A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Az ODS egyik fejlesztése volt, hogy a Javelint tette elérhetővé, nem? (kérdezem!) Ha pedig ez a helyzet, akkor a felújítás után szinte biztosan ezekkel fognak "lövöldözni"... :rolleyes:

A desszantnak, de a jármű továbbra is a TOW újabb változatait használja jelenleg. Persze ez a jövőben változhat egy új változatnál, vagy teljesen új járműnél.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
https://magyarnemzet.hu/velemeny/el...USD6Ai6y2XhghSJf35Mdd0LerOp9rpQL-9uaI92a1CgRo
"Sőt a budaörsi honvédelmi napok alkalmával májusban minden beszerzésre tervezett haditechnikai eszköz megtekinthető, kipróbálható volt bárki számára. "
Ott csak a török vasak voltak nem? Én úgy emlékszem... Rosszat sejtek...
A " minden beszerzésre tervezett haditechnikai eszköz" megfogalmazásban benne van szerintem a LEO 2A7+, PzH 2000, a 3 hídvető és a 3 műszaki mentő harcjármű is.
Szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Anti and borisz

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 401
8 659
113
A " minden beszerzésre tervezett haditechnikai eszköz" megfogalmazásban benne van szerintem a LEO 2A7+, PzH 2000, a 3 hídvető és a 3 műszaki mentő harcjármű is.
Szerintem.
Igen, csak ezek már akkor is be voltak jelentve, ellentétben a török harci szekerekkel... ezért ütötte meg a koponyámat a gondolat...
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
Igen, csak ezek már akkor is be voltak jelentve, ellentétben a török harci szekerekkel... ezért ütötte meg a koponyámat a gondolat...
Sokszor, sok minden egy kicsit félreérthető az újságíró megfogalmazásokban.
"Májusban" mutatták be a nagy közönségnek a nehéztechnikát.
Most meg én bizonytalanodtam el egy kicsit...o_O
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
Igen, csak az zavar, hogy a BTR-ek cseréjére nem volt ott semmi :p (na jó lehet el sem dőlt még a kérdés...)
Egészen biztos, hogy nem a BTR-ek helyett lenne.
Ott a honvédelmi napon egy katona is mondta nekem ezt, akkor nekem is megfordult a fejemben.

Most először a gyalogsági harcjárműveket jelentik be először, mert az kell még Tatára.
ÉS csak utána a pszh-t.

DE azt is el tudom képzelni, hogy egyszerre a kettőt HA a Puma lesz és a Boxer.

Bízok benne, hogy karácsony előtt lesz bejelentés mint tavaly...:):)
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Még visszatérnék a horvát Bradley beszerzési témára egy kicsit.
Elvileg ez az ERIP (European Recapitalization Incentive Program) részeként valósulhatott meg.
Ez azért érdekes, mert az első körben a következő résztvevők voltak:
  • Albania - $30 million for helicopters. It is unclear exactly what Russian helicopters would be replaced in Albania, however. (3db használt Black Hawk lesz)
  • Bosnia - $30.7 million for helicopters. Bosnia operates a series of Russian-made helicopters, including small fleets of both the Mi-8 Hip medium transport and Mi-8MTV Hip multi-role helicopters. (Ez ugye 12db UH-1H képében realizálódott)
  • Croatia - $25 million for infantry fighting vehicles. Croatia operates around 100 BVP M-80 vehicles, which were made in Yugoslavia during the Cold War.
    (Ez most volt téma)
  • Greece - $25 million for infantry fighting vehicles. Greece has almost 400 BMP-1 Soviet-made vehicles.
  • North Macedonia - $30 million for infantry fighting vehicles. The newly renamed nation has a small fleet of Soviet-era BMP-2 vehicles.
  • Slovakia - $50 million for helicopters. Slovakia operates a fleet of 17 Russian made Mi-17 Hip H multi-role helicopters.
A szárazföldi járművek közül eddig csak a horvátok üzlete jött ki. De valószínűleg a görögök, és a Macedonia is hasonló csomagot kaphat. Így érthetővé is válik a horvát BAE javító központ létesítése.
Hogy a szlovákok milyen további helikoptereket fognak még beszerezni, az számomra rejtély. Mert a UH-60-ak beszerzése az ERIP program előtti ügy.
Ha nagyon tippelnem kellene, akkor valószínűleg azt mondanám, hogy ők is valami támadó/felderítőben gondolkodhatnak (AH-6i, Viper?)

Akkor egy kis gondolatébresztésnek ledobnám az atomot:
Ha most kellene hirtelen egy eszközt mondani, ami megfelelne nekünk, és be lehetne vonni az ERIP programba, mi lenne az?
És hogy mi felel meg a programnak?
A program országonként 30-50-60M USD támogatást jelent. Elvileg kiegészítő támogatás. A teljes csomag fél, egyharmadát fedezi.
Olyan eszközre vonatkozik, ami ugyan nem csúcstechnika, de az USA jelenlegi hadrendjében szerepel. Nagyon fontos, hogy tartós kötődést kell kialakítson az amerikai hadiiparral, és olyan eszköz cseréjét kell lebonyolítsa, ami jelenleg még poszt-szovjet.
És akkor szerintem:
A Kub-ok cseréje NASAMS-ra nem igazán lenne megfelelő, mivel mi a cserét hamarabb fogjuk keresztül vinni szerintem, mint hogy az ERIP 2. körét elindítanák. (még az első kör összes szerződése sincs lezárva)
A Leo és a PZH 2 komoly opciót zárt le. Az egyszerű logisztikai eszközök, ill. a vontatott tüzérség nem okoznak komoly további megrendeléseket. Helikopter fronton szerintem az Airbus kötődés marad. A merevszárnyúakhoz és a komolyabb helikhez meg túl kicsi a program kerete.
Az gyalogsági járműveket pedig csak hagyjuk meg az amerikai Depokban. :rolleyes:

Nekem talán a leginkább alkalmas jelölt egy csomag M270-es lenne. Nem fiatal dolog, de alapvetően a képességeit elsősorban nem maga a hordozó adja. Viszonylag könnyű korszerűsíteni, és up-to-date-en tartani. Hja és mostanában újra elővették a rakéták fejlesztéseit.
Előnye, hogy európai gyártóktól is be tudunk hozzá szerezni mindent, ha lejár egy esetleges amerikai logisztikai szerződés. BW kompatibilis. És olyan fegyvernem, aminek a beszerzése aktuális ugyan, de egy büdös szó sem esett a Z2026 keretein belül. A GLSDB-be való beletenyerelés pedig mind a tüzérségnél, mind a Gripenek szintjén nagy fejlődés lehetne.
Ami még eszembe jutna azok az M3-as pontonok, de az szintén nem jelent további kötődést az USA-hoz...

Érdekesség még: A Kongresszus 2020-ra 75M USD-ben határozta meg a program kereteit. Ami kimondottan kevésnek tűnik. a korábbi csomaghoz képest. Ez talán 2-3 országot jelenthet csupán. Igazán kíváncsi leszek!

A gondolatébresztéshez további adalék:
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74