A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 341
68 642
113
Gondolom az alkatrész is olcsóbb hozzá mint a Rábához. A sok kivontból is lehetett kannibalizálni egy darabig.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Oké srácok.
A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai topikban arról értekeztek, hogy hogyan lehet kanibalizálással életben tartani 30-40 éves teherautókat.
Azért nem tartanám például rossz ötletnek, ha azonos kategóriájú gépeket hasonlítanátok össze bizonyos szempont rendszer alapján.
A Rába is gyárt 3 tengelyes teherautókat, ne a H-14-el kezdjünk össze hasonlítani egy Uralt, vagy egy KrAZ-t!
Pl.:
1.teherbírás
2.fogyasztás
3.terepjáró képesség
4.szerviz költség
De lehet tetszőleges az összehasonlítási lista tartalma, csak ugyan arra a kategóriára vonatkozzon!
Ha jól tudom KrAZ-ból is két típust tart rendszerben a Honvédség.
A KrAZ 255B-t és a 260-ast.
Uralból is több típus volt rendszeresítve ,de nem tudom, hogy melyik van még mindig aktív állományban, talán a 4320-as.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 341
68 642
113
4320D még biztos. Viszont nem tudom mindenhova kell e egyáltalán egy H osztályú Rába? Arra gondolok kissé túl kompromisszumos lett. Hogy is mondjam élvonalbeli technika a teherautók terén, de elég drága is egy sima , új civil teherautóhoz. Tábori körülmények közt sem biztos elég e a Rábához egy 13 csillag villás meg egy kalapács mint a Kraz Ural típushoz. Nem hiszem hogy egy tüzérségi vontatónak vagy egy utánpótlást szállító járműnek kell e egyáltalán ilyen kritériumoknak megfelelni mint a H osztálynak? Ráadásul a H osztályból is egy csomó alváltozat van kb 4 altípus pl csak a sima ponyvás kivitel. (lassan minden db külön típus) Terepes képességénél innét a monitor mögül szembetűnik hogy eléggé lenn van az alja és a gumik is inkább vegyes mintázatúak. Az kraz alá meg be lehet állni. De nem kesergek mert legalább nem 40 éves német matuzsálemekkel frissítünk hanem saját új gépekkel. Már ideje volt,a H-9-et is rendszeresíthették volna anno az Unimogok helyett. Mistralt cipelni minek sok milliós Mercedes? raba.hu/jarmu/katonai_jarmugyartas.html
ural_d3_4.jpg
dsc01545.jpg
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
antigonosz: Nem tudom,hogy az alkatrészek vásárlásába mennyire szólhatnak bele az oroszok,de nem feltétlen olcsóbb.

alfa74: Nem a H14-es rábáról beszéltem, az Uralok esetében egyértelműen a H25 ami felmerülhet..
Nem tudom milyen kannibalizmusról beszélsz,amikor tudtommal senki sem írt ilyet,mellesleg sem a RÁBÁNÁL, sem az URALoknál nem volt típus megjelölés. (DE csauk,hogy megnyugodj pont a H25-t és az 4320-t próbáltam összehasonlítani a források alapján, mellesleg KÉRDEZTEM és nem kijelentettem,hogy biztosan képesek)

antigonosz: Értem az aggodalmad, részben bennem is felmerült, főleg az alacsony hasmagasság, viszont elgondolkodtató,hogy tényleg szükség van-e olyan terepjáró képességre, amivel a KrAZ vagy éppen az URAL rendelkezik, bár ahogy én láttam, olyan óriási eltérés nincs az URAL és a RÁBA közt. A tüzérségi vontatóhoz van ugye több opció, a legjobb talán az lenne,ha a RÁBA legyártaná, az általatok már felvázolt követelményeknek megfelelő típust (szerintem simán képes rá) és elkezdené árusítani, mi is rendelhetnénk belőle pár darabot, bár személyes véleményem szerint a vontatott tüzérség felett már eljárt az idő. Szerintem pár évig (max 10) kibírnánk a vonatott tüzérséggel,de én utána váltanék,egyszerűen azért,mert az önjárónak nagyobb a mobilitása és a védelme is.




Mellesleg mennyire lehetne hülyeség a Pzh2000/Paladin ..stb önjáró lövegekhez egy vontatmányt tervezni és megépíteni? (elsősorban utánpótlás miatt (lőszer, kaja ..stb)) Vagy esetleg teljesen felesleges?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 341
68 642
113
Csak azért írtam a vontatót mert vontatott lövegeink vannak,szvsz lesznek míg valakinek neki nem ajándékozzuk. Pzh2000 kb 5 millió dodo, a menő izraeli és francia teherautóra épített holmik szintén. Nem tudom mikor veszünk építünk hasonlókat bár a szerbeknek van valami olcsóságos motyójuk ha jól olvastam fél millió körül.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 341
68 642
113
NORA B52 ről mit lhet tudni? Nem sok mindent találtam hozzá. Mennyire üti meg a mércét? Fél millió dolláros árra emlékszem, ez azért elég csekély a többihez viszonyítva. igaz kicsit úgy néz ki mint egy warinsky forgó kotró de mindegy.
Ncj8S.jpg
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Nekem is az a véleményem, hogy kell az önjáró tüzérség, de a nagyobb 155mm-es űrméretet pártolom. Van választék belőle bőven (M109A6 Paladin, pzh 2000,stb) és korszerű löszerek is vannak hozzájuk.
De találtam egy linket ,lengyel barátaink háza tájáról:
http://biztonsagpiac.hu/uj-lengyel-onjaro-tarack-epul

Viszont a vontatott tüzérséget sem felejteném el azért. Akár két űrméretben is.
 

vajk

Member
2012. október 23.
45
0
6
Vajon hogy nézne ki egy mrap és atmos hibrid? Jó kiindulási pont lenne az újjászerveződő hadiparnak. Szerintem egyből világhírűek lennénk. XD
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 884
58 066
113
A vontatott tüzérséget én nem írnám le, az USA sem tette, sőt lett új, könnyebb verzió is a régiek helyet. (Azt hiszem M777 néven fut)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
Vajon hogy nézne ki egy mrap és atmos hibrid? Jó kiindulási pont lenne az újjászerveződő hadiparnak. Szerintem egyből világhírűek lennénk. XD

Szingapúri 120mm-es SRAMS automata aknavető délafrikai RG-31 Nyala MRAP járművön:
idex_2007_agrab_001.jpg


A 155mm-es tarack+MRAP kombóhoz szintén egy délafrikai jármű, a G6 áll közel:
g6_12.jpg


Egy a német DONAR rendszer teherautóra aplikált változata mellett:
list.bw.kmw.agm02.500.jpg
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Én vagyok ilyen kreatív és idióta vagy ti is eltudnátok képzelni a plató helyére 1 rakéta-sorozatvetőt? :D
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Oda nagyon sok mindent el lehetne képzelni, de csak azok lesznek meg valósítva, aminek a nevében benne van a "mobil víztisztító" és vagy a "biolabor" kifejezés. Mi ugyanis ,ezen új szuper képességekkel fejlesztjük a hadseregünket. Csoda, hogy még nem gerjesztettünk fegyverkezési versenyt és ült össze miattunk a Biztonsági Tanács!
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Én vagyok ilyen kreatív és idióta vagy ti is eltudnátok képzelni a plató helyére 1 rakéta-sorozatvetőt? :D

Már komolyabb rakéták is indíthatók lennének róla.

http://www.military-today.com/artillery/9a52_4.htm

http://www.military-today.com/artillery/himars.htm

A HIMARS akár egy ATACMS rakétát is indíthat ami nálunk már a hadászati kategóriát súrolja :)