A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 602
14 940
113
Erre való a versenytárgyalás.Összehasonlitó próbák,pénzügyhatékonysági számitások.És nem csak gyhj-ként kell gondolni páncélozott járműre.Sebesültszállitótol az aknatelepitő hordozóig,harcvonali utánpótlásszállitótol a REH járműig kismillió feladat van.A Rozsomák egy kerekes ifv,a Fuchs meg egy klasszikus mindenes apc.Ahogy a BMP kiegészitője volt az MT-LB,épen úgy viszonyul a kettő egymáshoz.

Versenytárgyalások?

Na azokról fingunk nincs.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
A rosomak, egy APC amit fel tudsz páncélozni kerekes IFV szintre. De az alpkialakításban APC és a lengyelek a stryker felépítésű dandárjaikban APC-ként használják, APC felépítésben. Ne keverjük a szezon a fazonnal ha nem értünk hozzá. Ennyiből a horvátok .50-el szerelt Patriái is IFV-k , mert az alváz ugyanaz.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
Én ezzel nem értek egyet. Most legalább ország-világ előtt kimutatták a foguk fehérjét és mindenki láthatta hogy milyenek is a románok. Nekem azt ne mondja senki hogy egy civilizált nép ilyet csinál, erre jött a nagykövetük performansza. Szép szóból ezek nem értenek, ha azt akarjuk hogy komolyan vegyenek akkor nincs mese, olyan hadsereg kell ami oda tud b.szni. Más megoldást én erre nem látok.
Kismillió hasonló szintű provokáció volt az utóbbi 15 évben. csak ezt jobban felkapta a kormányzati média. Ne hidd, hogy ez annyira ritka sajnos ott.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Köszi a választ. Megnéztem a Fuchs 2-ről a videót, amit Algériában gyártanak, hát ezeket szerintem mi is bőven össze tudnánk szerelni. Idáig megvoltam győződve, hogy ha veszünk 6x6-ból, az is török lesz, de ez a német cucc kifejezetten jó lenne, ha akarunk ilyen kategóriát, mivel akkor több 8x8-ast tudnánk venni, és az már lehetne Patria. Mondjuk Patriaból is van ilyen 6x6-os, hát szerintem ez a német cucc jobb lehet. Lett írva a fórumban, hogy BTR-ek helyett jó volna, hát azt nem tudom elképzelni, hogy 8x8-ast ne vegyünk. Szerintem ha veszünk is ilyen 6x6-ost, csak azért, hogy több 8x8-ast tudjunk venni.
Az a gond, hogy a Patria 6x6 nem az AMV családhoz tartozik, hanem a Pasi családhoz. Ez tényleg nagyon hasonlít a Fuchs2-re de ez tényleg csak APC. Semmi több. Ez a konstrukció bár lehet, hogy rendelkezik pozitív tulajdonságokkal, de egy elavult konstrukció.
Sokkal kisebb védettséget jelent a főirányból érkező találatok ellen, mint azok a járművek, ahol az orrban elhelyezett motor jelentős többletvédelmet jelent az élőerőnek.
Ezen túl a 3 tengely ugyan csökkent a méreteken, a vételáron, a súlyon, és ezzel együtt a fogyasztáson és a karbantartási ígényen is, de veszít a terepképességeken, valamint belső méreteken, illetve a túlélőképességen, mivel egyel lecsökkenti oldalanként a kerék számát.
Az AMVnek is van elvileg 6x6 os verziója, de a finnek nem erőltették, mivel a 8x8 annyival többet ad.
Érdekes, hogy a lengyelek viszont tervezik az AMV 6x6 hadrendbe állítását.
Ha jól tudom ATGM platform, meg Recce verziók készülnek.
A Fuchs különben majdnem teljesen ki lesz vonva a Bundeswehrből. Ha jól tudom, a Boxer váltja. Csak a felderítőknek marad pár, a Fennek mellé. De pl. az ausztral felderítő jármű tenderen is a Boxer indult - és nyert is - nem a Fuchs, pedig annak is van felderítő verziója.
Ugyanezen sorminta miatt cserélik le a franciák a VAB-ot, de az összes modern kerekes APC/IFV ezen az elöl motor, és hagyományos szélvédő-mentes kialakításban készülnek.
Az mondjuk kemény, hogy a BTR-eknél még a Fuchs is hasznosabb lenne....
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
Az a gond, hogy a Patria 6x6 nem az AMV családhoz tartozik, hanem a Pasi családhoz. Ez tényleg nagyon hasonlít a Fuchs2-re de ez tényleg csak APC. Semmi több. Ez a konstrukció bár lehet, hogy rendelkezik pozitív tulajdonságokkal, de egy elavult konstrukció.
Sokkal kisebb védettséget jelent a főirányból érkező találatok ellen, mint azok a járművek, ahol az orrban elhelyezett motor jelentős többletvédelmet jelent az élőerőnek.
Ezen túl a 3 tengely ugyan csökkenti a méreteken, a vételáron, a súlyon, és ezzel együtt a fogyasztáson és a karbantartási ígényen is, de veszít a terepképességeken, valamint belső méreteken, illetve a túlélőképességen, mivel egyel lecsökkenti oldalanként a kerék számát.
Az AMVnek is van elvileg 6x6 os verziója, de a finnek nem erőltették, mivel a 8x8 annyival többet ad.
Érdekes, hogy a lengyelek viszont tervezik az AMV 6x6 hadrendbe állítását.
Ha jól tudom ATGM platform, meg Recce verziók készülnek.
A Fuchs különben majdnem teljesen ki lesz vonva a Bundeswehrből. Ha jól tudom, a Boxer váltja. Csak a felderítőknek marad pár, a Fennek mellé. De pl. az ausztral felderítő jármű tenderen is a Boxer indult - és nyert is - nem a Fuchs, pedig annak is van felderítő verziója.
Ugyanezen sorminta miatt cserélik le a franciák a VAB-ot, de az összes modern kerekes APC/IFV ezen az elöl motor, és hagyományos szélvédő-mentes kialakításban készülnek.
Az mondjuk kemény, hogy a BTR-eknél még a Fuchs is hasznosabb lenne....
A rosomakból van 6x6.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 227
113
A romam pofatlan a papanal is kihuztak a gyufat... Nem tisztelnek senkit... Krisssnek igaza van ez sajnos rendszeres... Ez a bucsura volt idozitve reszukrol... Bar mocskosan fog hangzani de minel jobban gyulolik a magyart annal kissebb a magyarok asszimilacioja mar csak azert is mert ok annal kevsebbet fogadnak be.../ persze nem csak ezert./
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
A rosomakból van 6x6.
A finnek fejlesztették eredetileg, de annyira nem volt rá igény hogy nem gyártották. A lengyelek meg a platformmal együtt megvették azt is, és kőszönik használják. Különben nekik is csak nemrég készült el az első példány, és most kezdik majd a sorozatgyártását.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Akkor inkább úgy fogalmazok, egy ilyen pici seregnek mint a miénk nem biztos, hogy rendszeresítenék pszh/apc szintű járművet.
Legalábbis nem a harcolóknak.
Bár ha választanom kellene a jelcin és a fuchs 2 között, a német vasat választanám.
A nehéz és a közepes dandárt kellene a lehető legjobban felszerelni. Ezzel szerintem mindenki egyetértene. A leendő könnyű dandárba meg tartalékosoknak a Fuchs 2 jó választás lenne e. Egyébkent ahogy latom lassan eljutunk odáig hogy a btr től minden jobb választas lehet.
Nem tudom hogy hülyeség lenne e egy aktív és egy tartalekos dandárt felszerelni ezzel? Mert oda egy ilyen jármű jó lehet.
Még egy elmélkedés? Vajon érdemes e létrehozni egy aktív/tartalékos könnyű dandár keveréket? És erre rá pluszba egy aktív könnyű dandárt. Így a tartalékosoknál is lenne egy áthidalás pl ha jönne egy gebasz akkor jobban lehetne valamihez nyúlni. Viszont ebben az esetben a felkeszítes, kiképzés jóval több időt vehetne el mint az évi 20 nap. Mert minimális,alap harcászati ismeretekkel rendelkezniük kellene. Legalább a 3,4 x ért az alap 20 napnak. Pl a fiataloknak ideális is lenne. Azoknak úgy is ott van a nyári szünet plusz az évközbenni szünetek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
A finnek fejlesztették eredetileg, de annyira nem volt rá igény hogy nem gyártották. A lengyelek meg a platformmal együtt megvették azt is, és kőszönik használják. Különben nekik is csak nemrég készült el az első példány, és most kezdik majd a sorozatgyártását.
A felderítő verziót akarják a 6x6-osnak.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A rosomak, egy APC amit fel tudsz páncélozni kerekes IFV szintre. De az alpkialakításban APC és a lengyelek a stryker felépítésű dandárjaikban APC-ként használják, APC felépítésben. Ne keverjük a szezon a fazonnal ha nem értünk hozzá. Ennyiből a horvátok .50-el szerelt Patriái is IFV-k , mert az alváz ugyanaz.
Ez eléggé képlékeny.BMP-1/2 ifv,miközben páncélzata,és fegyverzete is gyengébb mint egy jol fegyverzett Patriának.Ugyanakkor a BMP-1 apc változata az AMB,de általános használatban az MT-LB volt.És most,hogy az MT-LB gyártósort elvesztették,a muszka is a BMP-3 alvázbol csinált apc eszköz(fegyver)hordozót,amit viszont nem csinált addig,mig megvolt a jóval olcsóbb,de a célnak jol megfelelő MT-LB gyártóbázisa
Versenytárgyalások?

Na azokról fingunk nincs.
:(:mad::hadonaszos:
.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 227
113
A nehéz és a közepes dandárt kellene a lehető legjobban felszerelni. Ezzel szerintem mindenki egyetértene. A leendő könnyű dandárba meg tartalékosoknak a Fuchs 2 jó választás lenne e. Egyébkent ahogy latom lassan eljutunk odáig hogy a btr től minden jobb választas lehet.
Nem tudom hogy hülyeség lenne e egy aktív és egy tartalekos dandárt felszerelni ezzel? Mert oda egy ilyen jármű jó lehet.
Még egy elmélkedés? Vajon érdemes e létrehozni egy aktív/tartalékos könnyű dandár keveréket? És erre rá pluszba egy aktív könnyű dandárt. Így a tartalékosoknál is lenne egy áthidalás pl ha jönne egy gebasz akkor jobban lehetne valamihez nyúlni. Viszont ebben az esetben a felkeszítes, kiképzés jóval több időt vehetne el mint az évi 20 nap. Mert minimális,alap harcászati ismeretekkel rendelkezniük kellene. Legalább a 3,4 x ért az alap 20 napnak. Pl a fiataloknak ideális is lenne. Azoknak úgy is ott van a nyári szünet plusz az évközbenni szünetek.

A tartalekosok omt t en leszerelteknek tartanam fenn es ojan ott seknek akik valallnak egy intenzivebb kikepzes sorozatot /felzarkoztatot./ omt nek en nehez technikat is adnak... /72 d20 brdm es minden ami kifuto /jelenleg legalabbis aki volt aktiv ezt a techmikat ismeri./

Az ott t viszont ahogy irod is egyertelmuen konnyu lovesz modularis kikepzesnek vetnem ala... /de bevezetnek egy sport edzeshez hasonlo kikepzesi strukturat is het par delutan es egy egy hetvege.../modul szeruen.../ azert a konnyu loveszt mert bar tudas teren sokat kivan technika teren megis kevesebbet...

A vegyes dd t en inkabb ugy kepzelem el hogy minden megyebe legyen egy helyorseg szazad szintu aktiv allomanmyal /akik a 20 napos kikepzeseket is levezenylik./ es ezek kiegeszitesere lennenek a tartalekosok megyei egy ezred ami tervbe van. /amit zaszloaljjal szamolva mar nem lenne rosz aranyba egs konfliktis eseten./ mert mindenhova jutna legalabb egy aktiv katona rajpk es raj pk h i poziciora plussz a torzs... Szerintem a tarcsisok is jobban fogadnak ha a pk es apkh is aktiv allomanyu lenne... Tudom most monhatjak hogy sok az a szazad szint megsenkent... /de a toborzokba is nemeikbe szakaszinten vannak jelenleg is megyeszekhelyeken./van ahol tultoltott raj./ de a toborzoirodakat ebben az esetben meg is lehetne szuntetni es a feladatukat az aktiv szazadot befogado helyorseg lathatna el.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
Ez eléggé képlékeny.BMP-1/2 ifv,miközben páncélzata,és fegyverzete is gyengébb mint egy jol fegyverzett Patriának.Ugyanakkor a BMP-1 apc változata az AMB,de általános használatban az MT-LB volt.És most,hogy az MT-LB gyártósort elvesztették,a muszka is a BMP-3 alvázbol csinált apc eszköz(fegyver)hordozót,amit viszont nem csinált addig,mig megvolt a jóval olcsóbb,de a célnak jol megfelelő MT-LB gyártóbázisa

:(:mad::hadonaszos:
.
Hát az oroszoknál hihetelen (és amúgy teljesen értelmetlen) típuskavalkád van azonos felhasználási területeken.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Az a gond, hogy a Patria 6x6 nem az AMV családhoz tartozik, hanem a Pasi családhoz. Ez tényleg nagyon hasonlít a Fuchs2-re de ez tényleg csak APC. Semmi több. Ez a konstrukció bár lehet, hogy rendelkezik pozitív tulajdonságokkal, de egy elavult konstrukció.
Sokkal kisebb védettséget jelent a főirányból érkező találatok ellen, mint azok a járművek, ahol az orrban elhelyezett motor jelentős többletvédelmet jelent az élőerőnek.
Ezen túl a 3 tengely ugyan csökkent a méreteken, a vételáron, a súlyon, és ezzel együtt a fogyasztáson és a karbantartási ígényen is, de veszít a terepképességeken, valamint belső méreteken, illetve a túlélőképességen, mivel egyel lecsökkenti oldalanként a kerék számát.
Az AMVnek is van elvileg 6x6 os verziója, de a finnek nem erőltették, mivel a 8x8 annyival többet ad.
Érdekes, hogy a lengyelek viszont tervezik az AMV 6x6 hadrendbe állítását.
Ha jól tudom ATGM platform, meg Recce verziók készülnek.
A Fuchs különben majdnem teljesen ki lesz vonva a Bundeswehrből. Ha jól tudom, a Boxer váltja. Csak a felderítőknek marad pár, a Fennek mellé. De pl. az ausztral felderítő jármű tenderen is a Boxer indult - és nyert is - nem a Fuchs, pedig annak is van felderítő verziója.
Ugyanezen sorminta miatt cserélik le a franciák a VAB-ot, de az összes modern kerekes APC/IFV ezen az elöl motor, és hagyományos szélvédő-mentes kialakításban készülnek.
Az mondjuk kemény, hogy a BTR-eknél még a Fuchs is hasznosabb lenne....
Nem is tudom. Attol függ hogy milyen konfliktusokra kellene számítanni itt. Ha olyan Szíria jelegű ami itt europában is könnyebben el tudok képzelni, akkor ha azt nézzem egy ilyen és ehhez hasonló pszh szerű járműveknek lehet létjogultsága. Pl egy dzsihád 4x4 mobiltol biztos jobb lenne. Ellenérve lehet a Boxer de azt pl egy elhúzodó polgárháborús/hidbrid konflitusban nem biztos hogy 100% on ki lehetne használni. Mert a fronvonalak elmosódhatnak továbbá mindenhol nem lehet jelenlenni modern technikával. Továbbá az is kérdéses lenne hogy legyen elég harcolni akaró katona is.
Viszont egy milicia jelegű vagy tartalékosokhoz részben harcoló csapatokhoz meg jó választás lehetne.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az a gond, hogy a Patria 6x6 nem az AMV családhoz tartozik, hanem a Pasi családhoz. Ez tényleg nagyon hasonlít a Fuchs2-re de ez tényleg csak APC. Semmi több. Ez a konstrukció bár lehet, hogy rendelkezik pozitív tulajdonságokkal, de egy elavult konstrukció.
Sokkal kisebb védettséget jelent a főirányból érkező találatok ellen, mint azok a járművek, ahol az orrban elhelyezett motor jelentős többletvédelmet jelent az élőerőnek.
Ezen túl a 3 tengely ugyan csökkent a méreteken, a vételáron, a súlyon, és ezzel együtt a fogyasztáson és a karbantartási ígényen is, de veszít a terepképességeken, valamint belső méreteken, illetve a túlélőképességen, mivel egyel lecsökkenti oldalanként a kerék számát.
Az AMVnek is van elvileg 6x6 os verziója, de a finnek nem erőltették, mivel a 8x8 annyival többet ad.
Érdekes, hogy a lengyelek viszont tervezik az AMV 6x6 hadrendbe állítását.
Ha jól tudom ATGM platform, meg Recce verziók készülnek.
A Fuchs különben majdnem teljesen ki lesz vonva a Bundeswehrből. Ha jól tudom, a Boxer váltja. Csak a felderítőknek marad pár, a Fennek mellé. De pl. az ausztral felderítő jármű tenderen is a Boxer indult - és nyert is - nem a Fuchs, pedig annak is van felderítő verziója.
Ugyanezen sorminta miatt cserélik le a franciák a VAB-ot, de az összes modern kerekes APC/IFV ezen az elöl motor, és hagyományos szélvédő-mentes kialakításban készülnek.
Az mondjuk kemény, hogy a BTR-eknél még a Fuchs is hasznosabb lenne....
Nem lecserélik a régi VABokat,hanem váltják az új generációjával a VAB 3mal.
Nincs mindenre ideális jármű,ezért is van annyiféle járműcsalád.Másra való a Fuchs,és másra a Rozsomák,bár vannak átfedések
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
A nehéz és a közepes dandárt kellene a lehető legjobban felszerelni. Ezzel szerintem mindenki egyetértene. A leendő könnyű dandárba meg tartalékosoknak a Fuchs 2 jó választás lenne e. Egyébkent ahogy latom lassan eljutunk odáig hogy a btr től minden jobb választas lehet.
Nem tudom hogy hülyeség lenne e egy aktív és egy tartalekos dandárt felszerelni ezzel? Mert oda egy ilyen jármű jó lehet.
Még egy elmélkedés? Vajon érdemes e létrehozni egy aktív/tartalékos könnyű dandár keveréket? És erre rá pluszba egy aktív könnyű dandárt. Így a tartalékosoknál is lenne egy áthidalás pl ha jönne egy gebasz akkor jobban lehetne valamihez nyúlni. Viszont ebben az esetben a felkeszítes, kiképzés jóval több időt vehetne el mint az évi 20 nap. Mert minimális,alap harcászati ismeretekkel rendelkezniük kellene. Legalább a 3,4 x ért az alap 20 napnak. Pl a fiataloknak ideális is lenne. Azoknak úgy is ott van a nyári szünet plusz az évközbenni szünetek.
Szerintem a közepes dd kerekes 8x8 platformot fog kapni saját platformú tűztámogató századokkal a zászlóaljaknál hozzá a EVA jellegű tüzérséggel.
A könnyű/különleges/gyorsreagálású meg MRAP-ot
, mint ahogy a felderítők is. Sajnos a Fennek és a Wiesel jellegű járműcsaládnak reszeltek, ha a török MRAP-ok maradnak.
Az is igaz, hogy a Wieselnek akkor lenne értelme, ha megszerveznénk a szállítási feltételeket is. Sajnos nehéz heli viszont már nem valószínű. Így pedig marad NMS 4x4 vonal.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 227
113
Nms 4x4 el egyebkent nincs is semmi baj. Ha arra lessz hasznalva amire valo... Ha masra akkor igen de ez viszont mindenre igaz.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 884
113
A Rozsomák egy kerekes ifv,a Fuchs meg egy klasszikus mindenes apc.Ahogy a BMP kiegészitője volt az MT-LB,épen úgy viszonyul a kettő egymáshoz.
oké amit mondasz de azt azért tegyük hozzá hogy csak a rosomaknak (lengyel fejlesztés eredménye képp) van 8 változata, a Patrianak meg nem tudom mennyi de biztos nem 2
Ez eléggé képlékeny.BMP-1/2 ifv,miközben páncélzata,és fegyverzete is gyengébb mint egy jol fegyverzett Patriának.
ne a vsz vasat hasonlítsuk egy modern APC-hez szerintem
Szerintem a közepes dd kerekes 8x8 platformot fog kapni saját platformú tűztámogató századokkal a zászlóaljaknál hozzá a EVA jellegű tüzérséggel.
remélem nem lesz igazad
Sajnos a Fennek és a Wiesel jellegű járműcsaládnak reszeltek, ha a török MRAP-ok maradnak.
a kettőnek semmi köze egymáshoz
Egyébkent ahogy latom lassan eljutunk odáig hogy a btr től minden jobb választas lehet.
már rég itt kellene tartani sajnos
Az is igaz, hogy a Wieselnek akkor lenne értelme, ha megszerveznénk a szállítási feltételeket is
semmilyen téren nem lenne értelme a Wieselnek
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Erre való a versenytárgyalás.Összehasonlitó próbák,pénzügyhatékonysági számitások.

Ez nagyon szépen hangzik... csak nálunk a kívánságlistáról a végső döntést úgy is a politika fogja meghatározni az alapján, éppen hova szeretnénk nyalni. Eddig szerencsére jó volt a bolygók együttállása és jó döntések születtek (a török mrap-ok lehetnek a kivételek, de arról az üzletről még lófaszt se tudunk, korai még véleményt nyilvánítani).

És nem csak gyhj-ként kell gondolni páncélozott járműre.Sebesültszállitótol az aknatelepitő hordozóig,harcvonali utánpótlásszállitótol a REH járműig kismillió feladat van.A Rozsomák egy kerekes ifv,a Fuchs meg egy klasszikus mindenes apc.Ahogy a BMP kiegészitője volt az MT-LB,épen úgy viszonyul a kettő egymáshoz.

Fordítsuk meg. Az összes felsorolt feladatot tökéletesen el tudja látni a Rosomák, a variánsok léteznek és használatban állnak. De a Fuchs-ból már nem biztos, hogy tudsz értelmes ifv-t csinálni. Mennyi nála a hasznos teher? 6 tonna? Ebbe kéne belesűríteni a nagykaliberű gépágyús tornyot, meg a kieg páncélzatot és 6-8 lövészt. Valahol mindenképpen kompromisszum lesz a vége. Egy Rosomak XP-nél ez az érték 12 tonna körül van.

Ez esetben marad a 2 típus párhuzamos alkalmazása pár százas összmennyiségben. Mellettük még a láncos ifv, leo, törökök, rábák, wolfok, t-72, btr-k üzemeltetése (reméljük utóbbiak már csak rövidebb időre). Biztos megéri még egy típus rendszeresítése tök feleslegesen, abban a reményben, hogy talán spórolsz egy kerekítési hibányi összeget a vételáron?

A VAB-ot a VBMR Griffon-nal váltják.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 406
113
oké amit mondasz de azt azért tegyük hozzá hogy csak a rosomaknak (lengyel fejlesztés eredménye képp) van 8 változata, a Patrianak meg nem tudom mennyi de biztos nem 2

ne a vsz vasat hasonlítsuk egy modern APC-hez szerintem

remélem nem lesz igazad

a kettőnek semmi köze egymáshoz

már rég itt kellene tartani sajnos

semmilyen téren nem lenne értelme a Wieselnek
Mi a gond a 8x8-as APC-vel a közepes dandárnak, meg a platós tüzéséggel ?
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 227
113
Tudom kicsi benne a hely nincs hova rakni a motyot... Igazabol nem is kell a 3 napos zsak elfer az ulles alatt. A tobbi motyot meg majd a teherauto viszi... Egyebkemt a panceltoroknek is teljesen okes lenne egy jo atgm el.