A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 464
69 381
113
Huha, azota se volt ra idom.
Nézzétek meg a makettinfón, mintha rémlene hogy ott van róla valahol kép. Emlékszem rá, de legalább 10 éve volt, talán. Egy terepszínű T-72 harckocsi volt. Szerintem még Cseh, vagy Lengyel gyártmány lehetett, de az álcafestése új volt. Ideje lenne kidolgozni minden harc és gépjárműre egy komoly álcázófestést már régóta. Elsősorban az egységes kinézet miatt, de az álcázás, alakmásítás is fontos dolog.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Off

Vegre mas is igy latja. Mar azt hittem szinvak vagyok. ...es igy kevesbe hangzik buzisan. :D
On

Megnéztem "guglival" is. No persze nem esztétikailag (esztétikailag pl. nekem bejön a kék, a kék-fekete kombó meg pláne), hanem funkcionálisan tetszik nekem. Úgy értem, ha már egyszínű lenne az akármi, akkor eddig ez a legjobb rejtőszín, amit láttam eddig, szerintem.

Ilyesmit itt nem fogunk megtudni, mert biztos hogy minősített infó.

Na igen, még mindig... Én már annyira unom ezt az anakronisztikus szarrágást, ami ebben az országban ezen a téren folyik...
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 059
5 570
113
Ilyesmit itt nem fogunk megtudni, mert biztos hogy minősített infó. Viszont feltételezhető, hogy a régi készletek felélésre kerültek. Már ami készlet volt. Ruházat, harcászati és személyes felszerelés, lőszer, stb. Nehézfegyverekről tudhatunk valamit, elég nyílvánosan semmisítettünk meg tankokat, adtunk el bagóért harcjárműveket, ajándékként T-72-es harckocsikat, dobtunk ki ridegtartásra éppen felújított harci repülőket, vontunk ki a hadrendből, fel nem újított, szétkannibalizált, vagy éppen még használható Mig-29-es gépeket, stb. Tehát, készletek, háborús igényekben, biztosan nem mérhetőek, ha egyáltalán vannak, feltételezem.

Nem is tételesen kérdeztem, hogy mi van (ha van), mert azt mi halandók kb sose tudjuk meg a nagy titkolózásban :)
Nehéztechnika biztosan nem maradt, maximum BTR (bár ahogy írják Kriss-ék, hogy milyen állapotban vannak a használatban lévők azt sem hiszem), esetleg D20-as abból volt bőven és kezelőszemélyzetet úgyis csak 3-4 löveghez tudunk adni jelenleg...T72-es kb ami maradt mind Tatán van, Szittya körülírta nagyjából milyen állapotban...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
A korszerű álca az a járműre illeszkedő cserélhető takaróponyva.
Ilyen alapon megrendelhetjük a Leókat a legolcsóbb festéssel, akkor is ha az pl. rikítóan fényes narancs-sága?!! Szerintem meg már csak a korrózióvédelem miatt is le kell festeni mindent valamilyen színre és akkor az lehet bármilyen álcázásra IS alkalmas szín/ek, az álcaháló meg lehet bármikor alkalmazható plusz ráadás. Soha semmiben ne várjunk el egyetlen "isteni" megoldást, minél több lábon áll egy feladat/cél elérése alkalmazott módszer, annál hatékonyabb lesz az eredmény.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
De, egetverő összeg. Olyan irdatlan összeg, amit ezer más értelmesebb módon el tudunk költeni.



A Linux a programozókon múlik. :D

A Pumák gyártósora pedig nincs igazán túlterhelve a németek által.



Ha úgy vegyük, minden drága. Ez a 8 db Himars , 1 db A -400-as meg hozzá még valami vagy pedig 1db C-130-as ára meg egyéb "kisebb dolgok". Te szerinted az USA megelégszik ,ha vásárlunk tőlük amcsi , norvég rakétarendszert? Meg pár db Javelin , meg M-777. Én kötve hiszem, hogy ennyivel megelégszenek. Vagy lehet a csodákban bízni? (F-35) A Pumákkal meg a Linuxokkal vannak fenntartásaim, de legyen igazad. Te mégis milyen más hasznosabb dologra gondoltál? Persze tudom,hogy sok minden kéne. Én személy szerint a BTR-el nem vagyok kibékülve. Az a pár db T-72-es kohószökevény , az maga a szégyen.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ha úgy vegyük, minden drága. Ez a 8 db Himars , 1 db A -400-as meg hozzá még valami vagy pedig 1db C-130-as ára meg egyéb "kisebb dolgok". Te szerinted az USA megelégszik ,ha vásárlunk tőlük amcsi , norvég rakétarendszert? Meg pár db Javelin , meg M-777. Én kötve hiszem, hogy ennyivel megelégszenek. Vagy lehet a csodákban bízni? (F-35) A Pumákkal meg a Linuxokkal vannak fenntartásaim, de legyen igazad. Te mégis milyen más hasznosabb dologra gondoltál? Persze tudom,hogy sok minden kéne. Én személy szerint a BTR-el nem vagyok kibékülve. Az a pár db T-72-es kohószökevény , az maga a szégyen.


A BTR egy nagy halom fos, véleményem szerint. Kb. Ural teherautó-szint (de jóval drágábban...), +úszóképesség. A mai világban rohadtul karcsú.
De az USA elégedettsége... Különbséget kéne tenni a pofázás (különösen a nem hivatalos), meg a tényleges elvárások között. A tényleges a 2% védelmi költségvetés. Az meg, hogy az amcsik szeretnék (hát persze, nyilván minden ország a saját gazdaságát szeretné erősíteni), hogy tőlük vegyünk cuccokat... Nos, akkor kínáljanak olyat, ami máshol nem elérhető, vagy az általuk kínált sokkal jobb (pl. M82/M107), vagy adják úgy/annyiért, hogy ár/érték-arányban megérje. Pont.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
A BTR egy nagy halom fos, véleményem szerint. Kb. Ural teherautó-szint (de jóval drágábban...), +úszóképesség. A mai világban rohadtul karcsú.
De az USA elégedettsége... Különbséget kéne tenni a pofázás (különösen a nem hivatalos), meg a tényleges elvárások között. A tényleges a 2% védelmi költségvetés. Az meg, hogy az amcsik szeretnék (hát persze, nyilván minden ország a saját gazdaságát szeretné erősíteni), hogy tőlük vegyünk cuccokat... Nos, akkor kínáljanak olyat, ami máshol nem elérhető, vagy az általuk kínált sokkal jobb (pl. M82/M107), vagy adják úgy/annyiért, hogy ár/érték-arányban megérje. Pont.

A BTR-nél még európai országon kívüli APC-k is nagyságrendekkel jobbak, egy lapon nem lehet őket említeni. Pl: Pars, Arma, Terex. Az M82 meg az M107 az tényleg jó cucc, de ahogy írtad az amcsik még az árcédulához hozzá raknak egy 0-át. Szerintem ez a piackutatás , mint légvédelem meg szállítógép beszerzés kapcsán csak egy humbuk. Szerintem, ezek már régen el vannak döntve. Főleg a légvédelem terén, mivel olyan nagy piac nincs, akik szóba jöhetnek. Kína, Oroszország, Dél- Korea kizárva szerintem. Úgyhogy, sok választás nincs.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 464
69 381
113
Mondjuk a Gyomber blogjaban olvasottakra visszaterve nem ugy volt hogy a kecsoi lovet mar lehuzta a Trump a mexikoi kerites miatt? Szoval alairtuk ezt az izet nekik, aztan (hal isten) nem jonnek epiteni, beepiteni, sot meg mult heten meg is fenyegettek haboruval minket. Szoval akkor minek is irtuk ala, meg F-35-ozunk itt?
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
Pzh2000 kapcsán lenne kérdésem...
Ezt írják róla többek között:
Panzerhaubitze 2000 képes egymás után változó szögben leadott lövésekkel ugyanarra a célpontra közvetlenül egymás után akár 5 találatot bevinni.

Ez miért fontos a több szögben leadott lövés?
Miért lövünk ugyanoda 5-öt? Nem abból indulunk ki, hogy az első talál?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A BTR-nél még európai országon kívüli APC-k is nagyságrendekkel jobbak, egy lapon nem lehet őket említeni. Pl: Pars, Arma, Terex. Az M82 meg az M107 az tényleg jó cucc, de ahogy írtad az amcsik még az árcédulához hozzá raknak egy 0-át. Szerintem ez a piackutatás , mint légvédelem meg szállítógép beszerzés kapcsán csak egy humbuk. Szerintem, ezek már régen el vannak döntve. Főleg a légvédelem terén, mivel olyan nagy piac nincs, akik szóba jöhetnek. Kína, Oroszország, Dél- Korea kizárva szerintem. Úgyhogy, sok választás nincs.


Nézd, én a törököktől (amíg Erdogan a pasa ott) semmit sem vennék (ez persze leginkább a személyes ideológiám... de Mohács, stb.... és Erdogan ezen eszme követője...). Mondjuk, komolyabb HT estén én amúgy sem bíznék a törökökben. Sokkal hamarabb európai (elsősorban), vagy USA, vagy még akár Brazil, vagy dél-afrikai cucc.
Oroszok jelenleg kizárva (legalábbis haditechnika-vonalon), a szolidaritás-kötelezettségek miatt. A kínaiakat inkább hagyjuk... Dél-koreaiak szerintem játszhatnak.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Pzh2000 kapcsán lenne kérdésem...
Ezt írják róla többek között:
Panzerhaubitze 2000 képes egymás után változó szögben leadott lövésekkel ugyanarra a célpontra közvetlenül egymás után akár 5 találatot bevinni.

Ez miért fontos a több szögben leadott lövés?
Miért lövünk ugyanoda 5-öt? Nem abból indulunk ki, hogy az első talál?


Itt az a lényeg, hogy egy adott területre (azért még a jelenleg "legprecíziósabb" Excalibur-nek is van némi szórása) minél több gránátot/lövedéket tudjanak tolni, mielőtt olajra kell lépniük a lövegeknek az ellenség részéről várható radaros lövedékpálya és ezáltal lövegbemérés és válaszcsapás miatt.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 112
13 259
113
Ha úgy vegyük, minden drága. Ez a 8 db Himars , 1 db A -400-as meg hozzá még valami vagy pedig 1db C-130-as ára meg egyéb "kisebb dolgok". Te szerinted az USA megelégszik ,ha vásárlunk tőlük amcsi , norvég rakétarendszert? Meg pár db Javelin , meg M-777. Én kötve hiszem, hogy ennyivel megelégszenek. Vagy lehet a csodákban bízni? (F-35) A Pumákkal meg a Linuxokkal vannak fenntartásaim, de legyen igazad. Te mégis milyen más hasznosabb dologra gondoltál? Persze tudom,hogy sok minden kéne. Én személy szerint a BTR-el nem vagyok kibékülve. Az a pár db T-72-es kohószökevény , az maga a szégyen.

  • amerikai elégedettség - alá lett írva a DCA meg egy esetleges NASAMS beszerzés ami legalább egy milliárd euró lenne, úgyhogy igen, meg lennének elégedve.
  • F-35 nem azért kéne hogy az amerikaiak elégedettek legyenek, ez magyar érdek és ha már milliárdokat kell tolni valamilyen amerikai cuccba akkor én ebbe raknám, légvédelem meg lehetne francia
  • valami miatt a Himars nagyon drága, akkor inkább M270
  • IFV, APC - csak legyen normális mennyiség - ami megint csak nagyon drága lesz. Ha már a Puma meg a Lynx se elég jó akkor nagyon nagyok az elvárássaid és félek hogy csalódni fogsz :D
  • egyéb hasznos dolgok - amerikaiaktól Hercules lenne, A-400M az nekünk nagyon drága
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Abból nincs sok politikai haszon szóval nem játszhatnak. Mindenben a politika dönt.

Nos, ezt én nem tudom, tudhatom. Elvileg semmi nem szól ellenük technikailag (a szövetségeseink barátai és amúgy jó cuccokat csinálnak). Viszont messze vannak és eléggé eltérő kultúra. Ugyanakkor, van befektetésük/érdekeltségük Magyarországon... Szóval... K21-et pl.szívesen látnám itthon.