A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 811
6 896
113
@ravenlord
elolvastam a kis cikket amit küldtél,érdekes kis olvasmány, utánanéztem pár dolognak és szerintem a jövőbeli saját IFV-en a 35 de inkább a 40mm-es indokolható lenne szerintem,kiegészülve Spike-LR-el illetve a megfelelő ammo-val.Nem tudom hogy pl a Pumára vagy esetleg a Lynx-re lehet e rakni 40 milis cannont(35-öts tudom hogy lehet a Lynxre) de a Bofors L/70 nekem szimpatikus volt amikor ezt a videót néztem, nem tudom hogy a cannon miatt vagy alapból de a CV9040 is szimpibb,ami az orosz 57-est illeti , elég beteg, erről ezt a videót találtam.Tudom hogy még nagyon sok mindentől függ ez az IFV kérdés és még először a légvédelmi komplexum beszerzése lesz először de azért érdekes találgatni.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 357
12 809
113
@ravenlord
elolvastam a kis cikket amit küldtél,érdekes kis olvasmány, utánanéztem pár dolognak és szerintem a jövőbeli saját IFV-en a 35 de inkább a 40mm-es indokolható lenne szerintem,kiegészülve Spike-LR-el illetve a megfelelő ammo-val.Nem tudom hogy pl a Pumára vagy esetleg a Lynx-re lehet e rakni 40 milis cannont(35-öts tudom hogy lehet a Lynxre) de a Bofors L/70 nekem szimpatikus volt amikor ezt a videót néztem, nem tudom hogy a cannon miatt vagy alapból de a CV9040 is szimpibb,ami az orosz 57-est illeti , elég beteg, erről ezt a videót találtam.Tudom hogy még nagyon sok mindentől függ ez az IFV kérdés és még először a légvédelmi komplexum beszerzése lesz először de azért érdekes találgatni.
Alapvetően 2 űrméretet tudok elképzelni.
35 mm az egyik, amely lőszerkompatibilis lenne a Gepárd SPAAG-gal és az MANTIS-szal , ha már a német irányvonalnál tartunk és a későbbiekben ilyen beszerzéseken gondolkoznánk.

A másik az 57 mm, amely 2-3 évtizedre előre hatásos lesz az IFV-k ellen (nem számítva a MBT eredetű nehéz IFV-ket).
Egy lánctalpas IFV el kell, hogy bírja az 57 mm-es ágyút.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 267
8 191
113
"The smaller 30×173mm cartridge offers major weight saving advantages for example in comparison to the Bofors 40 mm gun mounted on the CV9040 because of a much lower ammunition size and weight. The belt feed system also gives a large number of rounds ready to fire, while the 40mm offers only 24 shots per magazine. This is not a problem in a CV9040, but would force the Puma off the battlefield to reload the unmanned turret." Innen
 
  • Tetszik
Reactions: luperator

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 326
4 523
113
Dec 17.-én jelentették be hogy a Cseh tenderen 4 jelölt maradt versenyben

https://www.armyrecognition.com/ana..._replace_czech_bvp-2_ifv_tracked_armored.html

Puma, ASOD, CV90 és Lynx KF41.

Kíváncsi vagyok lesz-e együttműködés elvileg már most elég sok azonos fegyverünk van velük.
Egyébként ők is elég sok mindent szereztek be idén itt 1 rövid összefoglaló:

http://www.defenseworld.net/news/24...Plans_Including_210_Tracked_IFVs#.XDTL-lVKjcs

Én nem tudtam hogy izraeliektől vettek ELM-2084 mobile radarokat. Rakéta beszerzést is most tervezik.
https://www.defensenews.com/land/2017/06/16/czech-military-eyes-mid-range-air-defense-systems/

Ezeket mi is tervezzük mind épp mostanában beszerezni. Ki tudja lehet közös beszerzések lesznek? Kíváncsi vagyok.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 811
6 896
113
@Shadow
Dec 17.-én jelentették be hogy a Cseh tenderen 4 jelölt maradt versenyben

https://www.armyrecognition.com/ana..._replace_czech_bvp-2_ifv_tracked_armored.html

Puma, ASOD, CV90 és Lynx KF41.

Kíváncsi vagyok lesz-e együttműködés elvileg már most elég sok azonos fegyverünk van velük.
Egyébként ők is elég sok mindent szereztek be idén itt 1 rövid összefoglaló:

http://www.defenseworld.net/news/24...Plans_Including_210_Tracked_IFVs#.XDTL-lVKjcs

Én nem tudtam hogy izraeliektől vettek ELM-2084 mobile radarokat. Rakéta beszerzést is most tervezik.
https://www.defensenews.com/land/2017/06/16/czech-military-eyes-mid-range-air-defense-systems/

Ezeket mi is tervezzük mind épp mostanában beszerezni. Ki tudja lehet közös beszerzések lesznek? Kíváncsi vagyok.
Fura hogy az ASCOD még versenyben van szerintem,a csehek amúgy a Leo2-vel is szemezgetnek szóval szerintem sanszos hogy IFV-k terén is valami azonos cucc lesz. A maradék három közül mindegyiket szívesen látnám. A CV90-et most csak azért favorizálnám jobban mert arra lehet rakni 35-ös és 40-es csúzlit.
(Ami a Gepárd SPAAG-ot meg a MANTIS-t illeti , hát , egyiket se favorizálnám.)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Ha jól emlékszem, moduláris alapjárművet szeretnének, helyesen. Jobban járnánk a CV 90-el vagy Lynx-el mint a Pumával.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 326
4 523
113
Minél többet gondolkodom rajta annál inkább az az érzésem hogy a CV90 nem az igazi.
Eleve nehéz ügy mert helyi gyártásban csak a tornyot engedik ki a kezükből. Legalábbis a Finneknek is ennyit engedtek (Patria gyártja) és a cseheknek is csak ennyit ajánlottak. Persze nekünk még ez is nagy dolog lenne azzal a hadiiparral ami nekünk van... de valahogy mégis vannak fenntartásaim a CV-90-el szemben.
Érdemes elolvasni mit ír a CV90-ről ez a cikk:
https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2017/09/czech-army-prefers-puma-searches-t-72.html

A Svájciak tesztelték mikor ifv-t kerestek (Schützenpanzer 2000 program) olyanokkal versenyzett akkor mint a Marder M12 és a Warrior 2000. Igazándiból a tenderen a Warrior teljesitett a legjobban de közben a gyártót megvette a BEA Systems kalandos úton és hát a CV-90 is az ő termékük. Úgy döntöttek ez egyiket kukázzák és a CV90-et tartották meg. Szóval végül azért vették meg a Svájciak mert ár/érték arányban azt találták a legjobbnak. Sem a fegyverrendszer nem teljesített különösebben jól valamint az ergonómiával és elégedetlenek voltak. Kértek is egy csomó módosítást (új motor, módosított rámpa, magasabb belső tér, modernebb hőkamerák stb stb millió dolog) ugye ez lett a CV9030CH. Na ennek a továbbfejlesztet változatát 2002-ben letesztelte a német hadsereg is mikor elkezdték keresni a Marder utódját. Fejlesztett hozzá a BEA új moduláris kerámia páncélt amivel 77!! tonnás lett a gép... végül a tesztelt gépek közül az utolsó helyen végzett!!
"Several options were evaluated, but in the end the CV9030 was rejected, ending up on the last place of all tested vehicles! The German Army considered the poor protection against anti-vehicle mines, the high weight in relation to its protection level and the low growth potential of the chassis to be key factors speaking against buying the CV90"
Persze más jármű sem felelt meg nekik ezért kezdtek neki a Puma fejlesztésének. Nekem az az érzésem hogy a CV90 jó alapvetően csak nagyon látszik hogy a 90-es évek elején lett fejlesztve. Tudom volt azóta sok ráncfelvarrás meg fejlesztés és még biztos van vagy 20 év a gépben ez a mark IV ugye már a negyedik továbbfejlesztett változat de alapvetően nekem az a múlt. Én a következő 40 évre vennék most valamit lehetőleg minél nagyobb mértékű hely gyártással. Szerintem Lynx vagy Puma inkább.
De ez csak az én véleményem :)
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 357
12 809
113
Minél többet gondolkodom rajta annál inkább az az érzésem hogy a CV90 nem az igazi.
Eleve nehéz ügy mert helyi gyártásban csak a tornyot engedik ki a kezükből. Legalábbis a Finneknek is ennyit engedtek (Patria gyártja) és a cseheknek is csak ennyit ajánlottak. Persze nekünk még ez is nagy dolog lenne azzal a hadiiparral ami nekünk van... de valahogy mégis vannak fenntartásaim a CV-90-el szemben.
Érdemes elolvasni mit ír a CV90-ről ez a cikk:
https://below-the-turret-ring.blogspot.com/2017/09/czech-army-prefers-puma-searches-t-72.html

A Svájciak tesztelték mikor ifv-t kerestek (Schützenpanzer 2000 program) olyanokkal versenyzett akkor mint a Marder M12 és a Warrior 2000. Igazándiból a tenderen a Warrior teljesitett a legjobban de közben a gyártót megvette a BEA Systems kalandos úton és hát a CV-90 is az ő termékük. Úgy döntöttek ez egyiket kukázzák és a CV90-et tartották meg. Szóval végül azért vették meg a Svájciak mert ár/érték arányban azt találták a legjobbnak. Sem a fegyverrendszer nem teljesített különösebben jól valamint az ergonómiával és elégedetlenek voltak. Kértek is egy csomó módosítást (új motor, módosított rámpa, magasabb belső tér, modernebb hőkamerák stb stb millió dolog) ugye ez lett a CV9030CH. Na ennek a továbbfejlesztet változatát 2002-ben letesztelte a német hadsereg is mikor elkezdték keresni a Marder utódját. Fejlesztett hozzá a BEA új moduláris kerámia páncélt amivel 77!! tonnás lett a gép... végül a tesztelt gépek közül az utolsó helyen végzett!!
"Several options were evaluated, but in the end the CV9030 was rejected, ending up on the last place of all tested vehicles! The German Army considered the poor protection against anti-vehicle mines, the high weight in relation to its protection level and the low growth potential of the chassis to be key factors speaking against buying the CV90"
Persze más jármű sem felelt meg nekik ezért kezdtek neki a Puma fejlesztésének. Nekem az az érzésem hogy a CV90 jó alapvetően csak nagyon látszik hogy a 90-es évek elején lett fejlesztve. Tudom volt azóta sok ráncfelvarrás meg fejlesztés és még biztos van vagy 20 év a gépben ez a mark IV ugye már a negyedik továbbfejlesztett változat de alapvetően nekem az a múlt. Én a következő 40 évre vennék most valamit lehetőleg minél nagyobb mértékű hely gyártással. Szerintem Lynx vagy Puma inkább.
De ez csak az én véleményem :)
Nehéz kideríteni, hogy mi az igazság, mert például ez a cikk arról szól, hogy a Bundeswehr Puma állományának 50%-a harcképtelen és csak10 év múlva, 2029-ben fog rendelkezni a teljes eltervezett képességekkel. Gyakran hibásodik meg a főfegyverzet
https://www.defensenews.com/land/2018/06/06/germanys-impending-puma-panzer-problem/
https://adbr.com.au/german-puma-ifv-problems-highlighted-in-audit-office-report/
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 326
4 523
113
Nehéz kideríteni, hogy mi az igazság, mert például ez a cikk arról szól, hogy a Bundeswehr Puma állományának 50%-a harcképtelen és csak10 év múlva, 2029-ben fog rendelkezni a teljes eltervezett képességekkel. Gyakran hibásodik meg a főfegyverzet
https://www.defensenews.com/land/2018/06/06/germanys-impending-puma-panzer-problem/
https://adbr.com.au/german-puma-ifv-problems-highlighted-in-audit-office-report/

Hát mondtam hogy a következő 40 évre vennénk :)
Valószínű a Lynx-el is lennének gondok az sem kiforrott még... akkor marad ad ASCOD? :D
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 697
113
Páncélosok után páncéltörők
Újabb négy darab nagyjavított Mi–24-est adtak át az oroszok a Magyar Honvédségnek

https://magyaridok.hu/belfold/pancelosok-utan-panceltorok-3826595/
Úgy tűnik hogy a P változatot favorizáltuk inkább.... mit korszerűsitettek rajtuk ezt lehet tudni? Másik dolog hogy a beszerzett 20 H145 és a 16 H225 mennyisége csak nekem tűnik kicsit soknak? Eddig 8 Mi8/17 el megoldottuk a hazai szállitásokat, ez most duplázódik. Ki fogjuk ezt a kapacitást hadználni? Ugyanez a H145 re is igaz. Könnyű heli, rendőrség vett tavaly valami használt MD csodát, a légimentők is most vettek spéci használt gépeket. Mire fogjuk használni ezt a 36 gépet, amikor most mindent belevéve max 15-18 gépünk van. Kell ekkora kapacitás növelés? Indokolt? Vagy a gépek fele sose fog repülni?
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Nehéz kideríteni, hogy mi az igazság, mert például ez a cikk arról szól, hogy a Bundeswehr Puma állományának 50%-a harcképtelen és csak10 év múlva, 2029-ben fog rendelkezni a teljes eltervezett képességekkel. Gyakran hibásodik meg a főfegyverzet
https://www.defensenews.com/land/2018/06/06/germanys-impending-puma-panzer-problem/
https://adbr.com.au/german-puma-ifv-problems-highlighted-in-audit-office-report/
Túl sok úttörő megoldás?
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
@Shadow

Fura hogy az ASCOD még versenyben van szerintem,a csehek amúgy a Leo2-vel is szemezgetnek szóval szerintem sanszos hogy IFV-k terén is valami azonos cucc lesz. A maradék három közül mindegyiket szívesen látnám. A CV90-et most csak azért favorizálnám jobban mert arra lehet rakni 35-ös és 40-es csúzlit.
(Ami a Gepárd SPAAG-ot meg a MANTIS-t illeti , hát , egyiket se favorizálnám.)


Ha lehet hinni a korábbi híreknek, az ASCOD az ára miatt lehet versenyben, mivel a csehek (is) ugye a Pumát vagy a Lynx-et favorizálnák. Kissé szövevényes a történet mert a keretből nem tudni hogy a helyi gyártás és az uniós alap segítségével mit milyen formában tudnak megvalósítani. S, hogy most vesznek ennyi mindent, annak az az oka, hogy ha jól emlékszem 4,5 milliárd dollárt terveznek haderő korszerűsítésre költeni, csak hát a német cuccokhoz kell a matek.
Hazai vonatkozásban bízom benne, hogy hasonló jó döntés születik és nem csak a nehéz dandár eszközigényét szerzik be. (nehéz megszabadulni a fenntartásoktól)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 326
4 523
113
Túl sok úttörő megoldás?

Azért van benne hatalmas potenciál mert mindenhol úttörő megoldásokat választottak. Választhatták volna a járt utat de ők egy úttörő fegyvert akartak mert nem volt elég jó nekik ami van :) Én ezt nem tartom negatívumnak ez a fejlődés alapja... tudnának ők CV90-et vagy ASCOD-ot gyártani aztán azzal nem lenne semmi gond de ők jobbat akarnak. Fejlesztés során meg jönnek a problémák ez már csak ilyen :D Csak hát ez nagyon sok pénz. Valószinű ezért keresnek partnereket és ajánlanak fel helyi gyártást sőt akár fejlesztésben való részvételt is! Szerintem ha valaki komolyan gondolja ezt a Magyar hadiipar dolgot akkor ez az út vezet oda. Nem azt mondom hogy kezdjünk el lövegeket fejleszteni de kisebb dolgokba be lehet szállni szenzorok vagy tűzrávezető rendszerek, kamerák stb. Manapság már mindenki beszállítókkal dolgoztat meg kell próbálni Magyar cégeket bevinni a beszállítói láncukba. Le kell ülni tárgyalni, meg kell nézni nálunk milyen cégek tudnak ebbe részt venni (a csehek is ezt tették meghivták a 30 hadiipari cégüket és leültették őket tárgyalni a Rheinmetallal és KMW-vel). Kérdezzük meg milyen fejlesztéseken dolgoznak hogy megoldják a felmerült problémákat majd írjon ki a hadsereg 1 pályázatot melyre jelenkezhetnek vegyes vállaltok így be tudunk szállni a fejlesztésbe pénzzel és tudással egyaránt. Ezzel elindulhatna 1 technológia transzfer valamint fejlesztés itthon is amire lehet építkezni. Attól hogy veszünk 1 CV90-et aminek pár alkatrészét legyárthatjuk magunknak valamint helyileg összeszerelhetjük nem fog elvezetni oda hogy versenyképes termékeket fejlesztünk amit el tudunk adni máshova... De teszem azt közösen fejleszt egy magyar-német vegyesvállalat egy új hőkamerát a Pumába na azt már lehet el tudnánk adni esetleg más országok CV90-jeibe. Igaz ez lehet többe kerül de ha komolyan gondoljuk szerintem ez az út vezet oda. Mi soha nem fogunk ifv-t fejleszteni de ha valaki hajlandó minket partnernek tekinteni és bevenni a csapatba ha beszállunk pénzzel én nem utasítanám el a kinyújtott kezet. De lehet rosszul látom :D
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and Telak2

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 355
113
a komunikacioba jatszik az uj rendszer alapjai mar megvannak gondolom arra raepulo elemek es a meglevo kis jelenleg kis kapacitasall futot csiszolgatjak majd./c4?/egyebkent hamarosan jonni kell a kezi hirado keszulekeknek is./tetra edr ekenek./nagyon varom melyik lessz a befuto./remelem az altalam is tesztelt./
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_