A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Ilyen viszont tuti nincs:
10153041_10152500972250348_8498101884230200070_n.jpg
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
"A BMP-2 szerintem egy jobb konstrukció..."
Oo De miért? Úgy emlékszem, hogy volt elég sok kritika a BMP2-vel kapcsolatban is... Pl. páncélozottság.

"sőt nekünk kéne gyártani licensben,máris olcsóbb volna.."
Amennyit az itt olvasottakból tanulni lehetett, nem olcsóbb, hanem nyílvánvalóan drágább. Azt a licence-et meg is kell venni, az pedig biztos, hogy több lesz, pláne gyártósorral, fizetések, stb., mint amint a saját gyártáson spórolnák, fenntartási költségeik meg ugyanúgy vannak.
A saját gyártásnak az előnye, hogy nem vagyunk ráutalva külföldi beszállítóra, plusz van gyártási kultúránk valamihez, amire lehet építkezni fejlesztésnél és más hasonló cuccok gyártásánál.

Néhány kép a Marderről... :)

IL%C3%9C_der_Bundeswehr_am_24.09.2012_--_Marder_AT.jpg


German_Army_Soldiers_in_a_Marder_IFV_in_Oct._2012.jpg


6351274556_ef67b9fbcb_o.jpg
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Most találtam fb-n:
Kedves csoport!
Tegnap este, a barátommal kedvesen randizgattunk az oktogonon, amikor megtörtént az eset. Három kemény "macsó" körénk állt, és a barátomnak feltették a kérdést, hogy vajon az mszpre szavazott-e, mert ők hárman mszp-seket vernek. Mielőtt bármit mondhatott volna a barátom, ez a kedves, Ákos nevű fiatalember, aki Nemzetközi Közszolgálati Egyetemen katonának tanul, képen köpte a barátomat. Erre feldühödtem és lekevertem neki egy pofont, ami azt eredményezte, hogy mind a három fiatalember ráment a barátomra, és bár ő elhajolt az ütések elől, én azért kaptam egyet a katona barátunktól. Segítségért kiáltottam, de a tömeg, csak elhaladt mellettünk. Szerencsénkre pont arra haladt egy rendőrjárőr, akihez oda rohantunk, hogy segítsenek, addigra a három bátor fiatalembernek már hűlt nyoma volt. Később megtaláltuk őket, és elbeszélgettek a rendőrjárőrökkel kedvesen, akkor tudtuk meg, hogy a főkolompos úriember a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanulója, és hogy Ákos a neve. Végül nem lett semmi az ügyből, bocsánatot kértek tőlünk és itt le lett zárva. Csak azért érdekes a történet, mert úgy tűnik olyan katonákat tanít ki Magyarország, akik fiatal randizó párokkal kötekednek, és megütnek egy lányt. Ez csak szerintem ennyire felháborító?????

Nem tudom mennyire igaz,de ha igen elég szánalmas.. bár ebből sokan nem általánosítunk.

zotyek78: Most megyek el,később reagálok rá ;)
 
2013. december 7.
934
4
18
Ha 8 napon túl gyógyuló sérüléseket okoznak akkor hivatalból indítják a hatósági eljárást (tehát akkor is ha nem teszel feljelentést) ennél kisebb súlyú esetekben viszont neked illetve nektek (most akkor ki kapott az ütésekből?) kell feljelentést tenni. Mielőtt rákezdenéd, hogy " dehát tudjuk, hogy Mo-n úgysem csinálnak semmit..." hidd el egy ilyen esetben (amikor minden adat megvan) elég gyorsan jön az ítélet is.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Most találtam fb-n:
<blockquote>Kedves csoport!
Tegnap este, a barátommal kedvesen randizgattunk az oktogonon, amikor megtörtént az eset. Három kemény "macsó" körénk állt, és a barátomnak feltették a kérdést, hogy vajon az mszpre szavazott-e, mert ők hárman mszp-seket vernek. Mielőtt bármit mondhatott volna a barátom, ez a kedves, Ákos nevű fiatalember, aki Nemzetközi Közszolgálati Egyetemen katonának tanul, képen köpte a barátomat. Erre feldühödtem és lekevertem neki egy pofont, ami azt eredményezte, hogy mind a három fiatalember ráment a barátomra, és bár ő elhajolt az ütések elől, én azért kaptam egyet a katona barátunktól. Segítségért kiáltottam, de a tömeg, csak elhaladt mellettünk. Szerencsénkre pont arra haladt egy rendőrjárőr, akihez oda rohantunk, hogy segítsenek, addigra a három bátor fiatalembernek már hűlt nyoma volt. Később megtaláltuk őket, és elbeszélgettek a rendőrjárőrökkel kedvesen, akkor tudtuk meg, hogy a főkolompos úriember a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanulója, és hogy Ákos a neve. Végül nem lett semmi az ügyből, bocsánatot kértek tőlünk és itt le lett zárva. Csak azért érdekes a történet, mert úgy tűnik olyan katonákat tanít ki Magyarország, akik fiatal randizó párokkal kötekednek, és megütnek egy lányt. Ez csak szerintem ennyire felháborító?????

Nem tudom mennyire igaz,de ha igen elég szánalmas.. bár ebből sokan nem általánosítunk.

zotyek78: Most megyek el,később reagálok rá ;)</blockquote>

Mindenhol vannak ilyen emberek, az alja helyektől kezdve az elit egyetemekig. Egyébként meg szép dolog az FB-n siránkozás (aminek már ugye eleve erősen megkérdőjelezhető a valóságalapja), de leányzóék tegyenek feljelentést katonáék ellen. Az Oktogon szénné van kamerázva és így talán az egyetem fegyelmi bizottságához is eljut a történet.
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
Szerintem használt "sz*rokban" ne gondolkozzunk, csak újakban,megfelelő üzemeltetési kultúrával.. nem pedig napocskás-havas natural camouflageban...

Ha nem egy 16 éves módjára álmodozunk hanem megnézzük hogy a GDP 0.8%-a a honvédelmi költségvetés és nem is lesz sokkal több a tervezett, és megnézzük belülről hogy milyen nevetséges alapdolgokra nincs pénz (amin nem nevetni hanem sírni lehet), akkor lehet hogy jó volna nekünk egy "használt szar" is amire az utóbbi 20 évben ha ingyért adták volna se lett volna pénz üzembe állítani! (c-130, leo2, m109g és ki tudja még mit ajánlottak fel nekünk amiről pár volt államtitkáron kívül nem tud senki) Úgy lehet ha most tudnánk kérni nem mondaná azt pár nagy állam hogy NEM! Csak az nagy presztízs vesztés volna a kormánynak!
Amúgy az általad áhított gripen is egy "használt szar"!
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 733
113
"A BMP-2 szerintem egy jobb konstrukció..."

Megsúgom, a BMP-2-be nem igazán fér be egy normális lövészraj. :)
Az oroszok is vegyesben használták az én időmben, a BMP-1-el, a lövész századaikban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 510
79 607
113
Az a baj,hogy mi ragaszkodunk ehhez a 8 fős rajhoz ami igazából úgy szar ahogy van.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Marderbe is csak 7 lövész fér... Az IFV-k általában ilyen "csonkák" ebből a szempontból.

@Dudi
Mármint sok v. kevés? Valakivel beszéltük nemrég, hogy jobb volna erősíteni páncéltörő képességgel a Honvédséget, amihez nyílván plusz emberek is kellenek, nem?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 262
68 093
113
Ahha, a század kiegészítő támogató szakasza nem alkalmas besegíteni? Úgy hittem a 8 fő optimális mert ha kell az ugye 2x4 + ott az ifv támogatásnak. Az apc-s felállás persze más kell legyen mert az a jármű nem ad közeli tűztámogatást. Milyen lenne a 9-11 fős r5aj felállása ?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 510
79 607
113
Nem feltétlen kell két gép lásd Stryker vagy Bradley.Mind a kettőbe 9 fő deszant fér.

A 11 fő már nem gépesített raj lenne.

Szerintem ami nagyon jó rendszer az az amit Stryker dandároknál megvalósítottak.
Ez a század felépítése:
http://en.wikipedia.org/wiki/User:MFIreland/Stryker_Brigade_Combat_Team_Infantry_Rifle_Company
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 733
113
zotyek78 , nalson

Kevés a 8 fő.Minimum 9 kéne de inkább 11.

A Néphadsereges gépesített lövészdandárok korában, a századok lövész rajában 9 fő lövész volt, + harcjármű vezető és irányzó ( operátor ).
Ez összesen 11 fő volt akkor. A szombathelyi dandárnál, ahol voltam, 10 fő volt feltöltve, egyik fő géppuskás volt tartalékos, rajonként.
A BMP esetében. A PSZH verziós alakulatoknál, azt hiszem csak 6 fő volt a lövészraj. De lehet tévedek, végül is ennyi idő távlatából...
 
2013. december 7.
934
4
18
Nálunk úgyse megvalósítható egy kiegyensúlyozott összfegyvernemi haderő mert túl sok pénzbe kerülne. Inkább egy döntő jelentőségű fegyvernem kellene és a többi fegyvernemből csak minimális. Pct rakéták, tüzérség abszolút világszinvonalon oszt kb ennyi.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 733
113
Nem kerül sokba, ha megadjuk a normális költségvetési keretet. 2 % GDP évente...
Illetve, ezt a pénzt normálisan használnánk fel...