A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 683
5 502
113
Én úgy olvastam Horvátok nagyon nehéz szituban vannak mert a meglévő gépek főleg az uki felújítás után kb fel sem tudnak szállni. 12 db használt F16-ot akartak venni Izraeltől de USA nem hagyta jóvá az eladást... Valószínű ha USA-tól veszik csak 6-ra van pénz de ott már ha nem igyekeznek nem marad repképes Mig21 aztán a pilóták majd max egymást fogják tudni nézegetni. Még 6 gép is jobb mint a semmi....

"In November 2017, Croatian media announced the offers from Sweden for the Saab JAS 39 Gripen and Israel for a mixed-fleet of A/B and C/D General Dynamics F-16 Fighting Falcon variants had been downselect from the four received letters of intent. According to reports, the US bid was dismissed for being too expensive, and the F-16 Block 30 offered by Greece was dismissed for being too outdated. Further reports insinuate the Israeli offer is leading for being most price-competitive, as well as opening up additional opportunities for defence cooperation."

Persze lehet jobban járnának 12 használt Gripenel még akkor is ha A/B meg C/D mix, ezt más aki nálam jobban ért hozzá majd megszakérti :)
Elég rossz a szitu és úgy néz ki USA-tól csak 6-ra van pénz. Egyébként ez megint egy elég szemét húzás volt az amiktól szerintem... saját NATO szövetségesed légi erejét felezed le egy vétóval azért az szép hadművelet.

Állítólag mehetett volna az izraeli vas is, csak amcsi azt kérte, hogy ami az izraelieknél kerültek rá berendezések, azokat szedjék le, és úgy mehet a horvátoknak... :D
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 803
6 863
113
@molnibalage
F-16 Block 30 szériát honnan a búbánaból vennének?
pl a görögök is block30-at ajánlottak nekik
F-16 Block 30 offered by Greece was dismissed for being too outdated.
hiába "outdated" a semminél ez is több (bár a görögök most döntötték el hogy minden modernizálják V-re ha jól emlékszem volt egy ilyen cikk)

C/D-t sem tudom, hogy egyáltalán vállalnának-e gyártásra mostanában.
senki se beszélt gyártásról , én pl arra gondoltam ( amit nekünk is megkéne húzni) hogy amikor a svédeknél érkeznek az NG Gripenek akkor onnan elhalászni

@ms07
Állítólag mehetett volna az izraeli vas is, csak amcsi azt kérte, hogy ami az izraelieknél kerültek rá berendezések, azokat szedjék le, és úgy mehet a horvátoknak... :D
ez igen tehát a modernizáció nagy részét dobd ki hogy azért majd mi tudjuk modernizálni jó pénzért de utána azt csinálsz vele amit akarsz :D szép , nagyon szép munka , USA First :D
Jelenleg használt svéd C/D példányokat átpasszolni esetleg?
Azokból előbb csípjünk le mi még 12-t(+2 D-t) legalább aztán a többi már nem izgat ;) probléma ezzel hogy szerintem nem csak mi akarnánk elhozni majd azokat a használt svéd gépeket.
 
M

molnibalage

Guest
@molnibalage

pl a görögök is block30-at ajánlottak nekik
hiába "outdated" a semminél ez is több (bár a görögök most döntötték el hogy minden modernizálják V-re ha jól emlékszem volt egy ilyen cikk)

senki se beszélt gyártásról , én pl arra gondoltam ( amit nekünk is megkéne húzni) hogy amikor a svédeknél érkeznek az NG Gripenek akkor onnan elhalászni

@ms07
ez igen tehát a modernizáció nagy részét dobd ki hogy azért majd mi tudjuk modernizálni jó pénzért de utána azt csinálsz vele amit akarsz :D szép , nagyon szép munka , USA First :D

Azokból előbb csípjünk le mi még 12-t(+2 D-t) legalább aztán a többi már nem izgat ;) probléma ezzel hogy szerintem nem csak mi akarnánk elhozni majd azokat a használt svéd gépeket.
A legtöbb általad felsorolt esetben n+1 gát miatt elmejátéknak ez jó, de értelme sok nincs vagy nem összehozhatóak.
  • Az USA kvázi mindig kiköti, hogy harmadik félnek eladható a technika. Ezzel a görög eladás kb. ki is lőve, lásd izraeli.
  • A svéd Gripenekben az RM-12 és egyes részei jenkik. Ez már szürkezóna, de jelen állás szerint amikor a Gripen C/D svédeknél kikopik olyan kevés repidő lesz bennük, hogy AP-ra sem jók még 15 évig sem talán.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A legtöbb általad felsorolt esetben n+1 gát miatt elmejátéknak ez jó, de értelme sok nincs vagy nem összehozhatóak.
  • Az USA kvázi mindig kiköti, hogy harmadik félnek eladható a technika. Ezzel a görög eladás kb. ki is lőve, lásd izraeli.
  • A svéd Gripenekben az RM-12 és egyes részei jenkik. Ez már szürkezóna, de jelen állás szerint amikor a Gripen C/D svédeknél kikopik olyan kevés repidő lesz bennük, hogy AP-ra sem jók még 15 évig sem talán.
Akkor viszont neküünk sem opció a svéd használt Gripenekre várni.....
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 803
6 863
113
@molnibalage
A legtöbb általad felsorolt esetben n+1 gát miatt elmejátéknak ez jó, de értelme sok nincs vagy nem összehozhatóak.
  • Az USA kvázi mindig kiköti, hogy harmadik félnek eladható a technika. Ezzel a görög eladás kb. ki is lőve, lásd izraeli.
  • A svéd Gripenekben az RM-12 és egyes részei jenkik. Ez már szürkezóna, de jelen állás szerint amikor a Gripen C/D svédeknél kikopik olyan kevés repidő lesz bennük, hogy AP-ra sem jók még 15 évig sem talán.
legyen, akkor viszont kíváncsi vagyok te hogy fejlesztenéd ilyen esetben egy légierőt , mondjuk a miénket. Ha azzal foglalkozunk hogy mi nincs meg mi nem lehetséges az szerintem nem járható út.
@Celebra
Akkor viszont neküünk sem opció a svéd használt Gripenekre várni.....
ilyen téren a gépek 90%-a kiesik ha ezt vesszük alapul ...
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
@molnibalage

legyen, akkor viszont kíváncsi vagyok te hogy fejlesztenéd ilyen esetben egy légierőt , mondjuk a miénket. Ha azzal foglalkozunk hogy mi nincs meg mi nem lehetséges az szerintem nem járható út.
@Celebra
ilyen téren a gépek 90%-a kiesik ha ezt vesszük alapul ...
Dehogynem.Ha mindent kizárunk,mi nem jó megoldás,a végén a jó megoldás marad csak meg.Ezt hivják a kizárásos problémamegoldás módszerének.
 
M

molnibalage

Guest
@molnibalage

legyen, akkor viszont kíváncsi vagyok te hogy fejlesztenéd ilyen esetben egy légierőt , mondjuk a miénket. Ha azzal foglalkozunk hogy mi nincs meg mi nem lehetséges az szerintem nem járható út.
@Celebra
ilyen téren a gépek 90%-a kiesik ha ezt vesszük alapul ...
Nincs semmiféle peremfeltétel, se költség, se cél megjelölve, tehát ez így nem értelmezhető kérdés. A Gripen FAQ-ban nagyjából ki van jelölve az irány a realitásokat figyelembe véve.

Dehogynem.Ha mindent kizárunk,mi nem jó megoldás,a végén a jó megoldás marad csak meg.Ezt hivják a kizárásos problémamegoldás módszerének.
Ez nem igaz. Ebből esik ki az, hogy pl. egyes országok nem üzemeltetnek szuperszonikus légierőt vagy semmilyent, mert nincs rá pénz és/vagy ok. Lásd Új-Zélandot, ahol az A-4-eket kiszórták és semmivel sem pótolták. Albánia, Balti államok. A matekban is van olyan feladat, aminek nincs megoldása...
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Picit utánna olvastam ezeknek a használt svéd Gripenek, ahogy nézem a svéd Gripen C/D-k ki lesznek kb belezve:

"To keep down costs, elements such as the pilot’s chair and oxygen supply system will be moved from the Swedish Air Force’s older versions of the Gripen to the new one. The approach also helps to speed up delivery, with the first Gripen E due to be handed over in 2018."

Van itt erről egy részletes cikk:
http://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/177427/a-swedish-dilemma:-scrap-current-gripen-or-pay-billions-more.html

E szerint megy a vita hogy mi legyen de jelen pillanatban a terv az hogy 7 milliárd svéd koronát takarítanak meg vagyis a költségek 25%-át azzal ha az E-hez felhasználható alkatrészeket kiveszik a meglévő C-ből. Mondjuk csak 60 E-t rendetek és 96 C/D van de felmerült hogy amit nem beleznek ki azt megtartják. Erről még megy a vita mert sokba kerülne a 2 eléggé eltérő fajtát egyszerre üzemeltetni.

Mindegy a lényeg hogy nem sok eladó C/D lesz ha lesz egyáltalán. Bár lehet jó pénzért újra összerakják 1 vevőnek a kibelezett gépeket, kérdés megéri-e? Nem tudom mennyi óra van még azokban a gépekben. Mindenesetre első E-k elvileg idén év végén érkeznek. Viszont az alapján, hogy gyakorlatilag mindent amit lehet kivesznek a használt gépekből és átpakolják az E-be ez a használt svéd Gripen vonal finoman szólva kérdőjelesnek tűnik.
Bár állítólag Dél-Afrika eladná ami nekik van. Tudom ne is említsétek már beszeltünk róla hogy bizonytalan karbantartás stb. De azok legalább nincsenek kibelezve :D
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nincs semmiféle peremfeltétel, se költség, se cél megjelölve, tehát ez így nem értelmezhető kérdés. A Gripen FAQ-ban nagyjából ki van jelölve az irány a realitásokat figyelembe véve.


Ez nem igaz. Ebből esik ki az, hogy pl. egyes országok nem üzemeltetnek szuperszonikus légierőt vagy semmilyent, mert nincs rá pénz és/vagy ok. Lásd Új-Zélandot, ahol az A-4-eket kiszórták és semmivel sem pótolták. Albánia, Balti államok. A matekban is van olyan feladat, aminek nincs megoldása...
Erről nem a matek tehet.Éshát Einsteinhez kötik a mondást
-Két dolog van ami végtelen.A Világegyetem,és az emberi hülyeség.De az előbbiben nem vagyok biztos.......
 
M

molnibalage

Guest
Még nem nagyon olvastam vissza, de ha azt sugalljátok, hogy a Gripen után nem kell MO-nak hangsebesség feletti katonai repülés, akkor morci leszek...nagyon :hadonaszos:
Nem. Arról van szó, hogy ha sorban lehúzunk opciókat, mert túl drága vagy nem jó, akkor eljutsz oda, hogy nem tudsz beszerezni semmit. Ez volt a levezetésem vége. Ezért nincs légierje több országnak sem, akik még AP-re sem képesek.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Dehogynem.Ha mindent kizárunk,mi nem jó megoldás,a végén a jó megoldás marad csak meg.Ezt hivják a kizárásos problémamegoldás módszerének.

De van egy olyan probléma is, hogy a vevő nem zárna ki bizonyos neki megfelelő megoldásokat, csak éppen valaki beleköp a levesestálba, lásd a horvátok USA-vétó miatt meghiúsult izraeli F-16 beszerzési terveit. Ráadásul ilyen alapon a Gripenre is hiába kacsingatnak, mert a hajtómű (meg még ez-az) abban is USA-alapú gyártmány, Samu bácsi azt is el tudja gáncsolni. Marad az egyhajtóműves kategóriában a jóval drágább amerikai F-16-beszerzés, a kínai JF-17, vagy a még drágább kéthajtóműves tipusok ... :eek::(:(
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 235
67 882
113
Akkor viszont neküünk sem opció a svéd használt Gripenekre várni.....
Fene tudja... Ha nagyon fillérekért adják akkor lehetne esetleg beszerezni 2-3szazadra valót és azokat forgatva használni vagy vesz esetére letarolni. Bár aztán passz hogy Meg érne - e így is. Talán valaki okosabb jobban tudja lehetséges lenne e.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 981
23 015
113
Nem. Arról van szó, hogy ha sorban lehúzunk opciókat, mert túl drága vagy nem jó, akkor eljutsz oda, hogy nem tudsz beszerezni semmit. Ez volt a levezetésem vége. Ezért nincs légierje több országnak sem, akik még AP-re sem képesek.

Én úgy próbálok vizionálni, hogy mire lejár a gripen szerződés és ugye maradványértéken (!?) magyar tulajdonba kerülnének a gépek, hogy addigra milyen lesz a reális "felhozatal" ill. hogy marad-e a jelenlegi szemlélet, hogy képesek vagyunk tényleg a legjobb technikára is áldozni (lásd Leo2 A7+).
Meg kellene nézni hol lesz addigra a Gripen E/F, milyen áron lesz F-35 addigra, ill. lesz-e más alternativa erre a két típusra (pl. még még még tuningolt F-16).
Ha tényleg lassan alap lesz a NATO-ban az F-35 és ugye Gripen üzemeltető országként kihagyhatatlan megvizsgálni majd a Gripen E/F-es folytatást akkor szerintem a két tipus között kell hogy eldőljön majd a dolog. Valahol talán irtad, hogy azt vizsgálva hogy közép-eu-ban mi lesz a csúcs akkor...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Én úgy próbálok vizionálni, hogy mire lejár a gripen szerződés és ugye maradványértéken (!?) magyar tulajdonba kerülnének a gépek, hogy addigra milyen lesz a reális "felhozatal" ill. hogy marad-e a jelenlegi szemlélet, hogy képesek vagyunk tényleg a legjobb technikára is áldozni (lásd Leo2 A7+).
Meg kellene nézni hol lesz addigra a Gripen E/F, milyen áron lesz F-35 addigra, ill. lesz-e más alternativa erre a két típusra (pl. még még még tuningolt F-16).
Ha tényleg lassan alap lesz a NATO-ban az F-35 és ugye Gripen üzemeltető országként kihagyhatatlan megvizsgálni majd a Gripen E/F-es folytatást akkor szerintem a két tipus között kell hogy eldőljön majd a dolog. Valahol talán irtad, hogy azt vizsgálva hogy közép-eu-ban mi lesz a csúcs akkor...
Van egy izraeli alternativa-Kfir block60.Szegény ember vizzel főz-de legalább jóféle fszerrel
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 225
4 640
113
Én úgy próbálok vizionálni, hogy mire lejár a gripen szerződés és ugye maradványértéken (!?) magyar tulajdonba kerülnének a gépek, hogy addigra milyen lesz a reális "felhozatal" ill. hogy marad-e a jelenlegi szemlélet, hogy képesek vagyunk tényleg a legjobb technikára is áldozni (lásd Leo2 A7+).
Meg kellene nézni hol lesz addigra a Gripen E/F, milyen áron lesz F-35 addigra, ill. lesz-e más alternativa erre a két típusra (pl. még még még tuningolt F-16).
Ha tényleg lassan alap lesz a NATO-ban az F-35 és ugye Gripen üzemeltető országként kihagyhatatlan megvizsgálni majd a Gripen E/F-es folytatást akkor szerintem a két tipus között kell hogy eldőljön majd a dolog. Valahol talán irtad, hogy azt vizsgálva hogy közép-eu-ban mi lesz a csúcs akkor...
Véleményem szerint a jelenleg rendszerben tartott C/D variáns egy softveres upgraddel és minőségi fegyverzettel (Meteor, Iris-t, Taurus stb....) még sokáig képes az étvonalat képviselni itt és máshol is.... Ha lesz levetett svéd C/D még egy plusz század beszerzése nem lenne akkora hülyeség. Többet érnénk 24 modernizált C/D-vel mint egy század E-vel.... Szerintem... Az F35 meg bili+kéz+belelóg kategória most.... De lehet 10 év múlva találunk az alföldön egy bazinagy olajmezőt, vagy a Mecsekben aranybányát vagy valami hasonlót és rohadtul ki leszünk tömve, akkor legyen :)
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 225
4 640
113
Van egy izraeli alternativa-Kfir block60.Szegény ember vizzel főz-de legalább jóféle fszerrel
Miért van neked beakadva ez a Kfir sztori??? Már többször felhoztad de semmi értelme.... Ez egy ősrégi szar, kb mintha a Mig21-et modernizálnád!
A mostani Gripenjeink 100x nagyobb harcértéken vannak... Vagy adjuk vissza a modern technikát és hozzuk vissza a 20. századot? Ennek mi értelme lenne???
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mert elektronikai téren viszont nagyon ott van a szeren-és megfizethető.Manőverező légiharcban van hátrányban,azt viszont elkerülheti.Mamár a légiharcrakéták viszik a primet.Izraeli rakéták edig nem rosszak-de integrálható rá bármelik NATO szabvány AAM.Az AMRAAM is.(de IR fronto orosz,vagy kinai is.Zsidók anno R3ast integrálták a Mirage IIIhoz).8000órás élettartamot igérnek hozzá,modern harcelektronikát,pl AESA radar.
Különben szerintem anno sokkal jobban jártunk volna,ha elfogadjuk akár az IAI,akár az orosz MiG21-93 korszersitési ajánlatot a Biszeinkre.