A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
snakeye

"Amúgy a T-72őt felejtsétek már el! Én 4 évig ezekben a konzervekben voltam. Amit hivatalosan tanultunk a túlélése amivel számol a MH az 7 perc/tank. Nem több és az 10 évvel ezelőtti adat.
Gőzötök sincs mennyire megbízhatatlan vackok ezek. Mindig minden beszarik rajta, 3 járgánnyal mentünk 3 napos vez.gyakra, első nap beszart az egyik másnap reggelre megcsinálták, másnap a másik halt be délelött, délutánra megint az első, harmadik nap reggel megint menetkész volt 2 de délutánra mind a 3 ledöglött.
A töltőgép életveszélyes, az egy dolog hogy a forgó lőszertárolóban nem találja meg a megfelelő lövedéket, a betöltés folyton elakad. 2 lövés/perc ez volt a rekordunk vele. Pontatlan. Az éjjel látója egy rakás fos, semmit nem látsz vele, csak világos meg sötét foltokat és nem tudod eldönteni hogy az gödör vagy fal. és még sorolhatnám. Az öreg vasak felejtősek."

Én ezt nem a T-72-nek hanem a HM nagyon színvonalas üzemeltetési "kultúrájának" tudom be. Szétrohadt, csillaggarázsban tárolt, gányolva javított évtizedes vasak ennél többet nem tudnak.
Ettől még maga a harcjármű lehet jó.
 

snakeye

Active Member
2010. április 27.
134
173
43
fip 7

http://htka.hu/2014/01/20/100-leopard-2a6-harckocsit-vettek-finnek/
ez idei beszerzés, olcsóbb mint az orosz technika és jobb. Az oroszt ismerem, köszi nem, a nyugatit láttam ültem benne az sci fi be illő az oroszhoz képest. Azzal nyugodtan lehet harcolni, az orosz szarral frontra küldeni valakit GYILKOSSÁG! Aki azt mondja jó az azt küldeném vele az első vonalba.
Az idén volt még egy indonéz beszerzés is, igaz ők felújítottat vettek de az is 2 misi volt / darab. én nem láttam olyan üzletet az elmúlt években ahol 5 misinél többet kértek a németek a macskákért.
Légyszi írd meg ki mikor mennyit vett milyen feltételekkel 37 misi/db áron! sztem az elírás. (azért a neten sem kell mindent elhinni, nem szentírás) A hivatalos ára egyébként 5,7 misi az A6nak újonnan.
Az afganisztáni aknasérült leora emlékeztek? a személyzet sértetlenül kiszállt és javítás után újra használható maradt a hk.
A T-90 még mindig egy régi konstrukció full tuningos változata, ami még így is alúlról veri a lécet, mert amit az oroszok behintenek reklámba róla annak kb a 1/3-a igaz. De mindenki azt gondol amit akar, akinek meg van tapasztalata az tudja is miről beszél a lexikon harcosok meg majd megtapasztalják, ha beüt a szar. Akkor majd késő lesz sírni, hogy nem ilyen lovat akartam.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Azért amikor sokan temetitek a HM és a Magyar költségvetést akkor felhívnám pár apróbb számra a figyelmeteket.
Ma Magyarországon MNB deviza tartaléke <b>36,079 milliárd EURO ami 47 milliárd $</b> ! ! ! , amikor a gazadasság előrejelzések szerint<b> 3,9% növekedést </b> produkál , a 2012 adatok szerint 126 Milliárd $ M.O össz GDP , aminek 3,9% ( 4,94 milliárd $ ) .
és egy LEO2A7+ kerül mondjuk -->
a legutolsó megrendelés alapján Qautarnak 2,4 milliárd $ került 62 db LEO full full osan.
Akkor olyan emberként aki a számokban hisz , mivel ez legtöbbször először a számok háborúja , Én elég sok tankot láttok Magyarországon vagy vadászgépet, de egyenlőre nem lehet elsütni a rajt pisztolyt a környéken , mert az emberek 95% ezen a formunon kivül abban hisz hogy a világ megoldja és elkerüli a 3. VH -ut , ami vicc.
A ROMÁNOK-nak kevesebb az Ország tartalékuk ( mert ők így hívják ) mint nekünk, Ők aranyban és lejben és euróban tartják.


Egyébként köszönöm hogy valaki megerősített hogy T-72 a rakás szemét volt , számomra ismét megerősít hogy , jelenleg akik fent üllnek nem agyalágyúlt hülyék, hogy azért hogy befogják az "okoskodok"( ezek vagyunk mi :) ) száját , megsufni tuningolják a t-72-ket, amik halálra vannak ítélve.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
snakeye

Te néha elolvasod amiket linkelsz?
100 db használt harckocsit vettek, raktárról 2 millió $/db áron!
Mondtam, hogy új gyártású MBT árát ne hasonlítsuk már a használt technika árához...
A 2 millió $-os árat mérd egy T-72 modernizáció 0.5-0.6 millió $-os darabárához!

A Leo2A7 árához:
Katar 62 db-ot akar beszerezni, 2.348.000.000 $-ért, 2013-2017 között. Ez 37.870.968 $-os darabár.
A Szaudi üzlet pedig tudtommal nem jött össze.

Itt 12 millió $-os darabár van:
http://www.deagel.com/Main-Battle-Tanks/Leopard-2-A7_a000451005.aspx

"Az oroszt ismerem, köszi nem, a nyugatit láttam ültem benne az sci fi be illő az oroszhoz képest. "

Miből ültél át mibe??? A 80's évek beli magyar leharcolt T-72-ből egy nyugati korszerű tankba???
Ültél már 2010 környékén gyártott T-90-ben??? Mert ez lenne a reális összehasonlítás.
De gondolom az izraeli Elbit modernizációs csomag is hulladék, hiszen a T-72 sz@r, szóval Elbit modernizáció után is az.
De a mostani orosz Update export T-72-esek is azok, hiszen nagyrészt francia elektronika van benne.

De megfordítom az érvelésedet. Ülj be egy mai T-90-be, aztán egy 80's évek beli Leo 1-be, amit hagytak szétrohadni. Kb. ugyan ez lenne a véleményed.
Egyszerűen hibás az érvelésed.
 

snakeye

Active Member
2010. április 27.
134
173
43
fip7

amit te mondasz az egy fegyvercsomag része:
http://www.defenseindustrydaily.com/qatar-looking-at-leopard-2a7-tanks-from-germany-07487/
idézem:
April 18/13: KMW announces a EUR 1.89 billion (about $2.48 billion) contract with Qatar for 62 Leopard 2A7 main battle tanks, and 24 PzH-2000 heavy self-propelled 155mm howitzers.

kicsit nézz utána és próbálj meg gondolkodni. 37 millás harckocsi????? csak nekem tűnik irreálisnak?
A katariak 2.48 misit fizettek darabonként!

másik forrásból ugyan az:
http://defense-update.com/20130419_qatars-armored-brigade-to-receive-leopard-2-mbts-pzh2000-artillery.html#.U_xUCcV_tGY

Amíg nem ültél benne és netről szerzed az infódat, addig nem tudsz semmit. Könyörgöm NATO tagok vagyunk, onnan kell vásárolnunk, a jelenlegi technikával is az a baj, hogy bizonytalan az alkatrész ellátás, mert vagy pénz nincs, ha meg van akkor meg találomra szállítanak a ruszkik alkatrészt. Ne keletben gondolkodjatok!
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Én csak annyit tudok a témához hozzáfűzni, hogy mind az ukrán, mind a szíriai konfliktusban az orosz tankok hullanak mint a legyek. Szerintem ha már kiképzünk sok pénzért egy legénységet, nehogy már az első bekapott találattól kimúljanak. Akár Merkavát is vehetnénk, hiszen fontosabb a legénység biztonsága, mint egy tank.

Nem is olyan régen volt Ukrajnában, ahol egy tank összevissza lövöldözött, aztán kiderült hogy gyerekek(18-20 évesek) ültek benne, mert a képzett legénységek elfogytak. Tényleg gyerekeket akartok acélkoporsóba rakni?
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Quatar hírt Én is benéztem , rosszul közölte le az egyik oldal.
@GrGLy
Egyébként annyit ahhoz HK korszaka lejárt dologhoz( főleg a nem mai gyártottaknak ) , hogy szerintem egy Drónt kb. önköltségi áron egy HK töredék árából ki tudod hozni és nem kell hozzá nehézipar !
Mostanába elég sokat járok nagykerben szénszállért és egyéb kompozit anyagokért és hát 1m2/7000Ft-20.000 Ft-ig mozog.
20e-Ft-osból nem vettem de repülőgép iparban használják . ki kéne sütni kemencébe , ahol még nem tartok. Hol van ez egy Harckocsi árától ? 3-4 drónnal fejenként 1-2 Spike-oal, amit rászabadítasz a több millió dolláros HK , ra azt viszlát .

Csak a testről beszélünk de pár 100e Ft tétel a drónnál és HK , nál ?
, az elektonika mind2be külön tétel.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Minden konfliktusban minden hullik mint a légy. De minden hadrafogható férfit kötelezhetünk egy vadászkés megvásárlására, majd megtanítani őket lopakodva vesénszúrni és torkot vágni! Az de occcsó vóna! És a belügyre sem jelent kockázatot!

Ááááááááá.....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
snakeye

Nem akarom elrontani a kedved, de a "billion" kifejezés az nem a millió hanem a milliárd...
Szóval még mindig ott tartunk, hogy utána nézel a dolgoknak, csak nem érted/rosszul érted amit olvasol.

A másik forrás amit linkeltem 12 millió $ írt...

Az meg, hogy ültél már harckocsiban.... Már bocs, de én meg vezettem autót, mégsem értek hozzájuk. Attól, hogy 4 évig vezettél egy 80's évek beli MH romhalmazt, még nem vagy az MBT-k szakértője.
Ettől függetlenül nem vitattam az általad leírt hibákat, csak közöltem, hogy azok inkább a helyi hanyagságból fakadnak, nem tervezési/gyártási hibából.
 

carpmat

Member
2014. július 30.
92
26
18
snakeye védelmében... a magyar honvédségnek mindig is az volt a legnagyobb hibája, hogy egyedül azokat nem kérdezték meg beszerzéseknél, akik használták is a cuccot.... vagy ha meg is kérdezték a véleményük magasról lesz@rták lásd kgp-9 ügy...

Normálisabb helyeken ez úgy megy, 4-5 típust kiküldenek csapatpróbákra, szétszedik, összerakják, megnézik kívülről belülről használható e... itthon ez csak álom

Az orosz technikát pedig szerintem nem az itthoni karbantartás körülményei között kell értékelni...
 

snakeye

Active Member
2010. április 27.
134
173
43
Az egész csomag összege 1,89 Milliárd euró, egy teljes dandár átfegyverzése: 62 leo2, 24 phz, és egyebek + kiképzés + alkatrészek + lőszer.... tehát darabárat nem tudsz belőle számolni, de biztos nem 30+milla.
Nem mondtam azt, hogy nagyon értek az összes HK-hoz, de kicsit reálisabb rálátásom van, és nem nyalok be minden fals infót a hk képességeivel kapcsolatban. Az Oroszok imádnak nagyot mondani és ált. a fele nem igaz annak amit állítanak vmiről.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Snakeye

"Nem mondtam azt, hogy nagyon értek az összes HK-hoz, de kicsit reálisabb rálátásom van, és nem nyalok be minden fals infót a hk képességeivel kapcsolatban. Az Oroszok imádnak nagyot mondani és ált. a fele nem igaz annak amit állítanak vmiről."

Mivel a technikai eszközeink a Néphadsereg idejéből maradtak vissza, azok állapotáért nagyban felelős a sorkatonák gondatlansága, a nem megfelelő karbantartás. Én is találkoztam ilyen eszközökkel, gyakorlatilag minden szar volt a 2sz1-en de nem lehetett elővenni az M zárolt tartalékból. Ez nem az orosz technika hibája. Sírva akkor fakadtunk, amikor a zárolt, csillogó gépeket vitték a vastelepre a "haderőreform" jegyében, vagy eladták máshova, a hulladék meg maradt állományban.
Én is a Nyugat-európai eszközöket kedvelem, de nem tartom olyan rossznak a ruszki vasakat sem. Mondjuk egy izraeli T-72 tuningot nem szólnék le.
 

carpmat

Member
2014. július 30.
92
26
18
Összességében nagyobb távlatokban én mindenképpen egy kelet-európai együttműködésben gondolkodnék és fegyvereket is ennek megfelelően szereznék be.

A legbiztosabb fegyverszállító számunkra még mindig az "örök barát" lengyelek lennének, szívesen is látnék néhány lengyel cuccot a magyaroknál. Az pedig csak extra, hogy így a V4 harccsoport is sokkal összehangoltabban tudna dolgozni. Csak pár dolog:

PT-91MA1 harckocsi (T-72M1 modernizált változata)

AHS Krab 155 mm NATO-compatible self-propelled howitzer

esetleg WR-40 Langusta a Gradok váltására

ZSU-23-4MP Biała (a lengyelek korszerűsítették és gyártják, a fegyverzet kiegészült 4db Grommal is, emellett Gromokat lehetne beszerezni külön a harcoló alakulatokhoz is...

Nem tudom az MSBS Radon projekt, hogy halad náluk mindenesetre ígéretes AK váltótípusnak tűnik...

A BTR-eket Rosomakokkal/Patriakkal váltani (akár hazai gyártás is)

A heli tendert is össze lehetne hangolni a lengyeleknél futóval...

Persze ezekhez pénz is kéne, de ez még minig egy "olcsóbb" csomag lenne mint ha mindent a német, francia, ami vonalról vennénk...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Mi a *$%^# 30 millió dollár egy A7-esben? Abból veszel kettő darab nagyon nagyon fullos harci helikoptert, vagy egyharmad 4. generációs vadászgépet. Azért a realitásoknál kellene maradni. A németek megint abba a hibába esnek, mint a 2. VH-ban, hogy megcsinálták a csodatankjaikat, de a mennyiség legyőzte őket. Elhiszem, hogy van pénzük, de ez akkor sem tűnik járható útnak.

Na és mennyi zsé még hogy szervízeld,üzemképesen tartsd még legalább 30 évig. Az osztrákoknál is gond van velük,láttam pár kibelezett Leopárdot náluk képeken. Szvsz jó tank persze de nem hiszem hogy teljesen "golyóálló", irakban sima rpg-7-el is lőttek ki Abramst, valahol az alsó részen volt a találat. És a méretük? Nem túl nagyok ide nekünk az erdős, dimbes - dombos részekre?

A teherautóvitához meg annyit fűznék hozzá hogy ha jól emlékszem a cseheknek van valami gondjuk a Tatra-val mert nem bírja a felépítményt. Ott is nem valami löveget akartak rátenni? Már nem emlékszem teljesen.
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
Antigonosz

Kizárt, hogy túl nagyok, ezeket a nyugati harckocsikat a kelet-közép-európai hadszínterekre tervezték ugyebár... Reméljük továbbra is tervek maradnak az éles bevetések.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
Egyébként a Leopárd 2-őt kipróbálták valaha éles háborús helyzetben?
Azt tudom, hogy afganisztánban voltak egy-két darab missziózni, de komolyabb konfliktusban részt vettek?
Mert-e nélkül elég nehéz következtetni a valós harcértékére.
 

carpmat

Member
2014. július 30.
92
26
18
Nem próbálták ki, sőt ha jól tudom még rpg találat sem ért egyet sem... Afganisztánban 3 Leo-t ért eddig támadás, ha jól tudom mindegyiknél IED robbant... Egy kanadai 2A6-os megóvta a személyzetét és javítható maradt, szintúgy egy dán 2A5-ös, egy másik dán hk már nem volt ilyen szerencsés... ott a személyzet egy tagja meghalt 3 megsebesült, ha jól tudom a tankot is leírták.... Sajnos ebből semmilyen következtetést lehet levonni, az IED-k hatóereje eléggé különböző.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Magyarországon szerintem továbbra is a gyors , mozgékony közepes tankokra kellene alapozni ! A nehéz tankokból egyszerűen képtelenség eleget venni az alföldi jellegű tájainkhoz.
A Leo és az Abrams egyszerűen a csűcskategóriát képviseli és az áruk töredékéből beszerezhető hasonló képességű ! Az Olasz ( C 1 Ariette ) és Török ( Altay ) vagy Dél-Koreai (K2 ) tankokat tartanám inkább kivitelezhetőnek !
 

carpmat

Member
2014. július 30.
92
26
18
Az Altay és a K2 is még csak prototípus szinten létezik tudomásom szerint, széria példányok még nincsenek... Ráadásul állítólag a K2 black panther a világ legdrágább hk-ja így az már el is úszott...