A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 299
12 644
113
Egy Gripen ellen, ha megfelelően van használva, akkor kb. a Tor-M1 az, ami kb. kezd labdába rúgni meg ellenséges 4. gen vadászok. Egy Tucaonot egy MANPAD is leszed és a szomorú igazság az, hogy nemigen találtak ki semmi hatékonyat eddig úgy tűnik még a dual seekeres rakéta ellen, nemhogy a képalkotó IR ellen.

Miféle "napi" munkára kéne?
Most volt nemrég Szíriában, hogy egy menekülő Szu-22-est nem sikerült leszedni a csodálatos képalkotós Sidewinder-X-szel, mivel a ruszki infracsapda eltérítette, amely komoly füstöt is generál, ellentétben a nyugatiakkal.

A kérdésem:
  1. nem lenne-e bölcs dolog eleve füstgenerátorral is felszerelni a repülőeszközöket?
  2. COIN gépek esetén visszatérni belsőégésű motorok használatára, amelyek hőképe töredéke a gázturbinás hajtóművekhez képest?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 445
79 462
113
Most volt nemrég Szíriában, hogy egy menekülő Szu-22-est nem sikerült leszedni a csodálatos képalkotós Sidewinder-X-szel, mivel a ruszki infracsapda eltérítette, amely komoly füstöt is generál, ellentétben a nyugatiakkal.

A kérdésem:
  1. nem lenne-e bölcs dolog eleve füstgenerátorral is felszerelni a repülőeszközöket?
  2. COIN gépek esetén visszatérni belsőégésű motorok használatára, amelyek hőképe töredéke a gázturbinás hajtóművekhez képest?

Füstgenerátor helyett inkább a nagyon füstölő infracsapda a jobb megoldás.
 
M

molnibalage

Guest
Most volt nemrég Szíriában, hogy egy menekülő Szu-22-est nem sikerült leszedni a csodálatos képalkotós Sidewinder-X-szel, mivel a ruszki infracsapda eltérítette, amely komoly füstöt is generál, ellentétben a nyugatiakkal.
A kérdésem:
  1. nem lenne-e bölcs dolog eleve füstgenerátorral is felszerelni a repülőeszközöket?
  2. COIN gépek esetén visszatérni belsőégésű motorok használatára, amelyek hőképe töredéke a gázturbinás hajtóművekhez képest?
No offense ,de
  • Akkor ki lett tárgyalva, hogy megállapíthatatlan, hogy miért nem talált az AIM-9X. Még a videó alapján sem látni. Egyelemes mintából meg nem extrapolálunk végtelenbe.
  • A nyugati infracsapda is füstöl.
A nem füstölő nyugati flare...
https://www.google.com/search?q=f-1...8dPfAhVEZVAKHbDaDSsQ_AUIDigB&biw=1920&bih=936

https://www.google.com/search?q=f-1...8tPfAhVIZlAKHRMfB4wQ_AUIDigB&biw=1920&bih=936

Szu-27-en. A Szu-27-es 50 mm-es van emlékeim szerint, az F-16-os jellemzően kisebb 1 hüvelykes. Csak adott fényviszonyoknál látszik sűrűbb füstnek.

https://www.google.com/search?hl=hu....1....1..gws-wiz-img.......0i7i30.AVa5H8FaigQ

Füstgenerátor helyett inkább a nagyon füstölő infracsapda a jobb megoldás.
Az sem.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Python

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 444
23 589
113
Egy kis videó a Honvédség meglévő és beszerzés alatt lévő fegyvereiről (nem tudom, hogy volt-e már):

 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
No meg az sem mind1,hogy 2025-ben kezdik el átadni a harckocsikat vagy 2025-ben egyszerre adják át az összes harckocsit vagy 2025-re éekezik meg az utolsó harckocsi.

Hali.
Ezt most találtam gondoltam megosztom:
https://www.janes.com/article/85369/update-hungary-orders-leopard-2-mbts-and-pzh-2000-sphs

"Hungarian MoD sources said first deliveries would take place no earlier than 2020."

Első szállítások 2020 után varhatóak. A többesszám számomra azt jelenti hogy nem egybe jönnek hanem több részletben 2020 után.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 803
6 863
113
Nagyon sanszos hogy 25-re ér ide az összes megrendelt német cucc. Nem kis vállalat azért. Szerintem az is befolyásolja a dolgot hogy
1 mi kértük így
2 nem túl nagy a darabszám
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
OFF:
Pedig kommunikálták, hogy a családtámogatásban és a robotizációban/automatizációban hisznek. Az egyik kb 10 a másik meg 20 éves folyamat.

Pont ezzel a 10-20 éves folyamattal van a gond.
Tegyük fel én most épp elkerültem a 18 évet (20-at), majd az az ingerenciám támad, hogy jó lenne egy katona tiszti pálya. Nos ez azzal jár, hogy az első 10-20 évet le kellene húzni ott, mert így lehet valamit előre lépni is (józan ésszel ez a minimum ha van hozzá affinitásom). Amennyiben valami képet szeretnék kialakítani az adott pályáról, azt java részt a múltból kellene kikukáznom, hogy ez a pálya megéri-e az életem legszebb 10-20 évét. Mit is találok? Az elmúlt 30 év összes kormánya minden ciklusban teljesen ad-hoc módon nyúlt hozzá a kérdéshez. Hol volt nagyon durva leépítés, hol volt világszinvonalú technika (Gripen és Mistral mondjuk). Hol volt ígérgetés, és azzal párhuzamosan felelőtlen pénzszórás, hol még az addigi ígérvényeket is következmény nélkül elvették (korengedményes nyugdij pld-ul), s közben meg infúzión tengetett honvédség. Erre azt fogod mondani, hogy ez egy új lap, ez a kormányzat komolyan gondolja. Erre megnézem, hogy az elmúlt most már 9 év mennyire volt konzekvens a kormányzati döntéseket illetően. Jó példa Erzsébet utalvány. 2014-ben az isten is erről szólt, most meg fujj nem. A soprt célú TAO pénzek. 4 évig szarásig kitömtek mindenkit, most meg egyetlen szóra csak a fele mehet. Nekem amennyiben tályékozódni kívánó fiatal lennék, annyi "jönne le", hogy a múltból kiindulva ez a kormányzat bebetonozva tartaná magát MINDEN ígéretéhez? Erösen kérdéses. Marad az aki most is van, aki elkötelezettségéből adódóan mindenképpen bevállalja ezzt a pályát. Az viszont az elmúlt 10 évben kiederült, ez sem tiszti, sem altiszti, sem legénységi szinten nem adja azt a létszámot, ami kellene.
Nem hülye a példa és Amerikai. Volt a cégen belül leszerelt tengerészgyalogos tiszt, akire emberileg felnéztek, s nem az adott szakmai tudása, hanem a leszolgált múltja miatt. Ez lehet akár cél is ha a Honvédség társadalmi helyzetét komolyan rendbe szeretné tenni bármelyik kormányzat......
Digitális katona/robotizáció. Itt még nagyobb a gubanc.
Lehet hogy nagyképünek gondolsz, de az Emberi Erőforrás tervezés nyomait sem vélem felfedezni a jelenlegi védelem politikában.
Ez alatt mit is értek. Nem a nagyívű életpálya modellt, ami jelenleg ígérvény, s majd ha ezzel eltellik 10 év el is fogom hinni hogy lesz is belőle valami. Ehhez az kellene hogy bármelyik oldal is van hatalmon, bármilyen irányultságú párt is lesz a vezető, egyetlen esetben sem jön vargabetű, s nem forgatunk semmit sem fel, ami eddig történt.... Ehhez az kellene, hogy nem túl sok, bár alapvető kérddésben politikai és leginkább TÁRSADALMI konszenzus kell. Ezt erőből egyetlen párt SOHA nem tudja elérni. Ehhez beszélni kellene a politikusoknak egymással, s a társadalom MINEN szegmensét partnernek kellen tekinteni, nem csak azt aki épp rájuk szavazott!
Ebben az esetben lehetne ELHIHETŐEN pénzt, de még inkább öszz TÁRSADALMI MEGBECSÜLTSÉGET szerezni ennek a pályának, mert ekkor már nem csak az gondolkodik el rajta hogy legyen-e katona, aki ezt hivatásának fogja fel, hanem az is el fog gondolkodni a katonai pályán, aki egy professzionális szervezet minden szempontból megbecsült képviselőjeként képzelheti el a jövőjét.....
 
T

Törölt tag 008

Guest
Amiről te beszélsz, az a szocializmus. Kapitalizmus van sorry. Benne van az is, hogy 4 évente változik az irányvonal...nos igen, ezt hívják demokráciának.

Én civilként 3x kezdtem 0 ról az életemet, totál nem abban dolgozom amit eredetileg tanultam és nem azt amit 20 éve megálmodtam, de mégis szeretem és értek is hozzá.
Én is elbasztam életem legszebb 10 évét és szaré dolgoztam....hosszútávon megérte. Egy katonatisztnek miért is kellene instant megkapnia mindent?
Az megvan, hogy az US Navynél 4 éves szerződése van a matrózoknak és 80+% a kihajózás utáni hónapban megbánja?

Több ex honvéd kollégám is van/volt. Ott elegük lett, átjöttek versenyszférába. Egy részük azóta más cégnél van. Senki nem mondta, hogy úgy fogsz meghalni, ahogy 14 évesen megálmodtad.

OFF: Az erzsi utalvány miatt asszem szarrá pereltek minket a franciák és nemtom hány millárdot kellett nekik kifizetnünk, mert bebukták a garantált profitjukat, amit nem a mostani kormány igért oda a zsebemből.
 
M

molnibalage

Guest
Amiről te beszélsz, az a szocializmus. Kapitalizmus van sorry. Benne van az is, hogy 4 évente változik az irányvonal...nos igen, ezt hívják demokráciának.

Én civilként 3x kezdtem 0 ról az életemet, totál nem abban dolgozom amit eredetileg tanultam és nem azt amit 20 éve megálmodtam, de mégis szeretem és értek is hozzá.
Én is elbasztam életem legszebb 10 évét és szaré dolgoztam....hosszútávon megérte. Egy katonatisztnek miért is kellene instant megkapnia mindent?
Az megvan, hogy az US Navynél 4 éves szerződése van a matrózoknak és 80+% a kihajózás utáni hónapban megbánja?

Több ex honvéd kollégám is van/volt. Ott elegük lett, átjöttek versenyszférába. Egy részük azóta más cégnél van. Senki nem mondta, hogy úgy fogsz meghalni, ahogy 14 évesen megálmodtad.

OFF: Az erzsi utalvány miatt asszem szarrá pereltek minket a franciák és nemtom hány millárdot kellett nekik kifizetnünk, mert bebukták a garantált profitjukat, amit nem a mostani kormány igért oda a zsebemből.
Igen, és ez probléma ott is. Iszonyatosan nagy a fluktuáció. Kiképeznek embereket 1-2 év munkával, akik aztán lelépnek 2-4 év szolgálat után. A kemény mag mérete is emiatt csökken. Kemény mag alatt értem pl. az olyan embereket, mint akivel Ostravában beszélgetettem. 20+ éve szolgál B-52 és B-1-en. Ők tartják életben a kultúrát. Ha ők eltűnnek, egy ponton túl bezuhan a színvonal.

Az ipar is ilyen. Ha az egész cégnél pl. egyetlen igazi gázturbinás guru van és elmegy, akkor szívás.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 257
5 304
113
Amiről te beszélsz, az a szocializmus. Kapitalizmus van sorry. Benne van az is, hogy 4 évente változik az irányvonal...nos igen, ezt hívják demokráciának.
Azért intelligensebb népeknél, van olyan, hogy nemzeti konszenzus. Abban nincs 4 év, nincs varia. Pl., ha a finneknél a 60-as évek után, valaki elkezdett volna variálni az oktatás irányvonalával, annak levágják a kezét.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Azért intelligensebb népeknél, van olyan, hogy nemzeti konszenzus. Abban nincs 4 év, nincs varia. Pl., ha a finneknél a 60-as évek után, valaki elkezdett volna variálni az oktatás irányvonalával, annak levágják a kezét.
60 éve az pont olyan releváns mint ha 200 éve lett volna. Felfordult a világ, olvass híreket. :)
Pl a finneknek sikerült azóta igen mélyre süllyedni.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos and arcas
T

torsen

Guest
Ez alatt mit is értek. Nem a nagyívű életpálya modellt, ami jelenleg ígérvény, s majd ha ezzel eltellik 10 év el is fogom hinni hogy lesz is belőle valami. .

...kérdezd meg az életpálya modellről a tanárainkat...10 év?10 hónapig volt életpálya modell...és ehhez kormányváltás sem kellett...itt valóban kellene egy nemzeti konszenzus, ahogy Robur is irta.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 235
67 883
113
Így van, majd csak rájönnek hogy még 50% béremelés aztán érdekes módon több lesz a jelentkező s kevesebb a lelépő. De maga a "szakma" is degradálódott szerintem.
Emelhet nyugodtan 50%-ot, akkor se lesz versenyképes a civil szférával. És a civil szféra ott van mindenkinek helyben, nem 200km-re. Hazaszeretetből nem lehet mindenkinek megélni. Az az egyre kevesebb fiatal meg akit még vonz a katonáskodás, pár év alatt lelép mert csalódik.
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz and tomsinner

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 235
67 883
113
Így van, nagyon sok értelmes és tapasztalt embert és ezáltal tudást vesztettünk amit nagyon nehéz lesz pótolni. Nem csak az emberanyag mennyiségével, a minőségével is gondok vannak.
Nyugodj meg nem csak ott, a tegnapi napomról inkább nem nyilatkozok, szembesültem kiket tud még mozgósítani a munkaerőhiány. Pedig még fiatal is volt és nem rejtett erőforrás.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 235
67 883
113
Egy kis videó a Honvédség meglévő és beszerzés alatt lévő fegyvereiről (nem tudom, hogy volt-e már):

Nem tudom minek ilyen videókat csinálni mikor még a tinta se száradt meg a szerződéseken. Majd egy évtized múlva lenne érdemes ilyet csinálni mikor készség szinten tudják használni ezeket az eszközöket.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci and torsen