A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Nem nagy mert soha se egyedül megy, biztonságiak és tanácsadók szakpolitikusok stb Putyinhoz is vitte magával Csányi Sándort stb
Viszont tény, hogy ezért különgépet fenntatani hülyeség lenne. A pilótáknak beleszámít a repóra keretbe, a repülések úgy is nemzetközi távokon folynak az Airbusal, így két légy egy csapásra (azt mégsem várhatjuk el, hogy gyakorló repülés címén 6-8 órát körözzenek az országhatáron belül :D)
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Nem tudjuk mennyi pénzünk van, ez a helyzet. Szerintem annyi, amennyit akarunk. Ezt bizonyítják a történések. Akkor is ez volt, amikor mindent leépítettünk, mert csak annyit adtunk rá. Most meg HM büdzséből szinte alig vettünk valamit, miközben röpködnek a százmilliárdok már a hírekben. A helikopterbeszerzés ami fix. Nem hallottam hogy a HM saját zsebből fizetné. Vagy igen ? Tehát ha Viktor azt mondta erős lesz a Honvédség, akkor lehet hogy tényleg az lesz.
Anno ráadásul a haderődeformok ellenére ugyanúgy nem jutott pénz más területekre (oktatás, egészségügy, szociális kiadások) mint anélkül, cserébe vszont itt állunk letolt gatyával, rosz egészségüggyel, és oktatással. Én úgy látom, azért mindenhol vannak lépések a javításra, de most a HM élvez prioritást.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 357
113
Én inkább modernizálásokra gondolok. Mert ebben nagyon jók az izraeli cégek. Szinte bármilyen modernizációs csomagokban benne van a kezük a világban.
Számunkra mivel ár érzékenyek vagyunk előnyösebb is.
Itt elsősorban a modernizálások terén a T-72 ek (elbi system), légvédelem (kub), radarok stb. Légiharc rakétákra is gondolok de itt új vagy felújított izraeli példányok jöhetnének szóba. Már ha adnának el nekünk? Molni majd kisegít. Spike rendszer. (Az ár miatt itt nem nagy tételre gondolok. Olyan mennyiségben amely egy dandárt képes lenne kiszolgálni)
Felderítés és így tovább.....
A sok kicsi tétel ha utánna számolnánk így is több tízmilliárdos, (százmilliárdos) tételeket adna ki.
Ha ezt mindent új tételben szándénkoznánk megvásárolni akkor az csek nagyon vastag lenne. Több száz milliárdos lenne. És ebben hol lennének még a további helikopterek, repülők............

Mink van, amit modernizálni érdemes? Kub, Btr, T72, Brdm az kuka, már festékre is kár a pénz hozzájuk. Spike az esélyes, esetleg a Griffhez valami cucc, pl a Spice 250 , most is promózzák Farnborough-ban, F16/Griffhez.
De a legesélyesebb, hogy semmi bejelentés nem lesz most.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 357
113
Csányi gépe, azt bérelték, illetve szó volt róla, hogy megveszik. Egy ilyen gép birtoklása presztízs is, szükséges is, és olcsóbb utaztatni ezeken a kormánytagokat, mint az Airbuson. Régen kellett volna venni egyet.

Ez zsír új gép Csányinak, az előzőről volt pletyka, hogy megveszik, de aztán inkább Svájcba került. A legújabb hír 2 db Falcon 7x volt, amit felderítésre is használnânk, valahogyan. De erről is csend van egy ideje
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Mink van, amit modernizálni érdemes? Kub, Btr, T72, Brdm az kuka, már festékre is kár a pénz hozzájuk. Spike az esélyes, esetleg a Griffhez valami cucc, pl a Spice 250 , most is promózzák Farnborough-ban, F16/Griffhez.
De a legesélyesebb, hogy semmi bejelentés nem lesz most.
Esetleg J-Music a két erbocira, meg esetleg a későbbi szállítókra?
A T-72 akkor még szóba jöhetne ha lenne vagy 100-120 db belőle, és egységes modellek, de ezért a pár tucatért nem éri meg velük foglalkozni. A BTR kérdéses, némi modernizációval ki lehetne tolni az APC beszerzést, így előbb lehetne másra költeni, a BRDM kuka, a Kub is sztem, esetleg az alvázakat fel lehetne használni más légvédelmi rendszer platformjaként.
Esetleg még a SPEAR?
https://walterfarah.wordpress.com/2014/05/20/elbit-systems-spear-mortar-system/
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Jelenleg európában én úgy tudom hogy már harckocsi gyártás nincs. Képesség lehet megvan rá. De ahogy ismerve ezt a alvó szájú társaságot legalább 3-5 év mire megvakarnák magukat. Újabb 1-2 év mire képessek lennének egy komolyabb széria legyártásához. Szerintem az eus vonal tankban felejtős. Kívétel a használt leo-2. Amiről meg lemaradtunk.

Ne a politikusokból indúlj ki. A KMW szerintem pár hónap alatt tudna bármelyik Leopárd verzóból gyártani. Egy nagyvállalat a megrendelésekhez tud igazodni mindenben.
Bízom benne új gyártású eszközöket fogunk venni, minden nehéz fegyverből és a legjobbakat, vagy az ahhzo közeli minőségűeket. Látva az utóbbi hetek történéseit, remélem a MI-24 helikopter volt az utolsó, amire költünk, mint felújítandó egykori Szovjet technika. Vegyünk csak újat mindenből. Melleselg, mennyiség sincs semmiből, amit érdemes lenne felújítani a szárazföldieknek. Mit is ? T-72 kb., 30 db. KUB kb., 40 db, van. D-20 semmiképp, BTR járműveket meg mire lehetne felhozni,
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Anno ráadásul a haderődeformok ellenére ugyanúgy nem jutott pénz más területekre (oktatás, egészségügy, szociális kiadások) mint anélkül, cserébe vszont itt állunk letolt gatyával, rosz egészségüggyel, és oktatással. Én úgy látom, azért mindenhol vannak lépések a javításra, de most a HM élvez prioritást.

off. Az egészésgügyben szinte minde vidéki kórház megújűlt az elmúlt 8 évben. Igaz, az ellátás szinvonala nem lett sokkal jobb. Azonban ott van emberi tényező is, nagyon is. Igaz, a kórházfelújításokra ment pénzt nem szokták az egészségügyi büdzsébe venni. Mint ahogy szerintem a HM bűdzsét sem fogja terhelni nagyon sok fegyver beszerzés a jövőben.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
off. Az egészésgügyben szinte minde vidéki kórház megújűlt az elmúlt 8 évben. Igaz, az ellátás szinvonala nem lett sokkal jobb. Azonban ott van emberi tényező is, nagyon is. Igaz, a kórházfelújításokra ment pénzt nem szokták az egészségügyi büdzsébe venni. Mint ahogy szerintem a HM bűdzsét sem fogja terhelni nagyon sok fegyver beszerzés a jövőben.
Mint írtam történtek lépések.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 876
113
Na már a kínai nagykövet is látogatáson volt :)
https://honvedelem.hu/cikk/111494_a_kinai_nagykovettel_talalkozott_benko_tibor_honvedelmi_miniszter_
Ne a politikusokból indúlj ki. A KMW szerintem pár hónap alatt tudna bármelyik Leopárd verzóból gyártani. Egy nagyvállalat a megrendelésekhez tud igazodni mindenben
A gond nem a preszériával van (gyártás beindítása utáni első széria amivel a sort,gépeket-robotokat az embereket illetve a minőséget állítod be) Hanem amikor több százat kellene legyártani belőle. Akármilyen "rutinos" egy cég. De egy ilyen nagy széria legyártásához az elő készületet legalább 1-1,5 évet vennének igénybe. Ez mindenhol így megy (murhpi törvénye) Ahhoz meg több százas gyártási tételek kellenének.
Számomra úgy fest hogy a hazai hadi ipart mindenképp ki akarják alakítani. Ami egyrészt jó másrészt mivel lényegében semmi nagyobb jelegű ipari tapasztalatunk nincs. Így első körben a modernizációk/felújításokkal tudnák megteremteni valamilyen szintű védelmi ipar lépést a nagyobb kapacitások felé. Ami természetesen nem jelentené azt hogy ne szerezzenek be új fegyverrendszereket. De mivel szeretjük a magyaros megoldásokat szerintem a modernizáció/felújítások/újak beszerzésének elegye lesz itt. Egyrészt így jól lehet tálalni pr ben. Hadi ipar feltámasztása (felújítások/modernizációk által. Másodlagosan saját kisebb nagyobb fejlesztéseknek gyártásba kerülése. Új eszközök beszerzése: itt gondolván a közös eu hadsereg alapjainak lefektetése. Ez által a beszerzés árak várhatóan kedvezőben alakulnak. Így költségeket tudnak faragni. Igaz hogy "közös" lesz. De itthon mégis jól el lehet adni mint pr.
Legalábbis nekem ez esik le így.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 045
11 982
113
http://demokrata.hu/hir/belfold/koordinalt-fejlesztes-elott-all-magyar-honvedseg

Mostmár van nemzeti védelmi ipari és védelmi célú fejlesztésekért, valamint a haderő-modernizáció koordinálásáért felelős kormánybiztosunk is, sajnos a hír nem túl részletes Maróth Gáspárt nevezték ki a pozícióra.
Maróth Gáspár viselt dolgai:
https://index.hu/gazdasag/2018/01/24/egeszsegugy_palyazat_kartell/
Csekély 6.5 milliárdot tüntetett el ez a derék ember.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
Csak mert annyi szó volt róla, hát itt van némi videóanyag a puskacső gyártásról:
1:15-nél azok ránézésre 35-40 éves gépek.
1:45-nél az egy Pratt & Whitney 1/2 B30 gép csövek megfúrására. Elég antik már így európai szemmel, viszont egy új ,modernebb, mindent tudó gép 700000 dollár.
Egy felújított olyan gép viszont tizede, 65000 dollár, persze minőség, állásidő, szerviz passz.
2:15-nél? :) Ugye mindent nem tudnak a robotok.
4:10-nél ismét sima Noé idejéből való gép.
Szóval nem egy nagyon UFÓ dolog ez, megyénként 2-3 cég képzettségileg biztosan megoldaná, az esetleg hiányzó gépeket meg meg lehet venni.


A harmadik nem éppen katonai fegyver, meg nem hiszem hogy anno ennyit tököltek egy Manlicherrel 100 éve, de mindenesetre érdekes filmecske.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
Mi kapja, a Pilisi Parkerdő Zrt?
Az Air Force One-t meg az USAF kapta, mégis President Trumpli utazgat rajta. Szemét egy világ, de mégis ki legyen a példakép?!! Lehet(ne) sorolni azokat a külföldi politikusokat, államfőket akik menetrendszerű géppel utaznak külföldre államközi ügyeket intézni?
Komolyan ezzel foglalkoztok ? Igazi kis emberek vagytok, szánalamas.....
Inkább azon gondolkozzatok, milyen Izraeli védelmi együttmüködésre gondoltak.
Felhívnám figyelmet ez nem a társalgó , hogy azon puffogjatok hogy Orbán hogy merészeli egy magasrangú Magyar delegációs tárgyalásra az Magyarország repülőgépét használni, hanem ez egy HADITECHNIKAI FORUM. Kérlek fáradjatok át valamelyik erre fenntartott oldalra 444.hu, 24.hu stb....
Köszi
Arra akartam célozni, hogy páran mondták, hogy így fogják a honvédség 2% GDP-jét megtrükközni, hogy vesznek a honvédség égisze alatt mindenfélét, amit mások, másra fognak használni. Úgy tűnik nem volt teljesen alaptalan.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Csak mert annyi szó volt róla, hát itt van némi videóanyag a puskacső gyártásról:
1:15-nél azok ránézésre 35-40 éves gépek.
1:45-nél az egy Pratt & Whitney 1/2 B30 gép csövek megfúrására. Elég antik már így európai szemmel, viszont egy új ,modernebb, mindent tudó gép 700000 dollár.
Egy felújított olyan gép viszont tizede, 65000 dollár, persze minőség, állásidő, szerviz passz.
2:15-nél? :) Ugye mindent nem tudnak a robotok.
4:10-nél ismét sima Noé idejéből való gép.
Szóval nem egy nagyon UFÓ dolog ez, megyénként 2-3 cég képzettségileg biztosan megoldaná, az esetleg hiányzó gépeket meg meg lehet venni.


A harmadik nem éppen katonai fegyver, meg nem hiszem hogy anno ennyit tököltek egy Manlicherrel 100 éve, de mindenesetre érdekes filmecske.

Látom nem sikerült megérteni a lényeget.Nem puskacsövet nagy dolog gyártani hanem prec puska csövet.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
Arra akartam célozni, hogy páran mondták, hogy így fogják a honvédség 2% GDP-jét megtrükközni, hogy vesznek a honvédség égisze alatt mindenfélét, amit mások, másra fognak használni. Úgy tűnik nem volt teljesen alaptalan.
Ja. A jó 70 repülésből egyszer erre használták. Meg biztos ezzel veri a feleségét hétfő esténként, amikor az osztrák szanatóriumban van. Megmondja a Bolgár Gyuri is!
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and anonim999