A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Zseniális ötlet....

Bejelentjük az állami nyugdíjmaximumot...

legyen az oszták minimum fele...

az a kevés is, aki még maradt Magyarországon, és szorgalmas, tehetséges, hadd meneküljön innen...
 

grofbejczy

Member
2014. március 4.
87
0
6
grofbejczy

Úgy veszem észre mindenképpen a létszámot szeretnéd növelni. Miért?

Hogy meghódítsuk egész európát és tőlünk rettegjen sz egész világ!!!:D

Komolyra fordítva a szót szerintem egy ekkora ország nyugodtan fent tarthatna egy 50000 fős hadsereget! Nem tudom pontosan, de ennek egy része csak a kiszolgáló személyzet lenne(logisztika, egészségügyi személyzet, szerelők, stb.) és ez mellett lennének a tartalékosok akiket javarészt a lövészek tennének ki. De ami a kérdésedet illeti én nem vagyok nyugodt a jelenlegi helyzetben! Nem vagyunk függetlenek sem politikailag, sem gazdaságilag és hadügyileg sem. ha csak elkezdenénk fejleszteni technikailag azzal nem leszünk erősebbek, de ha növeljük a létszámot is akkor már több mindent megengedhetünk magunknak! Meg jobban érezném magamat!
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Kicsit elmegyek a témától.
Szerintetek a jelenlegi haditeknikánkat mennyire érdemes fejleszteni? Mistral az oké, de inkább a keleti teknika érdekel.
Sokszor szó volt már arról, hogy Szu-22/MIG-29 el lett pazarolva. Érdekel, hogy mi az ami a jelenleg rendszerben lévő cuccok között gazdaságosan modernizálható, hogy aztán 20 év múlva ne mondhassuk azt, amit a MIG/Szu párosra.

T-72? BTR-80? Kuka vagy pénzráköltés után még +20 év?
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Kicsit elmegyek a témától.
Szerintetek a jelenlegi haditeknikánkat mennyire érdemes fejleszteni? Mistral az oké, de inkább a keleti teknika érdekel.
Sokszor szó volt már arról, hogy Szu-22/MIG-29 el lett pazarolva. Érdekel, hogy mi az ami a jelenleg rendszerben lévő cuccok között gazdaságosan modernizálható, hogy aztán 20 év múlva ne mondhassuk azt, amit a MIG/Szu párosra.

T-72? BTR-80? Kuka vagy pénzráköltés után még +20 év?

Ez csakis attól függ, hogy mik Mo. védelempolitikai céljai.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 553
113
20 év múlva? Remélem a mai készletből semmi sem lesz aktív már. Legfeljebb pár Rába a laktanya hátsó sarkában. Talán még a Btr-ek nél egy chip tuning a következő 10-15 évre. :)
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
Ha a helikoptereket most kihagyjuk akkor elsõsorban a kub ütegekben látok fantáziát! Egy cseh cég már kidolgozott egy elég komoly modernizációs csomagot aim-120 vagy aspide rakétákkal illetve az eredeti, de jelentõsen modernizált lokátorral!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Vissza kell állítani a lovas és kerékpáros alakulatokat.

És lehetne fából gyártani repülőket, a második VH-ban is úgy tudom voltak és a radarok nem látták őket. Titszta 5. gen gép lenne, made in Hungary, mondjuk a szupercirkálást nem eröltetném.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
<blockquote rel="silurusglanis">Vissza kell állítani a lovas és kerékpáros alakulatokat.

És lehetne fából gyártani repülőket, a második VH-ban is úgy tudom voltak és a radarok nem látták őket. Titszta 5. gen gép lenne, made in Hungary, mondjuk a szupercirkálást nem eröltetném.</blockquote>

Így van ahogy mondod. A műszaki alakulatokat is nagyszerűen helyettesíti a népviseletes leánysereg virágsziromszórókkal. Elvégre ha a kárpátaljai utakon bevált a virág (nézd meg a korabeli felvételeket, alakulataink haladását milyen nagyban segítette a speciális útburkolat), akkor mindenhol kitűnő.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Ha a helikoptereket most kihagyjuk akkor elsõsorban a kub ütegekben látok fantáziát! Egy cseh cég már kidolgozott egy elég komoly modernizációs csomagot aim-120 vagy aspide rakétákkal illetve az eredeti, de jelentõsen modernizált lokátorral!

MDBA konzorcium, ASPIDE 2000.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 553
113
Az alapjárművek már most is 30 év körüliek ha nem több. 15-20 év múlva 45-50-évesek lesznek. Ha lehet inkább pakolják fel egy Rábára azt a cumót, új technika kell. Buk vagy Aspide, stb vagy ma még nem létező de 10-20 év múlva már igen tecnikára gondolok.
 
D

danielblack

Guest
A honvédség állományát szerintem olyan szinten kellene ellátni modern kézi páncéltörő és egyéb hordozható fegyverzettel, hogy egymaga, ez a páncélozatlan gyalogság is képes legyen beásva szétszedni az ellenség páncélos erejét, és aztán felvenni a védelmi harcot. Ezt a sereget kellene erősíteni páncélosokkal és tüzérséggel, hogy egyfajta biztosítékként, mindenkivel fel tudják venni a harcot.
 
D

danielblack

Guest
@DanielBlack
*like* Tudnál konkrét eszközöket is mondani légyszi?

- FGM–148 Javelin
- 9M133 Kornet
- az RPG-hez beszerzendő lenne a PG–7VR gránát
- Szükségeltetnének több űrméretben aknavetők, és automata gránátvetők
- nagy kaliberű páncéltörő puskák beszerzése (erre magyar példa is van)

Ugyan akkor fontos lenne a csúcs technológiás tüzérség, a létező összes elemével, jól képzett tüzér felderítőkkel.

Gyakorlatilag a konvencionális háborúban az a lényeg, hogy valamilyen erővel felvonulásra késztesd az ellenséget, és (lehetőleg minél kisebb veszteséggel ) tüzérségi támogatással, légi támogatással és páncéltörő eszközökkel kiiktasd az ellenség erőit.
Néha megfordul a fejemben, hogy a páncélozott eszközökben ülve érezném-e magamat biztonságban, vagy inkább egy bokorban kukucskálnék egy rádióval a kezemben, amivel célra irányíthatok egy ütegnyi tüzérséget. Én egy páncélosban (főleg ifv-ben, apc-ben) eléggé be lennék szarva. Pár harckocsival és BMPT terminator féle géppel simán le lehetne lassítani az ellenséget. A többit pedig a preciziós eszközökkel meg biztonságosabban el lehetne intézni szerintem. Városi harcban, meg egyenesen össze fosnám magamat, ha beküldenének valami BTR-el, vagy T-72-essel.
 
2013. december 7.
934
4
18
és a fa repülőgépet rugós (vagy sűrített levegős dugattyús) hajtóművel lehetne ellátni és akkor IR szempontból is kiváló lehetne feltéve hogy a légcsavar is fából lenne a tengelye pedig kiváló akácból.
 
D

danielblack

Guest
Ha támadni akarunk, akkor persze mindenképp egy keményen páncélozott egységnek van létjogosultsága, DE csak akkor ha az ellenség nem rendelkezik komolyabb páncéltörő eszközökkel. ha rendelkezik, onnantól csak nagy célpontokká alakulnak a páncélosok. És mivel nagy szerepet kap manapság a halogató harcmodor gyakorlása (még szép, mivel nicsenek olyan eszközeink amivel átütő támadást hajthatnánk végre) így szerintem fontos lenne erősíteni a hordozható, mobilis, kézi páncéltörő cuccok terén.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Pont azért kérdezem, mert egyszer már én is szóbahoztam... és úgy rémlik, hogy Dudi mondta akkor azt, hogy RPG-vel megfelelően el is vannak látva... Bár arra nem emlékszem, hogy van vagy nincs hozzá tandem gránát.
De akkor -megfelelő mennyiségben- ez elég vagy kell az a javelin még mellé?
 
D

danielblack

Guest
Arról nem is beszélve, hogy rajtaütésszerű kisebb támadásokkal mekkora pszichológia tehert lehetne helyezni az ellenségre. Mert tudják, hogy erősebbek is lehetnek, és nyomulhatnak is előre, de találkozni fognak műszaki zárakkal, csapdákkal, kelepcékkel, rejtőzkődő profi katonákkal, és olykor a nyakukba hullik majd ez-az... A közel keleten ez műkődik valami, hasonló formában, csak ott elszórtabban, kisebb intenzitással, és sokszor szakszerűtlenül.
 
D

danielblack

Guest
Pont azért kérdezem, mert egyszer már én is szóbahoztam... és úgy rémlik, hogy Dudi mondta akkor azt, hogy RPG-vel megfelelően el is vannak látva... Bár arra nem emlékszem, hogy van vagy nincs hozzá tandem gránát.
De akkor -megfelelő mennyiségben- ez elég vagy kell az a javelin még mellé?

Ha jól tudom nincsenek modern gránátjaink. :-(