A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
960
2 377
93
Eszünkbe ne jusson gumikerekest venni. Bár eddig a hagyományokhoz hűen, semmit nem vettünk, a Zrínyi 2026 keretében, ami fegyver, a Honvédségnek. Gondolom, továbbra sem fogunk.

Mi a baj a gumikerekessel? A lánctalpasnak jobb a terepjáró-képessége, de 1. a lőszert amúgyis teherautóval kell vinni, 2. egy önjáró lövegnél nincs erre olyan szükség mint egy hk.nál (főleg hazai viszonyok között, rengeteg földúttal még a hegyvidékeken is), cserébe műszakilag problémásabb.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 987
113
Na rakjunk kicsit mi is a thémához.
Szerintem is van értelme egy tartalékos "nemzeti" milliciának. Lásd lengyel vagy csak pl Dán tartalékosságot.
Fiatalabb még most is akadna. Az más tészta hogy a multik, cégek herotott kapnak attól hogy valaki eléjük áll és közli velük hogy szeretne ÖTT tartalékos lenni. Az évi 20 napról meg nem is beszélve. A vezetők pr menedzserek meg humán osztály pontosan full liberál módon gondolkodik a legtöbbnél. Ritka kívételek akadnak szerencsére. Számukra minden ilyen megnyilvánulás a dolgozó részéről abszurd elfogadhatatlan stb. A legtöbbnél az indok majdnem egyforma amikor arra hivatkoznak hogy a termelés teljesítéséhez ősszeférhetetlen a szerepvállalás. Ilyen és ehhez hasonlókkal rázzák le az embert. Holott a legtöbb helyen meghaladja vagy eléri az évi 20 kieső termelési napot. Amire persze kényszerszabira küldik az embert. (Pár ismerős jelentkezni akart és így rázták le őket a különböző cégeknél) Teljesen más világban élnek. Leginkább az egyik fentebb írt komment megjegyzései teljesen igaz rájuk is mármint a gondolkodásukra.
Na visszatérve. Ha a kormánynak sikerülne ezzen a rendszerren változtatni reméljük fog különböző eszközökkel. Akkor máris lenne egy két év alatt minimum egy teljes zászlóalnyi hanem egy ezrednyi területvédelmi tartalékos. Ráadásul fiatalabb állomány. Igen lenne rá vállalkozó kedvű jelentkező. Szerencsére az értelmesebb bio robotok közt még van egy halovány vállalási szándék.
Felszerelés tekintettében nyugodtan jöhetnek a használt cuccok is. Csak egységes legyen. A múltkor írtam hogy a brit mk'6 os sisak megfelelő körülmények között legalább 30-35 évig jelentős minőségromlás nélkül eláll. (Repedések,anyagfárraság stb) egy repeszálló mellény szintén több évig eláll raktárron. A ruházatról nem is beszélve.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 987
113
A partizánháború azt jelenti hogy a területünk megszállás alá kerül, az meg rég rossz. Elsősorban nem arra kell készülni, az már egy végső opció.
A partizán - civilként él, ott pedig fel kell készülni
- nem védi a hadijog, tehát a megszállóktól függ mit csinálnak vele, de el lehet képzelni
- fegyvereket, lőszert, robbanóanyagokat kell rejtegetni, ami alaphelyzetben is bcs., tehát elég rendesen ott kell lenni fejben,
- megfelelő mentális állapotban kell lenni, az ad hoc helyzetekre, a hatósági cselekményekre, hogy bármikor bevihetik és likvidálják, a kínzásról nem is beszélve, bár van ilyen egyezmény, szerintem azt senki nem fogja betartani,
- a belső elhárítást működtetni kell, mert a partizánokat leginkább a kollaboráció fenyegeti

A megoldás inkább: szép folyamatosan erősíteni a nemzeti identitástudatot, a fiatalabb korosztályoknál, hozzá pedig egy nemzeti gárda-szerű szervezetet létrehozni, ahol alapvető ismereteket lehet oktatni.


pikk-pakk nem lehet felkészíteni normálisan embereket, az egy hosszabb folyamat, hirtelen felindulásból olyan is lesz,
továbbá kell olyan ember aki önszántából hajlandó is erre, leginkább a fiatalabb korosztályokról van szó (emiatt is hiányzik a megújított sorkatonaság - amit korszerűen átalakítva szerintem sokan bevállalnák - önkéntesség, anyagi juttatások, tehát fizetés szolgálati idő alatt, a munkáltatók együttműködése, értelmes, hatékony kiképzés, célfeladatok, 6-8 hónap pont elég volna ehhez, de ez társadalmi -politikai egyetértést kíván, ja és alaptörvény-módosítást) (és ha létre is jönne, több évtized amíg gyökeret ereszt egy újfajta milícia alapja)
Jelenleg én semmi akadályát nem láttom annak hogy egy fiatalnak egy 6 hónapos önkéntes sorkatonaságot felkínáljanak. Persze ahogy meg.. megfelelő jutatással. Ami akadálya még hogy laktanyák kellenének hozzá. Legalábbis a meglévőknél a feltételeket kialakítanni hozzá.
Érettségi után már vállalhatnák is. Kis anyagi ösztönzés az egyetemhez, főiskolához. Továbbá egy tarcsis szerződés is. Az a 6 (8) hónap az egyettem főiskola előtt simmán kibirható,vállalható lenne. Pláne úgy hogy egy nagyobb tandijtámogatást össze lehetne vele hozni.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Kőkemény, több tízmilliós büntetést kell munkavállalónként kiróni minden olyan vállalkozásra, amely akadályozza azok tartalékosi szolgálatát, amely összegből legalább tízmillió Forint értékig a diszkriminált munkavállaló is részesüljön, hogy megérje neki a feljelentés +a HR osztálynál dolgozókat szakmájuk gyakorlásától való minimum 3 éves eltiltással kell sújtani kollektíve, így büntetve az ott uralkodó légkört!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Jelenleg én semmi akadályát nem láttom annak hogy egy fiatalnak egy 6 hónapos önkéntes sorkatonaságot felkínáljanak. Persze ahogy meg.. megfelelő jutatással. Ami akadálya még hogy laktanyák kellenének hozzá. Legalábbis a meglévőknél a feltételeket kialakítanni hozzá.
Érettségi után már vállalhatnák is. Kis anyagi ösztönzés az egyetemhez, főiskolához. Továbbá egy tarcsis szerződés is. Az a 6 (8) hónap az egyettem főiskola előtt simmán kibirható,vállalható lenne. Pláne úgy hogy egy nagyobb tandijtámogatást össze lehetne vele hozni.
Ingyenes felsőoktatás a honvédeknek, a 10-15 éves tartalékosi szolgálatot nem vállalóknak meg maradjon a teljes költségtérítés. Nem normális, hogy állampolgári ellentételezés nélkül ingyenes a felsőoktatás hazánkban.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Ok, kevesebb mint egy, csak a kerek szám jobban hangzott.
Az arány nem stimmel.
Egyrészt sok olyan konfliktusról nem tudsz amit nem szellőztettek meg az aktuális felek, vagy nem annak, mert arcvesztés lenne, másrészt egy csomó patthelyzet vagy halk elvonulás történt éppen emiatt. Továbbá nem lehet éles határvonalat húzni hogy mi micsoda, volt ami úgy maradt de volt olyan is ami átment háborúba, de emellett bizonyos tevékenységek megmaradtak.
Afganisztánban a harmadik birodalom próbál szerencsét és gyakorlatilag ugyanúgy nem éri el a célját , bár győzelemnek kommunikálják. Irakban sem jött össze, és ott még a terep se "nehéz".
Számtalan eset van, ahol a látszat ellenére nem lett győzelem a megszállók részéről. Persze a veszteségek aránytalanok voltak, de a végeredmény a lényeg.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Az arány stimmel. Tudod, hogy Afganisztán történelmében félszáz sikeres hódításra és az ellenállás írmagjának is kiírtására jut az a pár modern sikerük, ahol egyben ráadásul masszív külső támogatást is élveztek!
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Pont most akartam én is ide tenni, csak én utálom, ha minden egyéb nélkül linkelnek valamit, azt olvass. Miért kéne pl mobilnetet olyan dologra elverni, ami téged nem érdekel, csak azt aki linkelte, stb? A cikk amúgy valóban érdekes, ez a lényege a topik szellemében, remélem nem haragszol:
"A könyvében is megjelenik a magyar katonai potenciál lerohasztása a 2000-es években.

Bár civil vagyok, én ezt személyes tragédiaként éltem meg 2006-8 környékén, a tisztikar nagy részéhez hasonlóan. Akkor zajlott a honvédségi nehézerő leépítése, és nagyon sok mindent elkótyavetyéltek. Filléres áron ment el 150 darab Gvozgyika, azaz a teljes önjáró tüzérség, 500 fölötti BMP–1-es páncélozott harcjármű, és úgy 80 T–72-est ingyen adtunk Iraknak. Nem csodálkoznék, ha az utóbbiak azután az Iszlám Államhoz kerültek volna, amikor Moszul elesett.

Ez arányaiban mennyi?

Magyarország gyakorlatilag teljesen leépítette a nehézeszközöket. A tüzérségünk lényegében megszűnt, a harckocsi-állományunknak a harmada ment el ekkor. Ilyet se a románok, se a szlovákok nem csináltak.

Mi volt a szöveg?

A legenda az volt, hogy ezek az eszközök már rossz állapotban vannak, de ez nem volt igaz. A nagy részét jó állapotban adták el Csehországnak, nem egy eszközt nem sokkal korábban újítottak fel. Volt egy naiv hozzáállás a világhoz, hogy eljött a béke, most már úgyis csak békefenntartó műveletekre kell menni például Irakba könnyű eszközökkel. Mondjuk ez az amerikaiaknak sem jött be, amikor páncélozatlan Humveekkal próbálták fenntartani a nemlétező békét, amikben aztán több ezer katonájukat darabokra robbantották.

20226344_f305868c24debb7b92b494140d60d9df_wm.jpg

Fotó: Huszti István
Hogy áll ma a magyar véderő potenciálja a szomszédos országokéhoz képest?

Románia, Ukrajna, Szerbia, Ausztria és valószínűleg Szlovákia is előttünk van összütőerőben. Vannak területek, ahol nem állunk olyan rosszul: a magyar légierő működőképes, miközben van olyan szomszédos ország, ahol felszállni alig tudnak. Tüzérségben viszont inkább nem mondanám, hogy mennyire lent vagyunk, pedig Kelet-Ukrajnában is bebizonyosodott, hogy az továbbra is rendkívül fontos. 2014 után elindultak jó folyamatok, ezért a magam szintjén én is igyekeztem mindent megtenni. A haderőt komolyan kell venni, részben ezért is írtam meg ezt a könyvet, mert aki elolvassa, nem fogja azt mondani, hogy a haderő luxus."
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Az arány stimmel. Tudod, hogy Afganisztán történelmében félszáz sikeres hódításra és az elle9nállás írmagjának is kiírtására jut az a pár modern sikerük, ahol egyben ráadásul masszív külső támogatást is élveztek!
Erőteljes továbbképzésre szorulsz történelemből.
Sem Nagy Sándor, sem a perzsák nem tudták csak ideiglenesen uralni őket és nem is a teljes területet, különálló törzsek mindvégig voltak, az állam kezdeményei a 18. században jelentek meg arrafelé. Nem tudom honnan veszed ezeket a hülyeségeket. Egyszer sem hódoltak be teljesen (mivel állam sem volt,) nemhogy ötvenszer.
Hozd ki az ellenőrződet.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Na rakjunk kicsit mi is a thémához.
Szerintem is van értelme egy tartalékos "nemzeti" milliciának. Lásd lengyel vagy csak pl Dán tartalékosságot.
Fiatalabb még most is akadna. Az más tészta hogy a multik, cégek herotott kapnak attól hogy valaki eléjük áll és közli velük hogy szeretne ÖTT tartalékos lenni. Az évi 20 napról meg nem is beszélve. A vezetők pr menedzserek meg humán osztály pontosan full liberál módon gondolkodik a legtöbbnél. Ritka kívételek akadnak szerencsére. Számukra minden ilyen megnyilvánulás a dolgozó részéről abszurd elfogadhatatlan stb. A legtöbbnél az indok majdnem egyforma amikor arra hivatkoznak hogy a termelés teljesítéséhez ősszeférhetetlen a szerepvállalás. Ilyen és ehhez hasonlókkal rázzák le az embert. Holott a legtöbb helyen meghaladja vagy eléri az évi 20 kieső termelési napot. Amire persze kényszerszabira küldik az embert. (Pár ismerős jelentkezni akart és így rázták le őket a különböző cégeknél) Teljesen más világban élnek. Leginkább az egyik fentebb írt komment megjegyzései teljesen igaz rájuk is mármint a gondolkodásukra.
Na visszatérve. Ha a kormánynak sikerülne ezzen a rendszerren változtatni reméljük fog különböző eszközökkel. Akkor máris lenne egy két év alatt minimum egy teljes zászlóalnyi hanem egy ezrednyi területvédelmi tartalékos. Ráadásul fiatalabb állomány. Igen lenne rá vállalkozó kedvű jelentkező. Szerencsére az értelmesebb bio robotok közt még van egy halovány vállalási szándék.
Felszerelés tekintettében nyugodtan jöhetnek a használt cuccok is. Csak egységes legyen. A múltkor írtam hogy a brit mk'6 os sisak megfelelő körülmények között legalább 30-35 évig jelentős minőségromlás nélkül eláll. (Repedések,anyagfárraság stb) egy repeszálló mellény szintén több évig eláll raktárron. A ruházatról nem is beszélve.
Mondjuk ezen lenne lekönnyebb változtatni:
- munka törvénykönyvebe az országgyűlés beleteszi a tartalekosoknak járó +20 napot;
- BTK-ban a tartalékosok jelentkezésének korlátozását meg szankcionálja;
- MH ösztöndíj alapítása annak, ha valaki tartalékos (+ van megfelelő bekerülési pontszáma és utána hoz egy jó átlagot) - egy félév nem orvos/vegyész szakokon kijön 300 rugóból, ami aprópénz. Főleg, ha azt vesszük, mennyit fizetnek most az adófizetők azért, hogy Stipendium Hungaricum ösztöndíjat kapjanak a BumbaBumbából érkező hallgatók... (annak is van értelme, csak akkor esetleg adhatnánk a saját állampolgárainknak is....)

+ VEGYÜNK MÁR VALAMITtTTtTttt....:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:

(sirdavegd haderőfejlesztési mesterterve:
- 50 db Abrams :cool:
- 30 db A-10 :rolleyes:
- 100 db Bradley :confused:
- egy hagyományos tengó a Balatonba, 20 Tomahawkkal :p
- illetve 40 db Chopper :D ("get to da choppaaaaa'!!!)
- meg valami mobil légvédelem ;)
- ennyi vacak mellé amúgy még kéne rendes tüzérség is, vagy már rég csődbe ment az ország, meg az összes szomszéd is?!:hadonaszos:)
 
  • Tetszik
Reactions: danielblack

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Pont most akartam én is ide tenni, csak én utálom, ha minden egyéb nélkül linkelnek valamit, azt olvass. Miért kéne pl mobilnetet olyan dologra elverni, ami téged nem érdekel, csak azt aki linkelte, stb? A cikk amúgy valóban érdekes, ez a lényege a topik szellemében, remélem nem haragszol:
"A könyvében is megjelenik a magyar katonai potenciál lerohasztása a 2000-es években.

Bár civil vagyok, én ezt személyes tragédiaként éltem meg 2006-8 környékén, a tisztikar nagy részéhez hasonlóan. Akkor zajlott a honvédségi nehézerő leépítése, és nagyon sok mindent elkótyavetyéltek. Filléres áron ment el 150 darab Gvozgyika, azaz a teljes önjáró tüzérség, 500 fölötti BMP–1-es páncélozott harcjármű, és úgy 80 T–72-est ingyen adtunk Iraknak. Nem csodálkoznék, ha az utóbbiak azután az Iszlám Államhoz kerültek volna, amikor Moszul elesett.

Ez arányaiban mennyi?

Magyarország gyakorlatilag teljesen leépítette a nehézeszközöket. A tüzérségünk lényegében megszűnt, a harckocsi-állományunknak a harmada ment el ekkor. Ilyet se a románok, se a szlovákok nem csináltak.

Mi volt a szöveg?

A legenda az volt, hogy ezek az eszközök már rossz állapotban vannak, de ez nem volt igaz. A nagy részét jó állapotban adták el Csehországnak, nem egy eszközt nem sokkal korábban újítottak fel. Volt egy naiv hozzáállás a világhoz, hogy eljött a béke, most már úgyis csak békefenntartó műveletekre kell menni például Irakba könnyű eszközökkel. Mondjuk ez az amerikaiaknak sem jött be, amikor páncélozatlan Humveekkal próbálták fenntartani a nemlétező békét, amikben aztán több ezer katonájukat darabokra robbantották.

20226344_f305868c24debb7b92b494140d60d9df_wm.jpg

Fotó: Huszti István
Hogy áll ma a magyar véderő potenciálja a szomszédos országokéhoz képest?

Románia, Ukrajna, Szerbia, Ausztria és valószínűleg Szlovákia is előttünk van összütőerőben. Vannak területek, ahol nem állunk olyan rosszul: a magyar légierő működőképes, miközben van olyan szomszédos ország, ahol felszállni alig tudnak. Tüzérségben viszont inkább nem mondanám, hogy mennyire lent vagyunk, pedig Kelet-Ukrajnában is bebizonyosodott, hogy az továbbra is rendkívül fontos. 2014 után elindultak jó folyamatok, ezért a magam szintjén én is igyekeztem mindent megtenni. A haderőt komolyan kell venni, részben ezért is írtam meg ezt a könyvet, mert aki elolvassa, nem fogja azt mondani, hogy a haderő luxus."
Érdekes könyv lehet, meg kéne venni. Aztán remélem nem használati útmutató lesz belőle, mint az 1984-ből, a Nagy Durranás 2-ből vagy a Machetéből...:eek:
Abból a szempontból már jó volt, hogy megírta, hogy rávilágított a szélesebb néprétegek számára is mindenkori kormányaink súlyos felelőtlenségére.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
a dan tartalekos rendszer nem igazan a legjobb pl da mert daniaba meg mimdig van sorkotelesseg. A dan tartalekosok 90% volt katona. A logisztikusok 4 honapot teljesitenek a loveszek 6 honapot a neheztechnikat kezelo szemelyzet 1 evet a komolyabb pl legi technikaat 2 ev a sorkotelezetseg.... Es ezek alkotjak a hjemmevaernetet otthonorseg et.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Ugyhogy ez nem olyan egyszeru a dan vegulis egy soros rendszer ami a kikepzesre szoritkozik gyakori szintentartasos kepzesekkel gyakorlatokkal annyi hogy mig ithon ingyen volt regen tartalekos az a kikepzett ember es altalaba nem kapott tovabbkebzest addig daniaba kap erte penzt tovabbkepzest adokedvezmenyt /megjegyzem a hh alatt daniaba is ugyvolt a tartalekos remdszer mint nallunk se penz se tovabbkepzes/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Ugyhogy jo a dan rendszer csak akkor a valos sorkotelezetseget is vissza kellene vezetni ithon.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Ertsd logisztikus 3 ho alapkik 1 honap logisztikai kepzes. Lovesz 3 ho alapkik 3 ho szakalap neheztecchnikat kezelo 3 ho alapkik 3 ho lovesz szakalap 3 ho harcjarmu vezgyak 3 ho muszaki haditengereszetnel 1 ev legieronel 2 ev a sorozas....

Es ha leszerel lehet othonvedelmis tartalekos ha nem fogadja el is tartalekos lessz csak nem kap se penzt se tovabbkepzest se adokedvezmenyt
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Erőteljes továbbképzésre szorulsz történelemből.
Sem Nagy Sándor, sem a perzsák nem tudták csak ideiglenesen uralni őket és nem is a teljes területet, különálló törzsek mindvégig voltak, az állam kezdeményei a 18. században jelentek meg arrafelé. Nem tudom honnan veszed ezeket a hülyeségeket. Egyszer sem hódoltak be teljesen (mivel állam sem volt,) nemhogy ötvenszer.
Hozd ki az ellenőrződet.

Nagy Sándor görögjei akkora népírtást remdeztek ott, hogy még jóval Sándor után is görög királyságok uralták a vidéket. Pont Sándor szisztematikus irtóhadjárata, a hegyi bázisok ostroma és szétzúzása a jó példa a gerillaháború kilátástalanságára egy elkötelezett ellenséggel szemben. Ez még jópárszor megismétlődött aztán azon a vidéken.

ps. Afganisztán történelme jórészt a szilárd álliság és fejlett városi civilizációk története. A primitív törzsiség korszakai viszonylag rövidek errefelé. Rövidebbek, mint Európában.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
A sorozas onkentes altalaba vallaljak mert eg hosszabb nyari tabor felfogasba egy kis elmenyszerzes... A barati tarsasagok nincsenek szetszedve aki ahova jelentkezik oda kerul keresre kissebb csoportok barati tarsasagok egy rajba szakaszba kerulese is teljesen termeszetes. Altalaba nem a legkozelebnilegkozelebbi laktanyaba kerik magukat hanem masik orszagreszbe /3 orszagresz van daniaba/ direkt kerik igy a szulok is altalaba igy akarjak hogy /megirom kerek perec/ le legyen a gond a gyerekrol ne jojjon haza minden hetvegen nevelodjon onalosodjon kicsit. /sokat szamit az is hogy az apa hol teljesitett soros szolgalatot anno/
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and sirdavegd