A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 326
4 524
113
Szerintem a puma fegyverzete nem túl erős, inkább közepesnek mondanám, de hosszabb távon nem lesz elég.
Az oroszokról példát véve jó lenne egy 57 mm-es Bofors löveget rátenni. Egy lánctalpastól ez elvárható lenne.
A BAE kifejlesztett egy olyan lőszert hozzá, amely korlátozottan képes irányváltásra is.

Én úgy olvasom ez egy elég nagy vita a világban per pillanat. Persze minél nagyobb a löveg annál jobb csak hát ahogy nő a kaliber úgy nő a tömeg meg a lőszer mérete is. És bizony az nem mindegy hogy mennyi ideig tudsz ott lenni a harcmezőn mert lehet akár milyen jó 1 ifv ha nincs skuló és nem tud tűztámogatást nyújtani nem sok haszna van...
A CV90 a 40 mm-es löveggel 232 db lövedéket tud magával vinni míg ugyan az a CV90 a 30 mm-es löveggel pedig több mint 2X annyit... A katonáknak kell eldönteni mi a jobb, bár az én privát véleményem az hogy szerintem jelenleg már egy 30 vagy egy 35 mm is mindent lebont MBT-n kívül per pillanat a harcmezőn szóval inkább én a több muníciót választanám.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 365
12 834
113
Ahogy tudom, egyelőre elvi síkon létezik pl a 40 mm-es Lockheed Warrior torony itt pl a Patria tetején. Valamiért a nyugati világ nem érzi sürgősnek a nagyobb kaliberre váltást.
DIK-HKtWAAEcr3V.jpg
Az oroszok meg valamiért sürgősnek érzik:
http://weaponews.com/news/29537-uralvagonzavod-showed-bmp-3-with-57-mm-combat-module-au-220.html
Talán azért ,mert az újabb IFV-ket védetté teszik a 30mm-es lövedékek ellen, minimum szemből.
 
  • Tetszik
Reactions: Python

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Az oroszok meg valamiért sürgősnek érzik:
http://weaponews.com/news/29537-uralvagonzavod-showed-bmp-3-with-57-mm-combat-module-au-220.html
Talán azért ,mert az újabb IFV-ket védetté teszik a 30mm-es lövedékek ellen, minimum szemből.

Gondolom én is, hogy ez az oka. Az meg kimaradt, hogy a CV90 mkiv-hez van 50 mm-es fegyverzet is, bár amúgy árat nem találtam. Pedig érdekelt, mert korábban szoba került már itt (a CV 90) és ez sem az olcsók közé tartozik ha jól emlékszem.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 326
4 524
113

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 811
6 896
113
@Crusader
Egy konvencionális háborúban, valószínűleg bőven lennének célpontok, így nem baj ha a Spike on túl is van élet... Romboljon az a fő fegyver.
Nyilván persze, nem mondtam hogy csak Spike legyen rajta :D de a 30 vagy 40 milis maradjon pusztítani másra, a lánctalpas nehéztechnikára mehet szerintem nyugodtan a Spike.(Legyen az lánctalpas IFV vagy MBT) Amúgy mint olyan érdekes kérdés lehet hogy hány ATGM-nek kéne lennie egy ilyen eszközön.Szerintem a két oldalt összesen 4 indokolt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 746
80 128
113
Szép dolog ATGM-el IFV-re lőni csak az a baj,hogy mit csinálsz ATGM-nélkül a harckocsiva.Lehetsz hatékony egy 30mm-es gépágyúval(az optikálat meg az érzékelőket le lehet bontani)de ez szükségmegoldás,erre alapozni nem lehet.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Szerintem a puma fegyverzete nem túl erős, inkább közepesnek mondanám, de hosszabb távon nem lesz elég.
Az oroszokról példát véve jó lenne egy 57 mm-es Bofors löveget rátenni. Egy lánctalpastól ez elvárható lenne.
A BAE kifejlesztett egy olyan lőszert hozzá, amely korlátozottan képes irányváltásra is.

Hát azért az a Bofors elég overkill lenne egy ifv-n még az S-60hoz képest is. Gyakorlatban meg nem sok haszna lenne a limitált mennyiségű lőszer miatt, amit magával tudna vinni a jármű.

WNSweden_57-70_mk123_ammunition_pic.jpg


Amúgy szerintem is a 30mm kezd kevés lenni egy ifv-n, de 35/(modern cta vagy supershot)40mm-es ágyúk bőven megfelelő középutat jelentenek. Mondjuk egy 35mm-es bushmaster, a jövőben 50mm-es supershotra átalakitva. :D

Az oroszok meg valamiért sürgősnek érzik:
http://weaponews.com/news/29537-uralvagonzavod-showed-bmp-3-with-57-mm-combat-module-au-220.html
Talán azért ,mert az újabb IFV-ket védetté teszik a 30mm-es lövedékek ellen, minimum szemből.

Igen, nyugaton már lassan az új kerekes ifv-k is mind ellenállnak szemből a 30mm-es orosznak, így valamit lépni kellett. Gondolom úgy vannak vele, hogy a 30mm-es lővedékeik elérték a fejleszthetőségük határát. Mint a 25mm-es bushmaster...

Azért nyugaton is megy szép lassan az űrméret növelés. Britek és a franciák is átállnak a 40mm-es cta-ra a warriorokon és vbci-on, az új ajax és VBMR is azt kapja. Amcsik is valószínűleg 35/50mm supershot felé mennek majd el a Bradley váltótípusánál. CV90 már régóta 35mm-es bushmasterrel megy exportra. Lynx-hez is elérhető 35mm-es ágyú, ahogy a Boxerhez is felajánlották az ausztrál tenderre. Szintúgy arra a tenderre az AMV Patriát is a CV90 tornyával és a bushmasterral ajánlották.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 811
6 896
113
@dudi
Szép dolog ATGM-el IFV-re lőni csak az a baj,hogy mit csinálsz ATGM-nélkül a harckocsiva.Lehetsz hatékony egy 30mm-es gépágyúval(az optikálat meg az érzékelőket le lehet bontani)de ez szükségmegoldás,erre alapozni nem lehet.
mondjuk ez jogos, de akkor már inkább rakatnék a pumákra 35 de inkább 40 milis (nem tudom létezik e ilyen config) puskát mint a 30 miliset. Ami a CV90-et illeti ,ugyanígy ,szívesen látnám itthon mindkettőt bár a nagy szerelmem a K21 de arre azért elég kicsi az esély :D .
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 326
4 524
113
Egy konvencionális háborúban, valószínűleg bőven lennének célpontok, így nem baj ha a Spike on túl is van élet... Romboljon az a fő fegyver.

Azt se felejtsétek el hogy minél nagyobb a löveg annál nagyobb a torony is ami így több helyet fog elvenni a hasznos térből valamint a muníció és több helyet foglal így kevesebb embert tud szállítani a jármű. Ha ezt ellensúlyozni akarod növelni kell a méreteket amivel nő a tömeg is na meg egy bazi nagy zsíros célpont lesz a csatamezőn. Vagy a másik megoldás hogy több ifv kell ami meg ugye lóvé :D Igazándiból ez egy nagyon jó kérdés és tényleg nagyon sok helyen vitatkoznak én meg nem akarok tovább okoskodni bár szerintem ez egy nagyon izgalmas téma :) Az biztos hogy van elmozdulás a 40 mm felé. Meg kell találni a megfelelő kompromisszumot ami biztosítja a megfelelő tűzerőt de a jármű még be tudja tölteni a szerepét ami én úgy tudom alapvetően az hogy embereket szállít és azoknak tűztámogatást ad. Lehet ez az oka hogy megjelentek ifv-k 120 mm-es ágyúval?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 330
68 591
113
@Centurio

Azért vagyok ezzel kapcsolatban óvatos mert ez az a döntés amit aztán nagyon át kell rágniuk mert itt nem 24 meg 44 darabot kéne beszerezni, anno is olvastam mindkét cikket de mint olyan ilyen "kipróbálást" anno csináltunk ha jól emlékszem a Bradley-vel is meg ki tudja hogy miket próbáltak még ki, Dél-Koreában is jártak meg Törökországban,nem mondom hogy szerintem nem Puma lesz , szimpatikus is meg minden csak én ezzel kapcsolatban óvatosabb vagyok de ettől függetlenül örülnék ha a Puma kerülne a nagy cicák mellé.
A tankokbol és a lovegekbol kiindulva egy darab ifv- vél se vesznek többet mint amennyit a tatai dd két lövész zászlóalja igényel.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 135
7 203
113
  • Tetszik
Reactions: arcas
M

molnibalage

Guest
  • Tetszik
Reactions: arcas