A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
4 332
4 519
113
Én személy szerint a KF 41-re tippelek, noha tudom, hogy a Pumákat nézegettük erősen, de ez nem jelent semmit, de hát ugye a nagy magyar- német barátság, pedig már szépen rendeltünk tőlük. Azért én szerintem a török Tulpar és Kaplan megérne a egy próbát, ráadásul az utóbbi úszóképes. A 8x8-ban valahogy a Piranha-t , nem tudom elképzelni, nem tartom valószínűnek. Egy kérdésem volna felétek: a Pars 4x4-es az vajon mi akar lenni? A Yalcin vagy NSM konkurense? Amit meg a törököktől el bírnék képzelni, az a Cobra 1-es, mint ahogy lett írva, felderítőnek szerintem igen jó lenne. Meg ahogy láttam a Cobra 2-es nem úszóképes, na jó tudom, ez nem jelent semmit. A tengerentúlról 8x8-kat nem tudok elképzelni, itt szerintem majdnem tuti a Patria, mondjuk a finn egy kis nemzet, vajon mikorra érnének ide? Mert állítólag 2023-ig fel kell állítani a közepes dandárt. Még egy dolog, ami már szerintem aprópénz, rakéta- sorozatvetőt, azért szinte fillérekért be tudnánk szerezni, még a környékünkről is, ha már rakétatüzérség, 2026-ig nem valószínű, ahogy lett írva.
Szerintem itt Patria 2023 ig biztos hogy nem lesz. Ahhoz már szerződésnek kelene lennie. Nem hiszem hogy
a finnek futószalagban gyártanak le 1-2 év alatt több zl mennyiséget. (Gyártani lehet hogy tudnának) Meg ahhoz komoly szerződésnek kelene lennie. Meg persze most még ez az adok, kapok.
Törökre nagyobb esélyt látok. Mivel meglehet hogy egy "naton belüli" megrendelésre fáj a foguk. Érthető hogy nyomulnának egy komolyabb referenciára. Mondjuk ennek gazdasági okai is lehetnek.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
12 893
35 117
113

Itt meg lehet tekinteni milyen a 15M teljesen újan és különböző mértékben fakulva :D

Terminator

Well-Known Member
2010. április 19.
16 997
24 721
113
Szerintem itt Patria 2023 ig biztos hogy nem lesz. Ahhoz már szerződésnek kelene lennie. Nem hiszem hogy
a finnek futószalagban gyártanak le 1-2 év alatt több zl mennyiséget. (Gyártani lehet hogy tudnának) Meg ahhoz komoly szerződésnek kelene lennie. Meg persze most még ez az adok, kapok.
Törökre nagyobb esélyt látok. Mivel meglehet hogy egy "naton belüli" megrendelésre fáj a foguk. Érthető hogy nyomulnának egy komolyabb referenciára. Mondjuk ennek gazdasági okai is lehetnek.

Igen, a vállalt határidők teljesítése elég nagy nyomás. Még egyszer nem fordulhat az elő hogy egy a politikusok által bevállalt katonai képességet nem teljesítenek időre, mert a második ilyen után már nagyon nehezen vesznek komolyan bárkit a szövetségben... A V4 EU BG légi támogatás bevállalása bombák nélkül akkora égés volt a katonáknak, hogy évekig keserűen emlegették a kapott beszólásokat, pedig nem is ők tehettek róla.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
2 242
2 594
113
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ak-a-magyar-katonakat-ime-a-felhozatal-401437
"Új gyalogsági harcjárművek beszerzésén dolgozik a Honvédelmi Minisztérium – erősítette meg a Honvédség dandártábornoka. A főtiszt nem tért arra ki, hogy pontosan milyen típusból, hány darabot fog vásárolni Magyarország, viszont úgy tudjuk, egyáltalán nem csak a német Pumák állnak a Honvédség célkeresztjében, ahogy ezt számos pletyka híreszteli. "

Csak szerintem ez a az utobbi honapok legjobb cikke? A nagykozonseg szamara is konnyen ertheto, leirja a lenyeget hogy melyik miert eselyes(szegeny CV90 :D). Nekem tetszett. Varom az APC-eset.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 522
113
Én pedig ajánlom Szegfű Gyulától a Három Nemzedék című művet. Az a liberalizmus, amiről te beszélsz, az már a XIX. század átalakult, félresiklott.
A mai pedig teljesen más. Hasonlítsd már össze Justin Trudeau-t Deákkal egy pillanatra! Hol van már Kohl, vagy Techer asszony?

A román haderőben valóban vannak olyan fegyvernemek, amik nálunk hiányoznak, méghozzá nagy mennyiségben. Csöves légvédelem (Gepárd), rakétás tüzérség, mim 23 Hawk több száz darab, megtartották a Manpad képességet, stb.

Egy kis román értékelés. Nem biztos, hogy neked tetsző stílusban és talán nem is ide való, de Igazka úgyis elvitte a témát picit erre. :oops:
Amúgy teljesen egyetértek ebben veled...
A balliberalizmus egy fábol vaskarika,logikai bakugrás,fogalomtorzitás.Szocializmus,eltorzitott elitista szociáldemokrácia,vagy inkább oligarhikus államszocializmus.A jóléti állam hozza azt az életciklust,mit Hayek megjvendőlt neki.A balliberalizmusnak annyi köze van a szabadelvű liberális eszméhez,mint Orbánnak a nemzeti polgári konzervativ eszméhez-ami különben pont,hogy Deak és Smith liberális eszméje-,semmi.Merthogy a polgári konzervativ eszme az maga a liberalizmus,eredeti formában.
Romulán sereg korántsem egy korszerű hadsereg.De nálunk korszerűbb,nagyobb,és kiegyensúlyozottabb haderővel rendelkeznek.Hogy pontosan milyük is van,azt elég nehéz nekünk,fotelharcászoknak megállapitani.Pl,van cirka 300db TR85 hk-juk.De hogy abbol mennyi is van M szintre modernizálva,az jó kérdés.Egyik irás szerint az összes,másik szerint meg 1zl (57db).ATROM lövegből az egyik szerint csak 5db protó készült,másik szerint hadrendben van 2osztálynyi.Kb 400 saját gyártású BMP1esük van,abból kb100 korszerűsitve.Szerintem összetudnának rakni egy gépesitett hadosztályt,amiből 1dd korszerűsitett felszereléssel rendelkezik,miközben elegendő erejük marad biztositani a főirányból kimaradó területeket.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
12 893
35 117
113
A balliberalizmus egy fábol vaskarika,logikai bakugrás,fogalomtorzitás.Szocializmus,eltorzitott elitista szociáldemokrácia,vagy inkább oligarhikus államszocializmus.A jóléti állam hozza azt az életciklust,mit Hayek megjvendőlt neki.A balliberalizmusnak annyi köze van a szabadelvű liberális eszméhez,mint Orbánnak a nemzeti polgári konzervativ eszméhez-ami különben pont,hogy Deak és Smith liberális eszméje-,semmi.Merthogy a polgári konzervativ eszme az maga a liberalizmus,eredeti formában.
Romulán sereg korántsem egy korszerű hadsereg.De nálunk korszerűbb,nagyobb,és kiegyensúlyozottabb haderővel rendelkeznek.Hogy pontosan milyük is van,azt elég nehéz nekünk,fotelharcászoknak megállapitani.Pl,van cirka 300db TR85 hk-juk.De hogy abbol mennyi is van M szintre modernizálva,az jó kérdés.Egyik irás szerint az összes,másik szerint meg 1zl (57db).ATROM lövegből az egyik szerint csak 5db protó készült,másik szerint hadrendben van 2osztálynyi.Kb 400 saját gyártású BMP1esük van,abból kb100 korszerűsitve.Szerintem összetudnának rakni egy gépesitett hadosztályt,amiből 1dd korszerűsitett felszereléssel rendelkezik,miközben elegendő erejük marad biztositani a főirányból kimaradó területeket.
Én max egy dandárt mondanék amit össze tudnának rakni viszonylag használható cuccokkal. úgy hogy a kohószökevényeket nem szedik elő, elég vegyes felszereléssel. Pl. én úgy tudom, hogy csak M-ek vannak a tr 85-ökből, amik működnek. Szerintem érdemes úgy számolni, hogy a moderznizált eszközeiknek jobb a hadrafoghatósága már csak azért mert jórészt német motor meg hajtás van bennük.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 522
113
Én max egy dandárt mondanék amit össze tudnának rakni viszonylag használható cuccokkal. úgy hogy a kohószökevényeket nem szedik elő.
Kb én is ezt irtam.1dd-t tudnának korszersitett eszkzkkel kiállitani,többit csak olyan technikai szinvonalon,mint mi.De teljes felszereléssel,támogató tüzérséggel,rendes hadrendi kiéritéssel,kb a 70-80as évek VSZ szinvonalán.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
12 893
35 117
113
Én max egy dandárt mondanék amit össze tudnának rakni viszonylag használható cuccokkal. úgy hogy a kohószökevényeket nem szedik elő, elég vegyes felszereléssel. Pl. én úgy tudom, hogy csak M-ek vannak a tr 85-ökből, amik működnek. Szerintem érdemes úgy számolni, hogy a moderznizált eszközeiknek jobb a hadrafoghatósága már csak azért mert jórészt német motor meg hajtás van bennük.
Az ATROM-okból csak a protók vannak bent van a tanulmányban amit pöcshuszár talált. A tervezett mennyiség a 2 osztály.

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Az igaz, hogy a korábbi példák alapján a senki által még nem rendszeresített prototípus Lynx jobban illeszkedne a beszerzési politikába, de a korábbi bundeswehres írások alapján eddig a Puma és Boxer iránt érdeklődtek a magyarok.

2019.06.28. Die Ungarn zeigen Interesse am Gepanzerten Transportkraftfahrzeug Boxer und am Kampfpanzer Puma, die aus Sicht des Deutschen Heeres über eine Reihe innovativer Technologien verfügen und sich durch einen gemeinsamen technischen und operationellen Ansatz in Bezug auf Einsatz, Schulung, Weiterentwicklungen oder Logistik ergänzen.

Persze 3 hónap alatt sok minden megváltozhat. Eddig nem úgy volt hogy egy láncos típus a nehéz dandárnak és valamilyen kerekes a BTR-ek helyett a többieknek?
A cseh összehasonlító teszteken a Lynx nem szerepelt annyira jól.
Itthon úgy is az nyer, aki hazai összeszerelést és/vagy más beruházást ígér.
Bizony megeshet a pars 8x8-as a Törökök kirohanának a világból örümükbe a világból.A 4x4 nek örültek de az szerintem kevés meg tuti hogy valami összeszerelést ide hoznának főleg hogy az Eu -belöl vannak.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
12 893
35 117
113
Kb én is ezt irtam.1dd-t tudnának korszersitett eszkzkkel kiállitani,többit csak olyan technikai szinvonalon,mint mi.De teljes felszereléssel,támogató tüzérséggel,rendes hadrendi kiéritéssel,kb a 70-80as évek VSZ szinvonalán.
Hát csak szerintem nincs annyi használható állapotú cuccuk amiből kijönne a hadosztály. Szóval inkább egy dd. plusz egykét zászlóalj.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
12 893
35 117
113
Bizony megeshet a pars 8x8-as a Törökök kirohanának a világból örümükbe a világból.A 4x4 nek örültek de az szerintem kevés meg tuti hogy valami összeszerelést ide hoznának főleg hogy az Eu -belöl vannak.
Hát én úgy tudom, hogy nem szívesen adnak helyi összeszerelést meg gyártást sem.... Annyira ne éljétek bele magatokat a török dolgokba.

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 365
1 490
113
Hát ami ilyen sárga az 2 missziós. :D Szóval egy év, de a központi mosoda majdnem megfőzi a missziókban, az kivégzi. Én magamnak mostam kímélő mosással szárítógép nélkül az kb semmit se fakul.

A mienknel annyi van hogynem hasznalhatunk oblitoszert mert attol elveszti a langallosagat. Amugy a mosas annyira nem inkabb a nap az UV az ami "bantja" Ettol fuggetlenul beotol fuggoen 3-6 szett egyenruha van igy van mitcserelgetni. Hajon a dolog ugy muxik hogy mindennap este berakod az egyenruhad a polod egy nagy zsakba amit az ugyeletes reggel elvisz a mosodaba te meg veszel egy tisztat. Este visszajon kimosva amit masnap felvehetsz igy altalaban 2 szettel mehet a hetkoznapi melo ha meg gebasz van elszakad mocskos melo akkor johet a harmadik szett vagy eppen csere.

Mondjuk ha sikerulne "vermagyar" egyenruhat szerezni akkor csak hit atal a koszt is tavoltudnam tartani tole illetve nem hogy kopna de haromhavonta egy uj egyenruhat "fialna" Mondjuk ez meg csak elmelet igy tapasztalat nincsrola de melyen hiszek benne :)