem.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 077
18 825
113
erdifefe "

Jelenlegi állapotában a Honvédség, talán Szlovéniával tudna mérkőzni, többi szomszédunkkal nem. Bár lehet, a Szlovénokkal sem sokáig. A katonák egyéni fegyverzetét, felszerelését tekintve már velük sem. :(
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
@erdifefe3

Nem értem. Jövőbelátó módon kijelented, hogy a térség jelenleg legbizonytalanabb helyzetű és mellesleg a legnagyobb tömeghadseregével rendelkező Ukrajna nem menne neki egy NATO-tagországnak, viszont megelőző csapásokat és totális háborúra készülődést vizionálsz két NATO ország között. Ez szerintem eléggé paradox.

E mellé jön bónuszban az a meggyőződésed, hogy az USA-szövetséges Románia, ami ráadásul kulcspozícióval van megáldva az oroszokkal való közös tengerrel, nem képes túlfegyverkezni a Román Hadsereghez képest tized akkora Honvédséget.

Komolyan nem értem.


Vizionálok elméleti szinten,mint mindenki más.Háború a NATO és Ukrajna kozott szerinted elképzelheto. Vegul is minden elképzelheto.Vagy nem.Legalábbis én nem tartom az Ukránokat annyira hulyének,elvontnak,vagy nem is tudom minek hogy egy illyet meglépjenek.Gyakorlatilag a NATO az oskorba lone oket vissza.
Végul is itt minden amit leírunk vizionálás.Minden.
Miért is vizionálunk háborút romániával,ukrajnával stb.Torténelem miatt? Egy hadsereg végul is nem vizionálásokra van építve? Hogy mi lessz ha esetleg ez vagy az megtámad,vagy ha esetleg ez ellen vagy az ellen támadni kellene.Erre van építve egy hadsereg.Vizionálásokra.

Semmi olyat nem írtam hogy meg vagyok róla gyozodve hogy a románok nem tudnának minket túlfegyverkezni.Amit én mondok és ahogy elképzelem a honvédséget az az osszefoglalva hogy egy kis létszámú,de legalább annyira modern,hogy egyik szomszédos ország még csak nem is akarna arra gondolni hogy megtámadjanak.

Mi értelme van a Honvédségnek jelenleg ha nem tudja ellátni a feladatát?Mi értelme van akkor évi kétszázotvemilliárdot elkolteni rá?
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Mennyire lenne működőképes az alábbi elképzelés?

Mondjuk fogjunk 2 HUMWEE-t(azt úgyis olcsón lehetne kapni), egy TOW-os verzió kemény célok ellen, 1 M2-es géppuskával felszerelt puha célok ellen, járműként 4 ember. Ez összesen 8 ember. (Azért csak 4, mert egy ember helyét elfoglalná a plusz muníció.)

Ők lennének azok(kb.12-24 alakulat), akik az ellenséges utánpótlási vonalakat zaklatnák, üss és fuss taktika alapján, így (akár jelentős) erőket lekötve, a "front" mögött, levéve az ott harcoló alakulatainkról egy kis terhet.

Már megint kihagytatok a szórásból. Ennyire hülyeség amit írtam? :(
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Erdifefe
Mi az a légierő orientált haderő? A gyalogság biztosítja repülők haladási útvonalát. És fedezi, követi?
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Mijki
Az elgondolás jó volna, de az utak ellenőrzés alatt vannak. Gyalogosan könnyebb átszivárogni.
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
De a HUMWEE-kkal megnőne a mobilitás és szerintem lehet offroad is menni ezekkel a járművekkel. :) Persze a rejtőzködés jóval nehezebb lenne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 804
80 372
113
ijasz

Az amit az amik csinálnak:levegőből legyalázunk mindent és így sétagalopp van a gyalogsági/harckocsizó csapatoknak.Gyakorlatilag itt is a a szárazföldi egységeknek dolgoznak alá de már nem a tüzérség mint több 100 éven keresztül hanem a légierő.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 367
68 773
113
Voltunk mi már egy csapatban a románokkal. Akkor mikor fél erdélyt visszaügyeskedtük tőlük. Nagyon nem sok kellett akkor hogy egymásnak essünk. A szlovákokkal viszont ténylegesen háborúztunk a kis háború alatt miután felvidék egy részét visszakaptuk. Pedig ők is a németeknek nyaltak akkor. (mint az egész európa)
A történelem néha ismétli önmagát... A vonzalom pedig kölcsönös, de érdekes módon se ausztria,ukrajna, horvátország,szlovénia (lengyelország) nem ilyen unszimpatikus. Pedig ők is se fizetnek a földhasználatért.:)