A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Szerintem a közepes dd kerekes 8x8 platformot fog kapni saját platformú tűztámogató századokkal a zászlóaljaknál hozzá a EVA jellegű tüzérséggel.
A könnyű/különleges/gyorsreagálású meg MRAP-ot
, mint ahogy a felderítők is. Sajnos a Fennek és a Wiesel jellegű járműcsaládnak reszeltek, ha a török MRAP-ok maradnak.
Az is igaz, hogy a Wieselnek akkor lenne értelme, ha megszerveznénk a szállítási feltételeket is. Sajnos nehéz heli viszont már nem valószínű. Így pedig marad NMS 4x4 vonal.
Kevés az az egy könnyű dandár. Nem lenne normális tartalék. Oké hogy lesznek tartalékos ezredek de ezeket később át kellene szervezni tartalékos dandárokba. Persze ha lesz hozzá szükséges felszerelés,hely és létszám. Bőven elférne majd egy két rendesen kiépitett tartalékos dandár tartalékban a későbbiekben.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 229
113
Egyebkent meg a 3 napos zsak tartalmat is sokaltam mindig egy valtas gyakorlo boven eleg lenne bele pl.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Ez nagyon szépen hangzik... csak nálunk a kívánságlistáról a végső döntést úgy is a politika fogja meghatározni az alapján, éppen hova szeretnénk nyalni. Eddig szerencsére jó volt a bolygók együttállása és jó döntések születtek (a török mrap-ok lehetnek a kivételek, de arról az üzletről még lófaszt se tudunk, korai még véleményt nyilvánítani).



Fordítsuk meg. Az összes felsorolt feladatot tökéletesen el tudja látni a Rosomák, a variánsok léteznek és használatban állnak. De a Fuchs-ból már nem biztos, hogy tudsz értelmes ifv-t csinálni. Mennyi nála a hasznos teher? 6 tonna? Ebbe kéne belesűríteni a nagykaliberű gépágyús tornyot, meg a kieg páncélzatot és 6-8 lövészt. Valahol mindenképpen kompromisszum lesz a vége. Egy Rosomak XP-nél ez az érték 12 tonna körül van.

Ez esetben marad a 2 típus párhuzamos alkalmazása pár százas összmennyiségben. Mellettük még a láncos ifv, leo, törökök, rábák, wolfok, t-72, btr-k üzemeltetése (reméljük utóbbiak már csak rövidebb időre). Biztos megéri még egy típus rendszeresítése tök feleslegesen, abban a reményben, hogy talán spórolsz egy kerekítési hibányi összeget a vételáron?

A VAB-ot a VBMR Griffon-nal váltják.
Fuchs 2 azért kerülhetett szóba mert egy esetleges török embargó esetén az ejder biztosan kilőve. Egyébként ahogy nézzem a Fuchs szerintem jobb választás lehetne mint az a török platform.
Egyrészt biztosan meg lehetne oldanni egy hazai összeszerelést. A németekkel amúgy is jóbban vagyunk. Btr helyett biztos jobb lehet. Másodvonalba, tartalék erőkhöz is jó választás lehetne. Talán jobb is mint egy török 4x4 platform vagy ne adj isten btr.
A török 4x4 helyett inkább normális terepjáró platform. Nem is látom nagyon értelmét egy NMS szerű 4x4 ek itthon. Mert amenyibe kerülne alig kerülhetne drágábban a Fuchs. A 4x4 es platform szerintem csak a forrásokat vinné el.
Nem a rosomak ellen vagyok félreértések elkerülése végett.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
Fuchs 2 azért kerülhetett szóba mert egy esetleges török embargó esetén az ejder biztosan kilőve. Egyébként ahogy nézzem a Fuchs szerintem jobb választás lehetne mint az a török platform.
Egyrészt biztosan meg lehetne oldanni egy hazai összeszerelést. A németekkel amúgy is jóbban vagyunk. Btr helyett biztos jobb lehet. Másodvonalba, tartalék erőkhöz is jó választás lehetne. Talán jobb is mint egy török 4x4 platform vagy ne adj isten btr.
A török 4x4 helyett inkább normális terepjáró platform. Nem is látom nagyon értelmét egy NMS szerű 4x4 ek itthon. Mert amenyibe kerülne alig kerülhetne drágábban a Fuchs. A 4x4 es platform szerintem csak a forrásokat vinné el.
Nem a rosomak ellen vagyok félreértések elkerülése végett.
Hát egy NMS amúgy a felderítő platformnak és ATGM hordozónak is teljesen megfelel, meg Mistralt is rá lehetne pakolni az unimogplató helyett. Ilyen specializált dolgokra használnám és nagyon remélem, hogy a főnökség is ezt tervezi vele.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
A Gepard Light tank lesz a tűztámogatójuk 120mm-essel, addig meg t72-es (amit utána kivonnak)
Elméletileg az aktív állománybol kivonják a T-72 et. Átcsoportosítják a tartalékosokhoz. Mint a feljavított bmp-1 et is. Valahol olvastam róla. Na majd ha lesz időm megkeresem a linket. Egyébként tartalékban kb 8-12 évig terveznek meg velük.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
Elméletileg az aktív állománybol kivonják a T-72 et. Átcsoportosítják a tartalékosokhoz. Mint a feljavított bmp-1 et is. Valahol olvastam róla. Na majd ha lesz időm megkeresem a linket. Egyébként tartalékban kb 8-12 évig terveznek meg velük.
Igen a Gepard 2026-ban állna rendszerbe náluk, én linkeltem a cikket.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 231
37 055
113
Lengyel Honvédelmi Minisztérium: A Gepard program hirtelen véget ér
https://www.defence24.com/polish-ministry-of-defence-gepard-programme-comes-to-an-abrupt-end
Valami könnyű tüztámogató tank nekünk is kéne a Cockerilnek vannak ilyen tornyai 90 mm s és 105mm es vátozatban azt rá lehetne pakolni az eljövendő IFV kre.
Az oroszoknál már tervbe van véve az IFV ik átfegyverzése egy 57mm es ágyúra ezt még a BTR ekre is rá tudják rakni.
A 30 mm es ágyú már nem nagyon rúg labdába a modernebb cuccok ellen a románoknak már Piranha V van lesz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
a kettőnek semmi köze egymáshoz
Annyiban van köze, hogy nálunk a tervezett török MRAP-ok miatt mindkettő kizárt.
A Fennek alacsony profilja miatt szerintem verhetetlen felderítő jármű lenne, de szerintem ha maradnak a török gépek, akkor a felderítő verzió elsőként fog jönni.

semmilyen téren nem lenne értelme a Wieselnek
A Wiesel pedig jelenleg is a német gyorsreagálásúak egyik alap járműve a Mungo mellett. A sokoldalú platformért /felderítő,apc, atgm hordozó, aknavetős, mentő/ pedig szerintem összetennék itthon a kezüket a légimozgékony zászlóaljban. Egy NMS-t max. szállítóból tudsz dobni, míg a Wieselből 2 megy egy Chinookba, de szerintem a H225M is elboldogulna vele külső függesztményként.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 229
113
Lengyel Honvédelmi Minisztérium: A Gepard program hirtelen véget ér
https://www.defence24.com/polish-ministry-of-defence-gepard-programme-comes-to-an-abrupt-end
Valami könnyű tüztámogató tank nekünk is kéne a Cockerilnek vannak ilyen tornyai 90 mm s és 105mm es vátozatban azt rá lehetne pakolni az eljövendő IFV kre.
Az oroszoknál már tervbe van véve az IFV ik átfegyverzése egy 57mm es ágyúra ezt még a BTR ekre is rá tudják rakni.
A 30 mm es ágyú már nem nagyon rúg labdába a modernebb cuccok ellen a románoknak már Piranha V van lesz.
A prihana 5 meg belefer a 30 mm be /csak okoskodom kicsit./ de ifv re mindenfelekepp nagyobb cucv kell 35 vagy 40 mm /en csoves legvedelem parti vagyok legalabbbis abba a tekintetbe hogy szulseg van ra abbol meg a 35 mm oerlikon a kiraly igy en a 35 mm re tennem a voksomat. A 40 mm el az a bajom hogy lassabb kevesebb a municio igy eloero ellen kevesbe hatekony egy hosszabb tuzharcba.../amihez mar 40 mm vagy a feletti kell arra biztos ami biztos mennyen egy atgm vagy 2 ma mar nem olyan egetveroen nagy osszeg mimt haajdanan amikor dragabb volt mind maga a jarmu.../ ha egy ifv egy masik ifvt kipattint egy konfliktusba az mar boven eleg... Tehat tudjon egyszerre ket atgm et celravezetni nemileg eltero iranybol csapjon le a ket cucc es teljesen okesok vagyunk.../
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Lengyel Honvédelmi Minisztérium: A Gepard program hirtelen véget ér
https://www.defence24.com/polish-ministry-of-defence-gepard-programme-comes-to-an-abrupt-end
Valami könnyű tüztámogató tank nekünk is kéne a Cockerilnek vannak ilyen tornyai 90 mm s és 105mm es vátozatban azt rá lehetne pakolni az eljövendő IFV kre.
Az oroszoknál már tervbe van véve az IFV ik átfegyverzése egy 57mm es ágyúra ezt még a BTR ekre is rá tudják rakni.
A 30 mm es ágyú már nem nagyon rúg labdába a modernebb cuccok ellen a románoknak már Piranha V van lesz.
A Wolf a Cockerill tornyos Rosomak.
Nem is kell ezt már feltalálni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 229
113
A wiesel meg az nms ossze se hasonlithato... Nem ugyan arra a celra keszult. /egyebkent minek dobnank barmeiket is./ chinokunk nincs nem is lessz...

Jo a wieselt szallithatnank egy nemletezo belsoterbe.., az mns el meg jrorozol pl cserebe... A wieselel tamogadsz de embert nem igen szallitasz...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Legalább felújítani kellene akkor a T-72 harckocsikat, hogy legalább 1 zlj támogató harckocsink is legyen. Mert az lesz még kéznél, ha számít még, mert amilyen állapotban vannak....
Az a gond, hogy ahhoz, hogy a T-72-ből a modern C4 rendszerekbe illeszthető eszköz legyen, rohadt sokat kellene rájuk költeni. Ezért nincs értelme belekezdeni.
Mert ha modern járművet akarsz, akkor teljesen ki kell belezni.
Sokkal tőbb értelme lenne kipofozni őket, és olyan országnak eladni ami a mostani technikai szinvonalon használja őket. Az értük kapott pénzből meg lehet modern gépeket venni, amik már eredetileg is úgy voltak tervezve.
Sokat gondolkodtam ezen, de a T-72 jövőjét csak akkor látom Magyar Honvédségnél, ha kizárólag a tartalékosoknak tartjuk meg őket. Akkor is csak azon tartalékosok számára, akik a sorkatonai szolgálatukat ilyen járműveken töltötték. Mert ha arra kerül a sor, akkor ezen emberkéknek nem tudnánk mi mást adni.
Ha viszont ezt a vonalat dobjuk, akkor értelmetlen. Ha már haderőreform, akkor az ellenértéküket hasznosan tudnánk felhasználni. Ha harckocsik formájában, akkor úgy, ha tűztámogató jármű formájában akkor meg úgy.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 229
113
Annyiban van köze, hogy nálunk a tervezett török MRAP-ok miatt mindkettő kizárt.
A Fennek alacsony profilja miatt szerintem verhetetlen felderítő jármű lenne, de szerintem ha maradnak a török gépek, akkor a felderítő verzió elsőként fog jönni.


A Wiesel pedig jelenleg is a német gyorsreagálásúak egyik alap járműve a Mungo mellett. A sokoldalú platformért /felderítő,apc, atgm hordozó, aknavetős, mentő/ pedig szerintem összetennék itthon a kezüket a légimozgékony zászlóaljban. Egy NMS-t max. szállítóból tudsz dobni, míg a Wieselből 2 megy egy Chinookba, de szerintem a H225M is elboldogulna vele külső függesztményként.
A fennek nekem is tetszik de egyebkent csak 30 cm el magasabb az nms. Jo valasztas lenne a fennek a felderitoknek es a panceltoroknek. De ha azt vesszuk hogy masnak nem igen okes max mistralt rapakolni... Kicsi a db szam tehat melle meg kellene valami jarorozni a konnyueknek a rendeszeknek a szakcsapatoknak. Tehat 2 fele jarmu kellene... Igy meg kompromisszummal 1 felevel megoldhato minden feladat.../mar ha igy lessz./ jo a komnyuloveszeknek pancelozott terepjarokent. Jo a tobbi alegyegnek pancelozott terepjarokent. Jo a panceltoroknek jo lenne mistralt rapakolni es jo lenne a felderitoknek is...