A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 615
113
<blockquote>Azonkívül a gránát nem képes akkora robbanótöltetet vinni, vagy repeszburkolatot mint egy ágyuból kilőtt gránát, így a repeszhatása is jóval kisebb.

Nemrég Szíriában vagy 60 terrorista posszant ki egy ilyen lövéstől állítólag. A lőszert és mindent amit kell pedig a Btr szállítja. </blockquote>

További sok boldog ilyen lövést kívánok!
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
antigonosz

Csak egy apró (ám de nem mellékes) kiegészítés. A BTR-80-nak 14,5 mm-es géppuskája van.
Igazából nem értem a kérdésedet. A 14,5-es helyére szeretnéd beépíteni az szpg-t, vagy csak a toronyra?
Az első eset ( szerintem) ,nem kivitelezhető a torony méretei miatt. Egyszerűen túl nagy hozzá a fegyver. Teljesen ój tornyot kellene hozzá építeni és emiatt a teknő formáját illetve a toronykoszorú helyét és méretét is meg kellene változtatni. Nem is beszélve a keletkező égés gázok és hő elvezetésének megoldásáról.
A másik eset, hogy a toronyra szereled kívülről. Ennek sincs értelme, mert nem egy tubusban elhelyezett és cserélhető modern rakétáról beszélünk, hanem egy kézi töltésű szpg-ről.
Hogyan menne végbe egy töltés és célzás? valaki kimászik és kitéve az ellenség tüzének el játssza a hőst? De még tovább is lehet bonyolítani: egy szennyezett terepszakaszon ,ki hermetizálja a járművet, miközben kimászik? (persze ez már extrém)
Én a toronyra szerelhető több rakétát tartalmazó konténert akkor már jobb ötletnek tartom.
De ha minden áron szpg, akkor -mint ahogy te is tettél fel linket- a terepjáróra szerelt változat életképesebbnek és olcsóbbnak tűnik, bár erősen szubjektív a véleményem.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
30 615
113
Nem tudom mennyire lehet valós, nagyon jók és gyorsak kell legyenek azok a repeszek. A multkor egy 1000 vagy 2000 fontos JDAM-nél tárgyaltuk, hogy 500 méter a max hatótávja ameddig még megsebesíthet, de halálzóna (molni szerint) ha jól emlékszem 30-50m sugarú körre volt saccolva. Igaz az nem repeszgránát.
Ha igaz az történet, akkor inkább azt tudom elképzelni, hogy épp egy egyszobás lakásban vagy szűk helyen voltak összegyülve és készültek valamire, amikor véletlen vagy akarattal bekaptak egy találatot és hirtelen sok lett a hulla.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 900
4 471
113
Ha jól olvastam 80m átmérőjű körben K.O mindenkinek.

Egy fejünk felett elrobbantott 155/152/122 mm-től, vagy 120 mm-es aknagránáttól. Az SzPG gránátja sajnos nem képes erre, max., ha egy zsúfolt 20-30 m2-es szobába lövök és az emberek kiesnek az emeletről. Vagy eltalálok valamilyen egyéb robbanóanyagot.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
A T55-el kapcsolatban: Most beszéltem egy ismerősömmel, aki Rétságon volt annó lövegszerelő (T-55AM). Felvetettem neki az IFV-s ötletet: A válasza az volt,hogy szerinte hülyeség, az alapjárműnek akkor is nagy súlya lenne,maga a test rövid, az átalakítása pedig drága lenne.

Egy a rengeteg T-55 modernizációs csomag közül. Meghosszabították a páncéltestet plusz 1 görgővel és egy T-72 tornyot szereltek rá.

Erre pedig azt mondta,hogy minek? Drága és vannak T-72es tankok. Kb T-72-t csináltak a T-55ből.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Itt valaki anno azt mondta, hogy ua. a torony van a BTR-enüknön, mint az MLI-84M-en.. Arra Spike-ot raktak még.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 427
27 641
113
A zsidók nem nagyon panaszkodnak az Achzaritra pela3! A jelen fejlesztési trendek alapján a szimetrikus háborúk egyik alapfegyvere lesz HIFV, azt pedig legolcsóbban a kiszolgált tankok átalakításával lehet kialakítani. Ugyanis a tömeg nem számít ebben a kategóriában, csak a védettség. Kevésbé olcsóbb verzió a tankkal együtt fejleszteni annak platformján kialakítani.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 352
13 941
113
pela3 igazat adok az ismerősödnek. Jelentősebb számban csak Izrale tart rendszerben ilyen tankból átalakított páncélosokat. De mondjuk ők egy elég kivételes eset. Ami a T-55 modernizálást illeti én is csak egy kérdérse válaszoltam, hogy mi is van azon a bizonyos képen.
Ha már T-55 modernizációnál tartun, szerintem az AM verzió úgy van jól, ahogy van. Maximum NATO miatt 105 mm löveget tettem volna bele, még T-72 harckocsik előtt.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 352
13 941
113
<i>Itt valaki anno azt mondta, hogy ua. a torony van a BTR-enüknön, mint az MLI-84M-en.. Arra Spike-ot raktak még.</i>

Meg 25 mm gépágyút:)
zimbru_2000.jpg
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Fél-off:

http://www.honvedelem.hu/cikk/43796_rablot_fogtak_a_katonai_rendeszek_a_fovarosban

Szép és jó, de tudtommal ők civilt nem igazán igazoltathatnak.
De remek munka. :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 548
56 010
113
Magánvéleményem szerint a jövő (olyan 20 év múlva) már az azonos "alvázra" szerelt MBT/IFV platformoké lesz a nehéz kategóriában.
Ennek egyik előfutára a Namer.
http://en.wikipedia.org/wiki/Namer
Ez utólag lett átépítve, de szerintem bizonyítja azt, hogy a koncepció megvalósítható még utólag is. Egy eleve így tervezet járműcsalád pedig könnyen megalkotható.

A másik példa a német Puma.
http://en.wikipedia.org/wiki/Puma_(IFV)
Állítólag teljes páncélzatban jobb páncélvédelme van, mint egy T-72-nek.

Szóval én a "jövő útjának" az ilyen MBT/IFV közös platformokat látom.
Szerintem ha a honvédséget modernizálni akarjuk akkor valami ilyenben kellene gondolkodnunk. Persze önállóan nem tudnánk kifejleszteni egy ilyen járművet, de tapasztalattal rendelkező cégekkel közösen nem lenne lehetetlen.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 045
66 577
113
Csak egy apró (ám de nem mellékes) kiegészítés. A BTR-80-nak 14,5 mm-es géppuskája van.
Igazából nem értem a kérdésedet. A 14,5-es helyére szeretnéd beépíteni az szpg-t, vagy csak a toronyra?
Az első eset ( szerintem) ,nem kivitelezhető a torony méretei miatt. Egyszerűen túl nagy hozzá a fegyver. Teljesen ój tornyot kellene hozzá építeni és emiatt a teknő formáját illetve a toronykoszorú helyét és méretét is meg kellene változtatni. Nem is beszélve a keletkező égés gázok és hő elvezetésének megoldásáról.
A másik eset, hogy a toronyra szereled kívülről. Ennek sincs értelme, mert nem egy tubusban elhelyezett és cserélhető modern rakétáról beszélünk, hanem egy kézi töltésű szpg-ről.
Hogyan menne végbe egy töltés és célzás? valaki kimászik és kitéve az ellenség tüzének el játssza a hőst? De még tovább is lehet bonyolítani: egy szennyezett terepszakaszon ,ki hermetizálja a járművet, miközben kimászik? (persze ez már extrém)
ha 14,7 akkor elnézést, de a lényegen nem változtat. Igen, az helyett, írtam hogy más toronnyal. Olyannal ami részlegesen nyitott. Hasonlóval mint pl a régi Sdkfz 222 torony de a mérnökök dolga megalkotni az optimálisat.
Yad-Mordechai-battlefield-turret-1.jpg
az ABV védelem ugorna az igaz de minek is manapság? Max könnygázt kaphatnak mert se atom,se vegyi,se biologiai támadás reálisan nem veszélyeztet manapság senkit. A legénységnek meg úgyis ott a szimatszatyra a járműben, ha kell felveszik.
Egy fejünk felett elrobbantott 155/152/122 mm-től, vagy 120 mm-es aknagránáttól. Az SzPG gránátja sajnos nem képes erre, max., ha egy zsúfolt 20-30 m2-es szobába lövök és az emberek kiesnek az emeletről. Vagy eltalálok valamilyen egyéb robbanóanyagot.
Utánakeresek de ezt olvastam vagy hasonlót. Mindenesetre az a kb 60 terrorista fűbe harapott az Spg-től és 80 métert írt valahol élőerő ellen. Persze minden fegyvernek van elméleti ölőhatása, mit tudom én PA-63 nak 200 m stb. Ez viszont egy nem rossz támogatófegyver, mi akadálya lenne Btr-re rakni ,úgysincs más pszh-nk. Egyébként hadrendben van még az spg?
youtube.com/watch?v=BzPLUz9mKLg
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Már régen, ha jól tudom, de számos más dolgot is kivontak.
Itt egy kis csemege a nosztalgiázni vágyóknak. Figyeljétek a létszámokat és a darabszámokat!

http://helyihaboruk.lapok.hu/keret.cgi?/HM/HM1993/HONVEDELEM.htm
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
dudi

A Kornet- E mikor lett rendszeresítve és hogy-hogy van a BTR-80-hoz?
Vagy félre értettem amit írtál és nem nekünk van, hanem csak úgy általában van mint opció?
Képet még sosem láttam róla.