A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 987
80 736
113
Ez kb 1 zl harccsoport,ha jol látom.Le tudod irni a felépitést?

Igen ez egy zászlóalj.Ha jól emlékszem Mack-al kutattuk is egy darabig mire rájöttünk,hogy mi ez.Amúgy nem bonyolult,van két harckocsi század és két gépesített lövész század és persze a harctámogató és támogató elemek.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 458
69 330
113
Igen, igen, ezeket is kell, de a városokat is kell, mert különben egy ellenséges légierő szabadon mészárolhatja a lakosságot (ugye már óvóhelyeink sincsenek), és városokat is védő légvédelem nélkül max az öklünket rázhatjuk az égre, de tehetetlenel vagyunk (leszünk).
El kell foglalni vagy megsemmisíteni az ellenség reptereit. Rögtön megszűnik ez a probléma.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson
M

molnibalage

Guest
Igen, igen, ezeket is kell, de a városokat is kell, mert különben egy ellenséges légierő szabadon mészárolhatja a lakosságot (ugye már óvóhelyeink sincsenek), és városokat is védő légvédelem nélkül max az öklünket rázhatjuk az égre, de tehetetlenel vagyunk (leszünk).
Mi ez a "már"....? Soha nem is voltak komoly mennyiségben.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 458
69 330
113
Kérdezhetek valamit? Havonta szokott lenni szirénapróba a fővárosban. Mi a faszér? Hova menjek, ha szól?
1087 Budapest, Kerepesi út 1. Baross vendéglő. Elég mélyen van aránylag, van kaja bőven, vörösbor is ha valami ellen kéne mentesítésnek, na meg cserépkályha is van.
Ja és páholyból nézheted a Keleti pályaudvar szétbombázását. Tudod mint a zsidók a székekből Gázánál. :)
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Igen ez egy zászlóalj.Ha jól emlékszem Mack-al kutattuk is egy darabig mire rájöttünk,hogy mi ez.Amúgy nem bonyolult,van két harckocsi század és két gépesített lövész század és persze a harctámogató és támogató elemek.
Vontatott aknavetőket lecserélni önjáró aknavetőtarackokra,csatolni hozzá egy ütegnyi légvédelmet(plusz a kézi légvédelmi rakéták),egy müszaki utász szakaszt,és máris kész egy általam elképzelt zl harccsoport.(csak birja valaki pénzel)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 458
69 330
113
Ugye :) Csak mert tényleg havonta szokott lenni, ahol lakom. Vegyi üzem van a közelben azért. Az irány a falura én is gondoltam. A család nem megy nyugatra az tuti, én pedig alkalmatlan vagyok milicistának. Ha vicces kedvemben lennék, akkor azt mondanám, ha vegyvédelmi riadó van, akkor a teendő: becsukni az ablakot, ha légvédelmi riadó van, akkor pedig kinyitni :D Ennél többet nem lehet tenni, ha nincs sem légvédelem, sem légópince. :(
Ausztriában minden vasárnap van, falvakban is. Szerintem így harangoznak ők délben.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 458
69 330
113
Ja, és azt élőben adná a CNN, meg mindenki akinek van telefonja, aztán az egész világ elítélné a támadást, másnap meg már valamelyik nagyhatalom küldené békefenntartókat! Mai világba ilyet senki nem csinál, pont az a lényeg hogy minél kevesebb civil áldozat legyen!
Kb a lőtéri döglött kutyát sem érdekelné. A Donyeck környéki civil épületek, civil emberek elleni tüzérségi ,légi támadásokat sem adta a CNN sem az ENSZ. Azt adnak ott le a sajtóban és arra reagálnak amire akarnak, de két határral odébb a civilek nagy része még a háborúról se hall. Mit hallottál a Rakka elleni bombázások erdeményeiről? Csak amit a szövetséges sajtóreferens lenyilatkozott.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Elnézést, hogy régebbi témát veszek elő, de ha jól emlékszem ebben a topicban volt szó a G Mercedesek hazai honvédségi alkalmazása. Belebotlottam egy (2018-as) írásba: Terepjáró képesség fejlesztése a Magyar Honvédségben címmel, ahol részletesebben esik szó róla.
http://real.mtak.hu/82378/1/194.pdf
Vagyis megvan a grázi látogatás magyarázata.Fogytán van a kisterepjárók létszáma,kell beszerezni újakat.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
640x480.jpg

Jut eszembe,a katona uraknak mi a véleménye az Iveco mundéros Daily-jéröl?Elég sok változata van,elegendő teherbirása,és egy rajt kényelmesen elbir a felszerelésével együt
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 458
69 330
113
A harcászat nem így működik(nem jut eszembe a megfelelő szó).Alapelvek vannak és az adott szituáció(az adott szituáció értékelésének is meg van a maga metódusa raj szinttől egészen haderő szintig) dönti el,hogy mia jó megoldás.Ilyen alap elv pl amit már említettem az erőfölény kapcaán vagy az,hogy támadásban mindig törekedni kell az erőkonncentrációra stb.
Ok, tehát bonyolultabb a dolog és nem lehet így leosztani. Tulajdonképp egyrészt azért írtam mert így úgy tűnt mintha a 3 csoport jobban össze tudna szokni, dolgozni, és jobban tudna manőverezni. Másrészt a pár napja írt szösszenetem miatt hogy ne erőltessenek egy egy városba egy komplett dandárt ha 20 év alatt soha sem sikerült feltölteni. Hódmezőn is ahogy írtad, meg Tatán is. Meg talán máshol is. Így úgy tűnt egyszerűbb volna 3 laktanyába leosztani egy dandárt, mondjuk egy ilyen 3-as tagozódású alakulatot a Dél -Dunántúlra. De akkor a valóságban végrehajtásnál nem ilyen egyszerű és tiszta a dolog.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 458
69 330
113
De,hogy kicsit konkrétabb legyek már beszéltük itt,hogy nekem személy szerint nagyon szimpatikus az a fajta felépítés amit a svédek találtak is.
20170328-mathel-Bataljon-068.jpg
Jah, valami ilyesmire gondoltam tulajdonképp én is, csak a második hk század helyett lövész századdal. Bár így erősebb ha 2 hk század van.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Jah, valami ilyesmire gondoltam tulajdonképp én is, csak a második hk század helyett lövész századdal. Bár így erősebb ha 2 hk század van.
Mások a prioritások.Svédek nem a hibridháború árnyékában élnek.Nekik a reguláris gépesitett orosz hadsereg a fő veszélyforrás,amire készülnek.Nekünk hibridháborus-irreguláris körülmények közé elég a harccsoportba 1 hk század is.Da adott esetben lehet,hogy egy harcfeladatra elég 1hk szakasszal megerősitett gyalogos század harccsoport is.Máskor meg összefogott hk zászlóalj kell,1századnyi gyalogos megerősitéssel.Mikor mi célravezető