A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Mi lenne ha a jövőben esetleg újra szóba jönne (ezredjére) hogy
- mi legyen a T-72-vel
- MI-24 felújítás értelme
- legyen-e sorkatonaság
nem kezdünk el vitázni? Két tábor van mindegyiknél, és mindkettőnek vannak értelmes érvei (is) de egyik a másikat úgysem fogja meggyőzni, az érveket meg már elég jól ismerjük.
Kedveskéim tessék már megjegyezni, hogy a sorkatonaságot (sorozást) nem törölték el, csupán felfüggesztették. Ennél fogva egy kormány határozattal beindulhat a verkli. Az előzőt rossz helyre posztoltam.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
A Bakonyi gyakorlaton elvileg 12 db volt kint, ha jól tudom Szittya leírta anno, hogy ilyenkor a Tatai laktanyában is hasonló mennyiségű üzemképes gép legalább van tartalékban és többi vas is beüzemelhető kisebb-nagyobb munkával csak ember nem lenne rá, elnézve a harckocsizók napján is készült fotókat pl ott szerepelt nagyjából kb az összes harckocsizónk ami igen csekély létszám...

A Bakonyi gyakorlat után volt szerencsénk premier plánban végig nézni a tataiak rakodását Hajmáskéren. Egész megdöbbentő volt, amikor arra keltünk a szomszéd faluban Gyulafirátóton, hogy szabályosan dübörög a Bakony :)
A vasak kinézete és az állapotuk az kiábrándító, 1-2 tényleg mintha egyenesen a szíriai frontról vánszorgott volna be, volt amelyiket nem is merték leállítani...És még így is elmondható, hogy impozáns látványt nyújtottak, aki arra járt mindenki megcsodálta a gépeket gyerek és felnőtt egyaránt. Minden elismerést megérdemelnek a srácok, hogy így is kihozzák a maximumot amit tudnak a gépekből, látszik ,hogy profikról van szó, nekem legalábbis elképesztő gyorsasággal kb 2 óra alatt felpakolták a gépeket a vasútra. Ha valakik, hát ők nagyon megérdemlik az új technikát! Bár a LEO-k már egy egészen más dimenzió, azért elnézve a T72-eseket az ember sajnálja, hogy így hagytuk lerohadni őket és mivel valószínű maximum 3-4 évük van hátra a szolgálatból(mire elkezdenek megjönni az A7-ek) ezért elég dicstelenül ér véget a típus hazai üzemeltetése :(

Én úgy látom a T-72-esek kérdése sajnos eldőlt, hiszen be volt ide is másolva, két pályázat is volt kiírva a javításukra, amikből semmi sem lett és Benkő is eleinte azt mondta rendbe szedünk mindent amit lehet, utána már azt mondta nem költenek rájuk tovább. Abban bízom a fennmaradó pár évben minél többet beüzemelnek és láthatunk akár többet is mint 12 db gyakorlaton, méltó módon búcsúztatva a típust.

Köszönöm! Én is így látom a tankosokat. Nagyon sokat dolgoznak a gépekkel, le a kalappal előttük és a javitok előtt. Nekik köszönhetően a kocsik többsége üzemképes, ilyen körülmények között ez nagy dolog.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
Azért gondolom, hogy nem biztos, hogy így van, mert a németek a Puma rendszeresítésnél 0 alkatrészvásárlással kezdték....Elég nagy botrány lett belőle, ert mint kiderült a garancia nem mindent takar.
És ma már mindent egyedileg rendelnek, nincs raktár a gyárban, vagy a beszállítóknál. Ha kell az alkatrész be kell spájzolni, az meg sok pénzt igényel az elején, általában az pont nincs.

Ez manáger szemlélet, ami jó arra, hogy békében bohóckodjunk, meg lehet prezentációkat csinálni hozzá a többi irodistának, csak háborúra teljesen alkalmatlan felállás.

Annyira TOP kategóriás lenne, hogy "ŰRFARKAS-TERMINÁTOROK" lennének benn ugye? Akiket soha nem is kell leváltani, ezek csak végigyalulják Ukrajnát. el a Donig és kész. Egy dandárban nincs annyi gyalogsági lőszer, hogy minden ukránnak jusson!
Ez azért nagyon kellemetlen ...... Lehet, hogy még nem ébredtem fel....:oops:
Ezt komolyan gondolod hivatásos katonaként?

Az ugye megvan, hogy mekkora területen kellene, hogy felfejlődjenek az ukránok? Kb. tényleg csak egymás után tudnának jönni.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
A haditechnika legújabb számában Komondor cikk. Akkor most mi is lesz ezzel géppel? Ezek ugyanabba a kategóriába tartoznak mint az Ejder Yalcin?
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
arra értem a 30 évet, hogy az ukránok nem sok fejlesztést tettek bele a haderőbe az ottani rendszerváltás óta, nézzük csak meg a tüzérségük állapotát. Még javában D-20-szal, gvozgyikával, Szu-27-tel, T-72-vel és BTR-rel van megáldva. Tudom nekünk is sok mindenünk elmaradott még jelen állás szerint, de ha csak egy Kárpátaljányi terület a célunk, az egy tényleg 110%-ra felhozott dandárral sikerülhet, mert érdemi támadást nem nagyon kell folytatni a hegyek miatt, ha egyszer beássa oda magát valaki könnyen védhető.

Az egy dandár vs Ukrajna koncepció azért butaság szerintem mert:
- mind az embereket;
- mind a technikai eszközöket le kell váltani pár harci nap után. Ez a pár harci nap meg akkor sem lenne elég az ukrán haderő legyőzésére, ha mindenki sérthetetlen lenne.

Komolyabb helyeken (mondjuk NATO parancsnokságokon) a művelettervezési folyamat része az erőforrásokkal való gazdálkodás (tervezés), illetve az erő viszony számvetés.
A minőségi mutatók csak bizonyos mértékig állnak a mennyiségi felett. Az amiről a két kollega beszélt egy olyan technikai fölényt feltételez, ami csak a földönkívüli vs. emberiség harcában lenne meg.
A hangyát is le tudom győzni, meg a szúnyogot is mert sokkal fejlettebb vagyok, mégis mindkettő el tudja pusztítani az embert, ha nem bírok annyit agyonütni, mint amennyi van rajtam. Van egy határ ahol már hiába vagyok okosabb, meg fejlettebb nem győzhetek. Sok lúd disznót győz.....
Az a szuper dandár ami képes lehet legyőzni egy Ukrán haderőt, az legalább 8-10 hk zászlóaljjal (Leopard 2A7), meg háromszor négyszer ennyi Pumával rendelkezhetne, harci helikopter támogatással, nagy hatótávolságú rakétatüzérséggel, mélységi aknaszóró képességgel, borzalmas mennyiségű műszaki, páncéltörő, tábori tüzér alegységekkel kellene, hogy rendelkezzen. Ezen kívül teljes EHC képességekkel, jelentős INFOOPS meg egyéb hatástámogató erőkkel, és abszolút biztos légifölénnyel (vadászrepülőgépekkel), és a légtér ellenőrzésének képességével (AWACS)
.DE AZ MÁR NEM DANDÁR!
Ha meg valaki azt képzeli, hogy a Leopard 2A7 harckocsit nem lehet kilőni, azt el kell szomorítsam. Ki lehet, ki is fogják, az ukránok is ha kell, mint ahogy a Palesztínok is kilövik a Merkavát.
Szóval a szuper dandár ha bármilyen szuper is lenne, ha minden is tökéletes lenne benn, akkor is elbukna, mert lehetetlen hosszú ideig harcban tartani, ha meg nem tudom mivel leváltani akkor elég ha csak halogatnak az ukránok és lassan elfogy a dandár, mind technikában, mind emberben. Ekkor számít az 1000 km.

Szerintem úgy lenne kivitelezhető, hogy egy gyors megszállás légideszanttal, közben pedig indulás a földön is, megerősíteni a már kijuttatott (különleges) egységeket. Amint lehet, a hágók és minden, a Kárpátokon átvezető út lezárása.
Közben meg elhúzni a mézesmadzagot az ukrán katonáknak.

B. terv:, kilóra megvenni a parancsnokokat és mindenkit, aki számít.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 358
113
A haditechnika legújabb számában Komondor cikk. Akkor most mi is lesz ezzel géppel? Ezek ugyanabba a kategóriába tartoznak mint az Ejder Yalcin?

Megágyaznak a tűzoltó változat átadásának valószínűleg, visszahozzák a köztudatba. Bár, két éve szenvednek a kemény 6 darabon....
 
  • Tetszik
Reactions: honved

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Ez manáger szemlélet, ami jó arra, hogy békében bohóckodjunk, meg lehet prezentációkat csinálni hozzá a többi irodistának, csak háborúra teljesen alkalmatlan felállás.



Az ugye megvan, hogy mekkora területen kellene, hogy felfejlődjenek az ukránok? Kb. tényleg csak egymás után tudnának jönni.
Mire célzól?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Szerintem úgy lenne kivitelezhető, hogy egy gyors megszállás légideszanttal, közben pedig indulás a földön is, megerősíteni a már kijuttatott (különleges) egységeket. Amint lehet, a hágók és minden, a Kárpátokon átvezető út lezárása.
Közben meg elhúzni a mézesmadzagot az ukrán katonáknak.

B. terv:, kilóra megvenni a parancsnokokat és mindenkit, aki számít.
Itt a dandár méret volt a kérdés, illetve probléma.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Az ugye megvan, hogy mekkora területen kellene, hogy felfejlődjenek az ukránok? Kb. tényleg csak egymás után tudnának jönni.

137 km a magyar - ukrán közös határ. Persze, ez nem vonalban értendő. Ettől függetlenül, nézz utána, milyen szélességben bontakozik szét egy dandár, támadásban. Aztán tudni fogod, hány ukrán dandrá tudna egy időben, a határ teljes szélességében benyomulni hazánk területére. Amit, jelenlegi állapotunkban tudnánk véden, egy megerősített dandár erővel, kb. Összekapva magunkat, talán 2 dandár erővel. Persze, el kellene dönteni, mit is védjünk. Esetleg Nyíregyházát és körzetét ? Talán erre elég az erőnk. Nem a végtelenségig, persze. Amennyiben jól néztem, az ukránoknak van 17 gépesített, harckocsiző, hegyivadász és lövész dandárjuk. Emellé támogató erő kapásből 5 tüzérdandár. A légideszant erejük nagyjából egymaga, 8.000 fős. Nem is sorolom tovább.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
137 km a magyar - ukrán közös határ. Persze, ez nem vonalban értendő. Ettől függetlenül, nézz utána, milyen szélességben bontakozik szét egy dandár, támadásban. Aztán tudni fogod, hány ukrán dandrá tudna egy időben, a határ teljes szélességében benyomulni hazánk területére. Amit, jelenlegi állapotunkban tudnánk véden, egy megerősített dandár erővel, kb. Összekapva magunkat, talán 2 dandár erővel. Persze, el kellene dönteni, mit is védjünk. Esetleg Nyíregyházát és körzetét ? Talán erre elég az erőnk. Nem a végtelenségig, persze. Amennyiben jól néztem, az ukránoknak van 17 gépesített, harckocsiző, hegyivadász és lövész dandárjuk. Emellé támogató erő kapásből 5 tüzérdandár. A légideszant erejük nagyjából egymaga, 8.000 fős. Nem is sorolom tovább.

Akkor miért nem verik le a szakadárokat? :D