A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
Szerintem 1x 6km /ev. Aztan hogy ezt Pesten hol setaljak le passz. Talan a Szilagyi Erzsebet fasoron.
Kimennek a Budai hegyekbe azt lesétálják.... Kimennek lövészetre csobánkára, izbégre, püskpökszilágyra és lesétálják.......
A legtöbb laktanyának nincs a kerítése mellett gyaktér ezért el kell menni máshova menetgyakorlatot tartani.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
Szerintem ne akarjuk feltalálni a spanyolviaszt.Van egy baromira jol működő tartalékos országvédelmi milicia rendszer 2 országgal odébb,a svájci.Azt kellene a mi lehetőségeinkhez igazitva bevezetni(nyilván nekünk nem lesz pénzünk a legújabb kordura málharendszerre ilyen nagy tömegben,hagyományosabb praktikusra viszont talán igen),külön csapatnemként,mint mint Nemzetörség.Egy ilen jelleggel megszervezett kötelező szolgálatot simán elfogadna szerintem a társadalom.Ezt az ÖTTs bohockodást meg elfelejteni.Nincs szükség egy újabb munkásörségre,nincs szükség hatalommiliciára.ÖMTre meg a leszerelt szerződésesek alkalmasak.Semmi értelme alig kiképzett gyakorlatlan embereket ágyútölteléknek kizavarni manőverező összfegyvernemi harcba.
A cordura 1995-óta hagyományos :rolleyes: Te inkább arra gondoltál, hogy nincs ballisztikai védelem a mellényben hanem standard málhamellény.
Annyi a lényege ennek az ÖTT rendszernek, hogy mozgósításkor ezek az emberek 3 héttel gyorsabban képződnek ki, mivel a legalapabb dolgokkal már találkoztak.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
A cordura 1995-óta hagyományos :rolleyes: Te inkább arra gondoltál, hogy nincs ballisztikai védelem a mellényben hanem standard málhamellény.
Annyi a lényege ennek az ÖTT rendszernek, hogy mozgósításkor ezek az emberek 3 héttel gyorsabban képződnek ki, mivel a legalapabb dolgokkal már találkoztak.
CCsak arra gondolok,hogy olcsóbb megoldásokra szorulunk.Nekem a konkrét anyag lényegtelen,lényeg az,hogy töltse be a feladatát.
Svájci rendszer lényege,hogy egy napon belül bevethető területvédelmi erőt biztosit.Persze ezek manőverező összfegyvernemi harcra nem valók,de nem is az a céljuk.Manővererőkhöz jolképzett hivatásos,szerződéses kell szerintem.
És ez húsz évvel a FÉG bezárása után számít még akármiben is?
Sirok gyártotta a lőszert,nem a FÉG.És 308 és 223 vadászlőszert is gyártottak.Persze nem hadihasználathoz mérhető mennyiségben.Ahoz a hadilőszer gépsort kellett volna átállitani.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
CCsak arra gondolok,hogy olcsóbb megoldásokra szorulunk.Nekem a konkrét anyag lényegtelen,lényeg az,hogy töltse be a feladatát.
Svájci rendszer lényege,hogy egy napon belül bevethető területvédelmi erőt biztosit.Persze ezek manőverező összfegyvernemi harcra nem valók,de nem is az a céljuk.Manővererőkhöz jolképzett hivatásos,szerződéses kell szerintem.

Sirok gyártotta a lőszert,nem a FÉG.És 308 és 223 vadászlőszert is gyártottak.Persze nem hadihasználathoz mérhető mennyiségben.Ahoz a hadilőszer gépsort kellett volna átállitani.
Sirok most is gyárt a RUAG tulajdonában.
 

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Az egyik unokahúgom férje önkéntes tartalékosokat képez Szentendrén.
Azt mondja jók, mert akarnak tanulni, akarják csinálni a feladatokat, nem kell küzdeni velük. Lelkesek.
Nyilván nem őket kell első vonalba küldeni rambóskodni. De azt mondják, egy hadsereg kb háromnegyede nem közvetlenül az ellen lelövésével van elfoglalva, hanem őríz, szállít, hidat épít, járművet vezet, rádiót kezel, stb. Tehát rengeteg feladat van amire lehet használni kevésbé potens katonákat is. A hivatásosok és szerződésesek meg majd csinálhatják a jobb képességeket kívánó feladatokat.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 155
113
Német csúcstechnológiás meteorológiai lokátort szerzett be az MH. 59. Szentgyörgyi Repülőbázis a NATO Biztonsági Beruházási program keretében.
https://kecskemetilapok.hu/kecskemet/csucstechnologia-kemleli-a-kecskemeti-eget
https://hiros.hu/hirek/kecskemet/csucstechnologia-kemleli-a-kecskemeti-eget
eecbb3a540d615a71239b94060255337.jpg
"A lokátor teljesen távvezérelhető, minden mérést az irányítótoronyból állítanak be. Akár még a pápai NATO reptérről is tudják irányítani, de a kecskeméti reptérről is lehet a pápai lokátort vezérelni és a mérési adatait feldolgozni."
 

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Tatra katonai teherautókat most is szerelnek 408 lóerős Paccar motorral, 410, 430 és 600 lóerős Cumminssal, ezen kívül ott a saját 8 hengeres léghűtéses 12,7 literes 400 lóerős motorjuk. Bőven van motorjuk 300 paci fölött is ha az kell.

Azon kívül a legnagyobb Rába az a H 25-ös, 6x6-os alváz, a 8x8-as hajtásképletűek full import teljesen összeszerelve MAN címkével. A Tatra még 10x10-es alvázzal is rendelkezik, ezt az utóbbit az Indusoknak tervezték, a 300mm-es Smers sorozatvetők alá.....
 
  • Tetszik
Reactions: papi and tonyo

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Gyakorlatilag 100%, hogy a hírekkel ellentétben nem a T810 az eredeti alap, hanem a T815 (7T3B31). Már csak a kabin kialakításából is látszik. forrás
A H25-re nagyon elvileg rá lehet pakolni, de nagyon a határon van, és nem is lesz valami bivaly. :rolleyes:
Az egészséges viszont tényleg a 8 tengelyes kialakítás. Már csak azért is, mert több lövedéket tud magával vinni.

De nincs 8x8-as Rába cucc!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Engem most egyre inkább az érdekel, hogy mi lesz a váltótípusa a PKM-nek.
Meglepő, de ez az egy elem nagyon sok mindenre hatással lehet!
Hogy nem maradhatnak, az 100%. Mert ugye nem NATO standard. Annak ellenére, hogy a rövid ismeretségünk alatt nem kötöttünk szoros barátságot :eek::D, és az általános vélekedés egyáltalán nem negatív, szerintem nem fogják kidobni, vagy eladni őket. Megfelelő mennyiségű lőszerrel mennek majd raktárba.
Ami fontosabb, az a váltótípusa.
1. Milyen kaliberre megyünk rá?
- Hordozhatóság, és logisztikai szempontból az 5.56mm a kézenfekvő. De egyáltalán nem kizárólagos opció.
- A 7.62x51 is igen komoly opció, már csak a PKM öröksége miatt is.
2. Milyen gyártótól válaszunk.
- Bát a PKM-nem léteznek Nato kompatibilis változatai, más okból kifolyólag nem hiszem, hogy ez lenne a megfejtés.
- Várunk a CZ-re, hogy a jelenleg is elég gyorsan fejlesztett termékpalettába befűzzenek egy Bren alapokról fejlesztett LMG-t, és azt licencben gyártjuk. Ez sem lehetetlen, kérdés, hogy mikorra lehet ebből a követelményeink szerint is kiválló fegyver.
- Már egy meglévő gyártótol választunk fegyvert.
Ez egy elég valószínű opció, mivel szóba jöhető típus kevés van, és a darabszám sem óriási, így talán ez a legvalószínűbb. Nagyon fontos, hogy elég nagy a szórás a fegyverek árában, bár a darabszám kicsisége miatt szerintem az egyik utolsó szempontnak az árnak kellene lennie!
3. És talán a legfontosabb, hogy hogyan fogjuk rendszerbe illeszteni.

Szerintem azért nincs még bejelentett IFV, mert a jármű által meghatározott raj mérete szerint ( vagy inkább annak figyelembe vételével) teljesen át kell dolgozni a lövész harcászatot.
Bár megkötöttük a németekkel a kiképzési együttműködést ( takarjon ez bármit is), azt gondolom nem fogunk mindent átvenni tőlük.
A saját Future Solder koncepciójuk szerintem komoly hiba a minden katona által hordozott "elektromos hátizsákkal". :confused:
Alapvetően szerintem nem jelent majd gondot, ha esetleg olyan járművet választunk, amelyik csak 6 fős deszantot tud vinni. Azt hiszem nem ez lesz a legfontosabb szempont.
Különben ez a deszant szám egy elég érdekes dolog.
Mondok egy példát: a csehek sokat bírált IFV tenderének egyik fontos, viták okozója is ez a deszantméret volt. Ugyebár utólag megadták, hogy nekik mégsem elég a 6 fő.
Közben meg a nem éppen mostanában lecserélendő Pandurjaik IFV konfigurációban csak 3+7 embert tudnak vinni, és ezt sem használják ki (cseh forrású az infó). Ugyanis jelenleg 3+6-os a rajuk.
Persze azóta már nyilvánvaló, hogy az ASCOD lesz a befutó, de nem nagyon fognak tudni ott sem csodát tenni. Meg lennék lepődve, ha komoly torony mellet meglenne a 8 fő. Ugye tudjuk, hogy a csehek az angol doktrinát vették/ veszik át, így nem olyan nagyon meglepő egy Ajax szerű járgány megvétele.
Mi pedig nem hiszem, hogy véletlenül kötöttünk kiképzêsi együttműködést a németekkel.:rolleyes:
Alapvetően a németeket sem zavarja a 3+6 fő a páncélgránátos zászlóaljakban a Pumákban. A Boxerekben meg simán 3+8 fő a raj.
De hogy visszatérjek a gépuska/LMG ügyre.
Szóval, ha mi a német mintát vesszük át, náluk a Puma rajban csak egyetlen MG4 es van, ami ugye 5.56-os. De a Pumának ugyebár a párhuzamosított fegyvere is egy ilyen MG4, amit elvileg a bölcsőböl kivéve (minimális átalakítassal) 2. raj támogatónak is lehet használni.
Ennek azért van jelentősége, mivel az alap koncepció az volt, hogy a járművet 5.56-os lősszerrel kell dugig pakolni, és azzal gazdálkodhat minden gyalogsági és torony fegyver (persze a 30-as főfegyverezetet leszámítva)
És hogy bonyolítsam a dolgot az MG5 (7.62x51) is elvileg rendelkezik egy "Puma" konfigurációval, ami lehetővé teszi, hogy a Puma tornya 7.62-es legyen.
Ezzel közelebb lennénk a mostani PKM nyujtotta hatáshoz.
Viszont ha egy ilyen 7.62-es konfigurációt választunk, akkor esetleg tényleg érdemes lenne elgondolkodni a DMR fegyverek használatán, mivel ez nem jelentene logisztikai rémálmot raj szinten sem, mivel a géppuskáknak különben is kellene a 7.62-es lőszer.
Dudiék azt mondták, hogy jelenleg SZVD hivatalosan csak század szinten van. Amit mondjuk annyira nem értek, de mindegy...
A PKM/SZVD kombóban az a zseniális, hogy azonos lőszerből megoldják a 2 nagyon más funkciót.
Szóval jelenleg még nagyon rugalmas a rendszer, és teljesen megértem, hogy jóval nagyobb odafigyelést igényel az új rendszer kidolgozása.
Én most a Puma konfigot vettem alapul, de természetesen más járművek más fajta kombinációt adhatnak.
Mondjuk nem nagyon tudok másik olyan tornyot, amiben a párhuzamosított 5.56-os lenne...:rolleyes:

Hja és azt még nem is vettem, hogy az MG4 - MG5 család nem a legolcsóbb kategória. Mondhatni kurvadrága! (15.000+ eur):p:D
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
440
1 140
93
A pumához én 2 mg4-et adnék, így a rajt két tűzcsoportra lehetne osztani amik így néznének ki:
bren
bren+carl gustaf
mg4​
és a másik:
bren
bren+40mm-es cső alatti gránátvető
mg4​
Így az egész raj 5.56-ost használna.:)