A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 351
11 309
113
Hat mert a 88 elvileg gyorsreagalasu... De egyebkent en sem ertem az okat marmint hogy hogy is lett dd /akarhanyszor felhozom hogy kellene egy plusz zaszloalj oda minimu nagyon minimum./ dudi mindig jon es szol hogy nem kell meg zaszloalj sincs mas a struktura a bercsenyi felepitese meroben mas vagy valami hasonlo... Tehat nagy a titkolozas /egyebkent van 88 nal ismerosom de valahogy meg soha nem kerdeztem ra ezekre tolle.../a 88 egyebkent mar szinte minden volt. Konnyebb lenne azt sorolni mi nem volt meg /na az majd a jovoben lessz./

Légvédelmi radarezred még nem voltak.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
aztán ez mire lett alapozva ??? egy MRAP miért zárná ki a fennek-et pl?

a Fennek verhetetlen lenne nem egy verzióban, MRAP-ot vettünk a törököktől , pont , még mindig nem értem hogy függ össze a kettő

tény, de régi és kicsi, van nála már jobb erre a célra + nem vagyunk németország hogy ilyeneket majd dobáljunk helikből , ezért mondtam hogy felesleges mert ilyen képesség nálunk mint olyan egyszerűen nincs kapacitás

a 225-ös sok mindennel elboldogul , a wiessel pont az a méret ami a "minek ha van jobb ami még szállítható" kategória
Részenként válaszolva, csak ugye a telefon:
Azért, mert az NMS és a Jelcin felderítő verziói feleslegessé teszi a felderítő Fennek beszerzését.
Az NMS és a Jelcin pontosan azokat a funkciókat tudja, mint a Fennek mint fegyver platform. AA,AT, Rec., sőt a csapatszállítást is megoldják.
Tehát, ha a törököket berendelték, akkor a Fennek a beszerzése feleslegessé válik.
Jelenleg a 88-asoknak tudtommal nincs olyan járművük, amit velük együtt tudnának "dobni".
A Wiesel platform pont ilyen lenne.
A Fennek sajnos nem szállítható helikopteren, csak majd a King Stallionnal, ha majd végre le tudják szállítani a németeknek. Még talán a függesztés sem megy.
A török járművek megrendelésével nyilvánvalóvá vált számomra, hogy nem ez a légi mozgékonyság a cél, amit el szeretnénk érni, még ha a helikopteres háttér már a rendelkezésre is állna.
Ez nem biztos hogy baj, de nagyon kíváncsi leszek, hogy végül is mi lesz a koncepció. Mert nem hinném, hogy egyszerre 2 fêle járművet szereznénk be azonos feladatra, csak az egyiket vonalak mögé....
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Jelenleg a 88-asoknak tudtommal nincs olyan járművük, amit velük együtt tudnának "dobni".
A Wiesel platform pont ilyen lenne.
A Wiesel direkt a német helikopteres légimozgékonyságú könnyűpáncélos koncepcióhoz készült.Direkt a CH53ba,belteres szállitásra.Bár a Wieselek inkább csak megerősitő elem az alapvetően Mungon elhelyezett gyalogságnak.A 80as évek végi kisérletezgetés nálunk szintén egy géesitett,könnyűgékocsizó helis légimozgékony zászlóaljat képzelt el-csak nem volt hozzá megfelelő ktj.UAZ túl széles volt.(Ma a kinaiak a 8kerekes ATVjükre épitve kialakitották)DE akkor volt hozzá elegendő helikopter.Ma még az akkori törekvéseink is túl nagy falat nékünk,nemhogy egy gépesitett légideszant-amit akkor is csak vágyálomnak minősitettek a mi szintünkön
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Mondjuk a Fennek valóban felderítésre lett optimalizálva, az alacsony zajszinttel,ill. alacsony hőkibocsátással.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Mondjuk a Fennek valóban felderítésre lett optimalizálva, az alacsony zajszinttel,ill. alacsony hőkibocsátással.

Itt a fórumban megy a találgatás, hogy vajon ez a két török jármű a Yalcin és az NSM, ha lesz, beválik vagy sem? Én csak egy dolgot nem értek: hogy Katar a Yalcin-ból 400 db-ot az NSM-ből pedig 100 db-ot, vajon miért ezeket rendelték? Gondolom pénzszűkében nincsenek.
 
H

Hummen23

Guest
Itt a fórumban megy a találgatás, hogy vajon ez a két török jármű a Yalcin és az NSM, ha lesz, beválik vagy sem? Én csak egy dolgot nem értek: hogy Katar a Yalcin-ból 400 db-ot az NSM-ből pedig 100 db-ot, vajon miért ezeket rendelték? Gondolom pénzszűkében nincsenek.


A világon mindenhol ugyanúgy működik a fegyverzet kiválasztása. Elsősorban az ár-érték arány figyelembevételével.
Szóval ha tudják, amit tudniuk kell, és mindezt "olcsón" teszik, akkor nincs is több kérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka
H

Hummen23

Guest
Arra sem vennék mérget, hogy egy az egyben bevásárolunk belőlük. Én is hazai gyártást tudok vizionálni (így lehetséges, hogy némi pluszt hozzáadunk a koncepcióhoz) és máshonnan szerzünk be hazzájuk fegyverrendszereket. Pl. Rheinmetal.
Az elég ütőképes koncepció lehetne.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
A világon mindenhol ugyanúgy működik a fegyverzet kiválasztása. Elsősorban az ár-érték arány figyelembevételével.
Szóval ha tudják, amit tudniuk kell, és mindezt "olcsón" teszik, akkor nincs is több kérdés.
Ez így van, mert nincs az a pénz,hogy mindenből a legütősebbet vegyük. Egy másik dolog: a közepes dandárban ,- persze nem vagyok hozzáértő - valami könnyű harckocsit is eltudnék képzelni, például Tulpar-t. A lengyelek gondolom még meg sem kezdték a sajátjuk gyártását, meg az USA is még csak most fejleszti. Hirtelen többet nem is tudnék mondani a könnyű harckocsik kategóriájában. Ja még van egy török-indonéz fejlesztésű, ha jól tudom.
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Itt a fórumban megy a találgatás, hogy vajon ez a két török jármű a Yalcin és az NSM, ha lesz, beválik vagy sem? Én csak egy dolgot nem értek: hogy Katar a Yalcin-ból 400 db-ot az NSM-ből pedig 100 db-ot, vajon miért ezeket rendelték? Gondolom pénzszűkében nincsenek.
Én nem is vagyok a török cuccok ellen,már le is írtam régebben,hogy miért,de van aki azt mondja,hogy a Fennek nagyon egycélú. Oka van.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
440
1 140
93
Ez így van, mert nincs az a pénz,hogy mindenből a legütősebbet vegyük. Egy másik dolog: a közepes dandárban ,- persze nem vagyok hozzáértő - valami könnyű harckocsit is eltudnék képzelni, például Tulpar-t. A lengyelek gondolom még meg sem kezdték a sajátjuk gyártását, meg az USA is még csak most fejleszti. Hirtelen többet nem is tudnék mondani a könnyű harckocsik kategóriájában. Ja még van egy török-indonéz fejlesztésű, ha jól tudom.
Ezek a könnyű tankok szimplán a dandár alap járművére pakolt 105/120 ágyúval felszerelt tornyok. Igen meg lenne a helyük a támogató szakaszban és nem csak a közepes dandárnál, a nehéznél is simán elférnének.
Például itt a patria
DAr8IsIXYAQNhkq.jpg

és a cv90
cv90120t.jpg
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Ezek a könnyű tankok szimplán a dandár alap járművére pakolt 105/120 ágyúval felszerelt tornyok. Igen meg lenne a helyük a támogató szakaszban és nem csak a közepes dandárnál, a nehéznél is simán elférnének.
Például itt a patria
DAr8IsIXYAQNhkq.jpg

és a cv90
cv90120t.jpg
Én ott kezdenem hogy 120 as ágyút csak harckocsi alapra raknék. Az ilyen és ehhez hasonló ifv jelegű alvázakra max csak 105 et. Támogató szerepkörben még tökéletesek. E felett vagy tank vagy egy olyan öszvér hidrid keverék lenne az 120 as ágyú miatt amit se ide se oda nem tudsz használni igazán. Egy tank legyen tank. Egy támogató ifv meg ne legyen tank.
8x8 a ra 105 felett semmit se raknék. Főleg nem 120 as tornyot. Terepen meg nehéz harci körülmények közt vajon hogy viselkedne? Mert attól hogy van rajta egy 120 as mordály még nem biztos hogy a valódi harcértéke meg is lesz. Gondolva itt minden körülményre.
Tehát csak láncos alap jöhetne szóba. Ezalatt legalábbis én semmikép nem adnék.
Egyébként ha már szóba került mint Tulpar könnyű tank max csak 105 el kizárolag támogató szerepkörben. Viszont akkor inkább már a 72 et tunningolnám fel. Tulpar maradjon csak "nehéz" ifv.
Nem tudom hogy milyen árban mozog a Tulpar. Amit találni róla ilyen olyan megbizhatatlan forrásokat azok valami 2.5-3.5 millió euro között emlegetik. De azok is csak forum tippek. Ennyiből meg már über 72 et lehetne varázsolni. Viszont hátranya hogy nem érné meg. Mert ki tudja hogy meddig lesz hozzá alkatrész?
Személy szerint én kihagynám ezt a "könnyű tank" kategoriát. Inkább akkor már rozsomák vagy valamilyen uszó képes láncos. Modularis toronnyal. Amit ha kell fél 3/4 órra alatt kicserélsz. Ha kell alap 30 al ha kell alap 90 el és ha nagyon kell alap 105 el ha kell alap 120 as aknavetővel. Szerintem ilyen moduláris torony rendszerrel sokkal jobban járnánk. Rosomak vagy valamilyen láncos alvázzon.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Ezek a könnyű tankok szimplán a dandár alap járművére pakolt 105/120 ágyúval felszerelt tornyok. Igen meg lenne a helyük a támogató szakaszban és nem csak a közepes dandárnál, a nehéznél is simán elférnének.
Például itt a patria
DAr8IsIXYAQNhkq.jpg

és a cv90
cv90120t.jpg


Ezt a kettőt vegyesen is el tudnám képzelni. Úgy fele-fele arányban. Sokan írják, hogy a CV90-es régi fejlesztésű, de itt ebben a térségben, akkor is jó lenne. A Tulpar-t azért említettem, mert új fejlesztésű. Vajon mibe kerülhetnek ezek a járgányok ideálisan felszerelve? Mert olyan eget verő darabszám nem kellene belőlük.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Ez így van, mert nincs az a pénz,hogy mindenből a legütősebbet vegyük. Egy másik dolog: a közepes dandárban ,- persze nem vagyok hozzáértő - valami könnyű harckocsit is eltudnék képzelni, például Tulpar-t. A lengyelek gondolom még meg sem kezdték a sajátjuk gyártását, meg az USA is még csak most fejleszti. Hirtelen többet nem is tudnék mondani a könnyű harckocsik kategóriájában. Ja még van egy török-indonéz fejlesztésű, ha jól tudom.

Igazándiból az attól függ mit nevez ez ember könnyű harckocsinak. FNSS fejleszetette a 105 mm-es KAPLAN-t az indonézekkel:
https://www.armyrecognition.com/apr...ered_first_batch_of_harimau_medium_tanks.html

Ez amennyire én tudom a sima KAPLAN ifv rajta a belga 105 mm-es Cockerill löveggel. Ha megnézed STANAG 4569 Level 5-öt tud amit egy 30 vagy 35 mm-es nagy valószínűséggel átvisz. Ez kb ugyan az mintha bármi más ifv-re pl egy cv 90-re raknál rá egy 105 mm-es löveget és azt mondanád na ez innentől már nem ifv hanem közepes tank. Privát vélemény hogy a védelmét tekintve az még mindig egy ifv nem pedig egy tank...
Indonézek 135 millió dollárért vettek 18-20 db-ot a KAPLAN-ból. Szerintem egy T72-re ha ráköltesz 7-8 millió dollárt abból már gyakorlatilag mindent fullosra kicserélsz benne. Például kapásból lehetne hozzá venni a szerbektől hozzá Kontakt 5 ERA-t egy ilyen T72 szerintem azért jobb védelmet ad mint egy KAPLAN. Tekintve hogy állítólag van 70-80 db T72-őnk én lehet inkább azokhoz nyúlnék a Lengyeleket, Cseheket akár a Szerbeket bevonva mint hogy kaplant vegyek. Vagy akár csak alapvetően ifv-nek készült járművekre pakoltassak 105 mm-es lövegeket, az egyetlen kivétel talán a Puma.
Én nem tudom kell-e medium tank a közepes dandárba vagy sem viszont ha akarunk akkor szerintem a meglévő T72-höz kéne elég komolyan inkább hozzányúlni mint hogy alapvetően ifv-nek készült járművekből elkezdjünk bevásárolni egész egyszerűen azért mert védelmét tekintve szerintem egy feltuningolt T72 többet tud a 125-ös lövegről már nem is beszélve.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
440
1 140
93
Én ott kezdenem hogy 120 as ágyút csak harckocsi alapra raknék. Az ilyen és ehhez hasonló ifv jelegű alvázakra max csak 105 et. Támogató szerepkörben még tökéletesek. E felett vagy tank vagy egy olyan öszvér hidrid keverék lenne az 120 as ágyú miatt amit se ide se oda nem tudsz használni igazán. Egy tank legyen tank. Egy támogató ifv meg ne legyen tank.
8x8 a ra 105 felett semmit se raknék. Főleg nem 120 as tornyot. Terepen meg nehéz harci körülmények közt vajon hogy viselkedne? Mert attól hogy van rajta egy 120 as mordály még nem biztos hogy a valódi harcértéke meg is lesz. Gondolva itt minden körülményre.
Tehát csak láncos alap jöhetne szóba. Ezalatt legalábbis én semmikép nem adnék.
Egyébként ha már szóba került mint Tulpar könnyű tank max csak 105 el kizárolag támogató szerepkörben. Viszont akkor inkább már a 72 et tunningolnám fel. Tulpar maradjon csak "nehéz" ifv.
Nem tudom hogy milyen árban mozog a Tulpar. Amit találni róla ilyen olyan megbizhatatlan forrásokat azok valami 2.5-3.5 millió euro között emlegetik. De azok is csak forum tippek. Ennyiből meg már über 72 et lehetne varázsolni. Viszont hátranya hogy nem érné meg. Mert ki tudja hogy meddig lesz hozzá alkatrész?
Személy szerint én kihagynám ezt a "könnyű tank" kategoriát. Inkább akkor már rozsomák vagy valamilyen uszó képes láncos. Modularis toronnyal. Amit ha kell fél 3/4 órra alatt kicserélsz. Ha kell alap 30 al ha kell alap 90 el és ha nagyon kell alap 105 el ha kell alap 120 as aknavetővel. Szerintem ilyen moduláris torony rendszerrel sokkal jobban járnánk. Rosomak vagy valamilyen láncos alvázzon.
Amit én vázoltam az is ez. A moduláris alap járműre pakolt 105-ös torony, kifejezetten a támogató szakaszba, így a század elég nagy plussz tűzerőt nyerne.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
440
1 140
93
Ezt a kettőt vegyesen is el tudnám képzelni. Úgy fele-fele arányban. Sokan írják, hogy a CV90-es régi fejlesztésű, de itt ebben a térségben, akkor is jó lenne. A Tulpar-t azért említettem, mert új fejlesztésű. Vajon mibe kerülhetnek ezek a járgányok ideálisan felszerelve? Mert olyan eget verő darabszám nem kellene belőlük.
Láncos IFV téren én a nagyobbik lynx-et preferálom. Igaz nincs vele tapasztalat, de pont emiatt kerülnénk a tárgyalásokon előnybe, így ki lehetne alkudni egy bazi nagy supportot, javítóbázist és a többit amit akarunk. Meg ami miatt még jöhetne:
  1. a 35mm-es gépágyú (a 30-as már kezd kicsi lenni)
  2. a 8 fős desszant (szembe mondjuk a puma 6-jával)
  3. moduláris (szembe a pumával, ami már nem teljesen igaz, mert a pumás topicba lettek linkelve új variánsok)