A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Valaki felvetette,hogy mire lenne képes a videóban szereplő csürhe egy polgárháborús helyzetben.Ha megnézzük a Jobb Szektorosok tevékenységét akkor meg is
kapjuk a választ!

Teljes mértékben egyetértek !!!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Tartalékos rendszerre szükség van. Hende szerintem csak hozzányúlt és lerakta az alapokat. Az már más kérdés, hogy pénz hiányában mi értelme van az egésznek. Most alakulatok sincsenek feltöltve, aki van az meg keveset keres nagyon is, főleg az élvonalbeli versenyszférás cégek dolgozóihoz képest.
Nem tudom mit hoz a jövő. De én a honvédelmi törvényt módosítanám.
Mégpedig, belevenném, hogy aki a Honvédségnél hivatásos, szerződéses katona volt, leszerelése után, xy éves életkoráig automatikusan tartalékos állományba kerül.
Ezzel már a bevonuláskor tisztában kellene lennie az érintetteknek, ennek függvényében vállalnák a szolgálatot.
Mást nem tudok javasolni, a mai állapotokat figyelembe véve.
Jómagam 46 éves vagyok, egykoron BMP RPK beosztásban töltöttem el katonaidőmet.
Nem tudom szerencsésnek, vagy szerencsétlennek tartsam magam, mert volt szerencsém egy szerintem erős kiképzéshez, két hegyi kiképzéshez, valamint több koalíciós hadgyakorlathoz.
Sok minden megmaradt bennem, de a fizikai dolgok megkoptak, még némi aktív sport ellenére is.
Ha most behívnának, nem tudom mire lennék képes.
Tehát az egykori Néphadsereges sorállomány már fogyóban van.
Akik meg még sorkatonák sem voltak, vagy nem lehettek, hát azok meg pláne nem tudom mit csinálnának, ha az alapokról kellene indulni, egy válsághelyzet gyors kialakulása esetén.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 642
888
113
Felvetném,kidolgozandó témának a nyuggereket.

Én hiszek, hogy van pár értékes, nekem szakközépben az osztályfőnököm elmúlt 60 és nyomta a maratonokat.

A másik, a fizikum nem minden,páran rendes tapasztalatokkal rendelkeznek. Kiképzőnek, műszakiaknál bizonyos körökbe, logisztikában,híradásban, egészségügyben és stratégák mellet, simán eltudnám őket képzelni, nem igényel minden olyan hatalmas nagy fizikumot.

Én konkrétan a tűzoltóknál gondolkoztam, mikor kinyírták (volna?) a korkedvezményes nyugdíjt, hogy oké rendben, ne legyen. Viszont az 50 éves tűzoltók többsége nem tudom milyen fizikumu lehet, akik aktív szolgálatban voltak gondolom,jó kondiban voltak, a többiek meg hát kitudja.. Viszont rajparancsnokoknak, ellenőröknek simán eltudnám képzelni.


A laktanyák őrzéséhez meg annyit,hogy megértem miért kellett biztonsági őrség, a rendőrség esetében még meg is érteném, de akkor mi a f***nak az ügyeletes tiszt, meg aki körülette ugrál?
Katonaságnál meg ne hogy már ne legyen felesleges kivezényelhető katonai rendész, nekik a jogkörüket kéne bővíteni, sőt akár lehetne olyan gyakorlat is ,hogy véletlen szerűen, valamelyik laktanyába behatolni , aztán a reakciót felmérni.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
honved

Nem tartom jó ötletnek, hogy akik leszerelnek automatikusan tartalékba kerüljenek. Szerintem ez csökkentené a jelentkezőket. Így is menekülnek az emberek a honvédségtől nem kellene még ezzel is megrémíteni őket.

A mostani tartalékos rendszer hibája, hogy nem sikerült megszólítani és jelentkezésre bírni azt a ~25-40 éves korosztályt akikre szükség lenne.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
Felvetném,kidolgozandó témának a nyuggereket.

Én hiszek, hogy van pár értékes, nekem szakközépben az osztályfőnököm elmúlt 60 és nyomta a maratonokat.

A másik, a fizikum nem minden,páran rendes tapasztalatokkal rendelkeznek. Kiképzőnek, műszakiaknál bizonyos körökbe, logisztikában,híradásban, egészségügyben és stratégák mellet, simán eltudnám őket képzelni, nem igényel minden olyan hatalmas nagy fizikumot.

Én konkrétan a tűzoltóknál gondolkoztam, mikor kinyírták (volna?) a korkedvezményes nyugdíjt, hogy oké rendben, ne legyen. Viszont az 50 éves tűzoltók többsége nem tudom milyen fizikumu lehet, akik aktív szolgálatban voltak gondolom,jó kondiban voltak, a többiek meg hát kitudja.. Viszont rajparancsnokoknak, ellenőröknek simán eltudnám képzelni.


A laktanyák őrzéséhez meg annyit,hogy megértem miért kellett biztonsági őrség, a rendőrség esetében még meg is érteném, de akkor mi a f***nak az ügyeletes tiszt, meg aki körülette ugrál?
Katonaságnál meg ne hogy már ne legyen felesleges kivezényelhető katonai rendész, nekik a jogkörüket kéne bővíteni, <b>
Code:
sőt akár lehetne olyan gyakorlat is ,hogy véletlen szerűen, valamelyik laktanyába behatolni , aztán a reakciót felmérni.
</b>

Kb 20 éve Furkóék megcsinálták pár laktanyában. Elsöprő sikerrel.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Egy laktanyába "véletlenszerűen behatolás" könnyen azzal végződhet, hogy agyonlőnek egy AK-47-essel. Viszont a jelentésben jól fog kinézni, hogy "<i>a laktanya védelme szakszerűen el volt látva, a behatolókat az őr megállította</i>".
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
A laktanyák védelme egy nagy 0 az nem megy be aki nem akar. Még 2009-ben vagy talán 2010-ben (amikor Hódmezővásárhelyen is volt alapkiképzés 1 alkalommal) megesett az, hogy késő este levitték tornázni az újoncokat, akik reggeli tesinél csodálkoztak, hogy már megint mehetnek.
Aztán jött a balhé, hogy mi az, hogy megint... Ha jól emlékszem a végén az derült ki (nem kis balhé volt) hogy az egyik ember nem is volt katona (aki levitte az újakat) csak valahogy bejött.
 
2013. december 7.
934
4
18
therob: ha bemész és nem állsz meg figyelmeztető lövésre sem, akkor lelőnek. A biztonsági szolgálatosok ilyen szempontból rosszabbak mintha sorkatonák őriznék. Éjjeli behatolás: tuti véged
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
voltagemultiplier

Nem olvastad el amit írtam vagy nem volt érthető? Milyen figyelmeztető lövés? Nézik a tv-t a kapuban. Felmutatsz valamit határozottan + köszönsz és bent vagy. Persze nem egyedül egy 4-5 fős társaságban 1-2 embert simán be lehet(ett) vinni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 547
113
Tatán sorosként 1x én is kiugrottam a kerítésen, aztán vissza is másztam hamarosan 1 üveg viszkivel a hónom alatt.:) Sehol semmi ellenség nem volt. Egyébként a monotónia nagyon lohasztja a figyelmet. Hamarosan rájössz hogy az egyetlen értelmes megoldás az ha alszol egy kicsit. Képtelenség 100%-osan figyelni, pörögni hónapok évek múlásával is.
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 823
2 542
113
Nem vagyok rá büszke, de én őrségben, ha tehettem, mindig a disznókörleten szunyáltam a szénában! :D
Az őrkutya úgy is ugatott ha jött valaki! :D Ja, meg a disznók is hangosabban röfögtek! :D
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 823
2 542
113
Bakker, ezeket a képeket( a sárgamellények kivételével!) 40 éve is készíthették volna! :D :D
 

grofbejczy

Member
2014. március 4.
87
0
6
Én mint gazdaság és vidékfejlesztési agrármérnök halgatóként szemlélem a magyar haderő lehetséges fejlesztését!
Alapvető problémákat kell előtte orvosolni! A GDP hány százaléka megy el a politikusok fizetésére és egyéb juttatásokra? Hány százalékát fizetjük ki feleslegesen? Én csak egy saját becslést tudok mondani, ez olyan 4-5%! Ezeket meg kell szüntetni! Na már most van a NATO felé egy kötelezetségünk, a GDP 2%-át kell költeni a védelmi kiadásokra! Ez mellet az EU felé, hogy szintén 2%-ot(amúgy olyan 0,2%) költünk K+F-re! Mennyi új munkahely jött létre! A maradékból az államadósságot kell elkezdeni törleszteni!
Ezután kezdődne a tényleges fejlesztés a haderő terén, melynek hatására javulna a gazdaság is! Első lépés az illetmény emelése! Több pénzt tudnak elkölteni tehát vásárolnak, ami jót tesz a kereskedelemnek, eltáv alatt kirándulnak(mert lesz rá keret) turizmus. Ezután jön a mezőgazdaság. Stratégiai fontosságú a haderő élelmiszerrel való ellátása. Ezt pedig 95%-ban magyarországon megtermelt és előállított élelmiszerekből KELL biztosítani! Ez létfontosságú! Lehetne létrehozni egy Hadtáp TSZ-t amely támogatást nyújtana a kistermelőknek és kedvezményeket. ha jól megszervezik nem csak a Honvédséget tudjuk ellátni hanem szükség esetén az egész országot is. Persze egy idő után több lenne mit amire szükségünk van de akkor is érdemes felvásárolni az utolsó búzaszemet is, a felesleggel immáron a magyar állam kereskedne, ami egy nagyon jó tárgyalási alap. Újabb munkahelyek, stabil erős mezőgazdaság! A felszerelés terén pedig azt kell mondjam felesleges harckocsikat gyártanunk magunknak! A könnyű iparban kell gondolkodni. A ruházatot le tudnánk gyártani magunknak, megvan hozzá szinte minden. Ráadásul érdemes lenne állami cégben gondolkodni és olyan helyekre kell telepíteni ezeket a cégeket ahol nagy a munkanélküliség. Újabb probléma megoldva! Persze fontos a muníció utánpótlás is. Azt is itthon kell gyártani minden egyes darabját, mivel stratégiailag indokolt! Optikákat, éjjel-látókat, késeket, evőeszközöket stb. is mind hazainak kell lennie! gyalogsági-, személyi lőfegyverek terén pedig ha lehet csak a gyártási jogot kell megvenni! Ezek a lépések erősítenék a gazdaságot és egy idő után lenne rá keret hogy a nagyobb volumenű és drágább technológiákat szerezzünk be!
A haderő aktív létszámát 50000 főre emelném(mert így már lenne rá keret) ezzel megoldódna a "vízfej" probléma. a kiképzésen és a hadgyakorlatokon nagyobb hangsúlyt fektetnék a szélsőséges időjárásra(Eset 50 centi hó!? Kezdődhet a hadgyakorlat!)

Én ezeket látom reálisnak!
 

grofbejczy

Member
2014. március 4.
87
0
6
Azt elfelejtettem hozzá tenni, hogy kén e időnként egy mozgósítási hadgyakorlat is amely mindenre kiterjed! Csak hogy lássuk mennyire vagyunk felkészültek!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 060
113
grofbejczy

"Alapvető problémákat kell előtte orvosolni! A GDP hány százaléka megy el a politikusok fizetésére és egyéb juttatásokra? Hány százalékát fizetjük ki feleslegesen? Én csak egy saját becslést tudok mondani, ez olyan 4-5%! Ezeket meg kell szüntetni! "

Elnézést, de ez egy nagyon nagy baromság.
A magyar GDP 125.5 milliárd USA $. Ez kb. 27000 milliárd Ft. Ennek 4-5 %-a 1000-1300 milliárd Ft. Szerinted ennyit keresnek ma a politikusok????
2012-ben Magyarországon a törvényhozói és végrehajtói szervek költségvetése 1031 milliárd forint volt. Nem a politikusok fizetése, hanem az állam működésével foglalkozó összes emberé.
Itt utána tudsz ezeknek nézni:
http://www.kozoskassza.hu/
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
grofbejczy

Bárcsak ennyire egyszerű lenne, hogy emeljük a katonák fizetését és akkor többet fogyasztanak. Akkor emeljük mindenkinek, mert akkor mindenki többet költhet nem?

Az 50000 főre emelt létszámot se értem. Azért emelnéd, mert ahhoz passzolna a mostani "vízfej" mérete? WTF?

Inkább kivágnám a honvédségtől azt a sok naplopót akiknek az irodája ajtaján azt látom, hogy nyug. áll. ale. meg hasonlók. Az ilyen vén f***ok(már bocsánat) miatt sem fejlődik a honvédség.
Most is gondot okoz a létszámfeltöltés és azok megfelelő ellátása. Én azt mondom megfelelő lenne egy ~20-25 ezer fős sereg + ~5000-8000 tartalékos, de azok jól kiképzett, felszerelt és főleg motivált (igen pénzzel) emberek legyenek.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Technikai fejlesztésekkel (UAV-ok és hasonló rendszerek nagyszámú szolgálatba állításával) a vízfejből vissza lehetne nyerni valamennyi embert. A többinek lapát, sajnos nincs jobb alternatíva.

Amúgy szépen álmodozunk...
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
Már az is fejlődés, hogy nincsenek naponta olyanok akik jönnek az 1000 harckocsival meg 200 vadászgéppel :) Ja meg a másik kedvencem (a másik véglet) mindent itthon gyártani még akkor is ha csak 2 kell valamiből.