A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Mindenhol megvan az „üzletember”, mint a „pénzügyi és jogi szakmeber” altípusa, csak nálunk súlyosbítja a homo-szovjetikusz jellem.

Az elejével nem vitázok, mert az idő annál többet ér.
A FUG és főleg a PSzH értelmetlen, felesleges erőfeszítés volt ( a lengyel-cseszlovák vonalhoz betársulva jobb eszközhöz jutottunk volna: OT-64 )
Abban egyetértünk, hogy az 566-os Csepelért kár. A PSzH2 szintén erőforrás pazarlás volt. Mi akkor sem voltunk benne abban a körben, ahol saját észből fejlesztenek páncélozott járműveket. A D10-es, majd D11-es motornak volt polgári haszna (busz, Rába-Steiger, Claas kombájnok, teherautók, stb.).
Alapvetően nem a szürkeállománnyal volt gond, hanem nem volt meg a baráti támogatás a keleti blokkban sem, hogy érvényesüljünk. Azért az OT-64 sem lett wgy világsiker. A szovjetek csak azért tűrték meg ezeket a kezdeményezéseket, mert nem az ő ipari kapacitásukat kötötte le a baráti országok egy részének kiszolgálása, így gyorsabban tölthették fel a saját csapataikat pl a BTR-60-al.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Igen, van aki tudja. Csak sajnos az aki kint volt kb. 3 hete a zártkörű bemutatón, már elfelejtette mit látott :p.
Teljesség igénye nélkül volt gyalogosok és drón közti real time video és hang közvetítés, harctéri és irányítási pont között is.

Full hálózat orientált hadviselésre alkalmas a rendszer, mindenki lát mindent a többiek kameráiból, igény szerint méretezhető, a gyalogos egy málha mellény és tablet segítségével néz bele amibe akar, a vezetési pont meg akár nagy kijelzőkre kivetíve a képet.
A rendszer képes bármilyen eszközről bejövő adatot megjeleníteni, ami digitális azt fel lehet programozni, hőkamerától kezdve határ a csillagos ég, no meg a megrendelő pénztárcája.
Teljesség igénye nélkül kb. ennyi a lényeg, szerintem meggyőző program, van benne fantázia bőven.
Fantázia? Szerintem ez a jövő..(jelen?)
Hogy kell egy ilyet elképzelni? Egy erősen védett / rejtjelezett katonai 4G-s hálózat?
Milyenek a hálózat földi elemei: konténerek?
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Ellenben sokkal praktikusabb és használhatóbb taliga lett, mint a PSzH és ennek köszönhetően túl is élte egy-két évtizeddel.
Amennyire tudom a PSZH eleve egy szükségmegoldás volt. A leg leg elérhetőbb motort választották. Eredetileg a BTR-60 liszenszét akarták, Csepel dízellel szerelve, de szovjet barátaink nem túl baráti árat kértek ha jól tudom. Így lett a pszh. A fug pl. néhány évvel megelőzte a brdm-2-t, ami azonos elrendezésű. A külföldi terminológiában gyakran is írják, hogy ezek a vasak a brdm-2-n alapulnak, pedig nem sok közük van egymáshoz.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 189
113
Fantázia? Szerintem ez a jövő..(jelen?)
Hogy kell egy ilyet elképzelni? Egy erősen védett / rejtjelezett katonai 4G-s hálózat?
Milyenek a hálózat földi elemei: konténerek?
Tényleg nem szeretnék sokat mondani én sem, amit leírtam kb. összeszedhető egyébként nyílt forrásokból is, de ez amit írtam, a jelen, egyértelműen.

Védettnek nyilván védett a rendszer, ha nem az lenne, értelmetlen lenne.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
Amennyire tudom a PSZH eleve egy szükségmegoldás volt. A leg leg elérhetőbb motort választották. Eredetileg a BTR-60 liszenszét akarták, Csepel dízellel szerelve, de szovjet barátaink nem túl baráti árat kértek ha jól tudom. Így lett a pszh. A fug pl. néhány évvel megelőzte a brdm-2-t, ami azonos elrendezésű. A külföldi terminológiában gyakran is írják, hogy ezek a vasak a brdm-2-n alapulnak, pedig nem sok közük van egymáshoz.
Nem vagyok ennyire beleásódva a dologba. Biztos igazad van, csak egyrészt a BTR-60-nal ugyanott lettünk volna, ahol a part szakad. Az OT-64 meg majdnem ugyanaz a máig kvázi korszerű koncepció, mint a PSzH-2 terv volt. Szóval nem nagyon érthető, hogy minek erőlködtünk, mikor majdhogynem párhuzamosan futott az eredeti PSzH tervezése a minden tekintetben jobb OT-64-gyel. Lehet, hogy a PSzH olcsóbb volt (meg kétesebb értékű is), de a rengeteg beleölt energiát, pénzt lehetett volna olyanba fektetni, aminek valami haszna is van.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ellenben sokkal praktikusabb és használhatóbb taliga lett, mint a PSzH és ennek köszönhetően túl is élte egy-két évtizeddel.
Rába nem foglalkozott az alkatrészellátással.NDK pedig kérte.Zárt toronyban erős fegyverzet,ABC védelem,éjjellátó,és mindezt viszonylag olcsón.Abban az időben nem volt egy szar.OT64 egy nagyobb méretkategória,és jóvalo drágább is.És a PSZH2 felülmulta volna,ha gyártásba veszik.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Rába nem foglalkozott az alkatrészellátással.NDK pedig kérte.Zárt toronyban erős fegyverzet,ABC védelem,éjjellátó,és mindezt viszonylag olcsón.Abban az időben nem volt egy szar.OT64 egy nagyobb méretkategória,és jóvalo drágább is.És a PSZH2 felülmulta volna,ha gyártásba veszik.
A Rábánál mindíg is gond volt a termékkö etés úgy hallottam.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A Rábánál mindíg is gond volt a termékkö etés úgy hallottam.
Mint az egész keleti blockban.Rába viszont direkt nem foglalkozott a PSZHval.Ede bácsi nyűgnek vette,a Rába-MAN bűvkörében élt.Terveztek egy 3 tengelyes PSZHt állitólag azt akarta nyomni-de abbol sem lett semmi.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
„Zárt toronyban erős fegyverzet,ABC védelem,éjjellátó,és mindezt viszonylag olcsón.Abban az időben nem volt egy szar.”

Ettől még ugyanaz a kicsinyített BTR koncepció, ami ezer sebből vérzik. Továbbra is az a véleményem, hogy a csekélyke rövidtávú előnyökért (már ha volt ilyen) nem érte meg az erőfeszítés.
Mint az egész keleti blockban.Rába viszont direkt nem foglalkozott a PSZHval.Ede bácsi nyűgnek vette,a Rába-MAN bűvkörében élt.Terveztek egy 3 tengelyes PSZHt állitólag azt akarta nyomni-de abbol sem lett semmi.
IFA, Tatra, FAP, Star. Ezeket jelenleg is kevés utánajárással tudod üzemeltetni, mert van hozzá majd minden. A Rábáknál meg ezen oldal szerint néha a gyártó is felteszi a kezét, mert követhetetlenül sok a variációk száma és sokszor nem tudni, hogy mibe mit raktak, meg, hogy honnét lehetne beszerezni:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=30&na_step=30&t=9150567&na_order=
És sokszor régebbi futóművekhez sincs alkatrész, pedig ugye ez a fő profil...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
„Zárt toronyban erős fegyverzet,ABC védelem,éjjellátó,és mindezt viszonylag olcsón.Abban az időben nem volt egy szar.”

Ettől még ugyanaz a kicsinyített BTR koncepció, ami ezer sebből vérzik. Továbbra is az a véleményem, hogy a csekélyke rövidtávú előnyökért (már ha volt ilyen) nem érte meg az erőfeszítés.

IFA, Tatra, FAP, Star. Ezeket jelenleg is kevés utánajárással tudod üzemeltetni, mert van hozzá majd minden. A Rábáknál meg ezen oldal szerint néha a gyártó is felteszi a kezét, mert követhetetlenül sok a variációk száma és sokszor nem tudni, hogy mibe mit raktak, meg, hogy honnét lehetne beszerezni:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=30&na_step=30&t=9150567&na_order=
És sokszor régebbi futóművekhez sincs alkatrész, pedig ugye ez a fő profil...


A BTR koncepciója(APC koncepció) nemhogy nem rossz hanem egyenesen kiváló!A BTR-ben a koncepció megvalósítása a borzalom(ergonómia hiány,oldalajtó, kézzel mozgatott torony).
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A BTR koncepciója(APC koncepció) nemhogy nem rossz hanem egyenesen kiváló!A BTR-ben a koncepció megvalósítása a borzalom(ergonómia hiány,oldalajtó, kézzel mozgatott torony).
Mikor a PSZH született,,máshol is ez volt az általános,vagy még ez sem.Panhard M3,meg a korai BTR60 a mérce.Állványon egy gp,az első években BTR60 még kabrió.A német,lánctalpas HS is oldalajtos.A BTR60 már zárt változatainak meg a tetején kellett kimászni.PSZH2 korszerüsitve meg még ma is megállná a helyét.BTR87 szintjét hozta volna,a 70es években.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Arra vagyok kíváncsi hogy a honvédség használ-e(és ha igen, milyen típusút) füstgránátot, jelzőpisztolyt esetleg jelzőfáklyát, és milyen típusú aknák vannak rendszerben.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Hasznal /hazai gyartasut altalaba/ harcjarmuvek tucsat lonek mint regen. Fustgranatbol dobtam tobbfelet... Aknak. Hak1m ihr 50-60-150 mon sorozat uka /gyata kikepzesi celzattal par ezer osszeszerelt./ meg mimden ami raktaron maradt /a toltet hianya tonkremenetele nem gond./ ha a detonator lebomlo se problema./ egyebkent rengeteg akna terve van az orszagba a mai napig... Ezek a regi aknak gyartasa a mai vilagba nem jelentene gondot szukseg eseten... Igazabol olyan hatalmas keszletekre e miatt nimcs is szukseg.../kikepzesi celzat es megelozott vedelmi helyzetre elejere legyen eleg... Potlasuk kesobb nem okoz gondot a szerzodes se kilepesunk nem jar semmi fele buntetessel sot nagyon viszhangra se tenne szert... Diana...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Ami nincs benne a kerdesedbe de ezeknelmjelentosebb az a prestest. Van belolle eleg ithon is gyartjak. A masik fontos a detonator annak a gyartasa is folyik ithon. Gyujtoszerkezet gyartasa is folyik ithon igyzs rgyzs is de felig szerelt sved is redszerben van... A fust jo minosegu fustot gyartanak ithon radar elnyelot kicsit karcos ha sokat lelegzel be belolle de ez a legkevesebb./kulfoldi gyartoknal se mas a helyzet./ fust gyartasa es beszerzese folyamatos kikepzes es gyakorlas begyakorlas celzattal eleg gyakran van dobalva hadgyakorlatokon is megjelenik.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Annyit lehetne fust teren hogy gyakorlo celzattal mas osszetetelu gyengebbmimosegu de kevesbe karcos fustot hasznaljanak... De ez szerintem folosleges bonyolotas.../egyebkent fustel lehet a legkonnyebben vegyi tamadas nyomait krealni./