A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 235
67 882
113
Múltkor valakik légó helyekről meg alagutakról beszélgettek valamelyik topicban, itt is van egy a vár alatt, trezornak épült.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez
M

molnibalage

Guest
Az hogy ki vagyok, egyértelmű...A Hazájáért aggódó ember.! Nevesitheted is.! Továbbra is fenntartom, hogy ha nem teszünk ellene a románok betörnek...Így vagy ugy...
Inkább agyatlan turbómagyar. Leírtam, hogy technikailag minek van értelme. Nem annak, hogy képzetlen gyök2 emberek kezébe adsz nevetségesen elavult és kevés fegyverzetet, hanem azt, hogy a haderő kemény magja odabasz.

A világban, ahol komoly tartalékos erő van, ott sem az általad javasolt módszer van. Svájcban sem tartják már otthon a lőszert és előre kijelölt helyeken gyülekeznek, mert technikával mennek harcba és nem "mezítlábasan". Pedig az hegyvidékes ország és nem egy tepsi, néhány folyóval és némi erdővel.

@molnibalage
Mert az ANG miliciarendszerű.Mégegyszer.Miliciarendszerű haderőnek az minősül,amelyiknek hadilétszámának többségét egyébbként civil foglalkozást űző tartalékos legénység adja.Hadseregszervezési szempontbol ezt jelenti a milicia rendszerű hadsereg.Kevered az amerikában egyébbként gyakori civil miliciákkal a dolgot.A miliciarendszerű országos,állami haderő klasszikus példája a svájci hadszervezet.
T72einknek szerintem nem tartalékos állományba kéne helyezni,hanem egy korszerűsitő felújitás után a reguláris,hivatásos haderőnél a helye-márha legalább egy zl-nyi mennyiség még van belőle
Milícia alatt azt értem, hogy "mezítlábasok". Az (A)NG az egy olyan tartalékos erő, ami a világ sok országának hivatásos haderejét űbereli. Ezen felül az (A)NG-nél is van a "hétvégi katonától" kezdve a full munkaidősig mindenki, lásd Ostrava 2018 beszámolót.

Ne keverjük már azt, hogy milícia, mint minőségi jelző (lásd pl. USA Függetlenségi háború a Continental Army vs. Militia) és azt, hogy a mozgosítási és tartalékosi rendszert adott esetben a szakirodalom (?) másnak hívja.

Off!!!!
Felejtsük már el ezt a román lerohanást meg megszállást. Ahogy elnézve a mostani állapotukat örülni fognak ha a hátsójukon még szelelni fognak tudni pár év múlva.
On. Térjünk visza a topikhoz.
Egyeseknek ez a mániája. Az egyesek csoportba tartozók elég jól körülírhatóak. Én nem nevesítem ennyire a fenyegetést. Az elv a lényeg. Ha erős a mag és a kockázat nagyobb a várható haszonnál, akkor épeszű ember nem jön ide. Akkor nem kell mezítlábas embereket halálba zavarni és még le is amortizálni az infrastruktúrát.

@Celebra
a T72-eseket már réges rég kukázni kellett volna, most komolyan? ezt a 15-30 darabot már hova korszerűsítsük? ha lenne még 180-200db azt mondom persze ,menjenek de így....elmehetne más fontos dologra is az a pénz.
@Szatmár72
@tonyo már leírta ugyan de akkor sem tudom megállni magamat , az amit leírtál "ha nem teszünk ellene a románok betörnek...Így vagy ugy..." az egy képzelgés és még vagy 20-30 évig még csak szikrányi esélye sincs több dolog miatt, nem kell félni ilyenektől , volt itt sok ember a fórumon aki nagyon tartott ettől , de aztán csak belátták a logikus érvelés miatt hogy erre nincs esély , nem kell ilyenek miatt aggódnod
Térjünk vissza a topikhoz bocsánat.
Kb.
A topikok közötti idézést meg tanulja meg már a többség végre. Iszonyatosan zavaró, hogy milyen topikok mivel vannak teleszemetelve. AF topik iráni iraki és egyéb háborúkkal, T-72M HUN vas topik generális szárazföldi és BIZTPOL-lal, stb.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Inkább agyatlan turbómagyar. Leírtam, hogy technikailag minek van értelme. Nem annak, hogy képzetlen gyök2 emberek kezébe adsz nevetségesen elavult és kevés fegyverzetet, hanem azt, hogy a haderő kemény magja odabasz.

A világban, ahol komoly tartalékos erő van, ott sem az általad javasolt módszer van. Svájcban sem tartják már otthon a lőszert és előre kijelölt helyeken gyülekeznek, mert technikával mennek harcba és nem "mezítlábasan". Pedig az hegyvidékes ország és nem egy tepsi, néhány folyóval és némi erdővel.


Milícia alatt azt értem, hogy "mezítlábasok". Az (A)NG az egy olyan tartalékos erő, ami a világ sok országának hivatásos haderejét űbereli. Ezen felül az (A)NG-nél is van a "hétvégi katonától" kezdve a full munkaidősig mindenki, lásd Ostrava 2018 beszámolót.

Ne keverjük már azt, hogy milícia, mint minőségi jelző (lásd pl. USA Függetlenségi háború a Continental Army vs. Militia) és azt, hogy a mozgosítási és tartalékosi rendszert adott esetben a szakirodalom (?) másnak hívja.


Egyeseknek ez a mániája. Az egyesek csoportba tartozók elég jól körülírhatóak. Én nem nevesítem ennyire a fenyegetést. Az elv a lényeg. Ha erős a mag és a kockázat nagyobb a várható haszonnál, akkor épeszű ember nem jön ide. Akkor nem kell mezítlábas embereket halálba zavarni és még le is amortizálni az infrastruktúrát.


Kb.
A topikok közötti idézést meg tanulja meg már a többség végre. Iszonyatosan zavaró, hogy milyen topikok mivel vannak teleszemetelve. AF topik iráni iraki és egyéb háborúkkal, T-72M HUN vas topik generális szárazföldi és BIZTPOL-lal, stb.
Szakirodalomban a haderőszervezés legénységi feltőltés soros-tartalékos mődszerét nevezik miliciarendszernek.Ami egyébbként lehet mezitlábas,vagy IDF,ANG szintű hadszervezet is.Amire tegondolsz,az a paramilitáris erők-ami szintén lehet milicia rendszerű.Mivel a legtöbb paramilitáris szervezet milicia rendszerű,és gyakran xy milicia is a neve,a köztudatban a milicia=paramilitáris.
És nem venném annyira félvállrol a kisantant-élén románia-veszélyt.Az országok,ha nem nagyhatalmak,leginkább a szomszédaikkal szoktak háborúba keveredni.Amig megy a bicigli,nem kerül elő a probléma.Deha valami gond van,a hatalom a befele dőlő falakat igyekszik kifele dönteni.Itt jön be,amit irtál.Ha jol felkészült hadszervezetünk van,akkor nem érdemes belénkkötve minket használni utálatos kének.
Ja,és svájcban még mindig van fegyverszekrény a lakásban,de nem csak arra épül a sereg.(valahol erről is van egy jó tanulmány a laptopom memóriájában,de egyenlőre az SDB bevetési lehetőségeit taglalót sem találtam meg)
@fedett_mókus
Nemtudom mennyi T72ünk van még tallonban.Zászlóaljnyi mennyiség alatt nemnagyon érdemes vele foglalkozni.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 981
23 015
113
Az elv a lényeg. Ha erős a mag és a kockázat nagyobb a várható haszonnál, akkor épeszű ember nem jön ide.

Az egész haderőfejlesztésnek ez kellene, hogy az alapja legyen. Ha szerkezetileg és technikailag olyan magyar haderő épül, amely ezt a kockázati faktort fel tudja mutatni az ellennek, már nyugodtan aludhatunk...
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 984
113
Zord blogján olvastam a kommentek közt hogy a horvátok valami 6 db új F-16 ot akarnak vásárolni.? A bolgárok szintén valami 8 db ot. Kicsit laikus vagyok a repüléshez. De ez a pár db még számomra is über kevés. Pl egy kisebb, nagyobb balkáni csetepaté esetén vajon nekünk kellene majd besegítenni? Vagy pl későbbiekben pl valami oknál fogva csak 2 madárka lenne repképes akkor elképzelhető a kisegítés pl a horvátok felé?
Szerintem ezek a db számok már ha lesznek valami "ilyet ne" kategoriába illene.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 791
46 971
113
Zord blogján olvastam a kommentek közt hogy a horvátok valami 6 db új F-16 ot akarnak vásárolni.? A bolgárok szintén valami 8 db ot. Kicsit laikus vagyok a repüléshez. De ez a pár db még számomra is über kevés. Pl egy kisebb, nagyobb balkáni csetepaté esetén vajon nekünk kellene majd besegítenni? Vagy pl későbbiekben pl valami oknál fogva csak 2 madárka lenne repképes akkor elképzelhető a kisegítés pl a horvátok felé?
Szerintem ezek a db számok már ha lesznek valami "ilyet ne" kategoriába illene.
Nincs pénzük, de kell a gesztus. Egy 6 db os beszerzés az komolytalan.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 984
113
Nincs pénzük, de kell a gesztus. Egy 6 db os beszerzés az komolytalan.
Az a gond hogy ha tényleg szereznek be 6 db ot. Akkor nem csak komolytalan "ok" lesznek. De védelmi (szövetségi is) szempontból előnytelenek nézne ki is. Na mindegy nem megyek off ba.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Zord blogján olvastam a kommentek közt hogy a horvátok valami 6 db új F-16 ot akarnak vásárolni.? A bolgárok szintén valami 8 db ot. Kicsit laikus vagyok a repüléshez. De ez a pár db még számomra is über kevés. Pl egy kisebb, nagyobb balkáni csetepaté esetén vajon nekünk kellene majd besegítenni? Vagy pl későbbiekben pl valami oknál fogva csak 2 madárka lenne repképes akkor elképzelhető a kisegítés pl a horvátok felé?
Szerintem ezek a db számok már ha lesznek valami "ilyet ne" kategoriába illene.
Nemfeltétlen.Fő ellenfelüknek szerbiát tekintik,hogy szerb MiG29es is van?Egy F16V mennyivel nagyobb harcértéket is képvisel mint egy MiG29B?
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Zord blogján olvastam a kommentek közt hogy a horvátok valami 6 db új F-16 ot akarnak vásárolni.? A bolgárok szintén valami 8 db ot. Kicsit laikus vagyok a repüléshez. De ez a pár db még számomra is über kevés. Pl egy kisebb, nagyobb balkáni csetepaté esetén vajon nekünk kellene majd besegítenni? Vagy pl későbbiekben pl valami oknál fogva csak 2 madárka lenne repképes akkor elképzelhető a kisegítés pl a horvátok felé?
Szerintem ezek a db számok már ha lesznek valami "ilyet ne" kategoriába illene.

Én úgy olvastam Horvátok nagyon nehéz szituban vannak mert a meglévő gépek főleg az uki felújítás után kb fel sem tudnak szállni. 12 db használt F16-ot akartak venni Izraeltől de USA nem hagyta jóvá az eladást... Valószínű ha USA-tól veszik csak 6-ra van pénz de ott már ha nem igyekeznek nem marad repképes Mig21 aztán a pilóták majd max egymást fogják tudni nézegetni. Még 6 gép is jobb mint a semmi....

"In November 2017, Croatian media announced the offers from Sweden for the Saab JAS 39 Gripen and Israel for a mixed-fleet of A/B and C/D General Dynamics F-16 Fighting Falcon variants had been downselect from the four received letters of intent. According to reports, the US bid was dismissed for being too expensive, and the F-16 Block 30 offered by Greece was dismissed for being too outdated. Further reports insinuate the Israeli offer is leading for being most price-competitive, as well as opening up additional opportunities for defence cooperation."

Persze lehet jobban járnának 12 használt Gripenel még akkor is ha A/B meg C/D mix, ezt más aki nálam jobban ért hozzá majd megszakérti :)
Elég rossz a szitu és úgy néz ki USA-tól csak 6-ra van pénz. Egyébként ez megint egy elég szemét húzás volt az amiktól szerintem... saját NATO szövetségesed légi erejét felezed le egy vétóval azért az szép hadművelet.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 791
46 971
113
Én úgy olvastam Horvátok nagyon nehéz szituban vannak mert a meglévő gépek főleg az uki felújítás után kb fel sem tudnak szállni. 12 db használt F16-ot akartak venni Izraeltől de USA nem hagyta jóvá az eladást... Valószínű ha USA-tól veszik csak 6-ra van pénz de ott már ha nem igyekeznek nem marad repképes Mig21 aztán a pilóták majd max egymást fogják tudni nézegetni mert nem marad röpképes gép. Még 6 gép is jobb mint a semmi....

"In November 2017, Croatian media announced the offers from Sweden for the Saab JAS 39 Gripen and Israel for a mixed-fleet of A/B and C/D General Dynamics F-16 Fighting Falcon variants had been downselect from the four received letters of intent. According to reports, the US bid was dismissed for being too expensive, and the F-16 Block 30 offered by Greece was dismissed for being too outdated. Further reports insinuate the Israeli offer is leading for being most price-competitive, as well as opening up additional opportunities for defence cooperation."

Persze lehet jobban járnának 12 használt Gripenel még akkor is ha A/B meg C/D mix, ezt más aki nálam jobban ért hozzá majd megszakérti :)
Elég rossz a szitu és úgy néz ki USA-tól csak 6-ra van pénz. Egyébként ez megint egy elég szemét húzás volt az amiktól szerintem... saját NATO szövetségesed légi erejét felezed le egy vétóval azért az szép hadművelet.
America First!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 803
6 863
113
@Shadow
Én úgy olvastam Horvátok nagyon nehéz szituban vannak mert a meglévő gépek főleg az uki felújítás után kb fel sem tudnak szállni. 12 db használt F16-ot akartak venni Izraeltől de USA nem hagyta jóvá az eladást... Valószínű ha USA-tól veszik csak 6-ra van pénz de ott már ha nem igyekeznek nem marad repképes Mig21 aztán a pilóták majd max egymást fogják tudni nézegetni. Még 6 gép is jobb mint a semmi....

"In November 2017, Croatian media announced the offers from Sweden for the Saab JAS 39 Gripen and Israel for a mixed-fleet of A/B and C/D General Dynamics F-16 Fighting Falcon variants had been downselect from the four received letters of intent. According to reports, the US bid was dismissed for being too expensive, and the F-16 Block 30 offered by Greece was dismissed for being too outdated. Further reports insinuate the Israeli offer is leading for being most price-competitive, as well as opening up additional opportunities for defence cooperation."

Persze lehet jobban járnának 12 használt Gripenel még akkor is ha A/B meg C/D mix, ezt más aki nálam jobban ért hozzá majd megszakérti :)
Elég rossz a szitu és úgy néz ki USA-tól csak 6-ra van pénz. Egyébként ez megint egy elég szemét húzás volt az amiktól szerintem... saját NATO szövetségesed légi erejét felezed le egy vétóval azért az szép hadművelet.
elég kellemetlen helyzet de miután Trump azt mondta hogy nem vesztek mástól számítani lehetett arra hogy akkor marad az usa mivel valamiért a horvátok nagyon F16-ot szeretnének, csak hát akkor ennek bizony az az ára hogy rögtön fele a mennyiség, szerintem is jobban járnának A/B Gripenekkel de hát látod hogy az F16 nekik valami Isten :D főleg az F16V , lehet olcsóbb lenne ha block30/50-et igyekeznének venni , lehet akkor tartható lenne a mennyiség és ugyanúgy a szerbek előtt lennének. Abban meg igazad vagy hogy 6 gép is több lenne mint a mostani semmi (mert az ukrán felújított mig-ek nem nagyon repülnek/nem nagyon tudnak inkább mondjuk úgy)
 
M

molnibalage

Guest
@Shadow

elég kellemetlen helyzet de miután Trump azt mondta hogy nem vesztek mástól számítani lehetett arra hogy akkor marad az usa mivel valamiért a horvátok nagyon F16-ot szeretnének, csak hát akkor ennek bizony az az ára hogy rögtön fele a mennyiség, szerintem is jobban járnának A/B Gripenekkel de hát látod hogy az F16 nekik valami Isten :D főleg az F16V , lehet olcsóbb lenne ha block30/50-et igyekeznének venni , lehet akkor tartható lenne a mennyiség és ugyanúgy a szerbek előtt lennének. Abban meg igazad vagy hogy 6 gép is több lenne mint a mostani semmi (mert az ukrán felújított mig-ek nem nagyon repülnek/nem nagyon tudnak inkább mondjuk úgy)
Nincs A/B Gripen. Sehol. A svédeknél is nyugdíjazták már azokat úgy 7 éve. Akkor készült az alkalomra a Viggen camos Gripen.
http://www.ipmsstockholm.se/phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=2209

C/D-t sem tudom, hogy egyáltalán vállalnának-e gyártásra mostanában.

F-16 Block 30 szériát honnan a búbánaból vennének? Vagy kikopásban vannak mindenhol, az AMARG-ból nemigen kínálnak már eladásra ilyen változatot. Gyártótól nem tudnak venni. Block 50+ alatti változatot, de inkább már Block 70 a realitás is ezen a téren.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba