A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 553
113
Régen a nagy háborúk korában egy csatában az arcvonal egyik pontján bevetett tömeges sokszoros túlerejű támadás el is dönthette egy csata háború sorsát.
Ennek úgy gondolom egy továbbfejlesztett változata az amikor az egyik fegyvernem irányába billentik el a mérleget. A nato (usa) háborúk tömeges légierő bevetéssel indulnak, míg xarrá bombáznak mindent. Ez a második világháború óta megy így már. Több oka van így, geostratégiai beidegződés, emberi veszteség stb ezt most nem fejtem ki.
A ruszki módi a szárazföldi erőre súlyoz , annak gyors tömeges folyamatos rohamára. Még mindig észrevehető ez a mai beszivárgó módszerben is pl. Szintén a geostratégiai helyzet, és még sok más beidegződés miatt.
Nekünk egy saját út kellene. Hiszen sajátos a mi helyzetünk is. Talán a fenti két példa ötvözete lenne a legjobb. Szvsz.
Légierőt-légvédelmet-légi szállíthatóságot fejlesztenék. Eltolva az erőviszonyt ebbe az irányba. Ahogy nézzük 3 új Leo áráért kapnánk egy új Gripent kb. De akár 1-ért 2 Mil-171-et, ami nyugodtan elvisz cókmókostul 24-25 embert.
Légi fedezet nélkül nehéz támadni ezért szükséges jó pár lérak egység, lokátorok stb hogy a területünk légtere védve legyen.
Viszont mivel legjobb védekezés a támadás ezért megelőző támadással lehet többre mennénk. Ehhez kellene a repülő, a helikopter és a gyors légi mozgékonysági csapatok. Még mielőtt az ellenfél a támadáshoz felfejlödik azelőtt a fontos pontok megszállása, lebombázása döntő lehetne. A gyorsaság zavart okozna odaát az pedig kétségbeesést, sokkot. Mint láttuk az utóbbi hónapokban. Kicsit érdekes összehasonlítás de hajazna valamennyire eleink 1000 évvel ezelőtti hadviselésére, csak a lovak a szállítóhelik és szállító repülők lennének a harci helik és a griffek fedezete alatt. Infrastruktúra, katonai körletek, politikai ,államigazgatási pontok és egyéb pontok kiiktatására irányulva.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
antigonosz

A griffek mégis mit fedeznének és mivel? Egyáltalán az AMRAAM-okat odaadják az amerikaiak vagy csak kifizettették? A földön meg nem tudnak semmit támadni, hacsak szíriai módra nem kötnek rájuk robbanószerrel megrakott olajos hordókat és azzal nem bombáznak.
A meglepetés-szerű támadások meg errefele is érvényesek, ha ők hajtják végre.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
és a fa repülőgépet rugós (vagy sűrített levegős dugattyús) hajtóművel lehetne ellátni és akkor IR szempontból is kiváló lehetne feltéve hogy a légcsavar is fából lenne a tengelye pedig kiváló akácból.

A sürített levegős azért nem jó, mert a hajtómű részei fémből vannak, hacsak fából azt is ki nem faragod. De a gumirugós megoldás tökéletes lenne, felhúzod és pörgeti a propellert, igaz a hatótávja némiképp korlátozott, de előnye, hogy az egyetlen fém a szerkezetben a pilóta fogtömése lenne.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
<blockquote rel="zotyek78">@DanielBlack
Néha megfordul a fejemben, hogy a páncélozott eszközökben ülve érezném-e magamat biztonságban, vagy inkább egy bokorban kukucskálnék egy rádióval a kezemben, amivel célra irányíthatok egy ütegnyi tüzérséget. .

Hát egy éppen feléd tartó hk-tól, IFV-től, gyalogságtól is összecsinálnád magad míg a fűben lapítasz. Szar látvány, és ha elsőre nem találsz, akkor neked annyi. Az ilyen lesállásokhoz nagyon hideg vér kell, nem amatőrökre szokták bízni. A tüzérségi megfigyelők pedig gyakran tartanak a lövészekkel, harckocsikkal. A beásást meg felejtsétek már el. Tömeghadseregek alkalmazásánál lehet csinálni, több km mély, lépcsőzetes védelmi vonalban, nagy veszteségekkel. Az ellen sem szuronyokkal rohangál. Ma a mozgékony hadviselés korát éljük, nincs konkrét arcvonal.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
A honvédség állományát szerintem olyan szinten kellene ellátni modern kézi páncéltörő és egyéb hordozható fegyverzettel, hogy egymaga, ez a páncélozatlan gyalogság is képes legyen beásva szétszedni az ellenség páncélos erejét, és aztán felvenni a védelmi harcot. Ezt a sereget kellene erősíteni páncélosokkal és tüzérséggel, hogy egyfajta biztosítékként, mindenkivel fel tudják venni a harcot.

Ez nem rossz elgondolás. Nagyapám mesélte - az ő elbeszélései alapján választottam a nickemet :) - hogy a 44-es erdélyi visszavonulás során maroknyi emberrel nagyon durva veszteségeket okoztak a románoknak, (a VH előtt támadtak). A jól elhelyezett és persze közben mozgó golyószóró, géppuska (31M, Mg-42), aknavető, páncélököl (Panzerfaust, és némi Ofenrohr) kombináció szépen aratott.
Bár nincs 1944, asszem az Mg és a Panzer még ma is elég hatásos lenne bizonyos szituációkban. Az utódjaik a bizonyítékok erre :)
 

vajk

Member
2012. október 23.
45
0
6
Ellenséges tüzérségi előkészítéssel történő páncélos támadással és erős gyalogsági felvezetéssel bajban lennének beásott honvédeink főleg úgy, hogy nem kapnának sehonnét támogatást.
 
D

danielblack

Guest
Ellenséges tüzérségi előkészítéssel történő páncélos támadással és erős gyalogsági felvezetéssel bajban lennének beásott honvédeink főleg úgy, hogy nem kapnának sehonnét támogatást.

Félreértés ne essék! Én nem arra gondoltam, hogy ássunk be 20.000 honvédet egy mezőn és várjuk míg belénk rohan egy páncélos zászlóalj...

Ha lenne akarat rendes hadsereget összelapátolni, akkor nem kellene most ilyen kényszermegoldásokon agyalni, mint amire én gondolok.
Szóval én arra gondoltam, hogy halogató harcmodorral, kisebb rajtaütésekkel, raj szintű, gyorsan mozgó kis egységekkel kellene az ellenséget szétzilálni. Útzárakkal, műszaki zárakkal, páncéltörő eszközökkel.
Gyakorlatilag gerilla hadviselés, az ellenség mögötti tevékenység, jól megtervezett visszavonulások. Ha csíp egyet az egyik kis egység az ellenségen, akkor rögtön visszavonul, de a következő egység má várja, hogy ő is csíphessen egyet.


Szerintem jelenleg ez lenne a feladata egy országvédelmi helyzetben a honvédségnek, miután az első pár nap felfalnák a BTR-eket és a t-72eseket.
Sajnos :-(
 
D

danielblack

Guest
És ha nincs tiszta célpont, akkor az ellenség se tud sokat kezdeni a tüzérségével. Elvégre nem lőhetnek szét 93.000 km2-t egy két rejtőzködő páncéltörős miatt. :-D Plussz gondoljunk bele, hogy egy országútra rádöntünk pár fát, már rögtön lassításra kényszerülnek. Meg kell vizsgálniuk, hogy hol van akna stb...
Addig egy Javelinnel több kilóméterről képes kilőni egy páncélost a katonánk. Előzetesen úgy választotta ki a támadás helyét, hogy legyen jó menekülő útvonal is. Rápattan egy buggy-ra vagy egy quadra és elmenekül. Nem a nyílt sigatagra gondoltam. Hanem egy átlagos magyar terepre. Ahol vannak magas búzatáblák, bokrok, fák, aljnövényzet. Nem lenne könnyű célpont egy ilyen az ellenségnek.
De én itt be is fejezem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 071
113
Magyarország egy sík ország, minimális erdővel. Nagyrészt puszta vagy szántó. Itt szerintem semmilyen gerilla harcot nem lehet folytatni.
A városok más tészta, de szerintem butaság a városainkat romhalmazzá lövetni. Ha pct.-s honvédek gerilláskodnak a városainkban akkor nem a tankokat fogják küldeni ellenük. Szétlövik tüzérséggel az egész várost, és gyalogsági rohamot indítanak. Vagy csak körbezárják az egészet és megvárják amíg mindenki önmagától leteszi a fegyvert...

Ne értsétek félre, szerintem is fontos a jól felszerelt gyalogság, de ez nem Vietnám. Itt rajtunk ez nem segít.

Sokan lebecsülik a páncélosokat, pedig nyílt terepen kézi pct. eszközökkel nem sok esélyed van a harckocsikkal szemben.
Egy Stora rendszerrel (vagy hasonlóval) felszerelt harckocsi szinte azonnal megmondja a tank személyzetének, hogy honnan jön a rakéta, és ki is lövik az ATGM fészket. Így a félaktív rakétákkal kicsi az esélyünk.
A Javelinhez hasonló rendszerek ellen pedig az Arena (vagy hasonló) rendszerek majdnem tökéletes védelmet nyújtanak. De még egy ködgránátvetés is tökéletesen elfedheti a harcjárművet a rakéták keresőfeje elől.

A légi fölénnyel meg az a baj, hogyha az ellenséges erőket csapatlégvédelem védi akkor kicsi az esély arra, hogy levegőből komoly kárt tegyünk bennük. Ugyanis először a légvédelemmel kellene leszámolnunk, és mire azt befejezzük addig az ellenséges erők már a célnál vannak!


Szerintem a magyar haderő fejlesztésében két dolgot kéne megteremtenünk:
1. Egy erős páncélos haderőt amivel nyílt terepen felőröljük az ellenség gépesített egységeit.
2. Jó minőségű, légi szállítható vontatott tüzérséget. Egy ilyen rendszerrel 40 km sugarú kört le lehet fedni, és helikopteres szállítással iszonyatosan mobilis.

Szerintem ezen rendszerekkel teljesen megoldható lenne a magyar haderő helyi fölénye!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Minden részmegoldás, csak az adófizetők pénzének pocsékolása.
Összfegyvernemi harcra alkalmas, ennek megfelelő haditechnikával ellátott haderőre van szükségünk.
Békeidőben legalább 50-60 ezres létszámmal, kiképzett és ténylegesen használható tartalékerő, ennek minimum a kétszeresével kell bírjon.
( Nem csak papíron )
Ez nagyjából arra lenne jó, hogy bármelyik szomszédunkat elrettentse az esetleges agressziótól, illetve ténylegesen eséllyel vehesse fel a harcot, ha tényleg nagy baj lenne.
Az ország földrajzi, éghajlati viszonyai, kis területe, ( lényegében nincs hova visszavonulni agresszió esetén ) Településszerkezete, nem teszi lehetővé gerillaharcmodor alkalmazását.
Kizárólag kézifegyveres gyalogság, gyakorlatilag semmire nem alkalmas önállóan.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Én is honvéddel és fip 7-el értk egyet. Szerintem egyedül az izraeli stratégia lenne itt is működőképes. Kiegészítve a rakéta tüzérség különböző eszközeivel legalább 300 km lőtáv eléréséig, nagy mozgékonysággal.
Szerintem ilyen kérdésben nem lehet kompromisszumot kötni. Vagy hatékony, vagy a fene megette az egészet.
 

vajk

Member
2012. október 23.
45
0
6
Én amondó vagyok, hogy tüzérség szempontjából a szerbektől kéne venni néhány cuccot. Mondjuk Nora B52, ALAS és LORANA rakétarendszereket. Valamint még BUMBAR antitank rakétákat, m-2001 tankokat, modernizált M-80 gyalogsági harci járműt és még sorolhatnám. Ja és éljen a magyar hadiipar! :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 071
113
Szerintem meg az általam leírt rendszerhez kéne venni (kerekített darab számok)

Tüzérség:
100 db M777 könnyűsúlyú vontatott ágyút
100 db Rába VZF tüzérségi vontató járművet
20 db Mi-171 szállító helikoptert
(a heliket azért ide írom mert elbírja az M777-et)
X mennyiségű tüzérségi felderítő radar, UAV és Fennek (felderítő jármű)

Páncélosok:
100 db T-90MS harckocsi
100 db BMP-3M lövészpáncélos
10 db 9K22M1 Tunguszka önjáró légvédelmi tüzérség
X mennyiségű Fennek (felderítő jármű) és műszaki járművek (hídvető, aknamentesítő, vontató járművek stb...)

Ez kb. 800 milliárd forint érték, ami 4 évre elosztva évi 200 milliárd forint.
A 2012-es honvédelmi költségvetés évi 200 milliárd forint.
A 2002-es honvédelmi költségvetés évi 450 milliárd forint volt. Erre kéne visszaállni reálértéken (500-550 milliárd mai árfolyamon)
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
715
113
Véleményem az, hogy nekünk a körülöttünk lévő konfliktusokból kell kiindúlni. NATO-ban bentvagyunk, de én a területvédelemre helyezném a hangsúlyt. Délszláv háborúból kiindúlva olyan nagy offenzívára szerintem nem kéne senkitől sem számítanunk (a jelenlegi állapot szerint), viszont erőfitogtatásra(ténylegesre, nem csak a Zrínyi médiás propagandagépezetére), mondjuk amit bocskorosok hajtottak végre nem olyan rég a határ mentén, vagy egy kárpátaljai "rendteremtésre" alkalmassá kéne tenni a hadsereget.
Vízfej kipukkasztása, állomány feltöltése (állandó: 25-30.000), kb. ugyanennyi tartalékossal.
Ami a mostani teknikából szerintem menthető lehetne, azok a BTR-ek. Persze az aktív állománynak új, nyugati cucc kéne, de amolyan második vonalban szerintem a BTR-ek (és akár a T-72-esek) még sokáig húzhatnák tartalékos személyzettel.
Sok dolgot én sem tudok a mostani teknikából, amit nagyon sokáig kéne életben tartani, mégis rá leszünk kényszerülve, ezért is dobtam fel a kérdést, hogy mi a véleményetek arról, hogy mit érdemes még rendszerben tartani.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Az utóbbi hozzászólásokat olvasva tényleg nem nem értem, miért nem akadt keret sehogysem 60-120 T72-es modernizálására. Még nyerészkedhettek is volna derék politkusaink, ha elintézik a Cuncussal vagy a Rábával, hogy megveszik a pt-91 modernizációs csomagot a lengyelektől vagy akár önállóan is lefejlesztik. Ezt még azért lobotomián átesett eszkimók is meg tudták volna oldani.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 071
113
zotyek78

Anno a 2000's évek elején jó ötlet lett volna egy T-72 modernizálás. Ez az üzemidejüket is kitolhatta volna.
Ma már egy ilyen modernizáció szerintem értelmetlen.
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
Silurusglanis: a prototípus az aspide-al készült de tudtommal a RETIA amraam-al is elérhetõvé akarja tenni ugyanis a célközönség az v4 országok ahol ugye 3 országban is van amraam! De a lengyelek részéről is voltak tervek amraam-al való modernizálásról!

antigonosz: az alapjárművel tudtommal a fogyasztását kivéve semmi baj sincs és ha már rábára telepítgetsz az jócskán felverné a csekket!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 553
113
Igen, a mai Rába 20 év múlva már eléggé roncsközeli szintú lesz szvsz. Bár az osztrákoknál még talán most is akad pár 70-es évekbeli Puch teherautó. Szóval attól függ hogyan tartják. Viszont az az MTLB vagy mineve alváz elég öreg már így. Jól meg kéne gondolni hogy egy 70-es években gyártott alvázra szereljenek e új tecnikát. Viszont egy esetleges ipari szintű nagyjavítással már megfelelhetne még 20 évig. Mivel itthon nincs is elég páncéltest ezért vásárolni kellene ócskavasként keletről. És azt felújítani. Nem tudom olcsóbb e mint újonnan legyártani. De akkor már felmerül a kérdés miért nem a Buk rendszer menne rá? Egyébként sok jó upgrade van, az IFV képesség visszahozására megfelelne pár ilyen megoldás is ami azért talán olcsóbb lenne mint a CV-90. (bár az ak tuningunkból kiindulva...)
mtlb2l.jpg
15993210.jpg
IMG_3062.JPG

De már ez is álom csak mert nem hiszem hogy itt bármi is változna kis hazánkban. Szóval várjuk a megváltást majd tovább a Mistraltól, holott nem tud lényegesen többet mint egy vállról indítható Igla. A Kubok nagyon killerek voltak 67-ben, de már 2007-is elmúlt. Már kukázni kéne. És nincs Pancír,Tunguzka, Loara típusú önjáró légvédelmi gépágyúnk, de még csak telepített sem a Silkák kivonása után.
ZsU-23-4+Shilka_1.jpg
És ez még csak a csapatlégvédelem, hol van a területi légvédelem? Mondjuk a csapatlégvédelemhez csapat is kéne.
1 önálló gldd középre, 2 könnyű a szélre lefogni, 2 légimozgékonyságú dd pedig betelepítve az ellen hátába akár szép is lehetne. Bár van az a helyzet hogy épp a két szélen kell nagyot ütni és mozogni. Védekezve viszont nem lehet háborút nyerni. Ezért nem ártana ugye támadni is.:)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Kaptuk. :)

http://www.honvedelem.hu/cikk/43709_uj_harcjarmuveket_kapott_a_muveleti_tanacsado_csoport