A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 046
18 731
113
Nezd meg az erzsi kijutattast a nyugdijasoknak... Amikor mondtak fent hogy a helyi onkormanyzatok emberei osszak ki egy het allatt ment a felhaborodas hogy telen nem gyalogilnak. Lett a posta 3 honap allatt osztotta ki amit amugy az onkormanyzatisok egy het allatt... Na behivoknal csak egyenruhaba bujtatjak az olyanokat es kiszorjak egy het allatt amit a posta 3 honapig postazna. /mozgositas eseten gondolom mindenki vagja nem mindeggy mennyi az annyi./

Anno az állandó behívóparancs kint volt egykoron a taralékosoknál. Nekem is volt, talán 3 évig is, mire vissza kellett adnom a rendszerváltáskor. Akkor az volt az ukáz. hogy amikor bemondják a tv-ben, rádióban, azt amit ilyenkor be kell mondani, azonnal indulás oda, ahova a behívóparancs szól. Nem a postásra várt volna a tartalékos. Azonnali elrendelését a mozgósítésnak a médiában hírdették volna ki. Rádiók, tv.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Ez egy vh nal oke is de lasd ukrajnat ha mimdenkit egyszerre mozgositottak volna ko tidja mi lett volna. Emellett tobb fokozat van. No meg a civileknek most nem adhatsz behivoparancsot minden haztartasba.. /elsosorban a sorozottak elereset irtam nem a tartalekosoket. A tartalekosoke telefonon megoldhato./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Plusz ukrajna amikor az elejen a postas vitze a behivot egyszeruen nem vettek at az ajanlott levelet.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 881
5 209
113
Plusz ukrajna amikor az elejen a postas vitze a behivot egyszeruen nem vettek at az ajanlott levelet.

Itt sem lenne másként.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Nem tudom, de remélem, akik leszerletek, egykori hivatásosok, szerződésesek, minősített helyzetben behívják őket remélem. Olyanokra gondolok, akik nem álltak be semmiféle önkéntes tartalékos alakulatba. Sima civilek most, de életkoruk alapján alkalmasak lennének katonai szolgálatra, pláne hogy voltak katonák nemrégiben még.
Ne reménykedj. Fogalmuk sincs, hogy ki volt katona. Nekem kellett igazolni, hogy voltam, de még így sem fogadják el az éveimet, mert 2004 előtt szereltem le. Ugye a sorkatonaság is megszűnt 2004-el.
Egyébként, nem tudom minek kell leminősítenetek a tartalékos szolgálatot vállalókat. Én dolgoztam sorosokkal és látom a az önkéntes tartalékosok képzését is . Ég és föld. Mivel önkéntesek, motiváltak, sokkal inkább érdekli őket a katonásdi. A kiképzések végére aki bent marad, sokkal nagyobb harcértékkel fog rendelkezni, mint bármely volt soros.
Egyébként is, sok minden megváltozott azóta. Én a most oktatott (általános lövész) harcászati fogásokat sokkal jobbnak találom a réginél.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Ne reménykedj. Fogalmuk sincs, hogy ki volt katona. Nekem kellett igazolni, hogy voltam, de még így sem fogadják el az éveimet, mert 2004 előtt szereltem le. Ugye a sorkatonaság is megszűnt 2004-el.
Egyébként, nem tudom minek kell leminősítenetek a tartalékos szolgálatot vállalókat. Én dolgoztam sorosokkal és látom a az önkéntes tartalékosok képzését is . Ég és föld. Mivel önkéntesek, motiváltak, sokkal inkább érdekli őket a katonásdi. A kiképzések végére aki bent marad, sokkal nagyobb harcértékkel fog rendelkezni, mint bármely volt soros.
Egyébként is, sok minden megváltozott azóta. Én a most oktatott (általános lövész) harcászati fogásokat sokkal jobbnak találom a réginél.
Nem lenezve vannak a tartalekosok csak a kikepzetsegi szint nem ugyan az mimt egy szerzodesese. Egy ott mire osszeszedi az alapkikepzes tapasztalatait 4-5 ev. /es ugye ennyi ido allatt kopik./ es meg nincs szakalap.

Omt nel mas a helyzet ott zomeben szolgalatot teljesitett katonak vannak akik meg nem voltak katonak azoknak az alapkikepzes 1-2 ev alatt megvan es megy a szakalap tordelve.

egy szakalappal korlatozottan alkalmazhato harcteri cselekmenyekbe egy katona. Alapkikepzessel gyilkossag bekuldeni ilyen helyre.

De ezen nem kell meglepodni evi par het alatt nem lehet azt a tudast megszerezni mint 3 ev allatt.
Jobban mondva meg lehet csak sok par hetrs turnust le kell daralni ami hosszu evek.

Ezert van az hogy omt allomanyanak egy resze par napon masik resze par heten bellul bevetheto. Mig az ott par honap a sorozottake meg minimum fel ev.

Ezzel nincs baj igy van folyamatos utanpotlas /egyenleresen/
 
  • Tetszik
Reactions: honved

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Nem lenezve vannak a tartalekosok csak a kikepzetsegi szint nem ugyan az mimt egy szerzodesese. Egy ott mire osszeszedi az alapkikepzes tapasztalatait 4-5 ev. /es ugye ennyi ido allatt kopik./ es meg nincs szakalap.
/

4-5 év múlva elvileg már elvileg az ÖTT-nek is el kell érni a teljes harckészültségre való felkészítést, ami ugye nem az alap. A klasszikus alap kiképzés az kb. 1 év. Utána már az egyre nagyobb kötelékekben (század?) történő műveletekre való és a beosztására történő felkészítés zajlik. Tehát 2024-re teljes műveleti képességgel rendelkező századoknak kellene létezni. Ne feledd, hogy területvédelmi feladatok, mely a könnyű lövész és valami gerilla féle harcászat, komoly helyismerettel.

Nyilván nem a szerződésessel kell összehasonlítani, de a feladatuk sem fog egyezni a velük (sem a különlegesekkel, sem a harckocsi szerelőével, mert ugye a szerződésesek sem egyformák). Az ő pótlásukra van az ÖMT.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Igen az omt omt re amit irtal. Az ott meg szuksegallapotba. Ugyan az mint a sorozotte annyi hogy jobb kikepzest kap meg elobb kikerhlhet a muveleti teruletre. Ott nem fogja elerni a teljes harckeszultseget egy folyamatos a be es kiaramlas. Ketto. Az ott seknek lazabb a kikepzesi rendszeruk mimt az omt nek. 2024-2026 ra kb az 1\3 a er el olyan szintet hogy "korlatozottan" harcba bocsaljtkozhato legyen. 1\3 utba lessz e fele 1\3 meg viszonylag friss lessz. Es ez az arany valoszinuleg megelozo keszenletig igy is fog maradni./be ki aramlas./ ezzel nincs baj.

Haboru eseten nem koti a teruletvedelmi tartalekosokat a jarasuk/megyejuk. Barhova vezenyelhetoek. /senki se hidje hogyha ramennenek momdjuk szegedre a soproni ott sek addig ucsorognenek egyenruhaba mig sopron hataraig nem er az ellen./ ez a teruleti elv egy haboruba hasznos a bajtarsiassag miatt. Es a konnyebb atlathatosag miatt
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Guerilla vsapatok szabadcsapatok joval inkabb a buntetett eloeletu emberekbol all ossze /ok ugye nem kapnak behivot az elso korokbe./
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 881
5 209
113
Guerilla vsapatok szabadcsapatok joval inkabb a buntetett eloeletu emberekbol all ossze /ok ugye nem kapnak behivot az elso korokbe.

Őbennük azért nem biznék meg túlzottan.
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 046
18 731
113
Ne reménykedj. Fogalmuk sincs, hogy ki volt katona. Nekem kellett igazolni, hogy voltam, de még így sem fogadják el az éveimet, mert 2004 előtt szereltem le. Ugye a sorkatonaság is megszűnt 2004-el.
Egyébként, nem tudom minek kell leminősítenetek a tartalékos szolgálatot vállalókat. Én dolgoztam sorosokkal és látom a az önkéntes tartalékosok képzését is . Ég és föld. Mivel önkéntesek, motiváltak, sokkal inkább érdekli őket a katonásdi. A kiképzések végére aki bent marad, sokkal nagyobb harcértékkel fog rendelkezni, mint bármely volt soros.
Egyébként is, sok minden megváltozott azóta. Én a most oktatott (általános lövész) harcászati fogásokat sokkal jobbnak találom a réginél.

Elég hihetetlen hogy nem tudják kik voltak katonák és hol, milyen beosztásban. Anno egy sorozott katona is tud jól harcolni, sok haderő bizonyította ezt. Háborús helyzetben, ahol az életük a tét, összekapja magát mindenki. Háborús helyzetben biztos hogy nem elég az aktív és szerződéses, illetve a mindenféle tartalékosokból álló létszám.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Nem is igen biznak a szabadcsapatokba sehol sem. Ezert is szeretik a konfliktus vege fele daraloba kuldeni oket
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Pesten a hadkiegeszito es kozponti nyilvantarto parancsnoksagnal meg vannak a masolatok csak ugye a regi dokuk nagy resze meg ninvs digitalizalva. /az enyem mar alapbol ugy kerult be a. Rendszerbe es ott csinaltak papir alapu masolatot. / a regiekkel ez pont forditva van. /van ott ismerosom egy embernek atlagosan eleg tetemes dosszieja van allitolag amit be kell vinni a rendszerbe digitalis keresheto formaba./es ugye a frissitesek./ elkoltozott meghalt nevetvaltoztatott tobb gyereke szuletett azota... Van melojuk a regi iratokkal /napx db ot kell iktatniuk./ mig a mar digitalizalt rendszerrel egyszerubb a dolguk /ott szinte csak fenymasol es dossziez./
 

senki

Active Member
2018. július 27.
308
233
43
Ne reménykedj. Fogalmuk sincs, hogy ki volt katona. Nekem kellett igazolni, hogy voltam, de még így sem fogadják el az éveimet, mert 2004 előtt szereltem le. Ugye a sorkatonaság is megszűnt 2004-el.
Egyébként, nem tudom minek kell leminősítenetek a tartalékos szolgálatot vállalókat. Én dolgoztam sorosokkal és látom a az önkéntes tartalékosok képzését is . Ég és föld. Mivel önkéntesek, motiváltak, sokkal inkább érdekli őket a katonásdi. A kiképzések végére aki bent marad, sokkal nagyobb harcértékkel fog rendelkezni, mint bármely volt soros.
Egyébként is, sok minden megváltozott azóta. Én a most oktatott (általános lövész) harcászati fogásokat sokkal jobbnak találom a réginél.
Sajnos ez nem teljesen így működik. A sorkatonai szolgálatot a Hadtörténeti Intézet tartja nyílván és nem a 'Hadkieg". Békétől eltérő jogrend bevezetésekor kapja a KIEG az adatbázisokat. Neked ezért kellett a HIM-ből kérned az igazolásokat.
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Guerilla vsapatok szabadcsapatok joval inkabb a buntetett eloeletu emberekbol all ossze /ok ugye nem kapnak behivot az elso korokbe./
Ne haragudj de ez nettó képtelenség. Legalábbis, ha ez a terv és ez az amit a világ számtalan pontján harcoló gerillákból látnak a MH-ben akkor nagy baj van/lesz.
 

rumcajsz

Well-Known Member
2015. április 30.
703
1 034
93
Guerilla vsapatok szabadcsapatok joval inkabb a buntetett eloeletu emberekbol all ossze /ok ugye nem kapnak behivot az elso korokbe.

Őbennük azért nem biznék meg túlzottan.

1848-ban érdekes módon a tihanyi szerzetesek meg Kárpátalján a görög katolikus papnövendékek (lásd Andrejkovics Endre tüzér-teljesítménye a podheringi csatában) egy cseppet fegyelmezettebbek meg elhivatottabbak voltak mint Rózsa Sándor betyárjai, aki legszivesebben csak "ellenséges tulkok és birkák vérét vették"
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Sajnos ez nem teljesen így működik. A sorkatonai szolgálatot a Hadtörténeti Intézet tartja nyílván és nem a 'Hadkieg". Békétől eltérő jogrend bevezetésekor kapja a KIEG az adatbázisokat. Neked ezért kellett a HIM-ből kérned az igazolásokat.
Köszi szépen, ezt jó tudni.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Háborús helyzetben biztos hogy nem elég az aktív és szerződéses, illetve a mindenféle tartalékosokból álló létszám.
Persze, hogy nem. Akkor újra elrendelnék a sorozást. Úgy tudom, hogy megvan a jogszabályi háttér. Hogy hol és miként kezdenék el a kiképzéseket azt elképzelni sem tudom de esélyes lehet az ÖTT bázisán, mert mindegyik ezrednél vannak kiképző századok.