A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 865
35 238
113
Az aramid ma mar egy olcso anyag. Aki uvegszallal tud dolgozni aramiddal is tud...mugyantabol meg kismillio ipari fajtabol lehet vslogatni kivallo tulajdonsagokkal...
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Nem kevered, de a 14,5 vs 30 milis BTR 80-ak aránya valahol 5:1 vagy talán 4:1, így darabszámban nagyon nem mindegy.......
ohh basszus , azt hittem sokkal több A van , gondolom simából meg nem érdemes A-ra fejleszteni ha lehetséges egyáltalán , de ahogy érzem kicsit túlgondolom ezt a btr dolgot , ha így állunk akkor én azt mondanám hogy az összes A-ra kerüljön 30 milis és menjen az ÖMT-nek DE csak azután hogy megjöttek a láncos IFV-k és majd utána kereshetjük a BTR normális váltóját HA egyáltalán kell ilyen jármű (elég láncos IFV párti vagyok)
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 881
5 213
113
Ha már annyira az ÖTT/ÖMT vonalat gyűrjük szerintem MANPAD és ATGM el kellene nagyon alaposan ellátni ezeket a csapatokat (persze normálisan megszűrt és képzett állomány esetén).
 
  • Tetszik
Reactions: krokomach

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 607
14 944
113
ohh basszus , azt hittem sokkal több A van , gondolom simából meg nem érdemes A-ra fejleszteni ha lehetséges egyáltalán , de ahogy érzem kicsit túlgondolom ezt a btr dolgot , ha így állunk akkor én azt mondanám hogy az összes A-ra kerüljön 30 milis és menjen az ÖMT-nek DE csak azután hogy megjöttek a láncos IFV-k és majd utána kereshetjük a BTR normális váltóját HA egyáltalán kell ilyen jármű (elég láncos IFV párti vagyok)

A 80/A azt jelenti hogy a 30milis van rajta.
Száz valahány darab van nekünk.

A belsejében csövekkel megtámasztva a torony körül, hogy elbírja a plussz súlyt.
Szerencsétlen irányzónak oda kell bemásznia és rákuporodni arra az inkvizícióbol hátramaradt székbe.

Akkora a hely hogy repeszállóval egy nagyobb ember alig fér be.
Ja és órákon át ücsörögni azon a szaron kinzás.
Ezekután , hogy az irányzó mennyire tud figyelni jó kérdés.

Hogy a futóműve más? Én nem tudtam. Lehet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 544
79 681
113
A 80/A azt jelenti hogy a 30milis van rajta.
Száz valahány darab van nekünk.

A belsejében csövekkel megtámasztva a torony körül, hogy elbírja a plussz súlyt.
Szerencsétlen irányzónak oda kell bemásznia és rákuporodni arra az inkvizícióbol hátramaradt székbe.

Akkora a hely hogy repeszállóval egy nagyobb ember alig fér be.
Ja és órákon át ücsörögni azon a szaron kinzás.
Ezekután , hogy az irányzó mennyire tud figyelni jó kérdés.

Hogy a futóműve más? Én nem tudtam. Lehet.

Meg forgasd már el a tornyot ha nem vízszintesen állt meg a gép...
A kerék biztosan más
 
  • Tetszik
Reactions: therob

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
A 80/A azt jelenti hogy a 30milis van rajta.
Száz valahány darab van nekünk.

A belsejében csövekkel megtámasztva a torony körül, hogy elbírja a plussz súlyt.
Szerencsétlen irányzónak oda kell bemásznia és rákuporodni arra az inkvizícióbol hátramaradt székbe.

Akkora a hely hogy repeszállóval egy nagyobb ember alig fér be.
Ja és órákon át ücsörögni azon a szaron kinzás.
Ezekután , hogy az irányzó mennyire tud figyelni jó kérdés.

Hogy a futóműve más? Én nem tudtam. Lehet.
Meg forgasd már el a tornyot ha nem vízszintesen állt meg a gép...
A kerék biztosan más
jójó akkor nem próbálom menteni a BTR-t , menjen a kukába végre ;):hadonaszos::rolleyes:
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Pusztán az árazásról feledkezel meg.

Nézd ez egy olyan érv amivel mindég mindent le lehet söpörni. Annak a kategóriának amit te szeretnél annak is megvan a maga helye. A tarcsisok nem fognak hit and run vagy LRRP feladatokat végrehajtani. Ennek fényében a pickupos átalakítás is pénzkidobás. Ha nagyon spórolni akarunk akkor a tartalékosok utazhatnak ifa platón is. Igen, szerintem ez lenne a realitás. Ha a honvédség teljesen rendbe van téve és minden működik, na akkor jöhetnek ők, ha minden jól megy úgy 2040 körül.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 928
123 433
113
A 80/A azt jelenti hogy a 30milis van rajta.
Száz valahány darab van nekünk.

A belsejében csövekkel megtámasztva a torony körül, hogy elbírja a plussz súlyt.
Szerencsétlen irányzónak oda kell bemásznia és rákuporodni arra az inkvizícióbol hátramaradt székbe.

Akkora a hely hogy repeszállóval egy nagyobb ember alig fér be.
Ja és órákon át ücsörögni azon a szaron kinzás.
Ezekután , hogy az irányzó mennyire tud figyelni jó kérdés.

Hogy a futóműve más? Én nem tudtam. Lehet.
A futómű meg van erősítve.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Ha már annyira az ÖTT/ÖMT vonalat gyűrjük szerintem MANPAD és ATGM el kellene nagyon alaposan ellátni ezeket a csapatokat (persze normálisan megszűrt és képzett állomány esetén).
A legegyszerűbb atgm inkább. Pl modernebb optikai/rádióvezérléses maljutkával. Lehet hogy vicc. De ha vannak hozzá modernebb fejek és kellő mennyiségben területvédelemhez, kiséretekhez stb bőven elég.
Spike és egyébb modern atgm inkább maradjon meg csak az aktívaknak.
Egyébként nem is lenne hülyeség. Egy ilyen felszerelt pick up. Viszonylag olcsón lehetne felszerelni. Egyszerű géppuskáktól az egyszerű atgm ig. (Maljutka) Ha van hozzá megfelelő létszám,emberanyag.
Szerintem még a szomszédok se néznék le. Számolnának vele. Lehet még komolyabban is. Mint azt gondolnánk.
 
  • Tetszik
Reactions: krokomach

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Másik,némileg nagyobb,járműcsalád a franciák ACMAT VLRA családja
zTtf4mh.jpg

img_4.jpg

3.4_avg_1.jpg.0257414b79a35eafe733dfec2d45b6c8.jpg

vlra-8x8-acmat.jpg
wpk_14149.jpg

Fortress.jpg

Bastion_APC_4x4_wheeled_armored_personnel_carrier_ACMAT_ARQUUS_France_French_defense_industry_925_001.jpg

Bastion_Patsas_special_forces_operations_light_protected_wheeled_vehicle_Acmat_France_French_defence_industry_military_technology_640_002.jpg

images
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 276
68 243
113
Már tudjuk hogy Rosomak lesz? :D
Akárhogy is ez az 500+ BTR jelenleg a hadsereg gerince. Értem én hogy sz.r meg minden de amíg nem jönnek az új IVF, APC-k normális mennyiségben addig biztos nem lesz kidobva/eladva. Sőt szerintem még azután sem. BTR tuningban se nem nagyon hiszek. Mindig úgy nyilatkoznak hogy mindenből a legjobb kell tehát BTR max mehet majd a tartalékosoknak, TEK-nek stb.
El nem tudom képzelni hogy 500 járművet csak úgy kidobnának - még ha már itt lenne az új technika akkor sem.
280 brdm-2 mar kidobasra kerult kategoriabeli potlas nelkul. Az500+ btr 80 java szet van hajtva, berhelve. Kiveve a par parades kocsit. Vagy 12 eve fletoek parat juttattak a gruzoknak is. En mindent el tudok kepzelni es az ellenkezojet is sajnos. Az uj jarmuvek horror dragak. Meg a hasonlo kategoriaju APC is. Azokbol mihez van 30mm gagyu vagy hasonlo tuzereju, es lotavu jarmu? Pontos vagy nem az mas kerdes. Pancelzat teren valami konnyebben pancelozott joszag kell, hiszen alapvetoen gyorsan szallitani tudo, mozgekony, es tavolrol hatekonyan beavatkozni tudo jarmu ami cserelheti ezt. Mi van elerheto aron, mert tartalekosoknak, meg az elso vonal mogott bujkalni vele felesleges a darabonkent 5 millios kerekes holmi. Nagyjabol 200 db lancos ifv-t mar kitargyaltukkorabban hogy johet. Csak azok mas celra vannak eredetileg mint egy mindenes alap szallito jarmu, ami a btr, fuggetlenul attol hogy mi nem igazan csak arra szanjuk jelenleg ifv hijan. Szoval ilyen mindenes jarmubol kene a seregnek vagy 350 db cirka, de lehet hogy tobb, akar 400 is. Szarnyakat, koztes teruletet biztositani, szorvanyos lovoldozeses helyeken szallitania loveszeket, municiot, ezt azt, sebesultet, parancsnoki jarmunek, pct jarmu alapnak, plusz egyeb rengeteg feladatra. Szerintem ez total passz hogy mi lesz majd. Arrol motyogtak valamit hogy kb 150 db A vagy lesz felujitva es talan valamennyire modernizalva. Hogy ez a szam a jelenleg hasznaltakon felul van-e a kiberheltekbol, vagy osszesen ennyi lesz az passz. Mindenesetre igy meg kb max 15 evig kitartanak, pont mire az almodott ifv puma harckepes lesz itthon. Viszont a puma nem oldja meg az apc hianyat (brdm-btr) hacsak a szinten ezer eves es lestrapalt hummweeket nemtekintjuk annak. Na jo ez utobbi csak vicc volt. Erdemes kicsit elore gondolkodni hogy mi lesz 10 ev mulva 2030 korul, es meg onnet vagy 30 evet elore. Akkorra mi lesz majd ebben a kategoriaban elerheto es elore mutato? Bar sajnos azt sem tudjuk pontosan mirol almodik a honvedelmi vezetes a sereg jovobeni arculataval kapcsolatban. A kategoriara szukseg van mint mindenes jarmure. Passz.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 928
123 433
113
280 brdm-2 mar kidobasra kerult kategoriabeli potlas nelkul. Az500+ btr 80 java szet van hajtva, berhelve. Kiveve a par parades kocsit. Vagy 12 eve fletoek parat juttattak a gruzoknak is. En mindent el tudok kepzelni es az ellenkezojet is sajnos. Az uj jarmuvek horror dragak. Meg a hasonlo kategoriaju APC is. Azokbol mihez van 30mm gagyu vagy hasonlo tuzereju, es lotavu jarmu? Pontos vagy nem az mas kerdes. Pancelzat teren valami konnyebben pancelozott joszag kell, hiszen alapvetoen gyorsan szallitani tudo, mozgekony, es tavolrol hatekonyan beavatkozni tudo jarmu ami cserelheti ezt. Mi van elerheto aron, mert tartalekosoknak, meg az elso vonal mogott bujkalni vele felesleges a darabonkent 5 millios kerekes holmi. Nagyjabol 200 db lancos ifv-t mar kitargyaltukkorabban hogy johet. Csak azok mas celra vannak eredetileg mint egy mindenes alap szallito jarmu, ami a btr, fuggetlenul attol hogy mi nem igazan csak arra szanjuk jelenleg ifv hijan. Szoval ilyen mindenes jarmubol kene a seregnek vagy 350 db cirka, de lehet hogy tobb, akar 400 is. Szarnyakat, koztes teruletet biztositani, szorvanyos lovoldozeses helyeken szallitania loveszeket, municiot, ezt azt, sebesultet, parancsnoki jarmunek, pct jarmu alapnak, plusz egyeb rengeteg feladatra. Szerintem ez total passz hogy mi lesz majd. Arrol motyogtak valamit hogy kb 150 db A vagy lesz felujitva es talan valamennyire modernizalva. Hogy ez a szam a jelenleg hasznaltakon felul van-e a kiberheltekbol, vagy osszesen ennyi lesz az passz. Mindenesetre igy meg kb max 15 evig kitartanak, pont mire az almodott ifv puma harckepes lesz itthon. Viszont a puma nem oldja meg az apc hianyat (brdm-btr) hacsak a szinten ezer eves es lestrapalt hummweeket nemtekintjuk annak. Na jo ez utobbi csak vicc volt. Erdemes kicsit elore gondolkodni hogy mi lesz 10 ev mulva 2030 korul, es meg onnet vagy 30 evet elore. Akkorra mi lesz majd ebben a kategoriaban elerheto es elore mutato? Bar sajnos azt sem tudjuk pontosan mirol almodik a honvedelmi vezetes a sereg jovobeni arculataval kapcsolatban. A kategoriara szukseg van mint mindenes jarmure. Passz.
Van még brdm 2 a rendszerben.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 607
14 944
113
Meg forgasd már el a tornyot ha nem vízszintesen állt meg a gép...
A kerék biztosan más

Hálisten nem voltam irányzó.
Csak párszor bemásztam megmutatták a telephelyen mi micsoda, ha egyszer valamiért hirtelen nekem kellene használnom.
Az egész gép egy katasztrófa. Nem értem a ruszkikat miért hondolták hogy jó
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Nézd ez egy olyan érv amivel mindég mindent le lehet söpörni. Annak a kategóriának amit te szeretnél annak is megvan a maga helye. A tarcsisok nem fognak hit and run vagy LRRP feladatokat végrehajtani. Ennek fényében a pickupos átalakítás is pénzkidobás. Ha nagyon spórolni akarunk akkor a tartalékosok utazhatnak ifa platón is. Igen, szerintem ez lenne a realitás. Ha a honvédség teljesen rendbe van téve és minden működik, na akkor jöhetnek ők, ha minden jól megy úgy 2040 körül.
Te ezt már szándékosan csinálod velem :D Tehát: arról volt szó, hogy a BTR-ek mennének a tarcsisoknak egy felújítás után. Erre hoztam ezt a koncepciót, hogy a felújítás árából ezzel lehetne őket ellátni, mint egy valamivel jobb harcértékű alternatíva. (Mert a BTR páncélzata nem véd szinte semmitől, akkor inkább hagyjuk a páncélt és legyünk mozgékonyak, kicsik és vezessünk hatékonyabban tüzet.) Remélem így már érted, hogy elsősorban nem ezzel szerelném fel őket.... és ez az egész tök független attól, hogy amúgy mit gondolok a tartalékos rendszerről, prioritásokról, stb.