A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ide is berakom,hátha valaki elolvassa.Kicsit régi,a Caracal még EC725 tiusjelen fut benne.Sajna nem találtam friss elemzést.Benne vannak az akkori darabárak is.
http://www.repulestudomany.hu/tdk/2008_Miklosi_Gabor.pdf
Ez egy diplomamunka, ami ráadásul elég vicces is. :)
Nézd már meg az összehasonlításokat. Hogyan jött ki neki a saját adataiból is az UH-60 hasznos terhelése?
7. Táblázat: maximális felszállótömeg: 11100kg üres tömeg: 5100kg
Előtte leírja, hogy külső függesztésként 4500kg-ot bír, majd az összehasonlításnál már valahonnan behasalt egy 5700kg-ot.
Végülis szállító helikopterekről szóló témában ez egy marginális kérdés. :p:rolleyes:

Mondjuk van egy tippem, hogy milyen helikopter volt a konzulensének az irodafalán...:rolleyes::D
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ez egy diplomamunka, ami ráadásul elég vicces is. :)
Nézd már meg az összehasonlításokat. Hogyan jött ki neki a saját adataiból is az UH-60 hasznos terhelése?
7. Táblázat: maximális felszállótömeg: 11100kg üres tömeg: 5100kg
Előtte leírja, hogy külső függesztésként 4500kg-ot bír, majd az összehasonlításnál már valahonnan behasalt egy 5700kg-ot.
Végülis szállító helikopterekről szóló témában ez egy marginális kérdés. :p:rolleyes:

Mondjuk van egy tippem, hogy milyen helikopter volt a konzulensének az irodafalán...:rolleyes::D
Kijön neki,mert összesitve vette a belső és a függesztve vitt terhet.
Ami érdekessebb,hogy az ECt csak a full konfigurációban vette figyelembe,és az árát is annak adta meg,mig a BH alapváltozatú árát,de az AH fegyverzetét.Mil meg csak az avitt TB fegyverzetet,pedig akkor már léteztek a Mi17 komolyabb fegyverzetű változatai.Sima Pumának meg már repült a Sokac változata,de meg sem emlitti.És 2008ban már nem gyártották.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Elég érdekes cikkre akadtam nem csak szlovák Blackhawk-ról, sokkal több van benne

https://www.armadninoviny.cz/vyzbroj-pro-slovenske-vrtulniky-uh-60m-black-hawk.html

Nem is tudtam például hogy magyar pilóták már lövöldöztek Svédországban irányított rakétával.

Bónusz: Pali kommentjéből sokat tanulhattok a magyar gazdaság valós helyzetéről :D
Pali kommentjeit régóta olvasgatom, hát az egy idióta...de inkább hagyjuk, nem akarom sértegetni a baloldalban vakon hívőket...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Milyen forditó rogramot használtok,hogy mindent jol fordit?Nekem a hajam égnekáll a gugli forditásaitol.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 012
12 868
113
Mondjuk a 9 "meztelen" szlovák Blackhawk-ért az a 450 millió USD amit írtak nem sok egy kicsit?

Meg egyébként a cseh hozzáállás is fura. Tudom hogy akarok 12 "utility" helikoptert, nem tudom pontosan melyik típust de előre tudom hogy van rá 12.5 milliárd koronám, egyetlenegy országgal tárgyalok(ezt a tárgyalópartner is tudja) aztán csodálkozok hogy kapok ajánlatot 12.6 milliárdért... Nem korrupciógyanús egyáltalán. :D
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Nem tudom, nem néztem utána pontosan csak emlékezetből írtam.

Nem igazán tudom, volt évfolyamtársam volt a francia idegenlégióban, semmi ilyesmit nem mondott a 81esről. Azt hiszem a kis 51mm-essel is lőtt de az nem rémlik.
Amit szidott az a gépkarabélyuk, borzasztóan utálta.
Ha az LLR 81 mm-es francia mortárról beszélünk amit 97-ben állt szolgálatba (de 95-ben csapatpróbán volt ) akkor azt olyan országok rendszeresítették mint Peru , Benin , Kuwait , Pakistán , Írország elvileg , én ennek az elődjével találkoztam , borzalmas volt , nézni is rossz volt mit művelnek milyen hatékonysággal , lehet ez nem a mortar hibája de nekem rányomta a pecsétet arra a vasra , a kis 51 milist én csak láttam , nem gyakorlat közben csak megnézhettük arról nem tudok nyilatkozni.
A szeretett FAMAS-ról pedig én annyit hallottam hogy 4 ember döntötte el hogy az lesz és utána nem volt olyan hogy "nem" ,habár én is ismerek volt légióst (aki oda menekült) de nem nagyon mesélt a FAMAS-ról , de minden bizonnyal nem véletlen cserélik le végre , nem is akármire ,a HK416-os nagyon kis csecse , kompakt és hatékony fegyver tud lenni jó kézben , csak hallásból ismerem a fegyvert de panaszt nem hallottam még rá
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
Tüdod kicsi fiú,akkoriban még oroszt tanitottak.Ponyemaju?-Na azért az hozzá tartozik,hogy már rég el is felejtettem,amit meg se igazán tanultam....
Viszont akkoriban a Zrinyi kiadó kicsit jobb volt,mint ma.
Hát mondjuk nem is érdemes onnan tájékozódni, meg a magyar szakirodalomból, de ez így nagyon sok mindent megmagyaráz.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hát mondjuk nem is érdemes onnan tájékozódni, meg a magyar szakirodalomból, de ez így nagyon sok mindent megmagyaráz.
Baromi pocsék lett a magyar szakirodalom.De azért nem reménytelen.Seregszemle,Hadtudományi társaság,Haditechnika és érdekes mód a Katonai Logisztika meg az MKK oldalait még érdemes böngészgetni.NKE is nyújt még azért jó anyagot.De Molniék hiánypótló munkálkodására nagyon is szükség van.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
Mivel részben közvetve kötödök hozzá valamelyest van rálátásom egy gyártás folyamatához. Multinál. Igen és néha csak nézzek hogy egyesek szerint flottul menne minden. Hát fotelből biztosan menne.
Száljunk ár le erről a hazai gyártasról. Majd ha lesz kb minimum 1000-1500 milliárdod meg 8-10 éved akkor esetleg igen.
Na én a thémát lezárom részemről. Felesleges vitatkozni itt álmodozokkal.

1000-1500 milliárd 8-10 év alatt.- Ez bőven megoldható.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 012
12 868
113
1000-1500 milliárd 8-10 év alatt.- Ez bőven megoldható.

Meg. Csak nem Magyarországon. Honnan kaparsz össze évente 500 millió eurót tíz éven keresztül? Az 5 milliárdos gyár a SpaceX konkurense lenne vagy csak Pátriákat legóznának össze? Május elseje van nem április.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Meg. Csak nem Magyarországon. Honnan kaparsz össze évente 500 millió eurót tíz éven keresztül? Az 5 milliárdos gyár a SpaceX konkurense lenne vagy csak Pátriákat legóznának össze? Május elseje van nem április.
Ha jol szamolom abban az 1000-1500 milliardban benne lenne minden szuken. Vegyuk pl egy tobb szazas licencdijat. Hatter, kepzes, technikai eszkozok stb.
A gond mivel tapasztalatunk nem lenne benne. Marmint a teljes gyartasi folyamatban. Igy szinte garantalt lennenek a csuszasok. Minosegi stb problemak.
Ahogy elnezem. A cseheknel is biztosan lesz valami zicer. A csuszasok szerintem ott is garantalt hogy lesznek. Ha lesz naluk nagyobb beszallitoi gyartas.
Ezert is jegyeztem meg hogy inkabb maradjunk meg osszeszerelesre (esetleg egyebb nem maceras reszegysegek gyartasa il beszallitasa ) il hatter kiepitese. Fokent szerviz (teljeskoru) il alkatreszek gyartasa. (nem fegyverzet). Magyaran a teljes logisztikai hatter kiepitese szamunkra. Utanna esetleg a piacra.
Szerintem erre lenne kapacitas itthon is. Nem is fajna annyiba ha azt nezzem hogy egy megfelelo logisztikai hatteret fel lehetne kinalni. Pl pumak, patriak stb teljeskoru szervizelese. Kezdve az alapoktol a reszegysegek cserejeig. Pl serult pancelzat javitasa csereje stb.......
Na ebben latok raciot. Mivel a legtobb autoipari beszallito il ipar kepviselteti magat hazankba.
Ilyen iranyba kelenne nekunk is elmozdulni. Mert reszben ebben van mar tapasztalat az iparban.
 
  • Tetszik
Reactions: Anti

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mivel részben közvetve kötödök hozzá valamelyest van rálátásom egy gyártás folyamatához. Multinál. Igen és néha csak nézzek hogy egyesek szerint flottul menne minden. Hát fotelből biztosan menne.
Száljunk ár le erről a hazai gyártasról. Majd ha lesz kb minimum 1000-1500 milliárdod meg 8-10 éved akkor esetleg igen.
Na én a thémát lezárom részemről. Felesleges vitatkozni itt álmodozokkal.

1000-1500 milliárd 8-10 év alatt.- Ez bőven megoldható.

Meg. Csak nem Magyarországon. Honnan kaparsz össze évente 500 millió eurót tíz éven keresztül? Az 5 milliárdos gyár a SpaceX konkurense lenne vagy csak Pátriákat legóznának össze? Május elseje van nem április.
Srácok, ti miről beszéltek???:confused:
Milyen számokkal dobálóztok?
400-600db páncélozott jármű licence-ben történő gyártása nem egy szériagyártás évi 100-150.000-es tömegterméléssel.
A tavaly bejelentett debreceni BMW gyár ennyire lesz tervezve. Zöldmezősen. De annyira, hogy tavaly még szántottak a területen. A bejelentett beruházás értéke 1Mrd euró, azaz kb. 300Mrd forint. Ehhez jön még a kb. 20Mrd-os állami támogatás... forrás
Ja, 1000-1500Mrd 8-10év alatt! Én meg "álmodozom". Ezt hogy gondolod, hogy ilyen marhaságokat írsz, és utána majd jól komolyan vesznek?
Hogy milyen darabszámmal kell egy harcjárműnél gondolkodni? A Pumát jelenleg egyedül a németeknek gyártják.
Idén a tervek szerint 67db-ot (!!!) fognak átadni! A Boxer bussiness már felpörgött, abból 51-et tervez átvenni a Bundeswehr, de ugye azokat gyártják máshova is. forrás
Annyira bírom, amikor a 40-80db-os éves termelést gányolásnak, meg manufaktúrának titulálják itt egyesek! o_O
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ezert is jegyeztem meg hogy inkabb maradjunk meg osszeszerelesre (esetleg egyebb nem maceras reszegysegek gyartasa il beszallitasa ) il hatter kiepitese. Fokent szerviz (teljeskoru) il alkatreszek gyartasa. (nem fegyverzet). Magyaran a teljes logisztikai hatter kiepitese szamunkra. Utanna esetleg a piacra.
Szerintem erre lenne kapacitas itthon is. Nem is fajna annyiba ha azt nezzem hogy egy megfelelo logisztikai hatteret fel lehetne kinalni. Pl pumak, patriak stb teljeskoru szervizelese. Kezdve az alapoktol a reszegysegek cserejeig. Pl serult pancelzat javitasa csereje stb.......
Na ebben latok raciot. Mivel a legtobb autoipari beszallito il ipar kepviselteti magat hazankba.
Ilyen iranyba kelenne nekunk is elmozdulni. Mert reszben ebben van mar tapasztalat az iparban.
Akkor most gondold végig, hogy mit csinál a Rába a H szériás teherautóknál? Mer' szerintem pontosan ezt!