A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
Nem lett semmi, ha szerencséje van kínai nejlont.

Fasza.
Szánalmas, hogy 5000 kibaszott mellényt nem tudnak venni a harcolóknak.

Bekaphatják a 4 új helijüket.

Alkalmatlan fasz az összes.

Vagy nem ment senkitől boríték a zsebbe.

Úgy meg leszarják.

Első gyakterezésemen szakadt horvátból 1 nap 2 ak tárat hagytam el. De abból volt bőven.

Nem tudom a brenhez a tár mennyibe kerül.

Ráadásul egy fasza ergonómikus mellény (zsebek) nagyban megnövelik egy katona harcértékét.

Fel nem fogom miért ezen spórolnak.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Részemről lezártam, mivel még mindig nem ugyanarról beszélünk. Pá-pá.

Ha nem tudsz érvelni a véleményed alátámasztására, majd én segítek:
A cseheknél minden katona alanyi jogon kap lakhatási támogatást, a bérszámfejtők egy gombbal többet nyomnak...
Nincs lakásügyi főosztály, nincs minden helyőrségben 3-4 nyénnyje, meg 300 oldalas haderőszintű szabályzó, amit minden évben 40 jogász csűr csavar, másik hetven meg próbál értelmezni.
Nincs lakásbiznisz. Nincsenek lakásbizottságok, várólisták, ahol sundán-bundán kerülnek előre, meg hátra emberek.
Nincs variálás a szerencsétlen katonák részéről, hogy hogyan tűnjenek rászorulónak.
Ha nem tudsz érvelni a véleményed alátámasztására.
Pá-pá.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Ha nem tudsz érvelni a véleményed alátámasztására, majd én segítek:
A cseheknél minden katona alanyi jogon kap lakhatási támogatást, a bérszámfejtők egy gombbal többet nyomnak...
Nincs lakásügyi főosztály, nincs minden helyőrségben 3-4 nyénnyje, meg 300 oldalas haderőszintű szabályzó, amit minden évben 40 jogász csűr csavar, másik hetven meg próbál értelmezni.
Nincs lakásbiznisz. Nincsenek lakásbizottságok, várólisták, ahol sundán-bundán kerülnek előre, meg hátra emberek.
Nincs variálás a szerencsétlen katonák részéről, hogy hogyan tűnjenek rászorulónak.
Ha nem tudsz érvelni a véleményed alátámasztására.
Pá-pá.
Valószínűleg, te ott élsz, amely országról nyilatkoztál kedves cseh ismerősöm. Nem értem, miért nem te vagy az MHPK, mikor ennyire "értesz" mindenhez. A tárgytól el tetszett kanyarodni, de ez senkit nem érdekel.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 481
113
Akkor nézzük másik szemszögből (előrebocsátom, hogy nem kötődöm politikai párthoz):
A 30% ugyebár akár indokolt is lenne, pláne, hogy a fegyveres testületeknek - papíron - növelni kellene a létszámát.
Mindenki tudja, hogy fél éve aktív b@szkódás van az ügyben.
Természetesen politikai okokból beelőz egy vállalható ügyben az egyik ellenzéki párt.
Tényleg annyira árokásás megy, hogy nem lehet a dolog mögé beállni?
És, hogy ki kivel csesz ki, az nézőpont kérdése.
Ebből a helyzetből 1féleképpen jöhet ki jól a kormány.
Kizárólag akkor, ha valami jobbal állnak elő, mint amit a Jobbik előterjesztett.
És van egy olyan érzésem, hogy nem akarnak EBBŐL a helyzetből rosszul kijönni. Mert csak a fegyveres szervezetekről van szó. :rolleyes:
Próbálkoznak tűzoltással, mert a mai rezsibiztos úri performance is erről szólt. De meg lehet kérdezni az érintetteket, hogy mennyire nyugodtak le a jövő évi fejlesztések, ezredik alkalommal történő konkrétumok nélküli "részletezésétől" ...
A magam részéről nem vitaindítónak szántam ezt a kommentet, csak észrevételnek. Részemről le is zártam ezt a témát. Peace. Love. :)
oké, nem vitának szánom én se és szintén párt független vagyok (annak kell lennem)
1.) a 30% édes kevés
2.) sose fognak beállni a másik mögé, értem hogy azt mondod hogy ezért hátha jobbal fognak előállni de az a probléma hogy a keret ki van már számolva, nem fér bele nagyon hogy "jobbat dobjanak be"
3.) igen , nem akarnak belőle rosszul kijönni de ezzel a szarakodással meg időhúzással azt érték el hogy rendőrség meg a BV össze fog omlani kb , a honvédség ilyen téren nem annyira para mert "másodlagos"

Kb ugyanaz a helyzet a fizetések emelésénél mint az eszközállománynál , rohadtul tegnapra kellett volna és nem csak a honvédségnél , rendőrök ,BV, tűzoltók és akkor az egészségügyről meg már tényleg ne is beszéljünk
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Részemről lezártam, mivel még mindig nem ugyanarról beszélünk. Pá-pá.

A rendszerváltás óta láttam, hogy teszik tönkre a hadsereget, sok helyen, minden szinten. (Már mindenen kívül vagyok:))
Láttam mit csinálnak, mit nem csinálnak a belső ellenőrök.
- Láttam átfogó elöljárói ellenőrzéseket, sokszor bukott a gazdálkodás, parancsnoki (gazdálkodással kapcsolatos) jogkörök gyakorlása , de a belső ellenőrzés nem vett észre semmit.
- Láttam államháztartási ellenőrzést, nagyon sok hiányosságot feltártak mind csapatszinten, mind a HM gazdálkodásának egészét tekintve. A belső ellenőrök, a controlling szakterület, mindig lapított, mint szar a gazban, ők semmit nem láttak. Semmilyen nyomát nem lelték korábban a problémáknak. Ők is meglepődtek!
- Láttam felelőtlen gazdasági döntéseket minden szinten, a legtöbb esetben jól láthatóan készültek a pazarlásra, lopásra, felelőtlen gazdálkodásra, a belső ellenőrök nem vettek észre semmit.
A HM rendszeresen szarul gazdálkodik, pazarol és nem jut forrás alapvető dolgokra.
Ha nem így van, szóljatok, dobok pár emlékeztetőt.

Akkor segíts már nekem tudatlannak, tájékozatlannak, Te, aki rövid megjegyzésed alapján tudod a titkot:

MI A HALÁL KÓCHENGERES F......-NAK FIZETJÜK A BELSŐ ELLENŐRÖKET?
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Én meg mióta lefestették a sarat az ural alvázán zöldre. Meg bent hagyták a szendvicset a btr-ben és lefestették...
Meg hogy a szervízgarancia a kapuig tart aztán ha elbasztak valamit és lerohadsz a pályán a frissen “javított“ géppel akkor az a te bajod és ha visszaviszed kiszámlázzák mégegyszer...
ha ilyen van az bűn..nem kell átvenni.. ott helyben kiverni a balhét. ennyi.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Valószínűleg, te ott élsz, amely országról nyilatkoztál kedves cseh ismerősöm. Nem értem, miért nem te vagy az MHPK, mikor ennyire "értesz" mindenhez. A tárgytól el tetszett kanyarodni, de ez senkit nem érdekel.
Nem, én még mindig a felesleges vízfej csökkentéséről beszélek. Te mondtad, hogy butaság. Én próbálok érvelni. Hova is kanyarodtam?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Ez tök jó hír:
//honvedelem.hu/cikk/laktanyafelujitas-hodmezovasarhelyen/

20191212_Hódmezővásárhely-7.jpg
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
ha ilyen van az bűn..nem kell átvenni.. ott helyben kiverni a balhét. ennyi.


És lehet pár nap múlva már nem kell katonának lenned.o_O

Egyik afgánomban megkaptuk az új repeszállókat.
Hozzájuk a molle zsebeket.
Én amikor felraktam az egyik tartója már akkor leszakadt.
A rádió tartó zseb pedig összeragadt egy másik zseb tépőzárjával. Na az attól szakadt le.
Zsír új zsebek,mellények. Jó hazai gyártmány.

Amúgy ha jól tudom elötte a kmz mondta hogy ők nem hajlandók használni.

Na egy srác írt a cégnek emilt. Hogy a faszban van ez, hogy selejtet szállítanak.
No megfenyegették, hogy beperelik becsületsértésért és kirugatják.

Annyi engedményt kaptunk, hogy használhattuk a saját zsebeinket.

Na ez a magyar valóság. Nem, hogy kiverjük a balhét.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
Hát azért ott 2 hónap alatt megkereste az itthoni éves fizuját.
Úgyhogy az nem esett volna jól neki
Na jó, de utána.
Jó, értem, nem akarja, hogy kirúgják.
Engem viszont jó részt ez a hozzáállás tart távol az MH-tól.
Egy huncut pillanatig nem úgy tekintenek rád, mint bajtársra. Ha öngyilkos akarnál lenni, azt otthon is meg tudnád csinálni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
3 lövész zászlóalj + 1 tűztámogató zászlóaljról írtam minden dandárban.
Ne gondold,hogy az olyan vastag.Tüztámogató alatt,ha jol sejtem hk vagy AGS-t értesz.Azokat kapásbol szét kell dobnod a zl-ak között.(mondjuk én inkább kapásbol úgy is szervezném őket,vegyes,4százados zl-nak.És plusz hk zl.),Van 3 zl hcsop-od.Ebböl minimum 2század oldalsó és elülső fedező biztositásra.De mivel minimum az egyik oldaladon nincs más saját csapat(hisz csak két dd-unk lesz),ki kell küldened valamivel messzebbre szárnybiztositást is,minimum még egy század harccsoport.Plusz a fedező övbe 1-2 előrevetett osztag(azthiszem a mostani terminológiában már más a neve,de a lényege ugyan az).Az egyik zl harccsoportod máris elfogyott,nem is elég.....És a kommunikációs vonaladat nem fedezi még semmi.Ha egy deszant,vagy előrevetett osztag berongyol a hadtápkörletedbe,szarban vagy.Szóval nem véletlen tervezték olyan nagyra a 87mintájú dandárt.Nem véletlen terveztek bele eredetileg egy 4százados felderitő osztályt.ecetera
Külön páncéltörő osztályra mi szükség van, ha a modern IFV-k tornya már tartalmazza az ATGM-et? A dandártüzérséghez betagozott 105-ösök rendelkeznek páncéltörő
Kell az az osztály.Vagy mert azonos rakéta esetén egy jóval kisebb,mozgékonyabb és jobban rejthető járművel vannak ellátva,vagy mert jóval nagyobb teljesitményű rakétákat hordozhat egy ugyanakora jármű.Többet,és csak erre a feladatra öszpontositva.
105milis tarack nem hk ágyú.Sabotot felejsd el.Kumulativ vagy páncélrepesztő löszer-ami ellen már a kinai VT5 exporttank is védett.Kazettás lőszer meg nem lehet amig ki nem lépünk abbol a lüke egyezményböl.
Pontosan ezért írtam a 90mp-ces intervallumot.
Első lövéstöl számitva 1,5perc alatt elhagyod a TAS-t,hogy ne legyél benne az ellencsapás CEP-jébe?Főleg,ha mondjuk shrapnellal lőnek vissza...Hááát....inkáb nem lennék ott lövegkezelő.Mert de,a mai bemérő lokátorok már 1-2 gránát röppályájábol visszaszámolják a löveg helyét.Kb 10másodperc,mig átjátszák a kijelölt tüzeszközöknek a koordinátákat-és jön az ellencsapás.
Miért, nem úgy van, hogy ÖMT-s csak volt katona lehet?
Tudtommal nem,de lehet,hogy tévedek.Én mindenesetre csak olyat tennék manővererők tartalékába,ki elötte szerződéses volt.És azokat is csak záros ideig.Az idővel menthetetlenűl kopik a tudás,kiesik a gyakorlatbol.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
Na jó, de utána.
Jó, értem, nem akarja, hogy kirúgják.
Engem viszont jó részt ez a hozzáállás tart távol az MH-tól.
Egy huncut pillanatig nem úgy tekintenek rád, mint bajtársra. Ha öngyilkos akarnál lenni, azt otthon is meg tudnád csinálni.


Ez igaz.

Hosszabb távra tervezett a sereggel.
Jó fizikumú(huszonx kilós ketlebellt hasznàlt), dzsiudzsicuzott, jóeszű srác volt C-s jogsival.

Haza jöttünk. Beleálltak oktalanul amikor átkerült egy másik századhoz.
Leszerelt.


Egyértelmű, hogy egy szint fölött te nem bajtárs vagy. Hanem csak beosztott.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
Első lövéstöl számitva 1,5perc alatt elhagyod a TAS-t,hogy ne legyél benne az ellencsapás CEP-jébe?Főleg,ha mondjuk shrapnellal lőnek vissza...Hááát....inkáb nem lennék ott lövegkezelő.Mert de,a mai bemérő lokátorok már 1-2 gránát röppályájábol visszaszámolják a löveg helyét.Kb 10másodperc,mig átjátszák a kijelölt tüzeszközöknek a koordinátákat-és jön az ellencsapás.
/QUOTE]

Amúgy ez mennyire "mindennapos". Mert tüzérségben k nem vagyok képben.

Úgyértem itt folyamatosan azt olvassom, hogy kb 1 percen belül jön az ellencsapás.

Így a vontatott tüzérségnek egy hagyományos háborúban mi értelme?

És mennyire álltalános ezeknek a radaroknak a használata?

Nekünk most van, vagy lessz ilyen?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Első lövéstöl számitva 1,5perc alatt elhagyod a TAS-t,hogy ne legyél benne az ellencsapás CEP-jébe?Főleg,ha mondjuk shrapnellal lőnek vissza...Hááát....inkáb nem lennék ott lövegkezelő.Mert de,a mai bemérő lokátorok már 1-2 gránát röppályájábol visszaszámolják a löveg helyét.Kb 10másodperc,mig átjátszák a kijelölt tüzeszközöknek a koordinátákat-és jön az ellencsapás.
A lengyelek tesztelték LG 105-öt. Azt írták róla, hogy egy jól kiképzett kezelőszemélyzettel 30mp alatt vontatható állapotba hozható. 30mp alatt meg kimegy belőle 6 lövedék.
Vontathatóban ez szerintem a maximum, amit érdemes így használni, mert a 155-ös már túl nagy, és túl nagy személyzetet igényel, körülményesebb az egész.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo