A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Engem irritálnak a mindenféle komment nélkül ide vetett linkek, hiszen nem tudom, miért is kéne nekem azokat megnyitni, ha mobilról vagyok, miért kéne adatforgalmat rápocsékolnom, ha a cikk maga lehet nem is érdekel.
Szóval itt egy tegnapi cikk, némi áttekintés mi repül kis hazánk felett a szokásos fikázással a végén.
https://jetplanes.blog.hu/2018/07/29/forgoszarnyas_kavalkad_magyarorszag_felett
A cikk egyébként jóslásokkal is próbálkozik, mi lehet majd a másik húsz heli.

"Ez egyelőre több esélyes, de valószínű újra európai megoldás kiválasztása, hiszen a Brüsszelben szerzett sok politikai "rossz pontot" kompenzálhatják a vaskos összegű megrendelések, nevezetesen a H-215/225 típuscsalád valamelyik tagjának, "leánykori" nevén Super Puma/ Cougar helikopter megrendelése, hasonló, azaz 20 darabos mennyiségben."
dsc_2822_resize_1.jpg

"Elvi esélye van még a tengeren túli Sikorsky cégnek, amelynek lengyel fiókvállalata is gyártja a jól bevált Black Hawk helikoptert, ez az említett európai típusokkal ellentétben nem civil célokra, hanem ízig-vérig katonai helikopternek készült."
dsc_1463_resize_2.jpg
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 903
123 269
113
Engem irritálnak a mindenféle komment nélkül ide vetett linkek, hiszen nem tudom, miért is kéne nekem azokat megnyitni, ha mobilról vagyok, miért kéne adatforgalmat rápocsékolnom, ha a cikk maga lehet nem is érdekel.
Szóval itt egy tegnapi cikk, némi áttekintés mi repül kis hazánk felett a szokásos fikázással a végén.
https://jetplanes.blog.hu/2018/07/29/forgoszarnyas_kavalkad_magyarorszag_felett
A cikk egyébként jóslásokkal is próbálkozik, mi lehet majd a másik húsz heli.

"Ez egyelőre több esélyes, de valószínű újra európai megoldás kiválasztása, hiszen a Brüsszelben szerzett sok politikai "rossz pontot" kompenzálhatják a vaskos összegű megrendelések, nevezetesen a H-215/225 típuscsalád valamelyik tagjának, "leánykori" nevén Super Puma/ Cougar helikopter megrendelése, hasonló, azaz 20 darabos mennyiségben."
dsc_2822_resize_1.jpg

"Elvi esélye van még a tengeren túli Sikorsky cégnek, amelynek lengyel fiókvállalata is gyártja a jól bevált Black Hawk helikoptert, ez az említett európai típusokkal ellentétben nem civil célokra, hanem ízig-vérig katonai helikopternek készült."
dsc_1463_resize_2.jpg
Bocsi, a link zord egy blogbejegyzéséhez visz, ami a kiskunfélegyházi Arzenál fegyvergyárról szól.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
T

Törölt tag 008

Guest
Jobb lenne ha az indiai beszerzést hanyagolnánk. Az Arjunnak 25%-os a hadrafoghatósága. Nem tudom a T-90S-eket mennyire nagy odafigyeléssel szerelték össze a "640 millió embernek nincs WCje" országban, de én semmit nem vennék ami indiai.
A koreai K2-vel meg az a baj, hogy jelenleg a világ legdrágább MBTje. Bár lehet a Leo2A8 vagy a leendő Leo3 elveszi ezt a címet tőle.
A török megint megbízhatatlan. Jelenleg a muszlimok ellenségek, ki tudja mikor fordul meg a törököknél is a passzát szél. Arról nem beszélve, hogy az Altay-al semmi tapasztalat.
Jó lenne az oroszokkal kibékülni és T-90-eseket beszerezni tőlük akár egy Cseh-Szlovák-Magyar közös licenszgyártás keretében.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 600
24 984
113
T90 esetében hatalmas geopolitikai fordulatnak kell a térségben bekövetkezni, hogy a nyugati szövetségeseink jó szemmel nézzék. Mondjuk ha igaza lesz hóbagolynak és az USA KKE-t simán átcsoportosítja az Orosz érdekszférába akkor..... (mellékesen megjegyzem személyes kedvencem a T90)
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Jobb lenne ha az indiai beszerzést hanyagolnánk. Az Arjunnak 25%-os a hadrafoghatósága. Nem tudom a T-90S-eket mennyire nagy odafigyeléssel szerelték össze a "640 millió embernek nincs WCje" országban, de én semmit nem vennék ami indiai.
A koreai K2-vel meg az a baj, hogy jelenleg a világ legdrágább MBTje. Bár lehet a Leo2A8 vagy a leendő Leo3 elveszi ezt a címet tőle.
A török megint megbízhatatlan. Jelenleg a muszlimok ellenségek, ki tudja mikor fordul meg a törököknél is a passzát szél. Arról nem beszélve, hogy az Altay-al semmi tapasztalat.
Jó lenne az oroszokkal kibékülni és T-90-eseket beszerezni tőlük akár egy Cseh-Szlovák-Magyar közös licenszgyártás keretében.
300 millió rubeles árral bőven beleférne már az Armata is.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 987
113
"Kell köztes képzési eszköz is, hiszen a Zlinről vagy hasonló kategóriájú gépről nem lehet azonnal a Gripenre átülni. Ezek esetében is már tárgyalunk a lehetséges gyártókkal."

https://magyaridok.hu/belfold/korszeru-modern-honvedseg-epul-3339542/
Nem tudom hogy ki hogy van vele számomra fogalmazhatunk úgy is hogy egyre világosabb hogy területvédelmi erők a későbbiekben a "modern sorkatonasság és utánpótlás" szerepét fogják betöltenni. Ha egyre több a fiatal és későbbiekben a multik se zárkoznak el előle 2-3 év alatt modulrendszerben egész széppen fel lehetne készítenni a fiatalabb állományt. Ha bejön akkor viszonylag olcsón a lehetőségekhez képest kapnánk egy olyan állományt ami már tényleg tartalékul szolgálhat a "magasabb" egységeknek.
Megjegyzem hogy az eddigi kevéske cikkekből ez esik le.
 

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93
Jobb lenne ha az indiai beszerzést hanyagolnánk. Az Arjunnak 25%-os a hadrafoghatósága. Nem tudom a T-90S-eket mennyire nagy odafigyeléssel szerelték össze a "640 millió embernek nincs WCje" országban, de én semmit nem vennék ami indiai.
A koreai K2-vel meg az a baj, hogy jelenleg a világ legdrágább MBTje. Bár lehet a Leo2A8 vagy a leendő Leo3 elveszi ezt a címet tőle.
A török megint megbízhatatlan. Jelenleg a muszlimok ellenségek, ki tudja mikor fordul meg a törököknél is a passzát szél. Arról nem beszélve, hogy az Altay-al semmi tapasztalat.
Jó lenne az oroszokkal kibékülni és T-90-eseket beszerezni tőlük akár egy Cseh-Szlovák-Magyar közös licenszgyártás keretében.

Vess egy pillantást a katari A7+ rendelésre, a K2 kanyarban sincs.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Nem egeszen de kouel jarsz. A muveleti tartalekosok az "utanpotlas" alapja a teruletvedelmi egysegek egy belepo annak aki komolyabban gomdolja. Mehet at az omt be vagy hivatasos/szerzodesesnek. Minositezt esetbe persze a teruletvedelmisek is mozgositva lennenek. /de az a kikepzes amit kapnak nem teszi oket alkalmassa katonai muveletbe valo resztvetelre./ a kep nagyjabol ugy fog felallni. Hogy hivatasos/szerzodeses azonnal bevetheto. Omt par het felkeszitessel. /hisz az alapja mar megvan/ majd a teruletvedelmisek akik par ev szolgalat utan elernek egy alapkikepzett szintet tehat meki 3 ho szakalap kell hogy hasznalhato ero legyen. /ettol meg nem lesznek profik csak katonai muveletbe bevonhato./ es a vegen a sorozottak akiknek kell alapkikepzes es szakalap...

Egy haboru nem egyik naprol a masikra tor ki...
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Nem egeszen de kouel jarsz. A muveleti tartalekosok az "utanpotlas" alapja a teruletvedelmi egysegek egy belepo annak aki komolyabban gomdolja. Mehet at az omt be vagy hivatasos/szerzodesesnek. Minositezt esetbe persze a teruletvedelmisek is mozgositva lennenek. /de az a kikepzes amit kapnak nem teszi oket alkalmassa katonai muveletbe valo resztvetelre./ a kep nagyjabol ugy fog felallni. Hogy hivatasos/szerzodeses azonnal bevetheto. Omt par het felkeszitessel. /hisz az alapja mar megvan/ majd a teruletvedelmisek akik par ev szolgalat utan elernek egy alapkikepzett szintet tehat meki 3 ho szakalap kell hogy hasznalhato ero legyen. /ettol meg nem lesznek profik csak katonai muveletbe bevonhato./ es a vegen a sorozottak akiknek kell alapkikepzes es szakalap...

Egy haboru nem egyik naprol a masikra tor ki...
Én az ÖTT-t is eleve úgy csináltam volna meg, hogy mivel nem igazi katonák, nem viselhetnének katonai rendfokozatot, hanem kapnának a parolira egy-egy sávokat a képzettségi fokuknak megfelelő számban. Mondjuk aki rendszeresen sportol, jó a fizikuma, alapból kapna egyet mutatván hogy jó emberanyag. Akinek van múltja valamelyik fegyveres testületnél, az plusz egy, (így nekem már lenne kettő) a maradékot meg a képzettségi fokuknak megfelelően adnák. Nem lenne az, hogy jön egy egyenruhát sosem látott valaki, azt egyből hadnagy meg alezredes, és tiszteleg egy honvéd őrmesternek, a honvéd meg húzza a száját, hogy ez meg ki ez, soha nem volt katona és magasabb rf-a van mint neki. Az ÖVT-sek is saját rendfokozatot használnak, ahogy láttam tavaly, aki meg ÖMT-s az meg használhatná a régi rf-át, tartalékos előtaggal. Ez pont illeszkedne így abba a rendszerbe, amit felvázoltál.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Omt s hadnagy nem parancsol egy honved kk nak se.
A rendszer eleje miatt van gubanc a rendszerbe mert a nagyresze az omt s allomanynak katonai szollgalatot teljesitett./es ezekhez jottek az elokepzetseg nelkuliel./ ami az alakulaskor nem okozott problemat mert akkor meg nem volt tervbe az ott. /de most az elokepzetseg nelkuliek az ott hez mennek./ lasd foiskolasok/egyetemistak. Ott elott az omt be is voltak creditert. /kell par ev mire letisztul a rendszer./

Mondjuk a lenyeg megvan akit megcsap a puskapor szaga az bekerul egy ordogi korbe... Es amint lehetosege lessz ra megy feljebb. Ott bol omt be omt bol akik nem voltak szerzodesesek ha ugy alakul az elete sginte 100% hogy alair 3 evet...

Azert evek alatt addig addig csiszoljak a rendsszert mig a vegen tenyleg jo lessz.

2026 nak hala a levedlett technika se lessz kukazva ami nagy elony. Gondoljunk bele ha a sorossag megszunese ota lett volna tartalekos rendszer. A bmp k es a 72 esek zome a mai napig meglenne es valoszinuleg az onjarok maradtak volna rendszerbe es a d20 ak a taartalekosoknak.

Teljesen mas kepet mutatna ma a honvedseg ha ezt odobe meglepik.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 987
113
Én az ÖTT-t is eleve úgy csináltam volna meg, hogy mivel nem igazi katonák, nem viselhetnének katonai rendfokozatot, hanem kapnának a parolira egy-egy sávokat a képzettségi fokuknak megfelelő számban. Mondjuk aki rendszeresen sportol, jó a fizikuma, alapból kapna egyet mutatván hogy jó emberanyag. Akinek van múltja valamelyik fegyveres testületnél, az plusz egy, (így nekem már lenne kettő) a maradékot meg a képzettségi fokuknak megfelelően adnák. Nem lenne az, hogy jön egy egyenruhát sosem látott valaki, azt egyből hadnagy meg alezredes, és tiszteleg egy honvéd őrmesternek, a honvéd meg húzza a száját, hogy ez meg ki ez, soha nem volt katona és magasabb rf-a van mint neki. Az ÖVT-sek is saját rendfokozatot használnak, ahogy láttam tavaly, aki meg ÖMT-s az meg használhatná a régi rf-át, tartalékos előtaggal. Ez pont illeszkedne így abba a rendszerbe, amit felvázoltál.
A tartalékosoknál is beindul a tiszti/altiszti képzés. A honvédelemen is fent volt. Gondolom pont a felvázoltak miatt?
Nálunk is céloztak már rá hogy akinek nincs semmilyen előképzettsége az adott rendfokozathoz azokat több mint valószínűleg tovább küldik tartalékos altiszt/tiszti képzőbe. De mivel még a rendszer elején vagyunk így érthető hogy egy két évig gubanc van.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
A tartalékosoknál is beindul a tiszti/altiszti képzés. A honvédelemen is fent volt. Gondolom pont a felvázoltak miatt?
Nálunk is céloztak már rá hogy akinek nincs semmilyen előképzettsége az adott rendfokozathoz azokat több mint valószínűleg tovább küldik tartalékos altiszt/tiszti képzőbe. De mivel még a rendszer elején vagyunk így érthető hogy egy két évig gubanc van.
Kíváncsi vagyok, hogy a hivatalokból átzavart ÖTT-s hadnagyok, alezredesek tényleg fognak e menni valamilyen iskolába! :D
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
A hiavatalbol atvett ott sek. Nem fognak senkinek oarancsolni csak annak akinek eddig is parancsolnak civilbe. Haboruba logisztikai feladatot vegeznenek. Plusz egy biztosizek hogy egy haboru eseten a kozigazgatas csak ugy nem szunne meg teljesen mert egy tartalekos nem momdhat fel es lephet csak ugy le az orszagbol ha forrosodik a helyzet... A rendfokozatukkal en se ertek eggyet nagyon nem de ag teny hogy szukseg van logisztikara is a tartalekosok oldalarol is... A jarasok mozgosithato behivhato emer allomanyahoz is elengedhetetlen valamilyen szintu helyi logisztika. Nem csak fegyverrel kell ellatni a behivottakat el is kell jutniuk a kikepzo kozpontokba... Ha pestrol a hadkieg pk bol iranyitanak a jarasok kiiktatasaval tuti lassu lenne es bukott rendszer.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Nezd meg az erzsi kijutattast a nyugdijasoknak... Amikor mondtak fent hogy a helyi onkormanyzatok emberei osszak ki egy het allatt ment a felhaborodas hogy telen nem gyalogilnak. Lett a posta 3 honap allatt osztotta ki amit amugy az onkormanyzatisok egy het allatt... Na behivoknal csak egyenruhaba bujtatjak az olyanokat es kiszorjak egy het allatt amit a posta 3 honapig postazna. /mozgositas eseten gondolom mindenki vagja nem mindeggy mennyi az annyi./
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Nem magyar haderőfejlesztés, de érdekes az állítás, amit tartalmaz:
"„Minek árasszuk el Armatákkal a fegyveres erők egészét? A T-72-re hatalmas kereslet van a piacon, mindenki veszi. Az Abramsokkal, a Leclercekkel és a Leopardokkal összevetve, az ár, a hatékonyság és a minőség tekintetében jelentősen meghaladja őket. Ugyanez a helyzet a Bumerangokkal is” – idézte a helyettes kormányfőt az MTI."
https://index.hu/tech/2018/07/30/tul_draga_az_oroszoknak_a_sajat_tervezesu_szupertank/
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

drqv

Well-Known Member
2015. február 20.
722
1 144
93
A Katari Leo rendelésben voltak Pzh2000 es lövegek is illetve meg nem nevexett számù egyèb páncèlozott technika.

Another part of the existing contract is the delivery of 24 PzH 2000 self-propelled artillery systems. The contract also includes 32 Fennek vehicles and a quantity of Dingo Heavy Duty in three different versions. Six FFG Wisent 2 Support vehicles and nearly 100 Actros transporters from Mercedes-Benz, plus a training and support package are also part in the contract.

Igen, de ezek együtt ránézésre a 1.89 milliárd eurós szerződés harmadát sem teszik ki.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 046
18 731
113
Nem egeszen de kouel jarsz. A muveleti tartalekosok az "utanpotlas" alapja a teruletvedelmi egysegek egy belepo annak aki komolyabban gomdolja. Mehet at az omt be vagy hivatasos/szerzodesesnek. Minositezt esetbe persze a teruletvedelmisek is mozgositva lennenek. /de az a kikepzes amit kapnak nem teszi oket alkalmassa katonai muveletbe valo resztvetelre./ a kep nagyjabol ugy fog felallni. Hogy hivatasos/szerzodeses azonnal bevetheto. Omt par het felkeszitessel. /hisz az alapja mar megvan/ majd a teruletvedelmisek akik par ev szolgalat utan elernek egy alapkikepzett szintet tehat meki 3 ho szakalap kell hogy hasznalhato ero legyen. /ettol meg nem lesznek profik csak katonai muveletbe bevonhato./ es a vegen a sorozottak akiknek kell alapkikepzes es szakalap...

Egy haboru nem egyik naprol a masikra tor ki...

Nem tudom, de remélem, akik leszerletek, egykori hivatásosok, szerződésesek, minősített helyzetben behívják őket remélem. Olyanokra gondolok, akik nem álltak be semmiféle önkéntes tartalékos alakulatba. Sima civilek most, de életkoruk alapján alkalmasak lennének katonai szolgálatra, pláne hogy voltak katonák nemrégiben még.