A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 729
80 107
113
Pzh2000 kapcsán lenne kérdésem...
Ezt írják róla többek között:
Panzerhaubitze 2000 képes egymás után változó szögben leadott lövésekkel ugyanarra a célpontra közvetlenül egymás után akár 5 találatot bevinni.

Ez miért fontos a több szögben leadott lövés?
Miért lövünk ugyanoda 5-öt? Nem abból indulunk ki, hogy az első talál?

A tüzerség nem pontlövő.Több csőállásnál pedig azért lőnek,hogy egyszerre csapódjanak be a lövedékek.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Mondjuk a Gyomber blogjaban olvasottakra visszaterve nem ugy volt hogy a kecsoi lovet mar lehuzta a Trump a mexikoi kerites miatt? Szoval alairtuk ezt az izet nekik, aztan (hal isten) nem jonnek epiteni, beepiteni, sot meg mult heten meg is fenyegettek haboruval minket. Szoval akkor minek is irtuk ala, meg F-35-ozunk itt?

Egyelőre még a háborúnál nem tartunk. Pár önjelölt szakértő és lelkes követőik ezt vizionálják (vajon kinek az érdekéből...), de mindig a hivatalos közlemények a lényeg. És Trump (én amúgy eléggé utálom azt a marhát, de Klingonnénél még mindig jobb...) még nem ugatott konkrétan nekünk, szóval take it easy. :D
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
  • amerikai elégedettség - alá lett írva a DCA meg egy esetleges NASAMS beszerzés ami legalább egy milliárd euró lenne, úgyhogy igen, meg lennének elégedve.
  • F-35 nem azért kéne hogy az amerikaiak elégedettek legyenek, ez magyar érdek és ha már milliárdokat kell tolni valamilyen amerikai cuccba akkor én ebbe raknám, légvédelem meg lehetne francia
  • valami miatt a Himars nagyon drága, akkor inkább M270
  • IFV, APC - csak legyen normális mennyiség - ami megint csak nagyon drága lesz. Ha már a Puma meg a Lynx se elég jó akkor nagyon nagyok az elvárássaid és félek hogy csalódni fogsz :D
  • egyéb hasznos dolgok - amerikaiaktól Hercules lenne, A-400M az nekünk nagyon drága


Teljes mértékben igazad van. Az IFV terén nincsenek nagy vágyaim, nekem a CV-90-s és Askod is álmaim netovábbja volna. A honvédelmi miniszter elé tennék legalább 100-at. A szállítógép, ha Heki lesz, 2-3 év, ezzel csak ez a bajom. Rakétarendszer , a francia , az Aster szerintem megfelelne, és tuti, hogy olcsóbban megtudnánk venni. A másik: az F-35-nél teljes mértékben, igazad van, hogy nem az USA érdeke, hanem elsősorban a mienk.
A koreai cuccokra visszatérve: hát azok szerintem is világszínvonalúak, meg a koreai ember nem felejt, mivel a régi keleti blokk országok közül, mi vettük fel először velük a diplomai kapcsolatot. Az egyik ismerősöm már másodszor van kint, jelenleg is több hónapra, és ő mondja, hogy milyen tisztelet övezi ott a magyar népet. Nagyon jól beszéli a koreai nyelvet. Én K2-t, K-9-t, még a K21-t is szívesen látnám. Abban is igazad van,hogy a dél-afrikainak és braziloknak is vannak jó cuccai.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 324
68 562
113
Pzh2000 kapcsán lenne kérdésem...
Ezt írják róla többek között:
Panzerhaubitze 2000 képes egymás után változó szögben leadott lövésekkel ugyanarra a célpontra közvetlenül egymás után akár 5 találatot bevinni.

Ez miért fontos a több szögben leadott lövés?
Miért lövünk ugyanoda 5-öt? Nem abból indulunk ki, hogy az első talál?
Mert ugyanakkor er oda az 5 granat, tehat hatasosabb vagy, vagy nem kell 5 loveg kulon, eleg 1 is. Kb mint raketa sorozatveto ugy kepzeld el.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Nem is tételesen kérdeztem, hogy mi van (ha van), mert azt mi halandók kb sose tudjuk meg a nagy titkolózásban :)
Nehéztechnika biztosan nem maradt, maximum BTR (bár ahogy írják Kriss-ék, hogy milyen állapotban vannak a használatban lévők azt sem hiszem), esetleg D20-as abból volt bőven és kezelőszemélyzetet úgyis csak 3-4 löveghez tudunk adni jelenleg...T72-es kb ami maradt mind Tatán van, Szittya körülírta nagyjából milyen állapotban...
A 308db D-20 ágyútarackból talán 30db van!
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 395
11 390
113
Ha úgy vegyük, minden drága. Ez a 8 db Himars , 1 db A -400-as meg hozzá még valami vagy pedig 1db C-130-as ára meg egyéb "kisebb dolgok". Te szerinted az USA megelégszik ,ha vásárlunk tőlük amcsi , norvég rakétarendszert? Meg pár db Javelin , meg M-777. Én kötve hiszem, hogy ennyivel megelégszenek. Vagy lehet a csodákban bízni? (F-35) A Pumákkal meg a Linuxokkal vannak fenntartásaim, de legyen igazad. Te mégis milyen más hasznosabb dologra gondoltál? Persze tudom,hogy sok minden kéne. Én személy szerint a BTR-el nem vagyok kibékülve. Az a pár db T-72-es kohószökevény , az maga a szégyen.

Linx baszki, Linx!
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 431
7 995
113
Teljes mértékben igazad van. Az IFV terén nincsenek nagy vágyaim, nekem a CV-90-s és Askod is álmaim netovábbja volna. A honvédelmi miniszter elé tennék legalább 100-at. A szállítógép, ha Heki lesz, 2-3 év, ezzel csak ez a bajom. Rakétarendszer , a francia , az Aster szerintem megfelelne, és tuti, hogy olcsóbban megtudnánk venni. A másik: az F-35-nél teljes mértékben, igazad van, hogy nem az USA érdeke, hanem elsősorban a mienk.
A koreai cuccokra visszatérve: hát azok szerintem is világszínvonalúak, meg a koreai ember nem felejt, mivel a régi keleti blokk országok közül, mi vettük fel először velük a diplomai kapcsolatot. Az egyik ismerősöm már másodszor van kint, jelenleg is több hónapra, és ő mondja, hogy milyen tisztelet övezi ott a magyar népet. Nagyon jól beszéli a koreai nyelvet. Én K2-t, K-9-t, még a K21-t is szívesen látnám. Abban is igazad van,hogy a dél-afrikainak és braziloknak is vannak jó cuccai.
Nekem egy bajom van a német cuccokal. Pl puma vagy lynx ...... A nehézdandar után vajon mi fog jutni máshová.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 045
12 970
113
Nekem egy bajom van a német cuccokal. Pl puma vagy lynx ...... A nehézdandar után vajon mi fog jutni máshová.

Hát majd vesznek eleget :D

Három fogatókönyvet látok

  1. ez lenne a legjobb - valaki ott fönt rácsapott az asztalra és kerül amibe kerül alapon lesz megfelelő mennyiségű high-tech APC, IFV
  2. ez lenne a legrosszabb - lesz véve kevés de high-tech dolog(pl. csehek is anno 240 Pandur 2-t terveztek aztán 107 lett a vége ami nyilván vicc mennyiség ha azt nézem hogy nekik nincs tartalékba mondjuk Btr), lenne modern operetthadsereg
  3. kompromisszumos - Pumához, Boxerhez képest lenne véve olcsóbb de megfelelő mennyiségű technika, mondjuk CV9035 meg Patria
Azt mondják hogy mindent pofára adnak úgyhogy kérdés hogy svédek, finnek mennyiért adnának technikát.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 431
7 995
113
Hát majd vesznek eleget :D

Három fogatókönyvet látok

  1. ez lenne a legjobb - valaki ott fönt rácsapott az asztalra és kerül amibe kerül alapon lesz megfelelő mennyiségű high-tech APC, IFV
  2. ez lenne a legrosszabb - lesz véve kevés de high-tech dolog(pl. csehek is anno 240 Pandur 2-t terveztek aztán 107 lett a vége ami nyilván vicc mennyiség ha azt nézem hogy nekik nincs tartalékba mondjuk Btr), lenne modern operetthadsereg
  3. kompromisszumos - Pumához, Boxerhez képest lenne véve olcsóbb de megfelelő mennyiségű technika, mondjuk CV9035 meg Patria
Azt mondják hogy mindent pofára adnak úgyhogy kérdés hogy svédek, finnek mennyiért adnának technikát.
A 3 al szívesen kigyeznék. Meg szerintem számunkra ez lenne a legjobb opció.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 045
12 970
113
A 3 al szívesen kigyeznék. Meg szerintem számunkra ez lenne a legjobb opció.

Pénzkérdés. Ha annyi van hogy telik mindenből a legjobbra és megfelelő mennyiségben(+ hazai ipar bevonása stb.) akkor hajrá de reálisan szerintem azért biztos hogy fog kelleni kötni kompromisszumokat.

Valahogy nem látom hogy Magyarország van olyan gazdag hogy Boxert/Pumát tudjon venni normális mennyiségben és hosszútávon fönn is tudná tartani.Sajnos.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Pénzkérdés. Ha annyi van hogy telik mindenből a legjobbra és megfelelő mennyiségben(+ hazai ipar bevonása stb.) akkor hajrá de reálisan szerintem azért biztos hogy fog kelleni kötni kompromisszumokat.

Valahogy nem látom hogy Magyarország van olyan gazdag hogy Boxert/Pumát tudjon venni normális mennyiségben és hosszútávon fönn is tudná tartani.Sajnos.

A fenntartás annyira nem gond, ha 2026 után a sereg fenntartására költik a 2%-ot simán belefér értelmes mennyiség. Csak akkor kell a 2%-on felül egy keret beszerzésekre. Itt-ott előkerült egy 3%-os adat, amit néha megemlítettek. Az 2+1% elosztásban nem hülyeség. 2% fenntartásra 1% beszerzésekre és fejlesztésekre (laktanya, iroda, új gépek stb.)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
ez lenne a legrosszabb - lesz véve kevés de high-tech dolog(pl. csehek is anno 240 Pandur 2-t terveztek aztán 107 lett a vége ami nyilván vicc mennyiség ha azt nézem hogy nekik nincs tartalékba mondjuk Btr), lenne modern operetthadsereg

Cseheknél szerintem, több száz BMP-1, BMP-2, lehet tartalékban. Gyártották. Harcértékben messze erősebb, mint a BTR.
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 045
12 970
113
Cseheknél szerintem, több száz BMP-1, BMP-2, lehet tartalékban. Gyártották. Harcértékben messze erősebb, mint a BTR.

Van nagyjából 200 BMP-1 meg 200 BMP-2.

Most a BMP-2-et akarják lecserélni. Az 1-es az gondolom már csak múzeumi darab.