A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 590
79 778
113
Mi nem világos abbol,hogy ez csak vonóhorog kérdése?Különben Uralt vezettem,benzinest és dizelt is,és tökugyanolyan vonóhorog van rajta,mint bármelyik másik teherautón.Mostani Rábát nem láttam közelröl,de MAN az is.És a MAN polgári teherautó is ugyanolyan rendszerű vonóhoroggal van ellátva,mint az Ural.Mint bármelyik nagyteherautó,ugyanis nemzetközi szabvány.Tehát amit az Ural el tud vontatni,azt bármi más is el tud vontatni.

De nincs! Ha csak egy alátéten múlna akkor se lenne!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 590
79 778
113
Tüzér alapkikézésre gondoltam persze.Pont jó arra,hogy megismerkedjen az alapokkal atüzérszakmában,és elváljon,alkalmas e rá a delikvens.Én legalábbis erre használnám.Ha már elválott a D20on,hogy jó tüzér lesz belőle,akkor engedném a PzHhoz a manust.

Elárulok egy titkot:a tüzér a legisebb tudású katona.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 590
79 778
113
Benkő azért vitte valamire :D

Az tüzér tiszt!Ne keverjük a dolgokat.Egy D-20 kiszolgálásához 9 ember kell abból 1 altiszt a többi legénység akiknek kb a kiképzése legrosszabb esetben is 2 hét.
2 hét alatt te semelyik más fegyvernem katonáját nem képzed ki combat readyre.
 

öreg járőr

Well-Known Member
2017. január 28.
261
296
63
Elég szomorú,ha még mindig igy gondolkodnak...
Leforditom lövész alapképzésre.Mivel löttél elösszőr a seregben?Mert erős a gyanum,hogy egy 22 LongRifle TOZ kispuskával.Hogy megtanuld,mi az a lófegyverrel lőni.Amig van hozzá lőszer,ugyanilyen "olcsó" kiképző eszköz lehet a D20.Megtanulhatja rajta a tüzérjelölt,mi az,hogy ágyúval lőni.
Az első fegyver fatusás AK volt nemvolt kispuska nálunk.Elméleti képzés volt és gyakorlás fúrt lőszerrel.3.héten lövészet 3db 1es lövés és lövésenként állítottak a fegyveren ha kellet.4.héten 2 tár sorozat lövés utána az eskü.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Ugy látszik én vagyok itt a legkonzervativabb.Én bizony a jol bevált régi módon.fokozatosan,a legegyszerűbb eszköztöl a legbonyorultabb felé haladva,jó sok gyakorlattal oktatnám a manusokat.És bár jónak tartom a szimulátorokat,és üdvösnek a használatukat,kitartok a gyakorlatot igazán csak valódi eszközzel lehet jol megszerezni,gyakorolva elv mellet.8évig voltam lövészklubi lőkiképző.
Ugyanilyen konzervatizmusban képezném a tüzéreket.És megtanittatnám velük az alapoktol,a modern számitógépes technika nélkül.Mert a logarléc soha nem fog lefagyni.És a gyakorlatban,hogy izzadjanak vele,szagolják,és lássák a hatását.Különben a PzHban is megvan még a hagyományos tüzér célzóműszer,és lehet kézzel is tölteni.Ahogy az M1 Abramson is ott van még mindig a sima monokuláris célzótávcső.Mert ami elromolhat,az el is romlik.
Azoinkivűl állitólag lesz másfajta löveg is a PzHn kivűl.Remélem nem vontatott,inkább valamelyik jobb platós.
D20at arra használnám,hogy a tüzéraspiránsok megtanulják rajta,mi az,ágyúval lőni.Nem szinulálva, élesben.Had tegyenek szert némi rutinra.Amig van hozzá lőszer.Azt a lőszert úgyis el kell liminálni valahogy.Maga a löveg másra ugysem nagyon jó.Nem kerül plusz pénzbe.Hát akkor mi a fenéért ne használhatnánk el oktatás-gyakorlás céljára?
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Ugy látszik én vagyok itt a legkonzervativabb.Én bizony a jol bevált régi módon.fokozatosan,a legegyszerűbb eszköztöl a legbonyorultabb felé haladva,jó sok gyakorlattal oktatnám a manusokat.És bár jónak tartom a szimulátorokat,és üdvösnek a használatukat,kitartok a gyakorlatot igazán csak valódi eszközzel lehet jol megszerezni,gyakorolva elv mellet.8évig voltam lövészklubi lőkiképző.
Ugyanilyen konzervatizmusban képezném a tüzéreket.És megtanittatnám velük az alapoktol,a modern számitógépes technika nélkül.Mert a logarléc soha nem fog lefagyni.És a gyakorlatban,hogy izzadjanak vele,szagolják,és lássák a hatását.Különben a PzHban is megvan még a hagyományos tüzér célzóműszer,és lehet kézzel is tölteni.Ahogy az M1 Abramson is ott van még mindig a sima monokuláris célzótávcső.Mert ami elromolhat,az el is romlik.
Azoinkivűl állitólag lesz másfajta löveg is a PzHn kivűl.Remélem nem vontatott,inkább valamelyik jobb platós.
D20at arra használnám,hogy a tüzéraspiránsok megtanulják rajta,mi az,ágyúval lőni.Nem szinulálva, élesben.Had tegyenek szert némi rutinra.Amig van hozzá lőszer.Azt a lőszert úgyis el kell liminálni valahogy.Maga a löveg másra ugysem nagyon jó.Nem kerül plusz pénzbe.Hát akkor mi a fenéért ne használhatnánk el oktatás-gyakorlás céljára?


Inkább vegyünk 2 darabbal több azonos eszközt, amin lehet képezni.
Nem véletlen szoktam mondani, hogy az eszközöket ki kell osztani, használni, gyakorolni vele. Ha tönkremegy meg kell javítani, ha elhasználódik ki kell cserélni. A katona szokja, tanulja, ismerje, szeresse meg. Igaz ez a mellénytől a karabélyon át a harckocsiig. Az nem megoldás, hogy valamit megveszünk, aztán eldugjuk egy raktárban, hogy ne menjen tönkre. Ahogy az sem megoldás, hogy a régi szarokat használjuk gyakorlatozásra, hogy ne az új kopjon. Egy normális MOLLE mellény beállítása, összerakása, kitapasztalása annak, hogy neked milyen zseb hol a legkényelmesebb, praktikusabb az is egy hosszabb folyamat. Jobb az ilyeneket nem élesben, hanem gyakorlaton megtenni. Szóval felejtsük el ezt az Ak-val meg műbőr tártáskával gyakorlást, hogy a Bren meg a mellény ne kopjon.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Taszáron volt a kiképzésünk.És nem tudom Te hova jártál középiskolába,de a surranótársaim többsége az alapkikézésen fogott életében elösször lőfegyvert a kezébe.Én hivatásos vadásznak tanultam,mire bevonultam minden válfegyverre megvolt a vizsgám.AMM/AMD/SVDre az oktatói oklevelem.És bizony én sokkal több kispuska lövészetet tartottam volna az állománynak,hogy megtanuljanak célozni,és biztonsággal fegyverrel bánni.És ha a TOZzal már jol megy,mégtöbbet az AMDvel.Nekünk az volt

Körmenden jártam középiskolába és itt a határőrség minden honvédelmi oktatást vitt. Elméletben a suliban, gyakorlatban a gyak terükön és a városi MHSZ lőtéren. Na ott volt kispuska lövészet nekem, mint iskolásnak. Ott tanultam meg a célzott lövés leadását, egyes lövésekkel. Katonaként Szombathely volt a helyszín az életemben. Ott még alapkiképzésen sem volt kispuska, szerintem, ha jól emlékezem. AMD-65 volt a fegyver.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 952
123 555
113
Amúgy fogjátok már fel, hogy a logarléchez meg a számításokhoz kurvára nem kell löveg.... Kibaszott teknőspáncél amiben benne van a papír meg a logarléc. Meg a 3 lábú optikai állvány. A legénységi tüzér meg konrétan a tekerésen meg a löveg leásásán kívül nem sokat szagol hozzá az üzemeteltetéshez. Aki meg a számolást csinálja metszet lövegen gyakorol. Annyira segg fogalmatok nincs az egészről, hogy hihetetlen...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Amúgy fogjátok már fel, hogy a logarléchez meg a számításokhoz kurvára nem kell löveg.... Kibaszott teknőspáncél amiben benne van a papír meg a logarléc. Meg a 3 lábú optikai állvány. A legénységi tüzér meg konrétan a tekerésen meg a löveg leásásán kívül nem sokat szagol hozzá az üzemeteltetéshez. Aki meg a számolást csinálja metszet lövegen gyakorol. Annyira segg fogalmatok nincs az egészről, hogy hihetetlen...
Ne húzd fel magas krisss, annyit nem ér az egész hogy felidegeld magad rajta. Ebben a hülxeségben alig/semennyre se tájékozódva főleg celebra viszi a zászlót akinek még a sz.. se elég büdös - csak azért mert nem ő maga sz...a azt. Sok mindent lehetne köpködni a MH "felszereltsége" okán, de pont azokkal nemigen foglalkozik senki ...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 952
123 555
113
Amúgy fogjátok már fel, hogy a logarléchez meg a számításokhoz kurvára nem kell löveg.... Kibaszott teknőspáncél amiben benne van a papír meg a logarléc. Meg a 3 lábú optikai állvány. A legénységi tüzér meg konrétan a tekerésen meg a löveg leásásán kívül nem sokat szagol hozzá az üzemeteltetéshez. Aki meg a számolást csinálja metszet lövegen gyakorol. Annyira segg fogalmatok nincs az egészről, hogy hihetetlen...
Pontosabban az a hihetetlen, hogy az okoskodás megy...
 
  • Tetszik
Reactions: honved

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Amúgy , csak hamár ez a téma bár lehet ismét köze nincs a dologhoz , ha ennyire akarja valaki akkor a KMW-nek tuti a PzH-hoz is van valami szimulátora gyakorolni/tanulni/felkészülni ha nagyon szeretnénk , szerintem a D20-at már inkább a vastelepre kéne végre vinni
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Az örökéletű tártáska ami sohase fog elkopni :D Igazi magyar korrozium.
https://honvedelem.hu/cikk/116546_az_elso_lepesek

Miért nem lehetne már lecserélni egy alap málhamellényre?
most őszintén , mennyibe kerül egy normálisabb málhamellény ?? nem emlékszem már nekünk mi volt de tuti nem volt nagy összeg , bocskai meg az a tártáska.... ohhh jaj , ránéztem a képekre és megint 99-ben éreztem magam :D , amúgy ami szintén a képen van bakancs , arról valaki esetleg valami vélemény? jó?nem jó? szar?