A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 538
113

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113
Az is lehet hogy a DHL és társainak csinálunk konkurenciat a futargepekkel. :) Egyébként vicces kívül tényleg van elég titkos irat vagy dolog amit napi szinten szállítani kell. Hogy ehhez repülő kell vagy sem én nem tudom. Annak idején minden reggel megjelent nálunk az átkelőn ha jól emlékszem az akkori NBH két tagja egy autóval és valamit vittek. Már nem emlékszem mit, rég volt, iratokat-e, vagy a belyegzoket ellenoriztek- e passz.

Addig jó, amíg nem téged visznek el.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 450
4 255
113
2017-ben más volt soron.
Valóban, a link azt is említi, hogy lengyel javaslatra a V4-ek beleegyeztek egy másik V4-EU harccsoport felállításába 2019 második felében.
Sőt "The V4 are considering to keep the Battlegroup as a permanent unit after 2016, which would set a precedent." Azaz fontolóra veszik, hogy megtartják a harccsoportot véglegesnek 2016 után amellyel precedenst teremtenek.
Sajnos az ukránok is be lettek vonva 2016 elején...válaszul a 2014-es orosz intervencióra Ukrajnában.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Persze,hogy jók lennének az A319esek támogatógépnek.Átalakitva a szerepkörhöz.De nem lesznek megfelelően átalakitva.Pártpolitikától függetlenúl irom,nem lehet államreform nélkül hadseregfejlesztésröl beszélni.Az államdiktatúra nomenklatúráját kell elösször lerombolni,hatékony és átláthat,felelőségre vonható szervezetűvé tenni.Utána lesz valódi haderőfejlesztés is.Én pl ezt a semmiben lógó minipáncélos hadsereget is elhibázott léésnek tartom.V4 eggyütműkdésre való hivatkozssal tendermellőzéseket meg a lopás melegágyának.Vizfej hizik,a kiskatonák meg elmennek osztrákba mosogatni.
Csak a te kedvedért:
https://honvedelem.hu/cikk/108954_h...s_ellen_lenne_hatekony_az_unios_vedelmi_kepes
Igen ezzel számolnak az elkövetkező 5-10 évben és ehhez fogják majd a szükséges (remélhetőeg) eszközöket,háttereket,létszámot kialakítani. Nem semmibe lógó minipáncélos hadsereg lesz hanem egy ehhez hasonló konfliktushoz fogják hozzáigazítani a szükséges felszereléseket,eszközöket,létszámot. (reméljük lesz is belőle valami). Magyarán sajnos igen nagy eséllyel számolnak egy ilyen helyzet kialakulására. Nem az 30-40 évvel ezelőtti doktrínákban kell gondolkodni.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
"Visszetérve azonban az izraeli Gulfstream V/G550 repülőgépekre (példaként említve a hasonló repülőgépek SIGINT alkalmazására), azok pont olyan jellegű SIGINT képességgel rendelkezhettek, mint amire most akár a hasonló karakterű Dassault Falcon 7X repülőgépek is átalakításra kerülhetnek a Magyar Honvédség számára. Más kérdés, hogy míg Izrael esetében egyértelmű, hogy a számos katonai jellegű konfliktus és biztonsági kihívás mellett szüksége van ilyen képesség kialakítására és fenntartására, addig Magyarország esetében jelenleg ennek oka talán nehezebben beazonosítható.

Az MNO cikke szerint “a rendszerváltás óta történt leszervezések következtében a honvédség elvesztette a repülőgép- és helikopterfedélzeti rádióelektronikai felderítési képességét, aminek a pótlása azért is jól jönne, mert ebből a NATO-ban és az Európai Unióban is hiány van. Ami a képi felderítést illeti, azt a Gripen harci gépekre függeszthető izraeli konténerek beszerzésével tervezik megoldani a közeljövőben.” Ehhez azért érdemes hozzátenni, hogy itt most vélhetően a Mi-17PP “repülő pingpongasztalról” lehet szó, ami azért kissé más kategória (volt már a maga korában is), mint egy SIGINT átalakított Falcon 7X (jelenleg).

A felderítés kapcsán egyébként teljesen egyértelmű, hogy a képesség megteremtése szerepel abban a HM utasításban is, amit korábban már elemeztem, mint ahogy szerepel az is, hogy szükséges a meglévő Nyitott Égbolt (Open Skies) képesség fenntartása, fejlesztése is. Márpedig az eddig ilyen célból használt An-26-os már rég kiszolgálta az idejét, ezért nem lepődnék meg, ha esetleg ilyen jellegű átalakítás is megtörténne. Más kérdés, hogy Open Sikes feladatokra a térségben inkább An-30-ast, vagy nagyobb katonai szállító repülőgépeket alkalmaznak.

A fentiek tükrében tehát azt aligha lehetne állítani, hogy nincs olyan katonai funkció, amibe belehelyezhető lenne akár Dassault Falcon 7X üzleti repülőgép beszerzése is, más kérdés, hogy talán szerencsésebb lett volna, ha a HM beszerzési koncepciója egy időben lett volna ismert, amiből a teljes fejlesztési projekt megismerhető lenne. Másik oldalról én egyébként abban sem látok problémát, hogy a mindenkori kormány rendelkezésére álljon egy VIP repülőgép is, úgyhogy a kérdéskört a véleményem szerint mindenképp érdemes lenne árnyalni."
https://jogalappal.hu/felderito-repulogepeket-vasarol-magyar-honvedseg/
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Csak a te kedvedért:
https://honvedelem.hu/cikk/108954_h...s_ellen_lenne_hatekony_az_unios_vedelmi_kepes
Igen ezzel számolnak az elkövetkező 5-10 évben és ehhez fogják majd a szükséges (remélhetőeg) eszközöket,háttereket,létszámot kialakítani. Nem semmibe lógó minipáncélos hadsereg lesz hanem egy ehhez hasonló konfliktushoz fogják hozzáigazítani a szükséges felszereléseket,eszközöket,létszámot. (reméljük lesz is belőle valami). Magyarán sajnos igen nagy eséllyel számolnak egy ilyen helyzet kialakulására. Nem az 30-40 évvel ezelőtti doktrínákban kell gondolkodni.
Ez egy üres politikai duma.Az eddigi infók egy hadosztály szervezetből kiragadott pc.dd,egy ugyanilyen módon kiragadott gépesitett dd,és egy homályos tartalmú különleges dd.Nem tűnik egy átgondolt,kor igényeihez igazodó haderőfejlesztésnek.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
"Visszetérve azonban az izraeli Gulfstream V/G550 repülőgépekre (példaként említve a hasonló repülőgépek SIGINT alkalmazására), azok pont olyan jellegű SIGINT képességgel rendelkezhettek, mint amire most akár a hasonló karakterű Dassault Falcon 7X repülőgépek is átalakításra kerülhetnek a Magyar Honvédség számára. Más kérdés, hogy míg Izrael esetében egyértelmű, hogy a számos katonai jellegű konfliktus és biztonsági kihívás mellett szüksége van ilyen képesség kialakítására és fenntartására, addig Magyarország esetében jelenleg ennek oka talán nehezebben beazonosítható.

Én be tudom azonosítani, hiszen jelenleg is csináljuk, csak alumíniumhenger helyett betonhengerben:
kanyahegy.jpg

(a Kánya-hegyi híradás-technikai torony)

Nem is tudom miért... ;)
 
T

Törölt tag 1586

Guest
az izraeli Gulfstream V/G550 repülőgépekre (példaként említve a hasonló repülőgépek SIGINT alkalmazására), azok pont olyan jellegű SIGINT képességgel rendelkezhettek, mint amire most akár a hasonló karakterű Dassault Falcon 7X repülőgépek is átalakításra kerülhetnek a Magyar Honvédség számára.
Elvileg persze lenne lehetőség valamilyen szintű átalakításra - mint pl. a lenti G550 Dragon ISR (intelligence, surveillance and reconnaissance) gép, de azért túlzott illúziók ne legyenek...Ez 100 millió USD feletti kiadás lenne gépenként! (és még messze nem IAI EL/W-2085 szintű AEW+C gép)
lockheed-dragon.jpg

Nyugi, ezek a gépek megmaradnak kormánygépnek
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Elvileg persze lenne lehetőség valamilyen szintű átalakításra - mint pl. a lenti G550 Dragon ISR (intelligence, surveillance and reconnaissance) gép, de azért túlzott illúziók ne legyenek...Ez 100 millió USD feletti kiadás lenne gépenként! (és még messze nem IAI EL/W-2085 szintű AEW+C gép)
lockheed-dragon.jpg

Nyugi, ezek a gépek megmaradnak kormánygépnek
Nem az a baj,hogy vettek 2 Falcont kormánygépnek.Én még 2 PC12est is vennék melléjük.Az a baj,hogy ezt haderőfejlesztés ccimszóval tették.Meg az Airbuszok is utasgép szinten maradnak,a dolgok jelen állása szerint.És erről egy régi Nagy Feró szám jut eszembe:Aki hazudik az csal.Aki hazudik az lop.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Nem az a baj,hogy vettek 2 Falcont kormánygépnek.Én még 2 PC12est is vennék melléjük.Az a baj,hogy ezt haderőfejlesztés ccimszóval tették.Meg az Airbuszok is utasgép szinten maradnak,a dolgok jelen állása szerint.És erről egy régi Nagy Feró szám jut eszembe:Aki hazudik az csal.Aki hazudik az lop.
Meg semmit nem vettek. De ez hogy vesznek nem uj mar az airbusoknal modtak hogy vesznek rampasat teherszallitasra es valami kossebbet felderitesre/futargepnek...
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 295
113
Nem az a baj,hogy vettek 2 Falcont kormánygépnek.Én még 2 PC12est is vennék melléjük.Az a baj,hogy ezt haderőfejlesztés ccimszóval tették.Meg az Airbuszok is utasgép szinten maradnak,a dolgok jelen állása szerint.És erről egy régi Nagy Feró szám jut eszembe:Aki hazudik az csal.Aki hazudik az lop.
Vettek? Még semmi hivatalos információ nem érkezett, csupán egy újság szerint vesznek majd ilyen gépeket de elég bizonytalan az információ. (Zárójelben megjegyzendő hogy a Magyar Nemzet Simicska Lajos tulajdona aki újabban nem épp kormányközeli, tehát akár egy hecc is lehet az egész). Persze ettől még vehetnek, de mint írtam a Magyar Nemzet nem a Magyar Közlöny. Amúgy eddig arról ment a rinya hogy az Airbus 319 túl nagy, most meg HA lesz kisebb akkor az se jó?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Meg semmit nem vettek. De ez hogy vesznek nem uj mar az airbusoknal modtak hogy vesznek rampasat teherszallitasra es valami kossebbet felderitesre/futargepnek...
Vegyenek.Kell kormánygép,használja az ország érdekében a kormányzat szorgalmassan.De ne a haderőfejlesztés cimszavával.Airbusok is átépitve MRTT mintára,nagyon hasznos,többcélú támogatógép lehetne.Utasgépként viszont már nem vagyok elragadtatva tőlük.Missziós katonák utaztatása az eggyetlen katonai feladata.Az egész misszizás magában egy politikai feladat.Van haszna,de ha öncélú pótccselekvés,akkor már drágább lesz a leves mint a hús.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Vettek? Még semmi hivatalos információ nem érkezett, csupán egy újság szerint vesznek majd ilyen gépeket de elég bizonytalan az információ. (Zárójelben megjegyzendő hogy a Magyar Nemzet Simicska Lajos tulajdona aki újabban nem épp kormányközeli, tehát akár egy hecc is lehet az egész). Persze ettől még vehetnek, de mint írtam a Magyar Nemzet nem a Magyar Közlöny. Amúgy eddig arról ment a rinya hogy az Airbus 319 túl nagy, most meg HA lesz kisebb akkor az se jó?

Dehogy vettek.
Szó sincs róla, nem tudom ki terjeszti ezt a pletykát, mindenki a választásokkal van elfoglalva. (ez a cikk is amiatt íródott)
Majd pont a simicska-média zászlóshajójának adnak ki erről infót....
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Vettek? Még semmi hivatalos információ nem érkezett, csupán egy újság szerint vesznek majd ilyen gépeket de elég bizonytalan az információ. (Zárójelben megjegyzendő hogy a Magyar Nemzet Simicska Lajos tulajdona aki újabban nem épp kormányközeli, tehát akár egy hecc is lehet az egész). Persze ettől még vehetnek, de mint írtam a Magyar Nemzet nem a Magyar Közlöny. Amúgy eddig arról ment a rinya hogy az Airbus 319 túl nagy, most meg HA lesz kisebb akkor az se jó?
Elgépeltem,bocsi.De megismétlem.Vegyenek Falconocat,nevezzék őket nyugottan kormányzati.diplomácciai gépeknek,és használja a kormányzat szorgalmassan ügyes diplomáciára az ország érdekében.Airbusokat meg épitsék át MRTT mintára,szolgálja a missziók logisztikai támogatását,a Gripenek CEP kitoló utántöltését,és legyen hozzá REH konténer is.De amit most látok,az katonai fejlesztésnek nevezet félmegoldások,meg félremagyarázás.Nem éppen bizalomgerjesztő
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
Namost ha és amennyiben véletlenül mégiscsak lesznek Falcon repülők, akkor a felderítő feladatkört laikusként (vagy szándékosan) össze lehet téveszteni az Open Sky fényképezéssel.
Ha fent hosszú távra akarnak „openszkáj képességet”, akkor a valószínűsíthetően 2019-20 körül véget érő An-26 korszak után is kell repülő, amivel lehet menni légifotózni.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113
Namost ha és amennyiben véletlenül mégiscsak lesznek Falcon repülők, akkor a felderítő feladatkört laikusként (vagy szándékosan) össze lehet téveszteni az Open Sky fényképezéssel.
Ha fent hosszú távra akarnak „openszkáj képességet”, akkor a valószínűsíthetően 2019-20 körül véget érő An-26 korszak után is kell repülő, amivel lehet menni légifotózni.

Jó, de az nem "légifotózás", hogy az ablakon keresztül kattintgatnak. :D
Én legalább is nem találtam semmilyen felderítő konfigos 7x-et.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Jó, de az nem "légifotózás", hogy az ablakon keresztül kattintgatnak. :D
Én legalább is nem találtam semmilyen felderítő konfigos 7x-et.
Az a helyzet hogy egy repülőgépet átalakítani úgy hogy képes legyen légifotózásra is - mondjuk Open Skies misszióhoz - nem egy nagy durranás.
Mind a 7X-et mind a 319-est be lehet fogni ilyesmire is.
A gép hasán alkalmas helyen - mondjuk a hátsó tehertérnél - vágni kell egy ablakot és meg kell teremteni a beépítési feltételeit egy ilyen giro stabilizált légikamerának:
ADS40-52.jpg

A többit már a kezelő a karosszékéből elintézi.
Aztán ha van pénzed és fan vagy akkor ezekhez is már olyan lencséket és kiegészítőket lehet kapni hogy be..rsz:eek:
image.jpg

A Németek is mostanában alakítják át az egyik A319-et Open Skies géppé, bár nem tudom minek.
Ahogy hallom az egész Open Skies egyezmény eléggé haldoklik. Az Oroszok nem engedték repülni az amikat Kalinyingrád fölött, és viszont, az USA is korlátozza az Orosz repüléseket...
A piacról megvehető 1 m-es felbontású műholdképek korában nem hiszem hogy sok jelentősége van maradt ezeknek a repüléseknek.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Az a helyzet hogy egy repülőgépet átalakítani úgy hogy képes legyen légifotózásra is - mondjuk Open Skies misszióhoz - nem egy nagy durranás.
Mind a 7X-et mind a 319-est be lehet fogni ilyesmire is.
A gép hasán alkalmas helyen - mondjuk a hátsó tehertérnél - vágni kell egy ablakot és meg kell teremteni a beépítési feltételeit egy ilyen giro stabilizált légikamerának:
ADS40-52.jpg

A többit már a kezelő a karosszékéből elintézi.
Aztán ha van pénzed és fan vagy akkor ezekhez is már olyan lencséket és kiegészítőket lehet kapni hogy be..rsz:eek:
image.jpg

A Németek is mostanában alakítják át az egyik A319-et Open Skies géppé, bár nem tudom minek.
Ahogy hallom az egész Open Skies egyezmény eléggé haldoklik. Az Oroszok nem engedték repülni az amikat Kalinyingrád fölött, és viszont, az USA is korlátozza az Orosz repüléseket...
A piacról megvehető 1 m-es felbontású műholdképek korában nem hiszem hogy sok jelentősége van maradt ezeknek a repüléseknek.
Én úgy tudom, ennek az Open Skies-nak eleve csak bizalomépítő feledata volt.