A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@erdifefe3

A topik azért született, hogy saját, megvalósíthatónak mondható elképzeléseinket vitassuk meg, nem pedig a mindenkori kormányét.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 161
113
szittya88

Tényleg nehezen érthető a koncepciód, azt meg különösen nem értem, hogy miért akarsz szétlövetni városokat városi harccal.
Ez egy teljesen sík ország. Adja magát az, hogy a települések közötti sík téren vívjuk meg a harcot! Mivel mi vagyunk védekező felek, mi választjuk meg azt, hogy hol akasszuk meg az ellen támadását. Csak hatalmas "üres" tereken át lehet megközelíteni a városainkat, esély sincs arra, hogy álcázzák magukat.
Szerintem pont ezért fontos az, hogy Magyarország rendelkezzen páncélos erőkkel. Így sík terepen tudnánk megsemmisíteni az ellenséget és a városaink épsége is megmarad.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 804
80 372
113
Annyiban igaza van szittya88-nak,hogy városokban sokkal könnyebb városokban megállítani az ellenséget ráadásul sokkal kisebb erőt igényel adott mennyiségű ellenség feltartóztatása mint sík terepen és ami még nagyon fontos,hogy a városok minden esetben közlekedési csomópontok így az ellenség számára kiemelten fontos célok(a harcolóknak nem kell út de az utánpótlásnak igen).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 161
113
Az én koncepcióm, feltételezve évi 200 milliárd Ft plusz forrást a következő:

A honvédség fő erőit 3 nagy, jól kiépített bázisra összevonni. Ezeken a bázisokon van reptér, vasút és megfelelő közút.
Mindegyik bázison egy kb. 4-5000 fős dandár kap helyet.
A dandárok felszerelése a járművek tekintetében kb.:
400 PSZH (pl. Patria AMW)
50 Harckocsi
40 Önjáró tüzérség
10 Önjáró légvédelem (pl. Tunguska, Gepárd )
És az ezekhez kapcsolódó műszaki járművek, teherautók, felderítő járművek stb...

Ez csak egy típus lista, hogy lássuk, hogy mennyibe kerülne egy ilyen dandár jármű parkja: (Kerekítve, forintban, kb.)
Patria AMW: 0.4 milliárd Ft (Horvát beszerzésből számolva)
T-90 S/MS: 1-1.5 milliárd Ft (Különböző üzletekből számolva)
PZH-2000: 1.2 milliárd Ft (Vagy igaz vagy nem, netes forrás)
Tunguska M-1: 4 milliárd Ft (Vagy igaz vagy nem, netes forrás)

Nekünk egy dandárba kell:
400*0.4+50*1.5+40*1.2+10*4=160+75+48+40=323 milliárd Ft.
Vagyis csak a főbb járművek, ha mindenből jót veszünk 323 milliárd Ft-ba kerülnének!

Ez a bázis modernizálásával, a katonák felszerelésével, és az egyéb járművekkel együtt simán lehet akár 500 milliárd Ft/Dandár!

Ez azt jelenti, hogy 8 év alatt lehetne évi 200 milliárdos plusz befektetéssel fölállítani 3 ilyen dandárt.
Nem lehetetlen, de pénz kellene rá!

Ezen felül megyei jogú városonként létrehoznék egy hadianyag raktárat helyőrséggel.
Plusz a stratégiailag fontos helyeken szintén létrehoznék helyőrséget.
Ezek maximum 100 fősek lennének.
40 ilyen ponttal számolva (városok+egyéb fontos helyek) kb. ez 4000 főt feltételez.

Ha ezeket összeadjuk akkor kapunk összesen 19000 főnyi harcoló erőt.
Ehhez kéne még kb. 10000 "irodás" és akkor lenne egy a maival azonos létszámú, de ütőképes honvédségünk.

Ehhez persze kell politikai akarat meg 8 év alatt 1600 milliárd Ft.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 804
80 372
113
fip7

Nem írjunk darabszámot mert pl 50 harckocsi az mi?Vagy 400 Patria az mi?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 161
113
dudi

Önmagamat idézem:
"A dandárok felszerelése a járművek tekintetében kb.:"

Amennyire én tudom Pl.:
1 orosz harckocsizó zászlóalj 41 harckocsiból áll.
1 USA zászlóalj meg 40 harckocsiból és 40 lövészpáncélosból.
Legalábbis a gépemen föllelhető infógrafikák szerint.

Ezért írtam kerekített számokat amilyen az 50.
Képzelj mondjuk a helyére egy orosz harckocsi zászlóaljat ha az a szimpatikusabb!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 804
80 372
113
fip7

Rátapintottál a lényegre,nincs értelme 50 harckocsinak ha csak 41 egy zászlóalj :)
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
@fip7
Ezek a nagy bázisos dolgok nekem annyira nem jönnek be, mert sebezhetőek, ezért extra légvédelem kellene hozzájuk (a dandár létszámán felül) több lépcsőben.

Amúgy amit itt leírsz az önmagában is óriási összeg, de ehhez még légierő és légvédelem se ártana. S ez a kettő kerül a legtöbbe.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Nem akarom szetlovetni a varosainkat de sik terepen mmegutkozni eleseggel igen csak nagyeroket kovetel meg mert nem eleg megutkozni egy adott ponton de a szarnyakat is biztositani kell hogy ne legyen bekerites... Az egysegek beasasara rengeteg muszakisra lenne szukseg emellett tuzersegre csapatlegvedelere harckocsikra ifv-restb.
Emellett cnem csak alegteret vede legierore de harcihelikre is.
A. Szarenyakra is nem csak a cetrumra.
Eszeru megoldas es varoskimelo az biztos de nem realis egy ien hadseregletrehozasaaegyik pilanatrol a masikra.
De amit en odok az eegymegvalosithato fejlodes. Nem kotelezo megvarnihogy a varosokigerjen el az elle de per pill nincs ami megalitana egy ilyenoffenzivat /igaz nincs is realis fenyegetesjelenleg de ez maskerdes.../ a hadsereg fejodhete ettol fuggetlenul ugyan ugy es kepesse lehetne tenni arra a feladatra hogy nyilt terpen felvegye a harcot az ellennel de az rengeteg pez es ido lenne. /neki kellenellni ne azt mondomhogy nem de addig ameddig nem rendelkezunk lyan serregelami epes erre a feladatra torekedjunk legalab a nagyvarosain vedelmere.../
Tudom en is hogy eros hadsereg kel eg minden nem is vagyok ellene. De amedig nem jon letre ne aljunk letolt gazyaval.

Mert ha most nekialnak az ittei almok megvalositasanak es se opas se semmi e lene minium 10 mire lenne valami latszat addig meg jo lenne a megyei helyorsegi rendszer olcsoaga miat.

Lefaragni a vizfejet mondok egy szamot elkuldeni 5000 teblabolot= 5000 teblabolovegkielegitese 12-28 milliard ft. /nem megy egyiknaprolamasikra ennek az osszegnek az eloteremtese./ sot lehet egy kotsegvetesievbe se ferne bele /az allam se szeghet munkatorveyt./
3 ev
5000 teblabolohelyett 10000 harcolo felvetele.
Helyet talalni a csapatoknal uly zaszoaljak szervezese fegyvernemek alarendelese. Laktanya kialakitas felszereles kikepzes fizetes.
200 milliard kotsegvetesbol kigazdalkodva +10 ev

Tehat13 ev es nincs se modern fegyverzet se fejlesztesre penz se uj eszkozbeszerzes.

Tehat eszkozbeszerzes.: mert teherautos loveszek megse lehetnek egy szal karabelyal es par rpgvel... X szamu tender kellene y fajtaju eszkozre.
Egy tipusu eszkoz beszerzese idoben 1 ev tedereztetes egyev csapatproba 5-7 ev allomanyfeltoltes /ez ne mellekesen nem letezo anyagi forrasokbol.../
Tehat +7-9 ev
3 fele eszkoz beszerzese /egyszerre nemfuthat parhuzaosan mert ncs ra keret/ tehat 3x7-9 ev osszevonok 8 ev 3x8= 24+13=37 ev..
Ez a nagy volumen

Az en tervem a egyei helyorseg 3-4 ev ugy hogy a honvedsegnek nincs oltsegebe /vagy csak minimalisba./
Es ameddig nem erik be a elsem indult fejlesztes atszervezes nem letolt gatyaval allunk az ellen szembe hanem +30% harcolo allomanyal.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 905
58 161
113
dudi

"Rátapintottál a lényegre,nincs értelme 50 harckocsinak ha csak 41 egy zászlóalj :)"

Én bele számoltam a harckocsi alvázas műszaki járműveket is, hiba volt.

Ha viszont ebből a zászlóalj felosztásból indulunk ki, akkor:
41 harckocsi+9 műszaki jármű (vontató, aknaszedő, hídvető)
410 PSZH (10*41)
41 tüzérség
10 légvédelem (3*3+1, "Tank Platoon")

silurusglanis

Elfogadom, hogy nem jön be. Ez is csak egy koncepció amin lehet vitázni.
Ha pedig költünk a légvédelemre az még plusz pénz, nem olcsó mulatság ám ez!
Viszont a 3 bázist ha jó a légvédelmed, könnyebb megvédeni, mint 60 kisebbet, azoknál esélyed sincs telepített légvédelmet kiépíteni!

Ráadásul én szerintem nem írtam földtől elrugaszkodott számokat, mégis majd 2000 milliárd Ft-ba fájna a dolog!
Most az aki 1000 tankokat ír, milyen összegre számít?
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
http://nationsdawnofanera.weebly.com/tanks.html

Itt van egy oldal amin nagyon sokminden le van írva hogy mi és mennyibe kerul.Tobbé kevésbé hiteles.
Ebbol lehet számolgatni hogy mennyibe kerulne fenntartani a technikát.
 

erdifefe3

Member
2013. január 15.
97
2
8
Az én elképzelésemben a honvédség alapja lenne 2 század vadászgép,kecskeméten és pápán 1-1. Pápán lenne a szállítógép flotta.Szolnokon lennének a helikopterek,harci és szállító (2-2 század, 24-24).A telepített légvédelmiseket gyorbol a mistralokkal egyutt elosztanám ezen 3 bázison.Ugyanis 2 század modern vadászgép mindenféle fegyverzettel, plusz a harci helik az totál overkill lenne mindennel szemben itt a Kárpát medencében ami bejon.
Nálam ez lenne az alap amire építkeznék.
 

Star Trek

Active Member
2010. április 19.
1 252
6
36
Remélem Hende azért jár a törököknél és a Koraiaknál mert érdekli a portékájuk. K9 Thunder licencbe gyártják a törökök is T-155 Fırtına ez van a K2 Black Panther Törökök megvették ezt is Altay néven .És teszem hozzá jóval olcsóbban állítják elő...
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Én szerintem elég lenne a vadászok mellé 1szd könnyű támadó - kiképző gép ebből a kategóriából nagy a választék. Harci helikopterből is elég lenne egy szd mennyiség.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Egy század PC-7 vagy 9 gépet én is tennék szolnokra. Vegyes feladatkörben: támadó/kiképző. Nyolv-tíz darab szerintem elég lenne hagyományos fegyverzettel.
SAAF árul is egy jó adag PC-7 est.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Hát nem tudom mennyivel erdifefe koncepciója, de az biztos,hogy akkor legalább 15-20 kiképző és könnyűtámadó repülőgépet tartanék rendszerben. Tényleg a Jak-52esekkel mi van? Lassan őket is cserélni kéne szerintem,én mondjuk akkor a Jak-130-at választanám,csak jót hallottam róla, ez pedig mindenféleképpen szükséges és még képességnöveléssel is járna,ami talán még az Albatrosoknál megvolt, bár erről nem tudok. Azthiszem egy Jak-130 esetleg T-50 vagy L-15 elég potens kis gép lenne ide.

A Mistralokat én pedig leszedném az Unimogokról,mert a lehető legrosszabb ötlet. Hogy miért? Rövid hatótáv,tehát a frontvonalhoz kellene küldeni körülbelül, akkor pedig inkább Igla vagy Stinger. Arról nem is beszélve,hogy az Unimog is korlátozott an tud mozogni,ez mellett magas felépítményű és a katonák ki vannak téve az időjárásnak, no meg az ellenséges tűznek, egy mesterlövész ki tudná szedni őket,úgy hogy észre sem veszik,hogy ott van. A Mistralt maximum fixen telepítve bázisok vagy városok védésére használnám. Én Gepárdal váltanám,azért kisebb talajnyomás, nem sokkal kisebb sebesség,no meg azért azt könnyebb elrejteni.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Most Kína.
Itt csak a szokásos hangzik el.
Ezért is adnék hitelt a kóreai tárgyaláson elhangzottaknak... és el tudok képzelni egy együttműködést a gyártásban, vagy a haditeknikai dolgaik gyártásának idetelepítésében(mint itt már tárgyaltuk, az esetleges EU üzlet reményében).

http://www.vg.hu/vallalatok/ipar/katonai-egyuttmukodesrol-targyalt-hende-csaba-kinaban-415601
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 841
31 000
113
pela3

A Jak-130 és az L-15, mint kiképző / könnyű támadó, hogy jön egyáltalán egy kategóriába a T-50-nel? Kb mintha a hello kittys pólót a Crysis3 nano-ruhájával hasonlítanád, hogy vagy ez vagy az, kb tökmindegy.