A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 523
113
Ez nem játék. Elkölteni majd egy milliárdot 100 kicsi és relatíve könnyű fegyverzetű IFV-re? Közel 2 milliárdot 200-ra? Ebben a képesség és darab számban hány zászlóaljra lenne az elég? Mennyit kéne venni hogy elég legyen? Akár csak egy nehéz dandárnak?
Javasolnám hogy keress tovább - már amennyiben érdekel a magyar haderő hadrafoghatóságának tényleges fokozása. Mert a technika pénzbe kerül, a hadsereg létszámát pedig bővíteni szeretnék. (és még akkor sem lesz nagy)

Javasolnám hogy nézz már utána az ár /értékarány kifejezésnek. Meg a hadsereg és a Z2026 költségvetésének. Legalább.
Ott vannak még a franciák, meg az olaszok is..Nekik is lehet " udvarolni.


Ha már Pumát venne az állam, akkor legalább baromi jó legyen az ellentételezés. És ne 10 év múlva érkezzenek meg- miután a német hadsereg igényeit kielégítették.
Ha annyira gyenge a Puma fegyverzete, kicsi a deszantja, és meg drága is. Vedd elo azt ami jobb lenne. Biztos létezik, csak elkerülte a mi, meg a HM vezetésének figyelmét. Meg, mi amúgyis a Kmw titkos szekertoloi vagyunk. A biztos van jobb, de ez szar, meg draga nem érv. Mond a típust!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
Ha annyira gyenge a Puma fegyverzete, kicsi a deszantja, és meg drága is. Vedd elo azt ami jobb lenne. Biztos létezik, csak elkerülte a mi, meg a HM vezetésének figyelmét. Meg, mi amúgyis a Kmw titkos szekertoloi vagyunk. A biztos van jobb, de ez szar, meg draga nem érv. Mond a típust!
Nem tud mondani mert nincs ilyen.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Vigyorognék, ha pl ASCOD lenne a befutó.
És még mindig nem teljesen kizárt, hogy kerekes lesz.
Az előbb nem erre akartam írni, amit írtam. De ez egy fontos részlet.
Én, mint aki nem a MH része (bár talán tartalékosként még mindig nyuszinak berántható), vigyorogni fogok, bármi lesz is a befutó. /kicsit ugyan értetlenül, ha a Leo2 és a PZH után nem a PUMA lesz azo_O:rolleyes:/ (na jó, ha a Tulpar lenne, akkor harsányan! :p:D)
Ezzel együtt, mivel nem látom a döntési folyamatot, azt sem zárom ki, hogy tényleg kerekes jármű lesz az összes lövész jármű. Arra is megvan a favoritom, persze. Annak a megoldásnak is megvannak az előnyei, és a hátrányai.
Abban viszont 100%-ig biztos vagyok, hogy nem lesz teljesen homogén láncos gyalogsági harcjármű Tatán és Debrecenben is.
Így viszont a mi igényeink szerint elvileg csak 2 zászlóaljat kell majd felszerelni láncos technikával.
Azaz tartalékkal együtt sem hiszem hogy 100-120 járműnél több fog láncosból érkezni. Ha a PUMA lesz az, akkor ez nem is meglepő, mivel jelenleg csak IFV-ben elérhető.
Ha pedig Leo2-es alapon oldjuk meg hozzá a kiegészítő járműveket (Wisent 2), akkor is - szerintem - ki fog jönni 1Mrd USD alatt a teljes csomag.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Azt azért ne felejtsd el,hogy a BMP-2 mint jármű harcértéke azzal az egy dologgal többszörösére emelkedett,hogy nem egy ember ül a toronyban!Ezen kívül a BMP-2 minden elképzelhető és elképzelhetetlen paraméterben jobb mint a BMP-1!

Ezt nem értem, hogy mire írtad. A BMP-2-t nem fikáztam, messze azt tartom a legjobban eltalált szovjet IFV-nek. A lényege a dolognak az volt, hogy a szovjet/orosz gépesített szakasz emberhiányos, egyes pozíciókban lényegesen megterhelőbb, és egy géppel kevesebb is van benne. A gépekből nagyon gyakran elveszti azt az értékes plusz embert akit te is írtál. Szóval az egész lényege az volt, hogy nem értem mitől is szarabb a 4 gépes NATO szakasz 6 deszanttal, mint a 3 gépes 6 deszantos Orosz egy raklap plusz problémával.
Illetve azon elmélkedtem még, ha rendesen lenne használva, összeállítva akkor a BMP2/BMP3 7+3 embere baromi rugalmas és jól használható modern rajokat és szakaszt is kiadhatna. +1 gép és pár ember kéne csak hozzá.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Te olvasol is vagy csak írsz? Mindenki tudja, hogy az RM benne van a Pumában. Benne van a Boxerben. Nem te fedezted fel, de a lényeg pont az amit Cifu írt. Az RM nem tudta felvásrárolni a KMW-t melynek a Leo 2 mellet a Puma a fő bevételi forrása, így saját szakállára próbál meg mókolni amit tud. Ez pénzbe kerül, sok pénzbe. Ezért csinálja a különböző Leo 2A4 demókat, felújításokat mindenféle fantázianeveken Dél-amerikába, ezért vette elő a Marder korszerűsítéseit és megpróbál egy szeletet kiharapni a tortából, rontani a KMW pozícióit.
És igen azt is felfedezted, hogy mindegyikhez az RM csinálja a gépágyút. "....és esett is." (bocs, Üvegtigris)
Csakhogy a píz kevés, ezért demóznak a két kotlával körbe Európába minden búcsúba, ezzel sincs baj.
Mire tippelsz miért nem teszi rá a kurva jó páncélzatot a Lynx demóra, ha a Pumaára is az ő cége csinálja?
Ha meg lesz a válaszod, próbáld megválaszolni azt a kérdést is ami abból következik (annyit segítek, továbbra sincsenek titkos földalatti Lynx tesztek, meg elrejtett szériaváltozatok százai).
Amúgy meg egy dolog ellen harcolok: a két jármű közül az egyik nekünk csapda (másnak nem, aki lecserélheti 5-10 év múlva). A magyar katonák ritkán kaptak a kornak megfelelő fegyvert a kezükbe, most van esély, hogy a kettő közül a jobbat kapják.
Érvekkel, adatokkal, képekkel megpróbálhatsz meggyőzni, ígéretekkel, biztosra mondott feltételezésekkel nem, személyeskedéssel különösen nem.
Igen, olvasta. Én csak tételesen válaszoltam arra a leszólásodra, hogy a RM önmagában nem képes semmire jóformán. Ha meg tudtad, hogy nem igaz, amit írsz, akkor miért vetted elő érvként a Puma mellett? A katonák döntsenek, ne a szimpátiád.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 777
113
Ezt nem értem, hogy mire írtad. A BMP-2-t nem fikáztam, messze azt tartom a legjobban eltalált szovjet IFV-nek. A lényege a dolognak az volt, hogy a szovjet/orosz gépesített szakasz emberhiányos, egyes pozíciókban lényegesen megterhelőbb, és egy géppel kevesebb is van benne. A gépekből nagyon gyakran elveszti azt az értékes plusz embert akit te is írtál. Szóval az egész lényege az volt, hogy nem értem mitől is szarabb a 4 gépes NATO szakasz 6 deszanttal, mint a 3 gépes 6 deszantos Orosz egy raklap plusz problémával.
Illetve azon elmélkedtem még, ha rendesen lenne használva, összeállítva akkor a BMP2/BMP3 7+3 embere baromi rugalmas és jól használható modern rajokat és szakaszt is kiadhatna. +1 gép és pár ember kéne csak hozzá.

Az,egy emberhiámyos vagy nem azt az dönti el,hogy mi az elvárás nem pedig az,hogy mennyi az átlag.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Az,egy emberhiámyos vagy nem azt az dönti el,hogy mi az elvárás nem pedig az,hogy mennyi az átlag.

Nem tudom mennyi az átlag, meg hogy mi az elvárás. Egy biztos az orosz rendszerben 33 emberre lenne szükség a mostani elképzelések szerint és 30 hely van. Vagy ki kéne tenni a géppuskást és a segítőjét meg a DMR-t, vagy betoldani még 3 helyet valahogy, vagy maradhat minden így amolyan így sikerült összehozni módon. Ezért is pedzegettem tegnap, hogy vajon mennyire vannak ezek a dolgok kőbe vésve és mondjuk a saját szakállamra dönthetek e úgy, hogy az én szakaszomban számomra fontosabb a 3 folyamatos kezelő a gépben, mint egy géppuskás meg a DMR.
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
Mindig nagy reményekkel nézek be a forumra, hátha van valami bejelentés aztán kiderül, hogy csak az álmainkról szól. Szerintetek a közel jövőben várhato reálisan valami?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 899
113
A múlt heti gyakorlaton a Szerbek le voltak nyűgözve az S-400 képességeitől és gyorsan el is döntötték hogy a Pancir mellett kell nekik ez is (megjegyzem, ez várható volt...o_O)

Ez egyébként befolyásolhatja az esetleges F-35 beszerzést? Úgy értem hogy törököknél is az a bajuk az amerikaiaknak hogy a a gépük túl közel lenne az S-400-hoz. Mi gátolná a szerbeket - pl. orosz kérésre - hogy odatelepítsék 20km-re a határ mellé és így közel lenne a magyar F-35-höz is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 589
79 777
113
Nem tudom mennyi az átlag, meg hogy mi az elvárás. Egy biztos az orosz rendszerben 33 emberre lenne szükség a mostani elképzelések szerint és 30 hely van. Vagy ki kéne tenni a géppuskást és a segítőjét meg a DMR-t, vagy betoldani még 3 helyet valahogy, vagy maradhat minden így amolyan így sikerült összehozni módon. Ezért is pedzegettem tegnap, hogy vajon mennyire vannak ezek a dolgok kőbe vésve és mondjuk a saját szakállamra dönthetek e úgy, hogy az én szakaszomban számomra fontosabb a 3 folyamatos kezelő a gépben, mint egy géppuskás meg a DMR.

Miért kéne 33?
 

ibanez de bobadilla

Well-Known Member
2019. szeptember 5.
874
2 754
93
Ez egyébként befolyásolhatja az esetleges F-35 beszerzést? Úgy értem hogy törököknél is az a bajuk az amerikaiaknak hogy a a gépük túl közel lenne az S-400-hoz. Mi gátolná a szerbeket - pl. orosz kérésre - hogy odatelepítsék 20km-re a határ mellé és így közel lenne a magyar F-35-höz is.
nem az a bajuk h in concreto össze lennének kötve?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Ez egyébként befolyásolhatja az esetleges F-35 beszerzést? Úgy értem hogy törököknél is az a bajuk az amerikaiaknak hogy a a gépük túl közel lenne az S-400-hoz. Mi gátolná a szerbeket - pl. orosz kérésre - hogy odatelepítsék 20km-re a határ mellé és így közel lenne a magyar F-35-höz is.
Szép is lenne ha szinte a határnál ott fog fityegni egy S400 as. Légvonalban mennyire is lenne Kecso?
Ha tényleg a szerbek szereznének be komolyabb légvédelmet az oroszoktol akkor vajon megérné e nekünk egyáltalán F-35 et beszerezni. Ráadásul úgy hogy az a légvédelmi komplexum milyen mértékben fedné le az országot. (Magyarország)
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár