A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Ha őszinte akarok lenni nem emlékszem. Szolgálatban voltam az állománygyűlésen. :)
Bár azt, mikor kiment a válltás csak megnézte valaki lőszer van e elég?
Tudom nem a Benkőnek kell de gondolnám valamilyen magas szinten állítják össze a felszerelés listáját amit kiszállítanak. Senkinek nem tünt föl a hiánya.

De mondok jobbat. Az elején csak pár embernek volt pisztolya. Mivel pl egy okmányosban, vagy test szkennerben egy konténerben 1-2 méteren belűl volt az afgán, illett volna. Ott karabélyal dolgozni elég nehézkes.
Lehet Benkő ezt sem tudta.
Nem tudom, én hétszer voltam misszióban, akkor mindenkinek volt pisztolya és gépkarabélya is, természetesen a géppuskásoknak nem volt gépkarabélya.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Az egész világ ilyen! Emberek vagyunk! Több multi cégnél is dolgoztam, miután kiszuperáltak, az MH hozzájuk képest profik gyülekezete volt honvédtól tábornokig! A civil életemben idáig csak sunyisággal és hazugsággal találkoztam a vezetők részéről! Az MH grál lovagok gyűjtőhelye volt, ezekhez a multikhoz képest!

Olvasva titeket, pont a civil életet akartam felhozni.
Itt aztán van tulajdonosi elvárás, megfelelési kényszer a management részéről, törtető kis és középvezetők, stb. Ez pont olyan, mint a sereg, csak
sokkal több elvtelenséggel és sok esetben ha nincs vállalati szervezeti kultúra (többnyire sajnos nincs), akkor a bajtársiasság nyomokban sincs meg.
Talán arra akartam még referálni, hogy a szervezet tagjai is felelősek... nos szerintem ez hülyeség. Az ember sokszor tűr és várja, hogy jobbra forduljon a helyzet.
Én csodállak titeket, mert nagyon sok hülyeséget be kellett nyelnetek. Szerintem Benkőnek is nagyon sok hülyeség jutott osztályrészül, amikor
mindent az árvíz-védelemre kellett kikerekítenie, meg hasonlók.
Most viszont megmutathatja mit is tud. És még alakoskodnia sem kell! Ritka szerencsés kárpótlás szerintem neki is a sorstól és nagy lehetőség.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Prt-ban 2010-ben nem volt egy századra való kevlársisak. Azt is a hollandok hagyták ott.
Úgy gondolod pl ezt nem tudták a vezérkarban a tábornokok? Úgy gondolod pénz kérdése lett volna venni még 200 db sisakot?
Esetleg gondolkodásmód kérdése?
Ne mond, hogy a politikusok véresszájjal üvöltve mondták azt a katonáknak, hogy azt nem vehettek.
Vagy egyszerűen szartak rá.
Mint ezer más dologra. :(
Most egy olyat fogok beilleszteni ide ami egy olyan blogról származik, ami pártpolitikával foglalkozik. De szerintem ebben minden a rendszerváltás óta regnáló kormány ludas!!
Az állításokat sem ellenőriztem, de a számok saccra rendben voltak benne:

"2009. évi 356,6 milliárdhoz képest 2012-re 122,9 milliárddal csökkentette a katonai kiadásokat. Egy olyan haderőben, ahol a katonai kiadások 95 százalékát a bérköltségek és a dologi kiadások teszik ki, nem lehet egyik évről a másikra ekkora csökkentést bevezetni, mert a bérek nem változnak, és a fenntartási költségek sem.

Volt olyan év, hogy nem fizettük be a NATO tagdíj 4 milliárdját. 2012-ben 39 milliárd forintot kellett a tárcához átcsoportosítani, hogy a HM bért és villanyszámlát tudjon fizetni."
Egy ilyen helyzetben szerintem egyik katonai vezetőnek sem az volt a legfőbb gondja, hogy mikor lesz 200db kevlársisak a PRT-ben....

Inkább most örüljünk, hogy rákényszerítették a politikai vezetést a drasztikus költésre!
Ha viszont ezek után lesznek gondok, akkor azért már a katonai vezetést kell nagyon csúnyán előkapni!
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
Mielőtt kirobbantanék, vagy táplálnék egy komolyabb vitát, ami egyrészt nem erre a topicra tartozik:
Sem a konkrét ügyre nincs semmilyen rálátásom, sem a honvédelmi minisztert nem akarom védeni (méris?), de néha nem árt ha több szemszögből is megvizsgálsz egy ügyet.
Próbáld meg először felülről nézni. Mondjuk a 2011-13-as honvédelmi költségvetéseket és azok összetételét megvizsgálni.
Mert lehet, hogy ha tudott volna erről akkor sem biztos, hogy egyáltalán bármit is tehetett volna az ügyben. (lehet, hogy tudott, fingom sincs)
De elég csak egy elbaszott közbeszerzési eljárást végignézned, és rájössz hogy 1000x könnyebb nem beszerezni (szállító hiány, túlárazás, stb.), mint beszerzi. És igen egy-egy ilyen bukta okozhat több hónap csúszást.
És, hogy miért volt ott, ha nem volt hozzá gránát? Amiért a Bundeswehr 371-es páncélgránátos zászlóaljánál seprűnyélből eszkábáltak "MG3-s géppuskát" a NATO gyakorlatra Norvégiában. Pedig egy NATO gyorsreagálásúról van szó. És ott aztán nem lenne szabad - gondolhatnánk - bármiből hiányt szenvedni. Különösen a Német Hadseregben. Mégis - a hírek szerint - úgy mentek el a gyakorlatra hogy 14.000+ felszerelési tárgyat máshonnan kértek kölcsön, és még így is belefutottak egy ilyen blamába.
Szerintem el kell fogadni, és tudatosítani, hogy nem voltak hülyék azok a NATO stratégiai tervezők, akik a mindenkori GDP 2%-ában határozták meg a minimális haderő költségvetést. Ha tartósan ez alá a szint alá mész békeidőben, akkor olyan mértékig erodálhatod haderőt, ami mind eszköz szinten, mind mentálisan veszélyezteti a biztonságot.

Hát ha jól tudom lehet mentesíteni a közbeszerzési eljárás alól ha fontos, valamennyi összeghatárig. Ha valaki tudja megírhatná.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem rossz ez, és még lehet, hogy integrálni is lehetne a német C4I rendszerbe! Csakhogy felesleges, mert a Lance torony rendszer már tartalmazza a Spike ATMG bármelyik verzióját, természetesen a 30mm-es RM gépágyú és a 7,62-es párhuzamosított géppuska mellett. Ez pedig minden Pumán és Boxeren már ott is van. Ha mégsem ezek lesznek a befutók (erről még később írok, hogy miért nem biztos), akkor a Lance integrálását a RM gyakorlatilag bármilyen modern IFV-re integrálni tudja. Ez pedig azt jelenti, hogy szakasz szinten jelen lesznek a gépesített lövész dandárjainkban. A csapat légvédelmet pedig már század szinten meg lehet oldani a Fennek SWP formájában. https://www.kmweg.com/home/wheeled-vehicles/fennek/fennek-swp/product-information.html
De ha nem lenne elég a Lance tornyokba integrált raj szintű gépesített AT képesség a Spike-ok formájában, akkor a Fennek MRAT tud további ilyeneket hordozni. És az ott-segít-ahol-tud mentalitásban ki tud bárhol segíteni.
Ha pedig már különben is a dandár rendelkezésére álló platformokkal meg tudod oldani ezen képességeket, akkor a minimalizálni tudod a logisztikai igényt.
Hát ezek a tornyok nagyon nem egy kategória a Fennekkel.Még a kisebbikkel talán elbirna,azt a Humveere tervezték.Érdekes,hogy miközben fujtok a 8x8as gyakorlatilag IFV kerekes lövészáncélosokra,a sivatagi Vukot mennyire kedvelitek.Pedig csak egy kifejezetten nyugat európai viszonyokra tervezet felderitő páncélautó.2tengelyes,az első vizelvezető árok megállitja.És nem úszóképes,ami egy könnyű felderitő páncélosnál azért nem ártana.Nem képes eggyüt haladni a harckocsikkal.Szememben az egyetlen előnye a viszonylag kis mérete,ami egyben a hátránya is.Ezek a Boeing tornyok gyakorlatilag bármilyen alvázra épithetóek,ami elbirja.Mint mondottam a kisebbik eredetileg a Humveera készült,tehát pl a Humvee alvázra épült Otokar Kobra már megfelelő hordozóplatform.Különben a Kobrának van is ATGM és MANPAD hordozó változata is.Meg úszóképes felderitő változata is.A nagyobbik torony meg akármelyik APC/IFV hordozhatja,nem okoz logisztikai problémát.Egyszerűen arra a tiusra kell integrálni,amit rendszeresitünk.Ez már SHORAD kategóriájú légvédelmet és akár 8db tüzkész páncéltörő rakétát jelent.Fennec el sem birná,nem arra való.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Igazából sosem gondolkoztam rajta mert nem kell hordanom. ;)
Akkor meg mibajod vele? :):p
Én büszkén hordtam, még ha mindig szorított is. Az egész laktanyában 1 db 58-as (ha jól emlékszem a számokra) sapka volt, ami nekem jó lett volna, viszont volt nálam egy nagyobb fejű mókus. Így nekem maradt az 56-os. Mindkettőnkek volt sapkája, de legalább mindkettő szorított! :D
Fogd fel úgy, mint a szikhek a turbánt. Mindenki hülyén néz rájuk, ők mégsem vennék le a fejükről...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
Most egy olyat fogok beilleszteni ide ami egy olyan blogról származik, ami pártpolitikával foglalkozik. De szerintem ebben minden a rendszerváltás óta regnáló kormány ludas!!
Az állításokat sem ellenőriztem, de a számok saccra rendben voltak benne:

"2009. évi 356,6 milliárdhoz képest 2012-re 122,9 milliárddal csökkentette a katonai kiadásokat. Egy olyan haderőben, ahol a katonai kiadások 95 százalékát a bérköltségek és a dologi kiadások teszik ki, nem lehet egyik évről a másikra ekkora csökkentést bevezetni, mert a bérek nem változnak, és a fenntartási költségek sem.

Volt olyan év, hogy nem fizettük be a NATO tagdíj 4 milliárdját. 2012-ben 39 milliárd forintot kellett a tárcához átcsoportosítani, hogy a HM bért és villanyszámlát tudjon fizetni."
Egy ilyen helyzetben szerintem egyik katonai vezetőnek sem az volt a legfőbb gondja, hogy mikor lesz 200db kevlársisak a PRT-ben....

Inkább most örüljünk, hogy rákényszerítették a politikai vezetést a drasztikus költésre!
Ha viszont ezek után lesznek gondok, akkor azért már a katonai vezetést kell nagyon csúnyán előkapni!

2010ben a 8 as válltás volt kint. Úgyhogy akkor már 3,5 éve volt kint a prt.

A katonai vezetésnek pedig figyelni kellene arra, hogy afgánba megfelelő felszereléssel menjenek ki az emberek. Vagy mondja azt a politikusoknak, hogy ez így emberek életét veszélyezteti.
Na és aki erre nem képes arra mondom hogy szar vezető, szar parancsnok.
Értem én, hogy itt azt írják szegények féltik az egzisztenciájukat.
Hát ha valamelyiknek fontosabb mint az emberei élete, annak csak gratulálni tudok.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
2010ben a 8 as válltás volt kint. Úgyhogy akkor már 3,5 éve volt kint a prt.

A katonai vezetésnek pedig figyelni kellene arra, hogy afgánba megfelelő felszereléssel menjenek ki az emberek. Vagy mondja azt a politikusoknak, hogy ez így emberek életét veszélyezteti.
Na és aki erre nem képes arra mondom hogy szar vezető, szar parancsnok.
Értem én, hogy itt azt írják szegények féltik az egzisztenciájukat.
Hát ha valamelyiknek fontosabb mint az emberei élete, annak csak gratulálni tudok.
Te jelentetted akkor valakinek, hogy ez nem kóser? Egyébként az általad leírt esetben, ha a szolgálati utat megkerülve jelented, még megfenyíteni sem lehetett volna! Az egzisztenciáját meg leírom még egyszer mindenki félti, nemcsak a szerinted semmire se jó beszari tisztek! Aki nem félti annak elég rosszak az ösztönei!
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
Te jelentetted akkor valakinek, hogy ez nem kóser? Egyébként az általad leírt esetben, ha a szolgálati utat megkerülve jelented, még megfenyíteni sem lehetett volna! Az egzisztenciáját meg leírom még egyszer mindenki félti, nemcsak a szerinted semmire se jó beszari tisztek! Aki nem félti annak elég rosszak az ösztönei!

Mármint hogy jelentettem e hogy 86db kevlár sisak áll rendelkezésére a prt-nak???

Már itthon elmondták. Mindenki vitte a sajátját. Akinek volt.

Értem a lelkedbegázoltam. De ki tud többet tenni szerinted? Egy szakaszvezető, egy főtörzsörmester, vagy egy tábornok?

Nagyon elkanyarodtunk a topik témájától.

Tudodmit legyen igazad. A tábornoki kar az utóbbi évtizedekben nem felelős. Csak áldozat.
Szerintem zárjuk le, úgysem győzzük meg egymást.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Hát ezek a tornyok nagyon nem egy kategória a Fennekkel.Még a kisebbikkel talán elbirna,azt a Humveere tervezték.Érdekes,hogy miközben fujtok a 8x8as gyakorlatilag IFV kerekes lövészáncélosokra,a sivatagi Vukot mennyire kedvelitek.Pedig csak egy kifejezetten nyugat európai viszonyokra tervezet felderitő páncélautó.2tengelyes,az első vizelvezető árok megállitja.És nem úszóképes,ami egy könnyű felderitő páncélosnál azért nem ártana.Nem képes eggyüt haladni a harckocsikkal.Szememben az egyetlen előnye a viszonylag kis mérete,ami egyben a hátránya is.Ezek a Boeing tornyok gyakorlatilag bármilyen alvázra épithetóek,ami elbirja.Mint mondottam a kisebbik eredetileg a Humveera készült,tehát pl a Humvee alvázra épült Otokar Kobra már megfelelő hordozóplatform.Különben a Kobrának van is ATGM és MANPAD hordozó változata is.Meg úszóképes felderitő változata is.A nagyobbik torony meg akármelyik APC/IFV hordozhatja,nem okoz logisztikai problémát.Egyszerűen arra a tiusra kell integrálni,amit rendszeresitünk.Ez már SHORAD kategóriájú légvédelmet és akár 8db tüzkész páncéltörő rakétát jelent.Fennec el sem birná,nem arra való.
Persze-persze. Ez mind rendben van! nekem EGYEDÜL az integrálással vannak fenntartásaim.
Különben nekem semmi bajom a kerekes IFV-kkel. Sőt! Szerintem Magyarországra sokkal ideálisabbak lennének, mint a Puma. A Fennek abban zseniális, hogy mennyire sokoldalú. A Fennek nem fő csapásmérő eleme a lövész zászlóaljnak/dandárnak, hanem pont azt a sokoldalú kiegészítést tudja biztosítani, amit egy támogató járműtől elvárhatsz.
A tornyokban koncentrálod a tűzerőt, ugyanakkor ha kilövöd a dedikált járművet, akkor az egész egység képességét megbénítod.
Én inkább a disztribúció híve vagyok, ami egy integrált tornyú IFV/APC főerővel megoldott lehet. :rolleyes:
Ez ízlések és pofonok! Aztán nem biztos egyáltalán a Fennek beszerzése, mert egyáltalán nem friss konstrukció, mégis ezt a járművet érezném az egyik legfontosabb elemnek a network rendszerben.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Mármint hogy jelentettem e hogy 86db kevlár sisak áll rendelkezésére a prt-nak???

Már itthon elmondták. Mindenki vitte a sajátját. Akinek volt.

Értem a lelkedbegázoltam. De ki tud többet tenni szerinted? Egy szakaszvezető, egy főtörzsörmester, vagy egy tábornok?

Nagyon elkanyarodtunk a topik témájától.

Tudodmit legyen igazad. A tábornoki kar az utóbbi évtizedekben nem felelős. Csak áldozat.
Szerintem zárjuk le, úgysem győzzük meg egymást.
Mint katonának Neked is jelentened kellett volna, hogy nem megfelelő a felszerelésed, vagy akár a szolgálatot is megtagadhattad volna arra az időre míg nem egészítik ki megfelelőre az egyéni felszerelésedet! Erre írtam a "beszélgetésünk" elején azt, hogy mindenki felelős abban amiben részt vett! Esetleg azért nem jelentetted, mert tartottál attól, hogy következménye lesz? Ugye az egzisztencia!
Szerintem mindenki felelős és esetleg áldozat is abban amiben részt vett!
Akkor tényleg zárjuk le!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Mint katonának Neked is jelentened kellett volna, hogy nem megfelelő a felszerelésed, vagy akár a szolgálatot is megtagadhattad volna arra az időre míg nem egészítik ki megfelelőre az egyéni felszerelésedet! Erre írtam a "beszélgetésünk" elején azt, hogy mindenki felelős abban amiben részt vett! Esetleg azért nem jelentetted, mert tartottál attól, hogy következménye lesz? Ugye az egzisztencia!
Szerintem mindenki felelős és esetleg áldozat is abban amiben részt vett!
Akkor tényleg zárjuk le!

Elég nagy pofátlanság bármit a végrehajtókra hárítani már ne is haragudj.Ennyi bőr még a parancsnokok képén sincs!!!
 
  • Tetszik
Reactions: therob and fishbed

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Hát ha jól tudom lehet mentesíteni a közbeszerzési eljárás alól ha fontos, valamennyi összeghatárig. Ha valaki tudja megírhatná.
Én egyenlőre annyit találtam, hogy 2014-ben lazítottak a törvényen, és azóta katonai és rendvédelmi szerveknél felmentés kérhető.
De ha mégis felmentést is adnak, attól még valakinek még ki kellett fizetnie a beszerzést!
Ha a napi működésre sem volt akkoriban egy peták sem, akkor én az akkori tisztek helyében annak is örültem volna, ha enni tudok adni az állománynak, nem hogy kevlár sisakok miatt rendeljenek haza dicstelenül idő előtt a túl vehemens ugrándozással. Biztos vagyok benne, hogy mindenki tisztában volt a hiányosságokkal, különösen, hogy más nemzetek katonái mellett ezek nyilvánvalóak voltak, de szerintem ha csak a parancsnok nem rendel a saját zsoldjából 200 db kevlársisakot, akkor ott nem lesz olyan...
Én igazság szerint azon csodálkozom, hogy ilyen jól látszó egyéni felszerelésből engedtek sajátot...