A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 820
47 187
113
6 hónapos kiképzésen átesett emberrel csak előrébb vagyunk, mint egy ÖTT-sel, nem?
Szakfeladatot az sem lát el értelmesen. Jó készségekkel talán(nem a mostani rendszerben) meg lehet tanítani kézifegyverrel lőni értelmesen, amit majd természetesen ha megy, és nincs gyakorlatban, el is felejt hasonlóan gyorsan.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 741
113
Elismerem, egy év minimum kellene de jobb fél év intenziv mint 1,5 újoncszivatósbebaszósszotyizós.....

Másfél év a minimum. az is elég szűken mért. Megodlható lenne. Fél év alap és szak kiképzés. 1 év élesben. Meghagyva a hivatásos és szerződéses komponenst. Természetesen, a sorosoknak is, egy minimálbérrel legalább azonos illetmáény járna, arra az időre. Az alapoknál kezdve, honvédelmi nevelés és oktatás, már az általános iskolák 7-8 osztályában. Középiskolákban pláne. Akkor a 19-20 éves mire bevonul, már kapna egy alapot arra, miért is kell és mi is vár rá, mit is kell majd teljesíteni, dogot. Oktatással egyb vonalon nem kötném egybe, mert saját tapasztalatom szerintr a két legrosszabb katona típus, a 8 általánost végzett és az egyetemi előfelvételis volt. A leg használhatóbb emberanyag, a szakmunkás és a legfeljebb érettségizett fiúk voltak.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Egyébként sok embernek nem annyira gond hogy elköltözzön a gyökerektől.
Én elsősorban a gyökereket mint komfortzónát értettem. Rokonok, barátok stb általában egy szűk körben találhatóak meg. Van az a pénz, amiért az ember ezt simán otthagyja, én is voltam kint külföldön, csak az nem számít, hogy mennyiért. Mert ha csak egy kicsit vagy jobban megfizetve, mint otthon, akkor az ember inkább otthon marad.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ismét felvetem a Nemzetörség létrehozását.Az ÖTT helyett.Az ilyesféle hétvégi harccos koncepciónak ott van értelme.A Honvédség legyen jolképzett hivatásos/szerződéses állományú.Ahogy már Machiavellinek is megirta egy korabeli birálója,a legjobb a hivatásos,zsoldos hadsereg-csak jol meg kell fizetni őket.Plusz tanulmányi szakképzési lehetőségekkel még mézet lehetne rakni a madzagra.
De mindenekelött a hadsereg mint intézményrendszer reformját is szkségesnek tartom.Különben úgy járunk mint a Kinai Birodalmi Flotta 1895ben.Hiába a legkorszerübb toronypáncélos,a technikailag gyengébb,de jobban szervezet japán flotta szaráverte.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
De egy másfajta állami intézményrendszer viszont megoldhatja a problémát
Tehát még 1x. Kevesebb állami feladat és kevesebb lesz a közig. De az emberek zöme szarik a szabályokra, még az írottakra is. Ezzel számolni kell, Torda meg táltos, meg ősi jog meg mittudomén, se írja ezt felül.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Tehát még 1x. Kevesebb állami feladat és kevesebb lesz a közig. De az emberek zöme szarik a szabályokra, még az írottakra is. Ezzel számolni kell, Torda meg táltos, meg ősi jog meg mittudomén, se írja ezt felül.
Talán nem kéne az államnak mindenbe beleszolnia.Főleg,ha csak a saját érdekében teszi.Az angolszász mintájú intézményrandszernek éppenséggel van magyar előképe.Az Aranybulla megelőzte a Magna Cartát
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Ismét felvetem a Nemzetörség létrehozását.Az ÖTT helyett.Az ilyesféle hétvégi harccos koncepciónak ott van értelme.A Honvédség legyen jolképzett hivatásos/szerződéses állományú.Ahogy már Machiavellinek is megirta egy korabeli birálója,a legjobb a hivatásos,zsoldos hadsereg-csak jol meg kell fizetni őket.Plusz tanulmányi szakképzési lehetőségekkel még mézet lehetne rakni a madzagra.
De mindenekelött a hadsereg mint intézményrendszer reformját is szkségesnek tartom.Különben úgy járunk mint a Kinai Birodalmi Flotta 1895ben.Hiába a legkorszerübb toronypáncélos,a technikailag gyengébb,de jobban szervezet japán flotta szaráverte.
ÖTT helyett? Pont annak kellene szólnia a hétvégi harcászkodásról, meg minek valami új, mikor az ott van?
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Nekem panaszkodnak a népek, hogy 116-ot kaptak ki, és jöttek végig. Nem biztos az amit írsz. Mondom, a 140 mifelénk simán megállná MOST a helyét, ha még emelnek is rajta, meg bejön minden amiről szóvolt, esküszöm sokan bevállalnák a katonáskodást. Persze ha a közelben csinálhatnák.

Én a fővárosban élek, itt 140-ért nem kapsz embert, száznegyvenért jön a monori oláhcigány öregasszony takarítás ürügyén cigizgetni. Budapesten 200 nettóért nagy csoda, ha intézkedni hajlandó és tudó vagyonőrt kapsz. A fővárosi laktanyákban katona és rendőr kelet-magyarországi alapvetően, addig, amíg össze nem rakja, hogy itt Pesten azért a pénzért, ez nem egy karrier! A környékünkön a villanyszerelőnek, szobafestőnek, kőművesnek éves várólistája van, gondosan kihagyva benn a seychellesi és thaiföldi nyaralások körülbelüli időszakai és semmi garancia arra, hogy ha egyáltalán találsz fél éves időintervallumban valakit, aki a házadon dolgozik, az érti a munkáját, olyan hiány van szakemberben! Az átlag budapesti a youtube videókból tanulja az alapvető építőipari szakfogásokat a fugázástól a parkettázásig, hogy csak a villany és gázszerelésre szoruljon rá a méregdrága és olykor csak hónapokkal később ráérő szerelőre!

El tudom képzelni, hogy van másképp, keletmagyarországi rendőröktől tudom, ismerős vagyok egy tiszántúli kisvárosban is. Igen, csakhogy Magyarország nem nagy ország, aki egyszer megindul benne nyugatabbi részei felé tendálva, annak gyorsan kinyílik a csipája! Ezért nem fogsz tudni hosszú távon sereget, rendőrséget keletről feltölteni! A szabolcsi, borsodi készenlétisek gyakran már néhány hónap budapesti szolgálat után elkezdenek nézelődni és csak az marad tartósan a soraikban, aki teljesen használhatatlan!

Csak egy példa arra, hogy milyen egyszerű boldogulni Budapesten. Karácsony előtt egy nappal utolsó kört jártam néhány apróságért és éppen a telefonomban keresgéltem egy nyilva lévő antikvárium után a kiskörút egy kapualjában megállva, amikor egy fiatal srác, aki előbb haladt el előttem gördeszkával a hóna alatt, odalépett hozzám és megkérdezte, hogy nem e tudnám kisegíteni kis kajával! Éppen úgyis be akartam menni egy közeli boltba, úgyhogy mondtam legyen, ő meg elmondta közben, hogy kicsit megcsúszott a napokban, de holnapután kezd mosogatóként, csak addig ki kellett fizetnie a munkásszállást is (valami kétezer forint egy napra) és így éhen maradt. Gondoltam kikérdezem közben, hogy megy ezen a szinten a biznisz és elmondta, hogy szolnoki, alapvetően kőműves, de most egy kicsit felelőtlen volt, ezért választania kellett, hogy a szállást fizeti e, vagy eszik, de nincs gond, mert utána besétált néhány nagyobb pesti szórakozóhelyre, hogy megkérezze mennyit fizetnek a mosogatónak, majd visszament a legjobbhoz és leboltolta, hogy megy. Kérdeztem miért nem kőművesként, az jobb mint mosogatni, sokkal jobb, ha érti a dolgát! De mondta, hogy éhesen nem mehet, előleget pedig nem adnak ismeretlennek, úgyhogy mosogat egy hetet, aztán visszaáll kőművesnek! De mondta, hogy hiába keres jól kőművesként, héha egy kicsit nagy lábon él, úgyhogy összeszed kis pénzt és kimegy németbe vakolni, mert beszéli a nyelvet amúgy is. Kicsit elege van, hogy ugyan jól lehet keresni, de végül mindig megszorul, mert költeni is lehet ám!

Na ilyen az, ha munkaerőhiány van valahol! Ha elindulunk kelet felé, valahol Hatvan magasságában lehet az a határ, amitől nyugatra a segédmunkás választ melóhelyet, míg keletre a szakmunkás örül ha van melója! Feltéve, hogy nem mobil. Ez a szolnoki srác az volt, feljött pestre és lazán elvolt jó pénzzel, leszámítva, hogy kicsit elszámolta magát a napokban. De megoldotta gyorsan!

Nem építhetsz arra, hogy vannak ótvarosabb helyek az országban, amikor az ország területének harmada éppenhogy nem az! Ez a harmad nagyon gyorsan elszívja azokat, akiknek egy csöpp eszük és munkabírásuk van! Egy olyan életrevaló fiatal férfit, mint ez a példában, akiről írtam, aki ha odalép hozzád, hogy elmondja, kicsit hülye volt, de enne valamit holnapig, aztán már rendben és tényleg, mert ránézel és nem az jut eszedbe, hogy szar drogos hulladék, nem fog neked százvalahányért felszerelni! Akkor se, ha 2015M-et és Brent lengetsz be neki a Leós poszter előtt! Annyit fog csak mondani, hogy:

Te hülye vagy?!

És teljesen igaza lesz.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Fél év alatt csak az alapokat lehet megtanítani.
Egy alapot amivel már egy ÖTT ek mehetne.
Egyébként a célja a 6 hónapnak sokkal inkább az lenne hogy kirostálja azokat akit ténylegesen meg lehet fogni. pár évtől x évekig. Az egyik része vagy pénz/támogatások miatt csinálná meg. Tandíj és egyebek miatt. Tehát a későbbiekben is csak max pár évi tartalékosságot vállalnának be. A másik része meg érdekli a dolog,meg is lehetne fogni még közölük párat aktívnak. De isten igazából inkább valamilyen "hobbi" szinten lennének el. Na ők pl tökéletesen jók lennének későbbiekben tartalékosoknak. Önkéntes alapon meg lehetne csinálni. Vagy legalábbis addig amíg a társadalomban némi kép változás állna be a hozzá állás szempontjából.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 663
76 654
113
2018/S 248-575030

Adásvételi szerződés «LLM-01 lézerlámpa modul beszerzése» tárgyban
(Rheinmetall Laser Light Module 01)

Mennyisége: 600 klt. (+/- 300)

A nyertes gazdasági szereplő neve:
HM Arzenál Elektromechanikai Zrt.

Érték: 245 700 000,00 HUF
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero and kaktusz

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Én a fővárosban élek, itt 140-ért nem kapsz embert, száznegyvenért jön a monori oláhcigány öregasszony takarítás ürügyén cigizgetni. Budapesten 200 nettóért nagy csoda, ha intézkedni hajlandó és tudó vagyonőrt kapsz. A fővárosi laktanyákban katona és rendőr kelet-magyarországi alapvetően, addig, amíg össze nem rakja, hogy itt Pesten azért a pénzért, ez nem egy karrier! A környékünkön a villanyszerelőnek, szobafestőnek, kőművesnek éves várólistája van, gondosan kihagyva benn a seychellesi és thaiföldi nyaralások körülbelüli időszakai és semmi garancia arra, hogy ha egyáltalán találsz fél éves időintervallumban valakit, aki a házadon dolgozik, az érti a munkáját, olyan hiány van szakemberben! Az átlag budapesti a youtube videókból tanulja az alapvető építőipari szakfogásokat a fugázástól a parkettázásig, hogy csak a villany és gázszerelésre szoruljon rá a méregdrága és olykor csak hónapokkal később ráérő szerelőre!

El tudom képzelni, hogy van másképp, keletmagyarországi rendőröktől tudom, ismerős vagyok egy tiszántúli kisvárosban is. Igen, csakhogy Magyarország nem nagy ország, aki egyszer megindul benne nyugatabbi részei felé tendálva, annak gyorsan kinyílik a csipája! Ezért nem fogsz tudni hosszú távon sereget, rendőrséget keletről feltölteni! A szabolcsi, borsodi készenlétisek gyakran már néhány hónap budapesti szolgálat után elkezdenek nézelődni és csak az marad tartósan a soraikban, aki teljesen használhatatlan!

Csak egy példa arra, hogy milyen egyszerű boldogulni Budapesten. Karácsony előtt egy nappal utolsó kört jártam néhány apróságért és éppen a telefonomban keresgéltem egy nyilva lévő antikvárium után a kiskörút egy kapualjában megállva, amikor egy fiatal srác, aki előbb haladt el előttem gördeszkával a hóna alatt, odalépett hozzám és megkérdezte, hogy nem e tudnám kisegíteni kis kajával! Éppen úgyis be akartam menni egy közeli boltba, úgyhogy mondtam legyen, ő meg elmondta közben, hogy kicsit megcsúszott a napokban, de holnapután kezd mosogatóként, csak addig ki kellett fizetnie a munkásszállást is (valami kétezer forint egy napra) és így éhen maradt. Gondoltam kikérdezem közben, hogy megy ezen a szinten a biznisz és elmondta, hogy szolnoki, alapvetően kőműves, de most egy kicsit felelőtlen volt, ezért választania kellett, hogy a szállást fizeti e, vagy eszik, de nincs gond, mert utána besétált néhány nagyobb pesti szórakozóhelyre, hogy megkérezze mennyit fizetnek a mosogatónak, majd visszament a legjobbhoz és leboltolta, hogy megy. Kérdeztem miért nem kőművesként, az jobb mint mosogatni, sokkal jobb, ha érti a dolgát! De mondta, hogy éhesen nem mehet, előleget pedig nem adnak ismeretlennek, úgyhogy mosogat egy hetet, aztán visszaáll kőművesnek! De mondta, hogy hiába keres jól kőművesként, héha egy kicsit nagy lábon él, úgyhogy összeszed kis pénzt és kimegy németbe vakolni, mert beszéli a nyelvet amúgy is. Kicsit elege van, hogy ugyan jól lehet keresni, de végül mindig megszorul, mert költeni is lehet ám!

Na ilyen az, ha munkaerőhiány van valahol! Ha elindulunk kelet felé, valahol Hatvan magasságában lehet az a határ, amitől nyugatra a segédmunkás választ melóhelyet, míg keletre a szakmunkás örül ha van melója! Feltéve, hogy nem mobil. Ez a szolnoki srác az volt, feljött pestre és lazán elvolt jó pénzzel, leszámítva, hogy kicsit elszámolta magát a napokban. De megoldotta gyorsan!

Nem építhetsz arra, hogy vannak ótvarosabb helyek az országban, amikor az ország területének harmada éppenhogy nem az! Ez a harmad nagyon gyorsan elszívja azokat, akiknek egy csöpp eszük és munkabírásuk van! Egy olyan életrevaló fiatal férfit, mint ez a példában, akiről írtam, aki ha odalép hozzád, hogy elmondja, kicsit hülye volt, de enne valamit holnapig, aztán már rendben és tényleg, mert ránézel és nem az jut eszedbe, hogy szar drogos hulladék, nem fog neked százvalahányért felszerelni! Akkor se, ha 2015M-et és Brent lengetsz be neki a Leós poszter előtt! Annyit fog csak mondani, hogy:

Te hülye vagy?!

És teljesen igaza lesz.
Értelek téged is, miről beszélsz. Keletről írok, nálunk viszont ez realitás, amit írtam. Tavaly mozogtam eleget Pest megyében, nem csak azon az egy ponton voltam, amit írtam fentebb, és ugyanezt tapasztaltam én is. Az a pénz, amiért a felszerelésért kaptam, minálunk korrekt pénz ma is, de ugyanott lószart nem ér. A vagyonőrös témát meg szintén hallottam, mivel a másik szakmám az, és sok embernek is megvan: vagyonőrként tényleg többet lehet keresni, mint abban az egyenruhában, amit én viseltem. Volt aki parancsnoki engedéllyel csinálta is mellette.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Talán nem kéne az államnak mindenbe beleszolnia.Főleg,ha csak a saját érdekében teszi.Az angolszász mintájú intézményrandszernek éppenséggel van magyar előképe.Az Aranybulla megelőzte a Magna Cartát
Nem érted miről beszélek.
Az államnak a közös kiadásokhoz működtetni kell egy komoly szervezetet, mert anélkül egy büdös peták nem folyna be a költségvetésbe, amiből finanszírozzuk pl a honvédelmet. MErt ha ez hiányzik senki nem fog hozzájárulni, illetve aki csak teheti kiszáll, de elvárja hogy legyen állami szolgáltatás..
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 663
76 654
113
2018/S 248-573642

BMK-130 vontató motorcsónak korszerűsítése, felújítása

Ajánlatok vagy részvételi kérelmek benyújtásának határideje
Dátum: 18/02/2019

6 készlet (továbbiakban: klt) BMK-130 vontató motorcsónak korszerűsítése, felújítása, az alábbiak szerint:

1) A vontató motorcsónak teljes körű szétszerelése;
2) A csónaktest felújítása;
3) Új motor és irányváltó beépítése;
4) Az új motornak megfelelő teljesítményű akkumulátorok beépítése;
5) Elektromos vezetékrendszer kiépítése;
6) Új műszerfal és az új tartókonzol beépítése, elektromos bekötése;
7) Új kormányrendszer beépítése;
8) Világítás kialakítása;
9) Elektromos kürt felszerelése;
10) Új fenékvíz szivattyú beépítése;
11) Hosszúláncosköteleknél új kézicsörlő beépítése;
12) Hosszúláncoskötelek legyártása átadott minta alapján;
13) Futómű felújítása;
14) Minta alapján tolóberendezés legyártása és felhelyezése a csónaktestre;
15) Vontatási célra a hajótest középső részében beépített dobra új kétágú horganyzott acélsodrony felcsévélése;
16) Új horgonyszerkezet kialakítása;
17) Új vonószerkezet és elektromos csatlakozó kialakítása RÁBA H sorozat eszközeivel, illetve ZIL-131 tehergépjárművel történő vontatáshoz;
18) A meglévő vázkeret felhasználásával a vezetőfülke ponyva újra gyártása minta alapján, 5 mm PMMA ablakokkal, elektromos ablaktörlő kialakítással;
19) Nap védőtető kialakítása;
20) Ülések kialakítása az eredeti vontató csónakon történő kialakításnak megfelelően;
21) Tartozékokhoz tartók kialakítása;
22) Az eszköz vázszerkezetének korróziómentesítése, festése;
23) Az eszközhöz 1 klt új vízhatlan takaró ponyva legyártása: új, vízhatlanponyva, keresztmerevítők;
24) Feliratok, jelölések elkészítése (felfestése, vagy matricázása).

A részletes műszaki követelményeket a kiegészítő közbeszerzési dokumentumok tartalmazzák.

Készlet: a kifejezés tartalmazza magát a BMK-130M vontató motorcsónakot és a hozzákapcsolódó összes tartozékot, amely az eszköz üzemeltetéséhez, technikai kiszolgálásához szükséges.

Gyártás minta alapján: a meglévő vontató motorcsónakoknál nem minden eszközhöz áll rendelkezésre már minden tartozék, azonban a nagy darabszámnak köszönhetően minden tartozékból előtalálható legalább egy jó állapotú rendeltetésszerű használatra alkalmas darab. Ezek a kifogástalan állapotú tartozékok kerülnek mintaként átadásra a Vállalkozó részére, amely alapján a hiányzó tartozék pontosan legyártható, ugyanolyan formában és méretben mint az eredeti tartozék.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 663
76 654
113
2018/S 248-572807

Mikrobusz beszerzése (Toborzó), valamint kapcsolódó felkészítés biztosítása (2019)

Beszerzés mennyisége: 20 db mikrobusz (+4 db opció)

Ajánlatok vagy részvételi kérelmek benyújtásának határideje
Dátum: 28/01/2019
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
2018/S 248-573642

BMK-130 vontató motorcsónak korszerűsítése, felújítása

Ajánlatok vagy részvételi kérelmek benyújtásának határideje
Dátum: 18/02/2019

6 készlet (továbbiakban: klt) BMK-130 vontató motorcsónak korszerűsítése, felújítása, az alábbiak szerint:

1) A vontató motorcsónak teljes körű szétszerelése;
2) A csónaktest felújítása;
3) Új motor és irányváltó beépítése;
4) Az új motornak megfelelő teljesítményű akkumulátorok beépítése;
5) Elektromos vezetékrendszer kiépítése;
6) Új műszerfal és az új tartókonzol beépítése, elektromos bekötése;
7) Új kormányrendszer beépítése;
8) Világítás kialakítása;
9) Elektromos kürt felszerelése;
10) Új fenékvíz szivattyú beépítése;
11) Hosszúláncosköteleknél új kézicsörlő beépítése;
12) Hosszúláncoskötelek legyártása átadott minta alapján;
13) Futómű felújítása;
14) Minta alapján tolóberendezés legyártása és felhelyezése a csónaktestre;
15) Vontatási célra a hajótest középső részében beépített dobra új kétágú horganyzott acélsodrony felcsévélése;
16) Új horgonyszerkezet kialakítása;
17) Új vonószerkezet és elektromos csatlakozó kialakítása RÁBA H sorozat eszközeivel, illetve ZIL-131 tehergépjárművel történő vontatáshoz;
18) A meglévő vázkeret felhasználásával a vezetőfülke ponyva újra gyártása minta alapján, 5 mm PMMA ablakokkal, elektromos ablaktörlő kialakítással;
19) Nap védőtető kialakítása;
20) Ülések kialakítása az eredeti vontató csónakon történő kialakításnak megfelelően;
21) Tartozékokhoz tartók kialakítása;
22) Az eszköz vázszerkezetének korróziómentesítése, festése;
23) Az eszközhöz 1 klt új vízhatlan takaró ponyva legyártása: új, vízhatlanponyva, keresztmerevítők;
24) Feliratok, jelölések elkészítése (felfestése, vagy matricázása).

A részletes műszaki követelményeket a kiegészítő közbeszerzési dokumentumok tartalmazzák.

Készlet: a kifejezés tartalmazza magát a BMK-130M vontató motorcsónakot és a hozzákapcsolódó összes tartozékot, amely az eszköz üzemeltetéséhez, technikai kiszolgálásához szükséges.

Gyártás minta alapján: a meglévő vontató motorcsónakoknál nem minden eszközhöz áll rendelkezésre már minden tartozék, azonban a nagy darabszámnak köszönhetően minden tartozékból előtalálható legalább egy jó állapotú rendeltetésszerű használatra alkalmas darab. Ezek a kifogástalan állapotú tartozékok kerülnek mintaként átadásra a Vállalkozó részére, amely alapján a hiányzó tartozék pontosan legyártható, ugyanolyan formában és méretben mint az eredeti tartozék.
Rákerestem, miért olyan izgalmasak ezek a motorcsónakok, hogy költeni akarnak ezekre is, meg hogy egyáltalán mik is valójában. Ezen a linken van róluk kép elég.
https://honvedelem.hu/galeria/bmk-130_m_vontato_motorcsonak_kikepzes