A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Hát másra nem is jó.Legfeljebb horgászni belőle.Ahoz már kicsit avit,hogy a csajokra nagy hatása legyen.
A Kékszalagra ki szoktak menni eggyel PR-ból, gondolom. Az új gyakorlókban a parton ne gondold, hogy nem voltak oda a csajok.
Elnéztem hogy a sárcok sorra mutatták meg a hajót igencsak szemrevaló teremtéseknek, meg kisgyerekes családoknak.
Minden poén nélkül, egyfolytában csinos csajoknak magyaráztak, amikor éppen a parton villogtak... :rolleyes:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 205
113
Mitől lassú? Most komolyan, láttad te a Tiszát? Sodrással felfelé jönnek gumicsónakokkal kézi evezőkkel...
Nem drogdílerek jönnek 300 lóerős speedboat-okkal, hanem gumicsónakok.

Még ha rafinált módon valami Torqeedo elektromos motorokkal hajtott ladikokkal jönnének, mivel sodrással szemben vannak az is esélytelen.
A Tiszán ez ilyen (méreteit nézve), főleg a határnál teljesen tökéletes elrettentés.
Ez most komoly?Oda egy rendészeti jármű kell,magyarán egy rendőrségi motorcsónak.Meg aztán a Tisza nem egy Amazonas.Katonai járőrhajó egy más fogalom.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 205
113
A Kékszalagra ki szoktak menni eggyel PR-ból, gondolom. Az új gyakorlókban a parton ne gondold, hogy nem voltak oda a csajok.
Elnéztem hogy a sárcok sorra mutatták meg a hajót igencsak szemrevaló teremtéseknek, meg kisgyerekes családoknak.
Minden poén nélkül, egyfolytában csinos csajoknak magyaráztak, amikor éppen a parton villogtak... :rolleyes:
A srácok voltak nagy hatással a csajokra,nem szegény üreg AN......
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Ha feszegeti valaki, általában az a válasz: "Ááá...., ezek profik...., hagyjad, mer nem csinálja meg ha baszogatják, régóta csinálja már...":confused:
Nem, ez balkanizmus. :eek:
Szerintem a patronos felfúvódó mentőmellények élveznek elsődleges prioritást.
A fő gond hogy vízbe esik és megfullad.
Korábban vita volt egy pontonos átkelésnél a narancssárga mellények kapcsán. Azt hiszem itt van rájuk a válasz.
Talán pont azt írtam, hogy a rendőrök és a Szolnokiak is ilyen mellényekkel voltak felszerelve. Most itt igazolva van legalább a korábbi feltételezés.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 205
113
Azért ijesztőbb, mint egy fekete gumicsónak... Elrettentésre kell arra a 4,5 km-re, ahol a Tisza határfolyó.
depositphotos_107580812-stock-photo-a-police-riverboat-patrols-the.jpg
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Mindenre itt a válasz. Nagyjából minden amit fent beszéltünk:
Jó manőverező képesség, alacsony merülés, éjjellátó, reflektor, radar. A határsértők mindenféle ladikon, csónakon jönnek.
A tároló kocsi pedig a téli tároló volt. Nem csak nem való közútra, de gyors vontatásra sem (picit olyan, mint a II.VH-s 80mm-es Boforsok sem voltak alkalmasak
gyors vontatásra, mondjuk ott a tömör gumi kerekek miatt, de itt most mindegy is).
Amire ráemelték, az egy közúti hajószállító volt. Megjegyzem ebben a dimenzióban a legtöbb hajó túl-méretes szállítmány a hajók szélessége végett.
A rendőrséggel együttműködve végzik a dolgukat, saját technikai eszközzel.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 205
113
A rendőröknek van más dolga a Dunán (pl. motorcsónakosok, akiknek több pénze van mint esze), a katonák meg épp "ráértek"...
Szokásos magyar megoldjuk okosan.Elrettentő hatása nemigen lesz.Gyorsan felmérik,hog ha éppen 3km-re van,mire odaér,rég átkeltek a Tiszán.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 069
18 793
113
Az a naszád már vagy 60éves.Semmiféle értékelhető képessége,felszerelése,fegyverzete nincs.Mi a fészkes fenének kellet ezt is restaurálni?
Ha múzeumhajó lesz,bocsánat.Arra tökéletesen alkalmas.

Hát elég gáz, 2020-ban. Nézi ezt valaki a HM-ben, vagy nem is gondolják, hogy milyen kimustrált teknővel mennek ?
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
A rendőröknek van más dolga a Dunán (pl. motorcsónakosok, akiknek több pénze van mint esze), a katonák meg épp "ráértek"...
A rendőrök és a katonák nem azért mennek a Dunára, mert éppen ráérnek. Valószínűleg neked lehet ez a hobbid. A sereget ezidáig is jelentősen leterheli a határvédelem, mely a határőrség megszüntetésével éppen a rendőrök feladata lenne is. Tetszel tudni, hogy a csapatoknál mennyi katona van, kiket lehetne ide-oda küldeni? Nagyot csodálkoznál a számokon.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 498
18 556
113
Hát elég gáz, 2020-ban. Nézi ezt valaki a HM-ben, vagy nem is gondolják, hogy milyen kimustrált teknővel mennek ?
Csepel D-344- ből kellene tölteni üzemanyaggal, vagy ha az nincs, akkor vitorla kellene rá...,, vagy sok evező az oldalára.
Tényleg, ha meghibásodik, akkor ökrökkel húzzuk vissza a szerbektől, mint az Aranyemberben? :rolleyes:
Egyébként lehet, hogy megfontolt stratégia mentén, jól átgondolt művelet zajlik:
Ha a szírek, afgánok meglátják a roncs járműveket, nem fogják elhinni, hogy ez Európa. Azonnal visszafordulnak és másik irányba keresik GERMONEY-t.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 814
113
A rendőrök és a katonák nem azért mennek a Dunára, mert éppen ráérnek. Valószínűleg neked lehet ez a hobbid. A sereget ezidáig is jelentősen leterheli a határvédelem, mely a határőrség megszüntetésével éppen a rendőrök feladata lenne is. Tetszel tudni, hogy a csapatoknál mennyi katona van, kiket lehetne ide-oda küldeni? Nagyot csodálkoznál a számokon.

Azért írtam idézőjelben...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 205
113
Ha kinn voltál valamelyik budapesti Red Bull Air Race-en, akkor láthattad a Dunán a Honvédség és a Rendőrség összes hajótípusát. Csak azok vannak, azok közül válogass.
Bár én pont azon a párton vagyok,hogy amit lehet hatékonyan modernizálni,felhasználni,azt ne dobjuk ki,de...Ha egy feladatra nincs alkalmas eszközúnk,akkor be kell szerezni rá.Egy félmegoldással csak a pénzt pocsékoljuk.
Ezek a tisztességben megőszült hajócskák lassúak,elfogónak kevéssé alkalmasok.Vizi megfigyelő pont szerepük lehet.Hogy milyen ma a felszerelésük,nemtudom.A képeken egy navigácios radardomot véltem csak látni,IR kameratornyot nem.Ettől még lehet rá felszerelni,és kézi eszközöket is használhatnak.Szárazföldi együtműködésre mindenképpen szükségük van.
Magam részéről inkább távirányitott felderitő/figyelőket telepitenék,a vizes szakaszon stégre/bójára.Egy megfelelő ponton meg parti támpontot,ahonnan gyors elfogóegységet tudok inditani akár szárazon,akár vizen.Rövid távon persze ez drágább,mint kiküldeni egy öreg motorost,az biztos.
Mindenesetre ez egy határrendészeti feladatkör,semmi köze a katonai folyami feladatokhoz.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 322
68 545
113
Az sokkal inkább egy tároló kocsi. Tárolásra, telephelyi mozgatásra való.
Nekünk is ilyenen van a vitorlásunk...
Nagyjából a kikötők ilyenekkel vannak tele. Ha közútra vinnéd, egyszerűbb lenne azzal a “szarral” együtt feldaruzni. Gondolom ott nem lesz rá szükség, azért viszik így.
Ui: amikor a Balatonon az út mellet látsz ilyen pótkocsi, mezőgazdasági vontató és egyéb csodákon hajókat (nem kikötőben) azokat így szállítják, vagy stikában elvontatják.
Vannak profi hajó vontatók, de szerintem ez nem az.
Koszi, lattam mar kisebb hajokat ilyen kocsikon, de hogy oszinte legyek rendszamot sosem figyeltem van e rajtuk. Gondoltam olyan hajoknak valo treler, aztan amelyiken van rendszam van, amelyiken nincs, nincs. Viszont! Ugye par eve tankok cirkaltakaz M1-esen havazaskor, meg a btr-80 jarmuvek rendszeresen, meg egyeb vacakok. Szoval nem gondolom hogy nagy ugy ha valamin a honvedsegnek nincs rendszama, muszakilag ugyis sok minden le van ott rottyanva. Szoval ezekkel nem optimalis szallitani? Igaz nem kell sokszor, de gondolom nem artana ilyen "kepesseg" a dicso seregnek a "himzo kepesseg" mellett. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
863
4 346
93
Bár én pont azon a párton vagyok,hogy amit lehet hatékonyan modernizálni,felhasználni,azt ne dobjuk ki,de...Ha egy feladatra nincs alkalmas eszközúnk,akkor be kell szerezni rá.Egy félmegoldással csak a pénzt pocsékoljuk.
Ezek a tisztességben megőszült hajócskák lassúak,elfogónak kevéssé alkalmasok.Vizi megfigyelő pont szerepük lehet.Hogy milyen ma a felszerelésük,nemtudom.A képeken egy navigácios radardomot véltem csak látni,IR kameratornyot nem.Ettől még lehet rá felszerelni,és kézi eszközöket is használhatnak.Szárazföldi együtműködésre mindenképpen szükségük van.
Magam részéről inkább távirányitott felderitő/figyelőket telepitenék,a vizes szakaszon stégre/bójára.Egy megfelelő ponton meg parti támpontot,ahonnan gyors elfogóegységet tudok inditani akár szárazon,akár vizen.Rövid távon persze ez drágább,mint kiküldeni egy öreg motorost,az biztos.
Mindenesetre ez egy határrendészeti feladatkör,semmi köze a katonai folyami feladatokhoz.
Teljesen fogalmatlan vagy, mâr legalâbb tucatnyi hozzàszólàsban szidtad azt a hajot, ugy hogy azt sem tudod mire kell. Abban a hajoban lehet akar 6-8 fö is. Van benne wc, kàvét, teàt fözhetnek, meleg kajàt ehetnek. Eleve meleg kajutben vannak. Àgy is van benne, valamint olyan kabin is van, ahova be lehet csukni pàr embert arra a fél oràra mig kikötnek. A hajo belsö falait nem lehet szétrugni akkor sem, ha valamelyik migràns elkezd tombolni.. Az a hajotest nem sérül könnyen, cserébe minden szar elfér rà. Gumicsonakot felhuzhatjâk, vagy utàna is köthetik. Beemelhetnek könnyen embereket csonakrol, mert nem billeg, ami kurva fontos, mert a könnyü rendörcsonakok billegnek össze vissza, nem lehet rajtuk àllni, csak ha kapaszkodsz.. Egész ejjel kint lehetnek azon a pàr km szakaszon, akàr ketten-hàrman alhatnak is, a legénység majd szòl ha fogàs van. Ha a part mentén meghuzza az oldalàt valami kövön, akkor meghuzza. Ràrakhatnak àllvànyos refit elöre hàtra. Egy hajo amit nem kell félteni, de minden van rajta. Olcsò, és kézenfekvö megoldàs volt, és még nem is kényelmetlen a személyzetnek. Nem tudom mit kell szidni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 322
68 545
113
A Hableány kiemelését júniusban majdnem az egész világon (CNN, BBC...) élőben mutatták. Na, ott sem volt semmi munkavédelmi, láthatósági stb. felszerelés senkin. Igazi balkáni, közel-keleti látvány volt. Kb. mint a harmadik világban. Az illetékeseknek gratulálnék is hozzá szívesen. Ez aztán az országimázs.
Nem tudom, de nekem az ilyen felelotlen hozzaallas nagyon szokatlan. Ez olyan nyolcvanas evekbeli stilus. Aztan ha megtortenik egyszer a baj akkor meg utolag lehet az arvakat elhivni a karacsonyi bulira meg hinteni a pudert a medianak. A baj meg neha megtortenik bizony, meg a teljesen rutin feladatoknal is, meg a kizart dolog hogy megtortenik feladatoknal is. Lehet hogy egy felesleges hulyesegnek tunik sok minden de aztan rogzul, es tudatosul egy ido utan, es tenyleg azert vedoeszkoz meg kockazat elemzes meg egyeb bolondbiztos dolgok hogy feleslegesen ne legyen baj. Es akkor itt van egy ilyen kep es egy Nato kompatibililis alakulat. :oops: 2020-ban 21 evvel egy ugymond professzionalis sereg epites meg natoba lepes es nato szabvany stb utan ez a kep van megosztva a civilekkel. Nem artana szerzodtetnie a seregnek tolunk par fot safety osztalyrol hogy utolerjek magukat szemlelet teren. Mert itt meg kisert a VSZ szelleme. :( Mondjuk azert ugye egy epitkezesen miket varnak el a segedmunkastol, kozben itt meg ugye csak a ket civilen van valami lathatosagi cucc. Igazabol masnak felesleges is volna ott lenni...