A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Kérem ne higgye, hogy sérelemtől vezérelve vagy a misszió alatt történtek miatt írom ezeket a sorokat. Sem a szabadságok megnyirbálása, sem a hatodik hónap lejárta előtt 4 nappal a médiákból tudomásunkra jutott egy hónapos hosszabbítás, sem a NATO-ban egyedüli tagországként csak a magyar missziós katonáktól megvont választási jog nem késztet erre. Régóta szolgálok a seregben, korábban láttam a HM gépkocsi parkolóját, az LCD monitorok beszerzését, ismertem külföldi képzésről visszatérő kollégákat akiket engedtek leszerelni, vagy rendelkezési állományba tenni, és láttam képesség és képzettség nélküli „csókosokat” gyorsan megmászni a ranglétrát, majd jól fizető NATO beosztásokból szégyen szemre hazatérni embereket mert nem volt megfelelő a nyelvtudásuk. Ezek hitelünket rontották a Szövetségben, illetve ezért nincs hitünk már nekünk fiatal nemzedéknek sem az elöljáróinkban.

Ugyanakkor ebben a seregben 15 éve nem fenyítettek meg alezredes és annál magasabb rendfokozatú személyt, hiszen cimbora a cimborának nem vájja ki a szemét. Én nem akarok cimbiskedni senkivel, mert ezek olyan emberek, akik szeretnek a Magyar Honvédség állóvízében lubickolni, míg sokan megbüdösödünk tőle. Ellentétben velük, mi fiatalok meg tudjuk állni a helyünket a civil életben, így nem ragaszkodunk túlzottan ehhez a sereghez úgy, mint azok, akiknek se nyelvtudásuk, se fizikai állóképességük, se megfelelő végzettségük, se kreativitásuk, de megszegve katonai esküiket nem gondoskodnak maximális mértékben alárendeltjeikről, vagy nyilvánvalóan rosszul gazdálkodnak a rájuk bízott anyagi javakkal, emberi erőforrásokkal. Nemcsak az esküiket, de törvényeket is megszegnek ezzel, nem csoda, hogy morális válságba juttatták a hadsereget. Ha pedig azzal takaróznak, hogy a rendszer nem működik megfelelően és ők tehetetlenek, akkor azokat kell elővenni, akik nem állnak ki mellszélességgel a reformok mellett és elmulasztják hatékonyabbá tenni a szabályzók, eljárások rendjét. Hogy miért? Mert nem érdekük. Vagy csak egyszerűen kreativitás hiánnyal küzdenek és nem találnak megoldásokat bizonyos problémákra. Akkor viszont nem kerülhetnének vezető pozícióba, mert tönkreteszik a sereget.

A reform nem csak stratégiai szinten kell elkezdődjön mert láthatóan zátonyra fut, hanem a haderőben uralkodó állapotok összességén kell változtatni. Régi gyakorlattal nem lehet egy expedíciós hadsereget működtetni mert hatékonytalan lesz és felemészti azt a minimális forrást is amit a költségvetés biztosít a számára. Ha pedig nem rátermett emberekre bízzuk akkor kidobott pénz még az is ami jut.

Beszélgetve a Kabulban szolgált katonákkal, sokan az utolsó napokat élik a seregben. Ezek után én kívánok önnek sok sikert és szerencsét az expedíciós, professzionális, elhivatott és a társadalom szemében elismert haderő kiépítéséhez. Szüksége lesz rá, bármennyit is költ majd a sereg az adófizetők zsebéből 30 milliós, de a géppuska állvánnyal hasznavehetetlenné tett terepjárók beszerzésére, toborzásra, vagy arculatépítésre. Viszont akkor talán sikerrel jár, ha újra bevezeti a seregben a felelősségre vonás intézményét és megreformálja az uralkodó nézeteket, eljárásokat, szabályzókat, vagyis elérjük azt a sokat emlegetett mentális interoperabilitást a NATO-val. Siessen vele, mert előbb-utóbb nem lesz kikkel megtegye.

Tisztelettel, Farkas Roland százados"
Ennek az ügynek mi lett a vége?
Mit kapott a százados?
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Általában aki fiatal és még mobilis valóban inkább lelép, amikor az állj be a sorba vagy kussolj attitűddel találkozik :) Ezért is mondom, hogy a főhadnagy a legkisebb rendfokozati kategória.
Ez minden munkahelyen így van, nem csak a hadseregben, aztán egyszer csak nem leszel fiatal és mindent átgondolsz többször! Én egy civil cégnél vagyok már néhány éve középvezető, tizedannyiért kirúgnak mint a seregből!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 412
120 740
113
Úgy emlékszem fenyítést.
Csak az a gáz, hogy lassan 30 éves szennyet görget maga előtt a honvédség és mindenki félrenéz a vezetésből, aki felszólal ellene megfenyítik, lassítják a karrierjét, közben meg az egész NATO a magyarokon röhög mióta beléptünk, hogy a szír szabadcsapat jobban felszerelt, a misszióban meg megkérik az embereket, hogy ne mondják el a külföldi kollégának, hogy mennyit keresnek.... Szerinted ezt érdemes még védeni és nem számon kérni a vetőségen ?
Ezért van az, hogy bejönnek a fiatalok katonának, nagy reményekkel, aztán fél év múlva továbbáll, aki meg bírja több tízezer forintot költ (rosszabb esetben százezreket) felszerelésre ? Egy dolog a mundér becsülete de az ezért sok..
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and therob

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Csak az a gáz, hogy lassan 30 éves szennyet görget maga előtt a honvédség és mindenki félrenéz a vezetésből, aki felszólal ellene megfenyítik, lassítják a karrierjét, közben meg az egész NATO a magyarokon röhög mióta beléptünk, hogy a szír szabadcsapat jobban felszerelt, a misszióban meg megkérik az embereket, hogy ne mondják el a külföldi kollégának, hogy mennyit keresnek.... Szerinted ezt érdemes még védeni és nem számon kérni a vetőségen ?
Ezért van az, hogy bejönnek a fiatalok katonának, nagy reményekkel, aztán fél év múlva továbbáll, aki meg bírja több tízezer forintot költ (rosszabb esetben százezreket) felszerelésre ? Egy dolog a mundér becsülete de az ezért sok..
A fenyítést azért kapta, mert engedély nélkül nyilatkozott!
Elég nagy pofám volt nekem is mindig, ezért sokra nem vittem én sem a seregben. De soha nem siránkoztam. Nem tetszett eljöttem, illetve kiszuperáltak, de ha nagyon akarok maradhattam volna. De belefásultam és eljöttem.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 548
46 540
113
Amúgy ez a modell a 1942M hegyivadász bocsikai sapka szabásmintája alapján készült. A jelenleg bocskai meg annyira magyar hogy egy 1867-es osztrák vasutas sapkáról van másolva :)
A szikhek-é sem eredeti, oszt mégis a jelképük. De amíg a MH még mindig ezt hordja, addig szerintem az osztrák vasutasok már régen nem.;)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 412
120 740
113
A fenyítést azért kapta, mert engedély nélkül nyilatkozott!
Elég nagy pofám volt nekem is mindig, ezért sokra nem vittem én sem a seregben. De soha nem siránkoztam. Nem tetszett eljöttem, illetve kiszuperáltak, de ha nagyon akarok maradhattam volna. De belefásultam és eljöttem.
Ismerek olyan főtisztet, aki nem nyilatkozott, viszont szóbá tette a gondokat az előljáróknak, és tesz a mai napig, viszont megfenyítve ő is meg lett :)
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Csak az a gáz, hogy lassan 30 éves szennyet görget maga előtt a honvédség és mindenki félrenéz a vezetésből, aki felszólal ellene megfenyítik, lassítják a karrierjét, közben meg az egész NATO a magyarokon röhög mióta beléptünk, hogy a szír szabadcsapat jobban felszerelt, a misszióban meg megkérik az embereket, hogy ne mondják el a külföldi kollégának, hogy mennyit keresnek.... Szerinted ezt érdemes még védeni és nem számon kérni a vetőségen ?
Ezért van az, hogy bejönnek a fiatalok katonának, nagy reményekkel, aztán fél év múlva továbbáll, aki meg bírja több tízezer forintot költ (rosszabb esetben százezreket) felszerelésre ? Egy dolog a mundér becsülete de az ezért sok..
Szerintem a századosnak tele volt a hócipője amikor ezt megírta.

Meg lehet írni úgy, hogy célt érjen, vagy célt érjen és legyen visszhangja. Itt azonban nyilvánosan olyan kritika hangzott el, amit felelős vezető nem tűrhet el.
Ezt a civil életben sem engednék meg neki. Az építő kritika, ezt talán te is érzed, itt túl lett lépve. Felelős vezető egyszerűen nem tűrheti el, hogy alatta korrupció folyik,
maffia jelleggel mennek az előléptetések, stb. Ráadásul a politikát szólította meg, egy abszolút alkalmatlan vezetőt.
Valószínűleg eldöntötte hogy menni fog a szervezetből és jól beolvasott.
Bevallom most kerestem ki a levelet, anno csak a hírét ismertem és nagyon egyet értettem vele, hogy jól beolvasott. Most picit ledöbbentem a körítésen.
Igazi Celbrás rendszerkritika... :rolleyes:

Mit ad Isten, politikai pályára ment innen...
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A legutóbbi nyilvános (2014-es) adat szerint 5900 tiszt van. Az elosztással biztos, hogy baj van. Az engedélyezett maximum létszámkeret amit a parlamenti határozat tartalmaz, ha jól emlékszem 37 700fő ebből 6500 tiszt lehet.
Baj van?Qrvára finom megfogalmazás.....Úgy szar az egész intézményrendszer,ahogy van.Kamarillapolitikusi rendszer.Gerinctelenűl kiszolgálnak bármiféle politikai vezetést-az egzisztenciájukért.Ténylegesen az MH egy operetthadsereg.És ezen semmiféle haditechnikai beszerzés nem segit.Ezen csak a jelenlegi intézményrendszer dezintegrálása,és egy új,célorientált és hatékony felépitése változtathat.
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 402
14 422
113
Mint katonának Neked is jelentened kellett volna, hogy nem megfelelő a felszerelésed, vagy akár a szolgálatot is megtagadhattad volna arra az időre míg nem egészítik ki megfelelőre az egyéni felszerelésedet! Erre írtam a "beszélgetésünk" elején azt, hogy mindenki felelős abban amiben részt vett! Esetleg azért nem jelentetted, mert tartottál attól, hogy következménye lesz? Ugye az egzisztencia!
Szerintem mindenki felelős és esetleg áldozat is abban amiben részt vett!
Akkor tényleg zárjuk le!

Csak azt had kérdezzem meg kinek kellett volna jelentenem?
A szdpk-nak vagy a zászlóalj pknak akik szóltak nekünk, hogy tudjunk róla odakint nincs elég kevlár sisak.

Megjegyzem prt 9 ben egy szakszi jelezte, hogy nem működik a gpuk nagyrésze. És megtagadta a szolgálatot. Azaz a kimenetelt a táborból.
Hadbíróság várta. Ha jól emléksze parancs megtagadásért felfügesztettet kapott.

Szóval kicsit más a szitu ha egy tábornok szól,vagy egy szakszi.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 412
120 740
113
26 év alatt 14 fenyítésem volt és 30 nap tiszti fogda az akkori Petőfi "Hotel"-ben állítólagosan tiszteletlenül beszéltem;)
Kérdés akkor? Hogy vagy képes ezt a viselkedést mentegetni?

A szlovákoknál hogy ez a helyzet javuljon meg kellet fagyni egy rajnak a Tátrában hegyikiképzésen :)
Mi is addig fogunk várni amíg valaki meghal?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 402
14 422
113
Én egyenlőre annyit találtam, hogy 2014-ben lazítottak a törvényen, és azóta katonai és rendvédelmi szerveknél felmentés kérhető.
De ha mégis felmentést is adnak, attól még valakinek még ki kellett fizetnie a beszerzést!
Ha a napi működésre sem volt akkoriban egy peták sem, akkor én az akkori tisztek helyében annak is örültem volna, ha enni tudok adni az állománynak, nem hogy kevlár sisakok miatt rendeljenek haza dicstelenül idő előtt a túl vehemens ugrándozással. Biztos vagyok benne, hogy mindenki tisztában volt a hiányosságokkal, különösen, hogy más nemzetek katonái mellett ezek nyilvánvalóak voltak, de szerintem ha csak a parancsnok nem rendel a saját zsoldjából 200 db kevlársisakot, akkor ott nem lesz olyan...
Én igazság szerint azon csodálkozom, hogy ilyen jól látszó egyéni felszerelésből engedtek sajátot...

Az akkori szdpk k jó tiszt volt. A zászlóalj pk meg inkább nem nézett oda.;)

Máshova sem:D így nagyobb volt a nyugalma.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerintem a századosnak tele volt a hócipője amikor ezt megírta.

Meg lehet írni úgy, hogy célt érjen, vagy célt érjen és legyen visszhangja. Itt azonban nyilvánosan olyan kritika hangzott el, amit felelős vezető nem tűrhet el.
Ezt a civil életben sem engednék meg neki. Az építő kritika, ezt talán te is érzed, itt túl lett lépve. Felelős vezető egyszerűen nem tűrheti el, hogy alatta korrupció folyik,
maffia jelleggel mennek az előléptetések, stb. Ráadásul a politikát szólította meg, egy abszolút alkalmatlan vezetőt.
Valószínűleg eldöntötte hogy menni fog a szervezetből és jól beolvasott.
Bevallom most kerestem ki a levelet, anno csak a hírét ismertem és nagyon egyet értettem vele, hogy jól beolvasott. Most picit ledöbbentem a körítésen.
Igazi Celbrás rendszerkritika... :rolleyes:

Mit ad Isten, politikai pályára ment innen...
Probléma ott van,hogy nem csak a hadsereg,hanem az egész államszervezet igy működik.Kedvenc Perjés idézetem
-Minden hadsereg olyan,mint az azt kiállitó állam.
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Csak azt had kérdezzem meg kinek kellett volna jelentenem?
A szdpk-nak vagy a zászlóalj pknak akik szóltak nekünk, hogy tudjunk róla odakint nincs elég kevlár sisak.

Megjegyzem prt 9 ben egy szakszi jelezte, hogy nem működik a gpuk nagyrésze. És megtagadta a szolgálatot. Azaz a kimenetelt a táborból.
Hadbíróság várta. Ha jól emléksze parancs megtagadásért felfügesztettet kapott.

Szóval kicsit más a szitu ha egy tábornok szól,vagy egy szakszi.
Tudom egy év felfüggesztettet kapott.
De elfogadtad, hogy nincs, mert nyilván jól jött a pénz, Ti nem szóltatok, hogy ez nem jó így, Ők sem szóltak, mert Ti nem szóltatok. Gondolom így ezt mindenki elfogadta, hogy qrva jó. Ahogy írtam, ez a Magyar mentalitás emberöltők óta! Bármilyen Állam által üzemeltetett szolgáltatásról van szó mindenhol ez van az országban. Azt becsülöm, hogy inkább leszereltél és nem alakoskodtál. Hidd el, hogy bármit szóvá tett az ember a főnökének, az volt a válasz, ha nem tetszik keress mást! Aztán a főnököm is szóvá tett valamit a főnökének Neki ugyanezt mondták (Csak úgy mellékesen mondom, hogy civilben ugyanezt érem meg.)! Az egész ország úgy tapasztalom sajnos ilyen, a hadsereg csak leképezi a társadalmat.