A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
??. szállító repülő dandár, Tököl
??. vegyes repülő osztály, Szolnok??
??. Folyami Flotilla

Tökölön a 93. szállító repülő század 1991-től osztály repült. Összesen volt neki 2 An-24-ese, 3 L-410-ese és Budaörsön 4-5 Z-143-asa, úgyhogy dandárnak hívni erős túlzás, még úgy is, hogy mozgósítás esetén ezreddé fejlődött volna fel, polgári MD-500-asokka, Ka-26-osokkal, L-410-esekkel és An-2-esekkel.

Szolnokon 89. vegyes szállító repülő dandár volt 1 An-26-os, 2 Mi-8-as és 2 Mi-2-es századdal.

A flottilla, akkor talán éppen1. Honvéd Folyamőr ezred, vagy dandár néven futott.

A többi kérdőjelnek utána kellene néznem, de a jegyzeteim éppen nincsenek kézközelbe.

Ha jól látom ez az 1991. körüli MH. Amit leírtál az egy 121.000 fős, nagyrészt sorkatonából álló hadsereg szárazföldi csapatainak békehadrendje, ahol a harckocsik 90%-a T-54/55, nem hiszem, hogy 2014-ben ez reális, célszerű, fenntartható és követendő példa. Ennyi erővel belinkelhetnéd az 1954-ös légierő hadrendjét is:

25. vre.ho. Taszár
-24. vre.e. Sármellék
-35. vre.e. Taszár
-50. vre.e. Taszár

66. vre.ho Kecskemét
-31. vre.e. Kalocsa
-47. vre.e. Kiskunlacháza
-62. vre.e. Kecskemét

28. csre.ho. Székesfehérvár
-23. csre.e. Tapolca
-30. csre.e. Székesfehérvár
-59. csre.e. Börgönd

82. bore.ho. Mezőtúr
-10. bore.e. Kunmadaras
-26. bore.e. Kunmadaras

37. ö.fere.e. Kiskunlacháza

TG
 
D

danielblack

Guest
Ha már így a választások előtt állunk akkor szerintem kijelenthető, hogy:
-elmúlt négy év kormányzásától legalább az elvárható lett volna, hogy az állomány megtartás problémáját megoldják illetmény emeléssel... Ha minden igaz akkor mára 5000 fő körüli a hiány a honvédségben.
Elképesztő, hogy a jelenleg papíron is vicces haderő, a valóságban még szánalmasabb.... 5000 fő hiány, a technika 60%-a nullára leírva.... És az a technika is röhejes potenciával bír...

- plusz egy normális vezetéssel még elvárható lett volna szerintem, az, hogy a végrehajtó állomány személyi felszerelését modernizálják...

És mindez leginkább csak az állomány megtartására szolgálna. Mivel jelenleg a katonák annyit látnak, hogy a fizetés szánalmas, és a jó minőségű felszerelést is maguknak kell biztosítaniuk...

Plusz az NKE-n már a kiképzést is hátráltatják a lejárt szavatosságú, vagy meghibásodott eszközök... Persze ezekkel mindenki tisztában van Magyarországon akit kicsit is érdekel a honvédelem.... Sorra jelennek meg az ezekről szóló cikkek az interneten, még sincs változás. Na de hátha kicsit rákapcsolnak a választások után. Csak ennyit merek remélni. Bár lehet hiú ábránd :-(
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Hát Egerbe tényleg vissza kellene hozni a 24-eseket, kívülről úgy néz ki nincs rossz állapotban a három felújított épület. Ellenben a telephelyet szerintem már valaki lenyúlta, de majd megnézem.
Ez a probléma máshol is, hogy amit egyszer szétziláltak, nem lehet olyan könnyen helyrehozni az eladott objektumok és technikai háttér eltűnése miatt, és akkor a személyzetről még nem s beszéltünk...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 243
67 964
113
Mekkora létszám lenne az dudi? Csak maga a zászlóalj, vagy a támogató kiszolgáló egységek is? Milyen zászlóalj ? Azért nem hiszem hogy luxus lenne, még ha csak maga a zászlóalj (5-600 fő) áll fel. Egy 5-600 főt foglalkoztató üzem sem luxus. Igaz a HM nem termel hasznot de foglalkoztatna az adott (amúgy is xar mutatókkal rendelkező) térségben 600 főt. Akik nem segélyen élnek ezentúl hanem valamit vissza is hoznának a konyhára.
Mondjuk én úgy látom inkább picit nagyobb kb 1200-1300 fős egységeket lehetne szervezni ami pl egy gépesített lövész viszonylatban (ami nálunk nincs) kb így nézne ki, nevezzük ezrednek? :
Törzs- Hk század (4x4hk)-Lövész zl (4x1 szd+ törzs és a támogató részleg)-Tüzér üteg (8 löveg)- Felderítő szakasz- + a többi, javító szakasz, ellátó szakasz, műszaki szakasz,pct stb.
3 ilyen önálló ezred alkotna egy dandárt ami csak egy plusz támogató irányító egységgel járulna hozzá a tevékenységhez de összefogná irányítaná a 3 önálló ezred tevékenységét. Kb 4000-4500 fő lenne így egy harccsoport dandár 2-3 ilyen egységnél többre jelenleg nem is lenne szükség. Ez 6-9 városban adna városonként kb 1300 főnek munkát. Dandáranként kb 250 tiszt elég lenne. A vízfejből átcsoportosítással a fiatalabbak mehetnének, aki nem fogadja el távozhat.
Na jó még legyen egy kicsit különlegesebb légimozgékonysági alakulat szolnokon 2 zászlóaljjal (olyan vdv-szpecnaz kombó) de ehhez hogy 2-3 fordulóval kirakhatók legyenek kellene kb 20-24 mi-8 kategóriájú heli. Kisebb MH-60 kategóriából meg vagy 60 db ( :D)
Jelenleg kb 5000 fős a békehiány tehát a mostani rendszer nem működik. Nem mindenki akar katona lenni főleg nettó 70000-ért a lakhelyétől akár 200km-re. Ha helyben lenne alakulat még azért többen jelentkeznének. Ha valaki mondjuk Kiskundorozsmán már otthagyja az eddigi egzisztenciáját,lakását,kapcsolatait az nem Debrecenbe megy honvédnek hanem Sopronba vagy Mosonmagyaróvárra aztán ha csak 2-3 napot feketézik is kint Asztriában, akkor is megkeresi azt a 70-80000-et.
Mondjuk engem nem tudna rávenni a honvédség itt hagyjak mindent amit eddig elértem megteremtettem és Tatán dolgozzak pl tőlem 150km-re. Megértem hogy vannak elhivatottak meg olyanok akik úgymond gyökértelenek de az nem elég. Ez meg is jelenik az 5000-fős hiányban. A Hőr kirendeltségen ahol dolgoztam kb 100-an voltunk, mindenki max 30km-ről járt be. 1 munkatársam volt (egy ex honvéd) aki úgy költözött ide hogy határőr lehessen. Tőlünk kb 20 km-re volt az igazgatóság kb 5-600? fővel és a két tőlünk 25-30km re levő szomszédos őrs a hasonló létszámával. Nagyon sokan leszerelnek (lásd rendőrség-én is emiatt) ha az ország más pontjára vezénylik őket , ott biztosítva csak beosztást. Hozzáteszem én már 2001-ben 70000-et kaptam őrm-ként nem most 2014-ben honvédként.
 

pulai

Member
2010. október 10.
64
0
6
http://www.youtube.com/watch?v=nvSVWApWRss#t=231

Jó lenne ha egyszer már század, vagy ezred ,szintű gyakorlat lenne.Tényleg most összesen hány harckocsit tartunk rendszerben, illetve tartalékban.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 243
67 964
113
Pedig akkor nem is lehetett volna nagyon tankunk. Mennyi lenne kb 75 forhant 10 éves Leo 2A5 A6? 500 millió dodó? 110 milliárd forint. Hozzák be 4 év alatt, máris meg sem jelenik a költségvetésben szinte. Rakjanak mellé 3x8 Pz2000-et még és azt mondom fejlesztettek. 58 egy szabvány nato Hk zászlóalj, maradna raktárra 17 kb legyen 3 oktatásra St.Endrén vagy hol. Marad még 14 amit át lehetne alakítani városi harcra, így ha kell az 58 szabvány hk ból 14-et ezekkel lehet helyettesíteni ha urbankampf van. Max 1-2 hétnél tovább úgysem tartanánk ki még egy lakatlan sziget ellen sem, így ennél több tartalék felesleges.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Mennyi lenne kb 75 forhant 10 éves Leo 2A5 A6? 500 millió dodó? 110 milliárd forint. Hozzák be 4 év alatt, máris meg sem jelenik a költségvetésben szinte.

Egyszeri kiadás vs. hosszú távú fenntartás.
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
urbankampf....:) ez tetszik.
De ha már harckocsi...Nem lenne több értelme először a személyi felszerelést lecserélni? Mert az még nagyobb sci fi, hogy párhuzamosan...:/
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 243
67 964
113
Jó drága fenntartani, főleg a 10 éve inaktív T-72-esekhez képest. Igazad van elismerem. De könyörgöm nem 1200 hk ról van szó mint 30 éve.
A személyi felszerelésről vannak ismereteim. 23000 ft-os kesztyű, 3500ft-os gagyi baseball sapka 10 évvel ezelőtt stb... Szóval nem tudom... Mindenesetre ez a boci minta már nagyon nincs a toppon. Varrassunk a csizmarik és tsa-nál vagy a csillagban, vagy kínában? Vagy rendeljük meg egy másik ország egyenruháját mint a horvátok anno pl? Kabáttal ,két váltás gyakorlóval, téli alávalóval, málhamellénnyel stb tokkal vonóval a ruházat nem lehetne több kb 250000 ft. + modern orosz Ak, pisztoly stb fegyver stb legyen még 750000 átlagban . Az személyenként cc 1 milla. Mivel nem kell mindenkinek (vízfejnek pl semmi új) kb 15000 x1000000 egyenlő 15 milliárd huf-68 millió dodo (gyurcsány ennyit engedett el az oroszoknak az államadósságukból 10 éve) és mindenki ki van elégítve.
Ez a mintázat magyar terepre telitalálat lenne:
7_9noe14b2.jpg
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
Kéne akkor már tartalék is. Azért jó, ha minden harcosra jut pár tartalék ruha/eszköz/felszerelés, a tartalékosokról és esetleges behívottakról nem is szólva. Szóval pluszban is kéne venni.
Apropó, holnap adom be tartalékosnak a jelentkezésemet. Több ok miatt döntöttem így, de főleg a kíváncsiság. Nyárra ígérik a 25 napos kiképzést. Lehet picit több. Érdekes lesz, hogy mit tudnak ennyi idő alatt megtanítani. K. honvéd nem lenne hosszú életű a harcmezőn.
 
D

danielblack

Guest
Kéne akkor már tartalék is. Azért jó, ha minden harcosra jut pár tartalék ruha/eszköz/felszerelés, a tartalékosokról és esetleges behívottakról nem is szólva. Szóval pluszban is kéne venni.
Apropó, holnap adom be tartalékosnak a jelentkezésemet. Több ok miatt döntöttem így, de főleg a kíváncsiság. Nyárra ígérik a 25 napos kiképzést. Lehet picit több. Érdekes lesz, hogy mit tudnak ennyi idő alatt megtanítani. K. honvéd nem lenne hosszú életű a harcmezőn.

Én is héten gondolkozok rajta. Lehet együtt kapunk kiképzést majd :-D
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
Április 22-én kell mennem Kecskemétre! Ma adták ki az ukázt. És júli 15-től lesz a kiképzés. Legyen úgy! :D Én a szombathelyi hadkieghez tartozom.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
[flame+troll]Blogen haderőfejlesztési fejtegetéseit amit megtévedve a hadgyakorlatoknál folytatta

Semmilyen haderőfejlesztési fejtegetésem nem volt ott, mindössze felhívtam a figyelmedet arra, hogy súlyosan tévedtél egy összehasonlításnál Hollandia és Magyarország között és azt is kifejtettem röviden, hogy miért.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Amúgy is teljesen fölösleges hadseregfejlesztésről beszélni, amíg nincs rendes fizetése a katonáknak, hiszen a technikához ember is kell és a mostani pénzért azt nem lesz elegendő és megfelelő minőségű. Egy ilyen egységes fizetési tábla lenne a minimum ma az állami fegyveres erők számára (a rendőrség esetében az állomány jó részét visszaléptetném az állománytáblán tisztből altisztté, vagy adott esetben akár közlegénnyé is) és a tartalékosok is kapnának havi fixet a rendelkezésre állásért, az illetményeket pedig adómentessé tenném, az egyszerűsítés okán. Soha nem értettem, hogy az állami alkalmazottak miért adóznak:

http://img28.imageshack.us/img28/3955/bamq.jpg

A jelenlegi rendőri állománytáblát pedig így illeszteném be az új rendszerbe és itt is lennének tartalékosok, a polgárőrök személyében, akiket rendesen befognák a rendvédelem ellátásába, a helyi kapitányságok alárendeltsége alatt:

http://img822.imageshack.us/img822/5829/yqa3.jpg

Az állománytáblák egységesítése további előnyökkel is járna, a rendőrtisztek és altisztek megfelelő kiképzés után a területvédelmi erők tartalékos tisztjeiként szolgálnának, ahol az alárendeltjeik részben a szintén honvéd (katona = szerződéses, honvéd = tartalékos) polgárőrök adnák az alárendeltjeik egy részét. E tekintetben ők kapnának tartalékos illetményt is, igaz csak egyszer (ilyenkor a polgárőri és honvédi illetmény összege nem adódna össze) a rendes illetményük mellett.

Emellett bevezetném a fegyveres erőknél és részben a rendőrségnél és belügyi erőknél is, az egységes típusterv szerint épült szolgálati lakónegyedek rendszerét, miszerint minden laktanyához tartozna az ott állományban lévő összessége számára egy lakónegyed és kötelező lenne ott is élniük az állományba vételük kezdetétől a végéig, így elkerülendő az esetleges vezénylések esetén a lemorzsolódás (annak legfőbb oka a helyhez kötött egzisztencia volt) és adva jelentősebb vonzerőt a fegyveres szolgálatnak, hiszen ezek a lakóparkok egyben az életpályamodell legfőbb vonzereje is lennének. Az állománytáblához igazítva így nézne ki a lakhatás alapvetően:

http://img716.imageshack.us/img716/3695/9lh3.jpg

Szerintem ilyen alapokra lehetne modern hadsereget építeni.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 814
30 836
113
Soha nem értettem, hogy az állami alkalmazottak miért adóznak:

Minden kivétel bonyolítja az adózási rendszert és annak a működtetése így drágább lesz. Sokkal egyszerűbb és összességében olcsóbb egy nagyobb bruttót adni az alkalmazottnak, azt végigengedni a standard rendszeren és kihozni az X forint nettóját, mint létrehozni egy külön adózással rendelkező csoportot a saját szabályaival, rájuk odafigyelni és csak egyszerűen megadni nekik ugyanazt az X forint nettót. Ráadásul nem megy így a hiszti sem a társadalom részéről, hogy: "az állami alkalmazottak miért nem adóznak és miért nem fizetnek járulékokat???!!!"