A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kishuszár

Active Member
2019. június 19.
108
242
43
Mint írtam a mi tankjaink 1985-87 közötti gyártásúak (a belaruszok), szóval hidd el eredeti szovjet belső piaci, jól felszerelt T-72-ink vannak. Sokféle külső jegyekkel, eltérő műszerekkel, motorral, még az ágyúk, stabilizátorok sem egyformák, de tutti nem export változatok, és mindenféleképp különböznek a korábbi cseh, lengyel és orosz (export) kocsijainktól. Azaz, olvasgasd a wikit, T-72B lesz az. Akkor is ha tévedésből kerültek hozzánk.

Egyszerűen nem éri meg a pénzt és emberáldozatot, hogy 1 óra harcolgatás után kilőjje az ellen. A mostani állapotban ugyanolyan kohószökevény, mint a BTR-ek. Maximum arra jó tényleg, amit vki írt már, hogy rátegyük a rakétatüzérséget. Én személy szerint biztos nem engedném ki harcba, mert könyvelhető a vereség velük és nem is a tankot sajnálom mert annak már mindegy, de a legénység ami benne ül pótolhatatlan ekkora szintű emberhiány mellett.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Mint írtam a mi tankjaink 1985-87 közötti gyártásúak (a belaruszok), szóval hidd el eredeti szovjet belső piaci, jól felszerelt T-72-ink vannak. Sokféle külső jegyekkel, eltérő műszerekkel, motorral, még az ágyúk, stabilizátorok sem egyformák, de tutti nem export változatok, és mindenféleképp különböznek a korábbi cseh, lengyel és orosz (export) kocsijainktól. Azaz, olvasgasd a wikit, T-72B lesz az. Akkor is ha tévedésből kerültek hozzánk.
Hát T-72M1-ként vannak nyilvántartva amit a Belaroszuk gyártottak exportra. A lengyel, cseh és orosz vegyesvágott, csak T72M volt nem pedig M1. Mindegyik gép felszerelhető ERA téglával. De a páncélzat összetétele és vastagsága teljesen más mint B-nek.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Hát T-72M1-ként vannak nyilvántartva amit a Belaroszuk gyártottak exportra. A lengyel, cseh és orosz vegyesvágott, csak T72M volt nem pedig M1. Mindegyik gép felszerelhető ERA téglával. De a páncélzat összetétele és vastagsága teljesen más mint B-nek.
Nem, a beloruszok nem gyártottak exportra semmilyen tankot. Amit mi tőlük vettünk 1996-ban az a szovjet csapatok Közép-Európából kivont használt, felesleges harckocsianyagából van. Nyizsnij Tagilban készültek, de egynéhány korszerűsítve lett. A kazettás(ok)at nézzétek meg, van rajta érdekesség, ami miatt nem egyszerű T-72BV (nem tudom, hol kerültek rá a kazetták, de kevés ilyen van). A kazetták felszerelése a testen, tornyon előkészítést igényel, amúgy elméletileg minden felszerelhető, csak ne a Currusra bízzák.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Nem, a beloruszok nem gyártottak exportra semmilyen tankot. Amit mi tőlük vettünk 1996-ban az a szovjet csapatok Közép-Európából kivont használt, felesleges harckocsianyagából van. Nyizsnij Tagilban készültek, de egynéhány korszerűsítve lett. A kazettás(ok)at nézzétek meg, van rajta érdekesség, ami miatt nem egyszerű T-72BV (nem tudom, hol kerültek rá a kazetták, de kevés ilyen van). A kazetták felszerelése a testen, tornyon előkészítést igényel, amúgy elméletileg minden felszerelhető, csak ne a Currusra bízzák.
Én már láttam a kazettásokat közelről, bele is másztam. a kazettákon kívül, annyi a különbség, hogy mivel bemutatóztak vele, le lettek festve. Szittya azt mondta, hogy a szerelőpálcák is megvannak raktáron amikre a táblákat lehet rögzíteni a páncéltesten. a legtöbb géphez. De az biztos, hogy ezek egyszerű kvarcpáncélos M1-ek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Nem, a beloruszok nem gyártottak exportra semmilyen tankot. Amit mi tőlük vettünk 1996-ban az a szovjet csapatok Közép-Európából kivont használt, felesleges harckocsianyagából van. Nyizsnij Tagilban készültek, de egynéhány korszerűsítve lett. A kazettás(ok)at nézzétek meg, van rajta érdekesség, ami miatt nem egyszerű T-72BV (nem tudom, hol kerültek rá a kazetták, de kevés ilyen van). A kazetták felszerelése a testen, tornyon előkészítést igényel, amúgy elméletileg minden felszerelhető, csak ne a Currusra bízzák.

Egy darab olyan harckocsink van amire ERA szerelhető(a többire nincs felrakva az ehez kellő pálca) és azt mutogatják mindenhol...És megnéztem már élőben az egy T-72M1(adós vagy még a B és az M/M1 közti különbségekkel).
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
egy darab olyan harckocsink van amire ERA szerelhető é azt mutogatják mindenhol...És megnéztem már élőben az egy T-72M1(adós vagy még a B és az M/M1 közti különbségekkel).
Szerelni mindre lehet, csak fel kell hegeszteni a pálcákat a páncéltestre. de ki van alakítva a helyük.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Nincs egy darab B sem értsd már meg!Szar M/M1 változatok vannak!Még a torony formája sem azonos a B-nek meg az M6M1(A)-nek!

De ha ilyen biztos vagy magadban kérlek írd le,hogy mi a különbség egy T-72 M/M1(A) és egy T-72B közt.
Fent leírtam, de természetesen privátban az összes külső és belső részletről cseveghetünk, holnap, ha nem probléma.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Megvannak a palcak a hegesztesi pontok is gyarilag ki vannak alakitva./nem lehet barhova hegeszteni a panceltesten sablon is van.../ barmikor felhelyezhetoek a teglak ha ugy adodik... Bekebe nem kell /a kezszem utalja a teglast mert egy sima mosas is remalom hatalmas macera.../de haboruba ez senkit sem erdekel./
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Nem, a beloruszok nem gyártottak exportra semmilyen tankot. Amit mi tőlük vettünk 1996-ban az a szovjet csapatok Közép-Európából kivont használt, felesleges harckocsianyagából van. Nyizsnij Tagilban készültek, de egynéhány korszerűsítve lett. A kazettás(ok)at nézzétek meg, van rajta érdekesség, ami miatt nem egyszerű T-72BV (nem tudom, hol kerültek rá a kazetták, de kevés ilyen van). A kazetták felszerelése a testen, tornyon előkészítést igényel, amúgy elméletileg minden felszerelhető, csak ne a Currusra bízzák.
Amúgy AV lesz az BV ;) 4 van belőle abból nekem 3-hoz volt szerencsém.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Tudod felheggeszteni 100X4 kis lószart(abban sem vagyok biztos,hogy a csapatoknál ezt meg lehet csinálni) amire megy a kazetta az nem 1 perc.Szóval amire nincs felhegesztve arra rá sem lehet rakni.
Sablonnal hegesztenek ha hegesztenek./rendelkezunk sablonokkal./ azzal nem olyan nagy ido persze nem 5 perc egy vas de egy 3 fos csapatnak egy nap 2 geppel vegeznie kell.../es akkor meg zugna a kv gep folyamat es menne a pernye.../
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Sablonnal hegesztenek ha hegesztenek./rendelkezunk sablonokkal./ azzal nem olyan nagy ido persze nem 5 perc egy vas de egy 3 fos csapatnak egy nap 2 geppel vegeznie kell.../es akkor meg zugna a kv gep folyamat es menne a pernye.../

Van is hozzá hegesztőgép?Még is csak öntött páncélminőségű acélt(itt az öntés miatt macera a hegesztés elvileg) kell hegeszteni lehetőleg úgy,hogy ne bassza szét az ember.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Tudod felheggeszteni 100X4 kis lószart(abban sem vagyok biztos,hogy a csapatoknál ezt meg lehet csinálni) amire megy a kazetta az nem 1 perc.Szóval amire nincs felhegesztve arra rá sem lehet rakni.
Ezt ugye nem nekem címezted? Elméletileg fel lehet, de nem foglalkoznak vele az oroszok is ipari nagyjavítással egybekötve korszerűbb integrált reaktív kazettákkal korszerűsítenek (T-72B3). Én azt mondtam, hogy nem egy van. Más mondta, hogy fel kellene rá tenni. Csapatnál szerintem sem szabad ilyennel foglalkozni.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 324
8 104
113
Azért mert baromi drága két típust kis létszámmal üzemben tartani. Aztán könnyen előfordulhat, hogy két szék között a földre ülünk, mert a két típus miatt arra se lesz pénz, hogy a moderneket megfelelően karbantartsák, használják. Azért gyorsan elfelejtettük, hogy pár éve még erősen ott lebegett a megszűnés esélye is a harckocsizóink felett.

Inkább legyen 44 modern jól, karbantartott gépünk, mint 44 modern, de lelakott meg 44 régi vas. Nemrég ment a szenvedés, hogy úgy néznek ki a hetvenketteseink, mint amik Szíriából jöttek meg. Dudiék megírták, hogy gyakorlatilag többet fekszenek alattuk a srácok a csavarkulccsal a kézben, mint amennyit mennek. Ez mind pénz, ember és munkaóra!
Már megbocsáss... de mégis rendszeresítve vannak a T-72-ek.. mi a túrónak kerülne többe az üzemeltetés, mikor ehhez "minden rendelkezésre" áll? Szerintem ha veszünk még 44 Leót(bár úgy lenne) akkor annak az üzemeltetése még ha csak egy típusról is van szó akkor is drágább lenne. Ezt nem tudom elfogadni érvnek. Ott vannak a szakik, akik még értenek hozzá, tehát még azt sem kell képezni.. az alkatrészeket ugyanúgy meg kell venni mind két esetben.. mitől lenne drágább?
De én egy cseppet sem ragaszkodom a 72-hez, sőt, csak mielőtt kidobjuk jó lenne még ugyanennyi leót venni a leváltásukra. De ne az legyen mint eddig hogy a nagy reformokkal mindig csak gyengébb és szarabb lett a honvédség lásd BMP1...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Már megbocsáss... de mégis rendszeresítve vannak a T-72-ek.. mi a túrónak kerülne többe az üzemeltetés, mikor ehhez "minden rendelkezésre" áll? Szerintem ha veszünk még 44 Leót(bár úgy lenne) akkor annak az üzemeltetése még ha csak egy típusról is van szó akkor is drágább lenne. Ezt nem tudom elfogadni érvnek. Ott vannak a szakik, akik még értenek hozzá, tehát még azt sem kell képezni.. az alkatrészeket ugyanúgy meg kell venni mind két esetben.. mitől lenne drágább?
De én egy cseppet sem ragaszkodom a 72-hez, sőt, csak mielőtt kidobjuk jó lenne még ugyanennyi leót venni a leváltásukra. De ne az legyen mint eddig hogy a nagy reformokkal mindig csak gyengébb és szarabb lett a honvédség lásd BMP1...
Mert nincs pótalkatrész évek óta és nagyon venni se lehet csak ha kibelezed mindet és valamelyik másik országét rakod bele, mert sajnos azok általában egymással nem kompatibilisek :rolleyes: