A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Mi a *$%^# 30 millió dollár egy A7-esben? Abból veszel kettő darab nagyon nagyon fullos harci helikoptert, vagy egyharmad 4. generációs vadászgépet. Azért a realitásoknál kellene maradni. A németek megint abba a hibába esnek, mint a 2. VH-ban, hogy megcsinálták a csodatankjaikat, de a mennyiség legyőzte őket. Elhiszem, hogy van pénzük, de ez akkor sem tűnik járható útnak.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
De a tankot nem tudod kiváltani harci helikopterrel vagy vadászgéppel. Igen rohadt drágák, viszont ha beszerzésekből számoljátok a darabárat, arra a vámokat is rászámoljátok?

Persze értem mit akarsz mondani, de ha ki tudod használni a technikai fölényed és nem valami ázsiai ország ellen mész hadba,akkor nem elhanyagolható.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
joker

Egyet értek veled. Amúgy az ár forrása:
http://www.army-guide.com/eng/product4464.html
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
A T-90S-re 3.5 millió $ körüli árat írnak:
http://www.army-guide.com/eng/product889.html

Lényegében 10 db T-90S-t veszel 1 db Leopárd 2A7 árából.
Vagy felújítasz 60 db T-72-őt.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 172
15 850
113
A harckocsi páncéljának az elsődleges feladata az ellenséges harckocsi lövegéből kilőtt lőszerrel szembeni védelme a harckocsinak elsősorban szemből, míg másodlagosan a gyalogsági lőfegyverek tüzétől védeni a harckocsi személyzetét minden irányból.

A páncéltörő rakéták hatékonysága irreveláns a harckocsi mint harceszköz alkalmazhatósága szempontjából, mivel <b>a harckocsi létének értelme az ellenséges harckocsik leküzdése.</b>

Ezért kell elgondolkodni azon, hogy vajon az ellenség harckocsijainak leküzdésére a saját harckocsi-e a legjobb eszköz.

A válasz szerintem NEM.

Amennyiben X országé a légi fölény egy hadszíntéren, a légierő/helikopik bizony elég csúnyán le tudják gyalázni a legjobb MBT-ket is.

Aztán ott van a tüzérség, különösen az irányított löszerek.

Olcsó, megoldásként ott vannak a hordozható ATGM-ek, a felülről támadók a legmodernebb MBT-t is kinyitják.

Legvégső esetben - közelharc - meg az olcsóbb, nem irányított típusok.


Szóba került itt az aktív védelmi rendszer.

Nos, szerintem egy 12,7-es rombolópuska, vagy egy 12,7-es sorozat működésképtelenné tudja tenni ezeket.

Ahogy olvasom, nagy sebességű (4-500m/s+) töltetek/rakéták ellen sem igazán hatékonyak (még), valamint ha két rakétát (vagyesetleg az éles rakéta előtt egy zavaró töltetet) gyors egymás utánban indítanak rájuk, akkor a második nagy valószínűséggel átjut.

Az is kétlem, hogy ezeket a kis méretű/tömegű aktív védelmi rendszereket ne lehetne hatékonyan zavarni, akár egy ATGM rakétába épített cuccal is.


Összességében nekem is az a véleményem, hogy egy ideális haderőfejlesztésben a modern MBT-k csak valahol a sor végén állnak a prioritások listáján, már ha egyáltalán helyet kapnak.


A szárazföldi csapatoknak a hatékony tüzérség mellett szvsz inkább egy erős fegyverrel (min. 40mm-es gépágyú + néhány jobb ATGM) ellátott nehéz (35-50t) IFV-re és egy jobbfajta gumikerekes (talán úszóképes) lövésszállítóra lenne szüksége.


TÜZÉRSÉG:

Nyilván nagyon kéne egy jó 155-ös, és ha már veszünk, lehetőleg az elérhető legjobban automatizáltat rendszert kellene választani.

Ez meg az Archer, esetleg a német AGM/Donar. Az pl. szvsz rámehetett volna a most csehbe vitt T72 alvázra.

Amennyiben viszont reális az esély egy NATO-Orosz háborúra, jobb ha a Gripeneket is eladjuk;)
 

carpmat

Member
2014. július 30.
92
26
18
csak egy gyors keresés, számolás után....
A csehektől most 50000$ ártól lehet használt T-72-eseket kapni (T-72M,M1,MK változatok). Ha ehhez hozzácsapjuk a vámokat, 600000-ért az izraeli upgradet, új aksi, nagyjavítás, szállítás árát, akkor is darabonként 750000$-ból ki kéne jönnie... 100 tank mindennel együtt 18-20 milliárdból simán kijönne, mellé az itthoni maradékot modernizálva az már legalább említésre méltó erőt képviselne...
 

snakeye

Active Member
2010. április 27.
134
173
43
A T-90S-re 3.5 millió $ körüli árat írnak:
http://www.army-guide.com/eng/product889.html

Lényegében 10 db T-90S-t veszel 1 db Leopárd 2A7 árából.
Vagy felújítasz 60 db T-72-őt.

Nem megy a matek mi? L2A7 11-15 misi, abból 3-4 T-90et veszel :)
korepet vállalok :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
joker: A csavarodás, nem azt jelenti,hogy a tehertér horizontális hurrikán alakú,hanem deformálódik az alváz,hála súlynak. Ne Unimogra akarjunk már tervezni,hanem RÁBÁRA. Ne 2 csavarral rögzített biciklivázból lőjjünk, hanem normális tüzérségi ágyút gyártsunk le / szereljünk fel. Nem ártana ha lenne 1 kis páncélvédelme, önvédelmi rendszer,pár tucat lőszer is mehetne bele, esetleg öntöltővel, erre pedig jönnének a talpak.

De a lényeg az,hogy a teherautóknál a súly az alvázat nyomja, fentről lefelé, illetve minimális kilengések lehetnek.

Viszont ha tüzérségi ágyúval, az addig hatni fog az alvázra, míg (kb) le nem emeled róla. Természetesen oldalirányú lövésnél van a nagyobb baj,de fix,mint például az Caesarnál is felfognak lépni deformációk(szerintem).

Egy 155mm-es löveg 7-12 tonna, ennek bonyolultabb lehet a lábainak a kialakítása +2 tonna, 50 lőszer +2,5 tonna, egyéb kiegészítők +2 tonna. Az egész tokkal-vonóval 15-20 tonna között lesz + a jármű. Valószínűleg a RÁBA tud olyan alvázat gyártani, aminek nem probléma ezt a max 20 tonnát elbírni folyamatosan. Tökmindegy, hogy milyen irányba lőssz vele, ha jól van megtervezve, akkor a lábainak adja át a lövés energiáját.
https://www.youtube.com/watch?v=srCE_mCFXm8
Páncéozás meg annyi kell, hogy a kézifegyvereket bírja, és az ágyú lövésekor az ablakai ne menjenek be.
 

snakeye

Active Member
2010. április 27.
134
173
43
A szaudi üzletnél adták meg ezt az árat /db. A világon nem fizetett szerintem még senki 10 misinél többet L2ért, de sztem még 7-et sem!
 

snakeye

Active Member
2010. április 27.
134
173
43
http://www.deagel.com/Main-Battle-Tanks/Leopard-2-A7_a000451005.aspx -- 8.5 misi
http://worlddefensereview.blogspot.hu/2012/07/germany-for-sale-in-saudi-leopard-2a7.html -- 12.6 misi

elég eltérőek a források az árról, de a szaudi egy hivatalos ajánlat volt, azt simán veheted alapul, nem pedig ezeket a himi humi oldalakat.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 372
11 337
113
<blockquote rel="joker"><blockquote rel="snakeye">joker láttál már unimogot? az kis szutyok még a komondorhoz képest is. Egy 4 tengelyes Rábára már talán lehetne löveget szerkeszteni. de minek itthon kókányolni ha külföldről megvehetjük azt a 10-20 dbot amire pénzünk van! mert ha lenne pénzünk 6-800 db ra akkor azt mondom van értelme itthon fejlesztgetni, de ez álom kategória. itt örülhetünk ha lesz pénz 10 új lövegre a következő 10 évben.

Láttam már unimogot, nem is annyira kicsi, igaz rövid. Azt meg nem értem, hogy mit akarsz fejleszteni, ha a rábának van használható platformja, akkor arra fel lehet szerelni a löveget. Azt meg úgyis venni kell valahonnan, még 6-800 darabnál is a licenszbe gyártás jöhetne csak szóba. </blockquote>

Igazából a CAESAR exportváltozata Unimog alvázon fut (U2450L).

Egyébként ha mindenképp Rába alvázat akartok, akkor H25 és mondjuk a franciákkal (CAESAR) közös integráció (másokkal szerintem úgy sincs értelme üzletelni ezen a téren: az Archer más kategória, a G6 és Nora alapvetően egy eltérő konstrukció).</blockquote>

Igazából a franciák az anyjukat is eladják bárkinek... :D
 

snakeye

Active Member
2010. április 27.
134
173
43
Amúgy a T-72őt felejtsétek már el! Én 4 évig ezekben a konzervekben voltam. Amit hivatalosan tanultunk a túlélése amivel számol a MH az 7 perc/tank. Nem több és az 10 évvel ezelőtti adat.
Gőzötök sincs mennyire megbízhatatlan vackok ezek. Mindig minden beszarik rajta, 3 járgánnyal mentünk 3 napos vez.gyakra, első nap beszart az egyik másnap reggelre megcsinálták, másnap a másik halt be délelött, délutánra megint az első, harmadik nap reggel megint menetkész volt 2 de délutánra mind a 3 ledöglött.
A töltőgép életveszélyes, az egy dolog hogy a forgó lőszertárolóban nem találja meg a megfelelő lövedéket, a betöltés folyton elakad. 2 lövés/perc ez volt a rekordunk vele. Pontatlan. Az éjjel látója egy rakás fos, semmit nem látsz vele, csak világos meg sötét foltokat és nem tudod eldönteni hogy az gödör vagy fal. és még sorolhatnám. Az öreg vasak felejtősek.

szóltam :)

snake
 

snakeye

Active Member
2010. április 27.
134
173
43
Amúgy az amik mennyi vasat vesztettek irkban és meggyi ruszki vas megy a kukába különböző háborúkban? szírir, irak, ukrajna? valyon melyiknek jobb a túlélése? Amúgy nem jó az olcsóbb több taktika, inkább legyen egy überfasza amiből kiszáll élve a legénység, mert a járgány gyorsan pótolható pénz kérdés, a legénység az évek! A legénység számít a legtöbbet, mit tud kihozni az adott járműből, mennyire bízik benne, stb... A több hülye tech adat amit összebányásztok innen onnan és hasonlítgattok, max a PC játékokban számít a való életben 0!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Az überfasza harckocsidat is hátulról vagy felülről lazán kilyuggatják, és nem fog abból senki kiszállni. Talán még elölről is szétkapja egy RPG-29, RPG-30, Kornet. A páncéltörő fegyverek sokkal gyorsabban fejleszthetőek, mint a páncélok, ha lene egy 200 tonnás harckocsid, egy év alatt annak is megterveznék az ellenszerét.
 
D

danielblack

Guest
Amúgy a T-72őt felejtsétek már el! Én 4 évig ezekben a konzervekben voltam. Amit hivatalosan tanultunk a túlélése amivel számol a MH az 7 perc/tank. Nem több és az 10 évvel ezelőtti adat.
Gőzötök sincs mennyire megbízhatatlan vackok ezek. Mindig minden beszarik rajta, 3 járgánnyal mentünk 3 napos vez.gyakra, első nap beszart az egyik másnap reggelre megcsinálták, másnap a másik halt be délelött, délutánra megint az első, harmadik nap reggel megint menetkész volt 2 de délutánra mind a 3 ledöglött.
A töltőgép életveszélyes, az egy dolog hogy a forgó lőszertárolóban nem találja meg a megfelelő lövedéket, a betöltés folyton elakad. 2 lövés/perc ez volt a rekordunk vele. Pontatlan. Az éjjel látója egy rakás fos, semmit nem látsz vele, csak világos meg sötét foltokat és nem tudod eldönteni hogy az gödör vagy fal. és még sorolhatnám. Az öreg vasak felejtősek.

szóltam :)

snake

Én örülök, hogy leírtad. Ha igaz amit állítasz, akkor végre valaki hasznosat is tudott írni.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
sankeye: Akkor 2 perccel több,mint amit a T-55-re mondtak,szóval már fejlődött a HM az 55-ösök óta.. :D

Én sem értem miért siratják sokan, a mi 72-eseinket, rengeteget kéne rájuk költeni, hulladék vasárban talán pont annyit is értek. Azért ne felejtsük el a HM karbantartási és állagmegóvási kultúráját.. eléggé érdekes. Tömény hulladékok, az meg,hogy a 72-esek hány országban vannak rendszerben.. hát.. abból mennyi is tartozott a szovjet szférába? Az arab példákat meg nem igazán említeném,mert gyanítom,hogy ott is hasonló lehetett,mint nálunk.

Nekem nincs személyes tapasztalatom a 72-esekkel kapcsolatban, de egyel szívesen szórakoznék az udvarban, csatába viszont egy Leo2essel mennék. Mondjuk a 72-es kicsit és gyors, na meg igénytelen, ami nagy előny tud lenni. Az sem másodlagos,hogy tömeghadseregeknek gyártották, másodvonalbeli hk. Első nélkül,mit is akarunk? Amúgy biztos meglehetne találni,hogy mire és hogy lehetne hasznosítani,de remélem mind lecserélik,valami tényleges harcértékkel rendelkezőkre.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
No meg nem feltétlen kell A7ben gondolkodni.

Lengyelország 180meurért vett novemberben 119db Leo2 A5öt és ebben vmilyen szintű képzéssel és support is benne foglaltatott. 1.8meur/dbár
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Az überfasza harckocsidat is hátulról vagy felülről lazán kilyuggatják, és nem fog abból senki kiszállni. Talán még elölről is szétkapja egy RPG-29, RPG-30, Kornet. A páncéltörő fegyverek sokkal gyorsabban fejleszthetőek, mint a páncélok, ha lene egy 200 tonnás harckocsid, egy év alatt annak is megterveznék az ellenszerét.

Ja, mer amióta Botond jégretette görögöt az izomtibiket mindig hazaküldik a bandából, mert megvan az ellenszerük. Igen.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
joker: Ugye feltűnt,hogy csak egy irányba lőnek vele, illetve,hogy mennyire más a felépítmény,mint a mostani RÁBÁKÉ. Az egyik platform rakéta-sorozatvetőt is képes lenne befogadni.
 
D

danielblack

Guest
sankeye: Amúgy biztos meglehetne találni,hogy mire és hogy lehetne hasznosítani,de remélem mind lecserélik,valami tényleges harcértékkel rendelkezőkre.

Nyugi, ami megmaradt szovjet vas, az is szétrohad 10 éven belül....
Amúgy a BTR-ek üzembiztosságáról van infótok?