A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Én meg mióta lefestették a sarat az ural alvázán zöldre. Meg bent hagyták a szendvicset a btr-ben és lefestették...
Meg hogy a szervízgarancia a kapuig tart aztán ha elbasztak valamit és lerohadsz a pályán a frissen “javított“ géppel akkor az a te bajod és ha visszaviszed kiszámlázzák mégegyszer...
ha ilyen van az bűn..nem kell átvenni.. ott helyben kiverni a balhét. ennyi.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 513
113
Valószínűleg, te ott élsz, amely országról nyilatkoztál kedves cseh ismerősöm. Nem értem, miért nem te vagy az MHPK, mikor ennyire "értesz" mindenhez. A tárgytól el tetszett kanyarodni, de ez senkit nem érdekel.
Nem, én még mindig a felesleges vízfej csökkentéséről beszélek. Te mondtad, hogy butaság. Én próbálok érvelni. Hova is kanyarodtam?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 513
113
Ez tök jó hír:
//honvedelem.hu/cikk/laktanyafelujitas-hodmezovasarhelyen/

20191212_Hódmezővásárhely-7.jpg
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 642
15 003
113
ha ilyen van az bűn..nem kell átvenni.. ott helyben kiverni a balhét. ennyi.


És lehet pár nap múlva már nem kell katonának lenned.o_O

Egyik afgánomban megkaptuk az új repeszállókat.
Hozzájuk a molle zsebeket.
Én amikor felraktam az egyik tartója már akkor leszakadt.
A rádió tartó zseb pedig összeragadt egy másik zseb tépőzárjával. Na az attól szakadt le.
Zsír új zsebek,mellények. Jó hazai gyártmány.

Amúgy ha jól tudom elötte a kmz mondta hogy ők nem hajlandók használni.

Na egy srác írt a cégnek emilt. Hogy a faszban van ez, hogy selejtet szállítanak.
No megfenyegették, hogy beperelik becsületsértésért és kirugatják.

Annyi engedményt kaptunk, hogy használhattuk a saját zsebeinket.

Na ez a magyar valóság. Nem, hogy kiverjük a balhét.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113
Hát azért ott 2 hónap alatt megkereste az itthoni éves fizuját.
Úgyhogy az nem esett volna jól neki
Na jó, de utána.
Jó, értem, nem akarja, hogy kirúgják.
Engem viszont jó részt ez a hozzáállás tart távol az MH-tól.
Egy huncut pillanatig nem úgy tekintenek rád, mint bajtársra. Ha öngyilkos akarnál lenni, azt otthon is meg tudnád csinálni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 164
113
3 lövész zászlóalj + 1 tűztámogató zászlóaljról írtam minden dandárban.
Ne gondold,hogy az olyan vastag.Tüztámogató alatt,ha jol sejtem hk vagy AGS-t értesz.Azokat kapásbol szét kell dobnod a zl-ak között.(mondjuk én inkább kapásbol úgy is szervezném őket,vegyes,4százados zl-nak.És plusz hk zl.),Van 3 zl hcsop-od.Ebböl minimum 2század oldalsó és elülső fedező biztositásra.De mivel minimum az egyik oldaladon nincs más saját csapat(hisz csak két dd-unk lesz),ki kell küldened valamivel messzebbre szárnybiztositást is,minimum még egy század harccsoport.Plusz a fedező övbe 1-2 előrevetett osztag(azthiszem a mostani terminológiában már más a neve,de a lényege ugyan az).Az egyik zl harccsoportod máris elfogyott,nem is elég.....És a kommunikációs vonaladat nem fedezi még semmi.Ha egy deszant,vagy előrevetett osztag berongyol a hadtápkörletedbe,szarban vagy.Szóval nem véletlen tervezték olyan nagyra a 87mintájú dandárt.Nem véletlen terveztek bele eredetileg egy 4százados felderitő osztályt.ecetera
Külön páncéltörő osztályra mi szükség van, ha a modern IFV-k tornya már tartalmazza az ATGM-et? A dandártüzérséghez betagozott 105-ösök rendelkeznek páncéltörő
Kell az az osztály.Vagy mert azonos rakéta esetén egy jóval kisebb,mozgékonyabb és jobban rejthető járművel vannak ellátva,vagy mert jóval nagyobb teljesitményű rakétákat hordozhat egy ugyanakora jármű.Többet,és csak erre a feladatra öszpontositva.
105milis tarack nem hk ágyú.Sabotot felejsd el.Kumulativ vagy páncélrepesztő löszer-ami ellen már a kinai VT5 exporttank is védett.Kazettás lőszer meg nem lehet amig ki nem lépünk abbol a lüke egyezményböl.
Pontosan ezért írtam a 90mp-ces intervallumot.
Első lövéstöl számitva 1,5perc alatt elhagyod a TAS-t,hogy ne legyél benne az ellencsapás CEP-jébe?Főleg,ha mondjuk shrapnellal lőnek vissza...Hááát....inkáb nem lennék ott lövegkezelő.Mert de,a mai bemérő lokátorok már 1-2 gránát röppályájábol visszaszámolják a löveg helyét.Kb 10másodperc,mig átjátszák a kijelölt tüzeszközöknek a koordinátákat-és jön az ellencsapás.
Miért, nem úgy van, hogy ÖMT-s csak volt katona lehet?
Tudtommal nem,de lehet,hogy tévedek.Én mindenesetre csak olyat tennék manővererők tartalékába,ki elötte szerződéses volt.És azokat is csak záros ideig.Az idővel menthetetlenűl kopik a tudás,kiesik a gyakorlatbol.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 642
15 003
113
Na jó, de utána.
Jó, értem, nem akarja, hogy kirúgják.
Engem viszont jó részt ez a hozzáállás tart távol az MH-tól.
Egy huncut pillanatig nem úgy tekintenek rád, mint bajtársra. Ha öngyilkos akarnál lenni, azt otthon is meg tudnád csinálni.


Ez igaz.

Hosszabb távra tervezett a sereggel.
Jó fizikumú(huszonx kilós ketlebellt hasznàlt), dzsiudzsicuzott, jóeszű srác volt C-s jogsival.

Haza jöttünk. Beleálltak oktalanul amikor átkerült egy másik századhoz.
Leszerelt.


Egyértelmű, hogy egy szint fölött te nem bajtárs vagy. Hanem csak beosztott.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 642
15 003
113
Első lövéstöl számitva 1,5perc alatt elhagyod a TAS-t,hogy ne legyél benne az ellencsapás CEP-jébe?Főleg,ha mondjuk shrapnellal lőnek vissza...Hááát....inkáb nem lennék ott lövegkezelő.Mert de,a mai bemérő lokátorok már 1-2 gránát röppályájábol visszaszámolják a löveg helyét.Kb 10másodperc,mig átjátszák a kijelölt tüzeszközöknek a koordinátákat-és jön az ellencsapás.
/QUOTE]

Amúgy ez mennyire "mindennapos". Mert tüzérségben k nem vagyok képben.

Úgyértem itt folyamatosan azt olvassom, hogy kb 1 percen belül jön az ellencsapás.

Így a vontatott tüzérségnek egy hagyományos háborúban mi értelme?

És mennyire álltalános ezeknek a radaroknak a használata?

Nekünk most van, vagy lessz ilyen?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Első lövéstöl számitva 1,5perc alatt elhagyod a TAS-t,hogy ne legyél benne az ellencsapás CEP-jébe?Főleg,ha mondjuk shrapnellal lőnek vissza...Hááát....inkáb nem lennék ott lövegkezelő.Mert de,a mai bemérő lokátorok már 1-2 gránát röppályájábol visszaszámolják a löveg helyét.Kb 10másodperc,mig átjátszák a kijelölt tüzeszközöknek a koordinátákat-és jön az ellencsapás.
A lengyelek tesztelték LG 105-öt. Azt írták róla, hogy egy jól kiképzett kezelőszemélyzettel 30mp alatt vontatható állapotba hozható. 30mp alatt meg kimegy belőle 6 lövedék.
Vontathatóban ez szerintem a maximum, amit érdemes így használni, mert a 155-ös már túl nagy, és túl nagy személyzetet igényel, körülményesebb az egész.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Első lövéstöl számitva 1,5perc alatt elhagyod a TAS-t,hogy ne legyél benne az ellencsapás CEP-jébe?Főleg,ha mondjuk shrapnellal lőnek vissza...Hááát....inkáb nem lennék ott lövegkezelő.Mert de,a mai bemérő lokátorok már 1-2 gránát röppályájábol visszaszámolják a löveg helyét.Kb 10másodperc,mig átjátszák a kijelölt tüzeszközöknek a koordinátákat-és jön az ellencsapás.

Kicsit nézzük ezt a kergetőzést, mert valahogy a Demo videókban mindig abszolút hülye és korszerűtlen ellenséggel számolnak. A löveg megáll, lead pár lövést és mindenki happy, mert biztos egy egész osztályt megsemmisített azzal a pár lövéssel. Persze a tüzérségi radarok pont észlelik mert szerencsére a maga kis 20-30 km-es hatósugarán belül történik az ellenséges lövés (lövegekről beszélek). Persze ha nem pont a frontvonalra helyezik ezeket a radarokat, akkor az mínusz pár km. És nyilván észlelik mert az ellennek semmi rádióelektronikai harcra alkalmas alakulata nincs, ezért folyamatosan üzemelhet és felderíthet a végtelenségik. És hoppá, pont észleli az ellent, és pont van a közelben pár önjáró üteg, mely azonnal képes a tűzkiváltásra tök precízen és persze minimum 30 km-es lőtávval rendelkezik és a terep is lehetővé teszi, hogy ezt kihasználja, a tűzvezető tiszt már előre meghatározta a lőszermennyiséget és a gyújtóállásokat mely pont úgy van b"betárazva" így időveszteség nélkül mehet a tűz. Mert egy üteg megsemmisítéséhez minimum egy osztály kell.
Hoppá ... összesen lesz egy osztályunk és másnak se több. Nagyon pont ott kellene lenni.
Ha az ellen üteg is digitális tűzvezetéssel rendelkező lövegekkel rendelkezik (akár vontatott is) már széthúzhatja az üteg-arcvonalat és az osztály MAX egy szakaszt tud támadni. De azt sem ilyen gyorsan, mert a kapott adatokat fel is kell dolgozni. Van-e egyáltalán bevethető üteg azon a környéken? Lehetővé teszi-e a terep a feladat megoldását? Elég-e egyáltalán a lövegek mennyisége a feladathoz? Mennyi lőszerfelhasználással és milyen gyújtóbeállításokkal kell támadni?
Majd megkeresem azt a tanulmányt, ahol írták a hátrányait (könnyen felderíthető, sok esetben pontatlan és kiemelt célpont akár a tüzérség, akár a légierő számára). Szóval korlátozottan alkalmazható. Továbbra is a lézertávmérővel felszerelt előretolt figyelők a legfontosabb célfelderítési alegységek.
De, ha már szóba jött, látszik, hogy egy üteg/osztály ellen a tüzérségi párbajban a rövid idő alatt nagy területet megszórni képes sorozatvetők a leghasználhatóbbak. Erre a célra szerintem a legelterjedtebb 122 mm-esek a legmegfelelőbbek. De ellenük meg csak a pontcélokat is támadni tudó tábori lövegek. Szóval egy szopás az egész. Az idealizált demók világa soha sem fog működni azonos képességű ellenfelek esetén. Lásd Ukrajna...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Kicsit nézzük ezt a kergetőzést, mert valahogy a Demo videókban mindig abszolút hülye és korszerűtlen ellenséggel számolnak. A löveg megáll, lead pár lövést és mindenki happy, mert biztos egy egész osztályt megsemmisített azzal a pár lövéssel. Persze a tüzérségi radarok pont észlelik mert szerencsére a maga kis 20-30 km-es hatósugarán belül történik az ellenséges lövés (lövegekről beszélek). Persze ha nem pont a frontvonalra helyezik ezeket a radarokat, akkor az mínusz pár km. És nyilván észlelik mert az ellennek semmi rádióelektronikai harcra alkalmas alakulata nincs, ezért folyamatosan üzemelhet és felderíthet a végtelenségik. És hoppá, pont észleli az ellent, és pont van a közelben pár önjáró üteg, mely azonnal képes a tűzkiváltásra tök precízen és persze minimum 30 km-es lőtávval rendelkezik és a terep is lehetővé teszi, hogy ezt kihasználja, a tűzvezető tiszt már előre meghatározta a lőszermennyiséget és a gyújtóállásokat mely pont úgy van b"betárazva" így időveszteség nélkül mehet a tűz. Mert egy üteg megsemmisítéséhez minimum egy osztály kell.
Hoppá ... összesen lesz egy osztályunk és másnak se több. Nagyon pont ott kellene lenni.
Ha az ellen üteg is digitális tűzvezetéssel rendelkező lövegekkel rendelkezik (akár vontatott is) már széthúzhatja az üteg-arcvonalat és az osztály MAX egy szakaszt tud támadni. De azt sem ilyen gyorsan, mert a kapott adatokat fel is kell dolgozni. Van-e egyáltalán bevethető üteg azon a környéken? Lehetővé teszi-e a terep a feladat megoldását? Elég-e egyáltalán a lövegek mennyisége a feladathoz? Mennyi lőszerfelhasználással és milyen gyújtóbeállításokkal kell támadni?
Majd megkeresem azt a tanulmányt, ahol írták a hátrányait (könnyen felderíthető, sok esetben pontatlan és kiemelt célpont akár a tüzérség, akár a légierő számára). Szóval korlátozottan alkalmazható. Továbbra is a lézertávmérővel felszerelt előretolt figyelők a legfontosabb célfelderítési alegységek.
De, ha már szóba jött, látszik, hogy egy üteg/osztály ellen a tüzérségi párbajban a rövid idő alatt nagy területet megszórni képes sorozatvetők a leghasználhatóbbak. Erre a célra szerintem a legelterjedtebb 122 mm-esek a legmegfelelőbbek. De ellenük meg csak a pontcélokat is támadni tudó tábori lövegek. Szóval egy szopás az egész. Az idealizált demók világa soha sem fog működni azonos képességű ellenfelek esetén. Lásd Ukrajna...
Igen, én is ezt próbáltam levezetni korábban. A 90 mp-cet sem a kisujjamból szoptam. Én is nemrég olvastam egy kimondottan ezzel foglalkozó cikkben (tegnap hiába kerestem, nem találtam :mad:). Ezt az értéket adták meg mint a mai technikai színvonal mellett a minimális időt arra, hogy válaszcsapást váltsanak ki az ellenfél részéről. De ehhez mindannak klappolnia kell, amiket leírtál.
Ennek további leszorításában segíthet a digitalizáció, valamint a hálózatos rendszer. De ezzel csak a céladatok disztribúcióját, és a szükséges lőelem számítást lehet meggyorsítani.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 450
4 255
113
https://htka.hu/2019/12/16/kettos-siker-mistral-3-raketaval/
"A jelenlévő 15 külföldi delegáció, – köztük Magyarország képviselői – a rakéta éleslövészet mellett részt vettek azokon a kiállításokon is, amelyeknek egyik célja volt bemutatni a MISTRAL fegyverrendszer drónok elleni képességeit."
Akkor lehet, hogy ez lesz nálunk a drón védelmi rendszer csapatlégvédelmi szintén?