A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
Remélem, nagyon remélem, hogy ez a sok beszerzés meg is valósul és nem csak tervek maradnak mint annyi más.....
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 696
113
Nem szeretek ilyen kifejezésekkel dobálózni, ,de most muszálly.
Ez egy Sorosista hazugsággyár. De tényleg. Ezekhez képest már majdnem objektív az Index.
Sorosista hazugsággyár.... Imádom ezeket a kifejezéseket!! Olyan tényszerű és értelmes. Elolvastam, megüt néhol kritikus hangnemet de sokszor a tényeket közli. Vagy az kamu? Tény hogy nincs verseny a gyártók között pl... ez miért hazugság? Mert tény??
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
M
Sorosista hazugsággyár.... Imádom ezeket a kifejezéseket!! Olyan tényszerű és értelmes. Elolvastam, megüt néhol kritikus hangnemet de sokszor a tényeket közli. Vagy az kamu? Tény hogy nincs verseny a gyártók között pl... ez miért hazugság? Mert tény??
Mert volt verseny a gyártók közt és sok gyártó lett megkeresve csak nem volt nyilvános :)

Meg azért mert segghülye a témában és azt a mantrát Szajkózza ami kivéreztette a haderőt és a hadiipart. Az egyetlen amit tudok értékelni hogy utána nézett a dolgoknak.
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 696
113
M

Mert volt verseny a gyártók közt és sok gyártó lett megkeresve csak nem volt nyilvános :)
Álverseny esetleg. Engem nem érdekel, nagyon örülök a német cuccoknak de nyílvánvaló hogy nem egy objektív politika mentes versenyeztetés volt. Mondom, én örülök neki és szerintem jó üzletet kötöttünk, de tény az tény.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Álverseny esetleg. Engem nem érdekel, nagyon örülök a német cuccoknak de nyílvánvaló hogy nem egy objektív politika mentes versenyeztetés volt. Mondom, én örülök neki és szerintem jó üzletet kötöttünk, de tény az tény.

Igazából katonai eszközök, fegyverek, beszerzésénél, ki milyen versenyeztetést tud elképzelni, amikor tudni lehet melyik a legjobb és mi a legjobbat szeretnénk megvenni ? Magyarul, feltételezem, a miniszterelnök, áldását adta, vagy kifejezetten kérte, hogy a Honvédséget a lehető legjobb eszközökkel lássuk el. Némi politika közrejátszik, de látható hogy a minőségi beszerzések felé mentünk el, a mindegy mi, csak legyen már valami gondolattól.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
Álverseny esetleg. Engem nem érdekel, nagyon örülök a német cuccoknak de nyílvánvaló hogy nem egy objektív politika mentes versenyeztetés volt. Mondom, én örülök neki és szerintem jó üzletet kötöttünk, de tény az tény.
Milyen hadi beszerzés politika mentes ? Mindig a gazdasági ellentételezés és a politikai előnyök szerint történik a beszerzés ha külföldről vásárolsz :) Ne nevettesd már ki magad.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Álverseny esetleg. Engem nem érdekel, nagyon örülök a német cuccoknak de nyílvánvaló hogy nem egy objektív politika mentes versenyeztetés volt. Mondom, én örülök neki és szerintem jó üzletet kötöttünk, de tény az tény.

A közbeszerzés nem objektív. Az objektív az, amikor a szakemberek szemrevételeznek valamit, tisztába jönnek a képességekkel és döntenek. A közbeszerzés egy szánalmas bohózat ezzel szemben, amiből szörnyűséges végeredmények szoktak kijönni.

Hála a közbeszerzés hiányának, eddig alapvetően pozitív a beszerzési folyamat. Egy ötpontos skálán akarnám osztályozni, akkor:

2015M: 4
kézifegyverek: 5
minyó felújítás: 5
mihu felújítás: 0 - na ez volt az egyetlen eszement fasszság, de ez bizony a katonák faszsága.
Airbus: 4 - minek három!
Falcon: 4 - kicsit túlsúlyba kerültek, ebből is elég lett volna egy (két utasszállító, egy VIP és öt valódi katonai gép)
H145M: 5
H225M: 3 - nem tudom miért nem lehetett korszerű, rámpás helikopter, a Merlin is európai.
Leopard 2A7+: 5+++
Pzh2000: 5

Ez mondjuk egy jó négyes, amíg közbeszerzésen három alá mégrosszabb lenne a beszivárgó politikai faszságok miatt! Az igazán fontos dolgokban, a szakmaiság védelmében a közbeszerzést el kell felejteni, egyetlen funkciója van a közbeszerzésnek: legitimálni a korrupciót, a politikai érdekek száz százalékos érvényesülését a szakmaiak kárára.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
A közbeszerzés nem objektív. Az objektív az, amikor a szakemberek szemrevételeznek valamit, tisztába jönnek a képességekkel és döntenek. A közbeszerzés egy szánalmas bohózat ezzel szemben, amiből szörnyűséges végeredmények szoktak kijönni.

Hála a közbeszerzés hiányának, eddig alapvetően pozitív a beszerzési folyamat. Egy ötpontos skálán akarnám osztályozni, akkor:

2015M: 4
kézifegyverek: 5
minyó felújítás: 5
mihu felújítás: 0 - na ez volt az egyetlen eszement fasszság, de ez bizony a katonák faszsága.
Airbus: 4 - minek három!
Falcon: 4 - kicsit túlsúlyba kerültek, ebből is elég lett volna egy (két utasszállító, egy VIP és öt valódi katonai gép)
H145M: 5
H225M: 3 - nem tudom miért nem lehetett korszerű, rámpás helikopter, a Merlin is európai.
Leopard 2A7+: 5+++
Pzh2000: 5

Ez mondjuk egy jó négyes, amíg közbeszerzésen három alá mégrosszabb lenne a beszivárgó politikai faszságok miatt! Az igazán fontos dolgokban, a szakmaiság védelmében a közbeszerzést el kell felejteni, egyetlen funkciója van a közbeszerzésnek: legitimálni a korrupciót, a politikai érdekek száz százalékos érvényesülését a szakmaiak kárára.

Meglepő módon az NH-90 ára első keresésre nagyon hasonló a H-225M-hez (pár millió euró eltérés azért van a H-225M javára). Teherbírása némileg viszont elmarad tőle.
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 696
113
Milyen hadi beszerzés politika mentes ? Mindig a gazdasági ellentételezés és a politikai előnyök szerint történik a beszerzés ha külföldről vásárolsz :) Ne nevettesd már ki magad.
Te röhögteted ki magad azzal hogy versenyeztetésről beszélsz.... ugyanarról beszélünk de versenyt ne feltételezzünk már.... igy van! Politikai érdekek, ellentételezés, stb.... de verseny nincs!! Ha valaki ezt leirja miért nevezzük hazugnak? Attól ez tény marad! A verseny és a politikai érdek nem fér össze...
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Meglepő módon az NH-90 ára első keresésre nagyon hasonló a H-225M-hez (pár millió euró eltérés azért van a H-225M javára). Teherbírása némileg viszont elmarad tőle.
Az NH90-el, akárcsak a H225-el még vannak technikai jellegű problémák is, míg a Merlin esetében ilyesmiről nem tudok. Nyilván ár/érték arányban a 171-es minyó, vagy a 38-as utódja lett volna a nyerő, ha nincs ez az oroszellenes mizéria. De oké, pénzünk is van, szóval Merlin volt a helyes válasz, ezt most nem sikerült megugrani. Ennek valószínűleg logisztikai és politikai oka van, egy gyártót akartak és a politika és tolhatta az Airbust. Ennyi erővel a AgustaWestlandot is tolhattuk volna, az Airbus még bőven fog kapni megrendelést, a H225 nem volt jó választás. Nem katasztrofálisan rossz, de képességvesztés a minyóhoz képest!
 
  • Tetszik
Reactions: luperator

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Te röhögteted ki magad azzal hogy versenyeztetésről beszélsz.... ugyanarról beszélünk de versenyt ne feltételezzünk már.... igy van! Politikai érdekek, ellentételezés, stb.... de verseny nincs!! Ha valaki ezt leirja miért nevezzük hazugnak? Attól ez tény marad! A verseny és a politikai érdek nem fér össze...

Bocs, de a "versenyeztetés" az minden esetben, kizárólag a feltételekbe és elbírálásukba kódolt álversenyt jelent a politikai korrupció legitimálására. Magyar vagyok, itt élek majd negyven éve és a rendszerváltás óta történtekből tisztán látom, hogy a közbeszerzés a legmocskosabb formája az adófizetők pénzét elherdáló korrupciónak. És ne jöjjön senki a szép elvekkel, ahogy a kommunizmus, úgy a liberális demokrácia is megbukott a valóságban, ráadásul az elvek is borzalmasak voltak mindkét esetben.

Örüljünk, hogy csak belső, szakmai verseny van a minisztériumban!
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 041
113
Álverseny esetleg. Engem nem érdekel, nagyon örülök a német cuccoknak de nyílvánvaló hogy nem egy objektív politika mentes versenyeztetés volt. Mondom, én örülök neki és szerintem jó üzletet kötöttünk, de tény az tény.
Lehet álverseny volt, de akkor is benevezett mondjuk amerika az m109-el, most azt hogyan hozod ki győztesen egy pzh2000-el szemben ha nem az ár számít?
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
Azért egy fegyver(rendszer) beszerzés némileg bonyulultabb mint egy sima közbeszerzés (pl. buszok a BKV-nak). Rengeteg dolgot kell figyelembe venni az áron és az ellentételezésen kívül (baráti országtól veszünk-e, lesz-e alkatrészutánpótlás, logisztikai támogatás, egy esetleges háború során ad-e a gyártó alkatrészt, tudjuk-e itthon szervízelni, tudunk-e hozzá gyártani muníciót, stb....).
Egy ilyen beszerzés mindig politikai állásfoglalás is egyben.
Mi most a legmodernebb európai fegyvereket vettük meg, nem oroszt, nem kínait, nem amerikait és nem a szomszédos országok fegyvereit. Ezen el lehet gondolkozni.
 
  • Tetszik
Reactions: monster

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
533
1 056
93
Politika,politika,politika nem mindig a szakmai érvek mennek át mi se voltunk hülyék a Merlint akarta mindenki. NH90 nem volt fegyverezhető. H225 igen ebből kitalálhatja bárki új harciheli kukázva a jövőben amivel egyet is tudok érteni valahol!
 

exi

Well-Known Member
2018. augusztus 28.
224
469
63
Te röhögteted ki magad azzal hogy versenyeztetésről beszélsz.... ugyanarról beszélünk de versenyt ne feltételezzünk már.... igy van! Politikai érdekek, ellentételezés, stb.... de verseny nincs!! Ha valaki ezt leirja miért nevezzük hazugnak? Attól ez tény marad! A verseny és a politikai érdek nem fér össze...

Ne éljünk abban a naív hitben, hogy a sok milliárd dollár értékű magyar fegyverbeszerzési igények hallatán ölbe tett kézzel ülnek a fegyvergyártó országok.
A versenyt az jelenti, hogy valaki többet kínál mint a másik. Így vagy úgy.
(És igen - az ár, a technológia, az ellentételezések mellett az üzleti siker mindenkori része a jó kapcsolatok, jelen esetben pedig a geopolitikai stratégia is)
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 696
113
Lehet álverseny volt, de akkor is benevezett mondjuk amerika az m109-el, most azt hogyan hozod ki győztesen egy pzh2000-el szemben ha nem az ár számít?
Nyílván sehogy, meg amúgy is nem kell ide amerika.... Én maximálisan örülök ennek, és nem érdekel ki mit ajánlott, jó döntések születtek!