A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
1
<blockquote rel="desertfox">@ ijasz ne viccelj már hogy t-55 nek lenne harcértéke egy tancsatában. nem lát sötétbn , automata célzó rendszer nincs rajta ,semmi szinte egy db vas. egy leopard2a7+ szétszedné az egész tartalékos páncélos sereged este, de nappal sem hiszem sok eslély lenne :D

http://www.army-technology.com/projects/tr-85-mbt/
</blockquote>

@zotyek én nem hiszek ezekbe a megpöckölt haditecnikai dolgokba, persze attól még müködhet, majd meglátjuk és van tippem arról is elég közelről fogjuk tapasztalni mit is érnek ( remélem semmit )
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@ snakeye Olyanok mint a francia kocsik szépek, van bennük xenon meg középen kijelző, deeee drágák és szervízigényekesek, zörög csattognak :D Én német párti vagyok, ha már technika :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 613
79 823
113
voltagemultiplier

Ha harckocsival "A" pontból nem tudok 2km-nél messzebbre lőni akkor miért tudok ugyan abból az "A" pontból ATGM-el 4 km-re lőni?Az ATGM és a harckocsi ágyú is közvetlen irányzású fegyverek így azonos körülmények közt azonos korlátaik vannak(irányzás szempontjából).
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
<blockquote rel="joker"><blockquote rel="snakeye">joker láttál már unimogot? az kis szutyok még a komondorhoz képest is. Egy 4 tengelyes Rábára már talán lehetne löveget szerkeszteni. de minek itthon kókányolni ha külföldről megvehetjük azt a 10-20 dbot amire pénzünk van! mert ha lenne pénzünk 6-800 db ra akkor azt mondom van értelme itthon fejlesztgetni, de ez álom kategória. itt örülhetünk ha lesz pénz 10 új lövegre a következő 10 évben.

Láttam már unimogot, nem is annyira kicsi, igaz rövid. Azt meg nem értem, hogy mit akarsz fejleszteni, ha a rábának van használható platformja, akkor arra fel lehet szerelni a löveget. Azt meg úgyis venni kell valahonnan, még 6-800 darabnál is a licenszbe gyártás jöhetne csak szóba. </blockquote>

Igazából a CAESAR exportváltozata Unimog alvázon fut (U2450L).

Egyébként ha mindenképp Rába alvázat akartok, akkor H25 és mondjuk a franciákkal (CAESAR) közös integráció (másokkal szerintem úgy sincs értelme üzletelni ezen a téren: az Archer más kategória, a G6 és Nora alapvetően egy eltérő konstrukció).</blockquote>

Mindhárom 155mm-es lőszerrel üzemel. Nem tudom, hogy ez ugyanaz a 155mm-es mindhárom esetén, de ha igen, akkor nagy különbség nem lehet közöttük. Max célzóelektrónika ha tud valami plusz cselt, de másképp nincs esélyed sokkal drágábban adni egyiket vagy másikat.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
az nem úgy működik hogy csak felteszek valamit egy alvázra, a Rába alváznak ki kell bírni a löveg okozta erőhatásokat, nem csak a súlyát, és még egy csomó mindent, tehát fejleszteni kell, ami idő és pénz és ráadásul nem is kevés! Azért mondom, hogy a kövi 20 évben ha beszerzünk kb 20 löveget arra totál felesleges fejleszteni. meg kell venni az a legolcsóbb. Stadionra lesz pénz másra úgy se...

Az alvázat nem éri különösebb töbletterhelés. Amit el kell bírjon az a löveg meg a lövedékek és egyéb kiegészítők sülya. Tüzeléskor a saját lábain áll, nem terheli le a szállítójárművet.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
<blockquote rel="snakeye">az nem úgy működik hogy csak felteszek valamit egy alvázra, a Rába alváznak ki kell bírni a löveg okozta erőhatásokat, nem csak a súlyát, és még egy csomó mindent, tehát fejleszteni kell, ami idő és pénz és ráadásul nem is kevés! Azért mondom, hogy a kövi 20 évben ha beszerzünk kb 20 löveget arra totál felesleges fejleszteni. meg kell venni az a legolcsóbb. Stadionra lesz pénz másra úgy se...

Az alvázat nem éri különösebb töbletterhelés. Amit el kell bírjon az a löveg meg a lövedékek és egyéb kiegészítők sülya. Tüzeléskor a saját lábain áll, nem terheli le a szállítójárművet.</blockquote>

Akkor miért szokott csavarodni a teherautók alváza,pedig ott nem 10 kilós többlet terheléssel számolnak.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
"fizikai kiképzést/erőnléti képzést, és arra rácsapni egy 8 hetes kiképzést "

Én nem voltam katona, 160kg nyomok fekve és keményebb vagyok szerintem mint egy 70 kg bokorbújó.
Attól hogy valaki nem katona lehet kemény, max AMD használatára kéne képezni a jónépet .


"Az én véleményem még mindig az, hogy a 200 T-72-őt kellet volna megtartani/felújítani."

Hát sajnos a szíriai ukrán eseményeket látva hogy egy rpg-7-től elszáll a torony háát.....

Inkább 25db leo2 revulotion-t kéne venni, hány tonna is?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
<blockquote rel="joker"><blockquote rel="snakeye">az nem úgy működik hogy csak felteszek valamit egy alvázra, a Rába alváznak ki kell bírni a löveg okozta erőhatásokat, nem csak a súlyát, és még egy csomó mindent, tehát fejleszteni kell, ami idő és pénz és ráadásul nem is kevés! Azért mondom, hogy a kövi 20 évben ha beszerzünk kb 20 löveget arra totál felesleges fejleszteni. meg kell venni az a legolcsóbb. Stadionra lesz pénz másra úgy se...

Az alvázat nem éri különösebb töbletterhelés. Amit el kell bírjon az a löveg meg a lövedékek és egyéb kiegészítők sülya. Tüzeléskor a saját lábain áll, nem terheli le a szállítójárművet.</blockquote>

Akkor miért szokott csavarodni a teherautók alváza,pedig ott nem 10 kilós többlet terheléssel számolnak.</blockquote>

Milyen esetben csavarodik?
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Joker: Bőven elég neki,ha belföldön szállít árút. Jó minőségű, nagy teherbírású alváz kell. Lövésnél pedig a hátrarúgás erejét el kell vezetni a pillérekhez is, nem csak úgy odateleportálódik, ami az esetek 99%-ban az alvázat is érinti.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
"fizikai kiképzést/erőnléti képzést, és arra rácsapni egy 8 hetes kiképzést "

Én nem voltam katona, 160kg nyomok fekve és keményebb vagyok szerintem mint egy 70 kg bokorbújó.
Attól hogy valaki nem katona lehet kemény, max AMD használatára kéne képezni a jónépet .


"Az én véleményem még mindig az, hogy a 200 T-72-őt kellet volna megtartani/felújítani."

Hát sajnos a szíriai ukrán eseményeket látva hogy egy rpg-7-től elszáll a torony háát.....

Inkább 25db leo2 revulotion-t kéne venni, hány tonna is?

Nem akarlak megbántani,de attól,hogy nagy darab vagy, nem biztos,hogy jól tudod alkalmazni azt az erőt, sőt sok esetben hátrányt jelent. De erről dudi tudna jobban mesélni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 613
79 823
113
A katonáknak nem csak erősnek kell lenniük.Nálunk is van rengeted erős ember de ha közepes tempóban futni kell 3-5 km-et akkor már baj van mert az nem fér össze a nagy tömegű izomzattal.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
Roni

"Hát sajnos a szíriai ukrán eseményeket látva hogy egy rpg-7-től elszáll a torony háát.....

Inkább 25db leo2 revulotion-t kéne venni, hány tonna is?"

Roni,
városi harcban a Leo2 revulotion is elvérezne, csak később, mint a T-72. Erről csak azért nincs videó, mert a Leopárdot még nem vetették be soha igazi háborúban.
Az M1A1/2-őt is bevetették valódi háborúban, és kiderült, hogy ugyanúgy szét lehet lőni az agyonajnározott nyugati technikát is, mint az oroszt.
Igazából a legtöbbet az számítja, hogy mennyire új az adott technika szerintem.
 

csaba77

Member
2013. június 24.
40
0
6
Leopard 2 tank nem rossz, de akár lehetne venni Degman vagy PT-91 tankot:
http://www.ddsv.hr/tenk_degman_eng_1.html
http://bumar.gliwice.pl/produkcja/strefa-militarna/sprzet-pancerny/czolg-podstawowy-pt-91-ex/
Oroszoktól Terminator 2-őt lehetne venni:
(Utcai harcokban hasznos lenne)
http://www.uralvagonzavod.ru/product/70/67
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Csaba77

Amit linkeltél két tankot nagyon olcsó és mindkettő elavult.
Terminator 2 meg orosz cucc mi meg NATO tagok vagyunk.

Egy olyan jól védett tankon mint a revulotion a hibát kijavítod a személyzet megmarad, a t-72 pedig lekukázzák személyzettel együtt.
 

csaba77

Member
2013. június 24.
40
0
6
Roni:
Bármelyik Leopard tank lekukázható ... még a Merkeva tankot is párat lekukáztak a Palesztinok a hírek szerint....
Nem látom, hogy mi értelme lenne venni egy legalább 5-ször drágább tankot... A lengyelek PT-91 tankja reactive páncéllal van....
A Görögöknek vannak Orosz páncélosaik pedig NATO tagok...
Algériaknak vannak Amerikai fegyvereik pedig Oroszországtól rendelnek leginkább...
 

carpmat

Member
2014. július 30.
92
26
18
A PT-91 és a Degman annyira nem lenne a hülyeség. Az biztos, hogy a jelenlegi állapotokhoz mérten nekünk már bármi jó lenne...

Nem is lenne szükséges új tankokat vásárolni. Ha jól tudom a pt-91 és a degman (pontosabban az M-84D) teljes modernizációs csomagja kompatibilis a t-72-esekkel, így felszerelhető rájuk... A legolcsóbb alternatíva szerintem a még meglévő néhány hk teljes körű nagyjavítása és ilyen sztenderdre felhozása lenne. (egyébként a cseheknél is futott egy hasonló modernizációs program T-72M4CZ néven, bár erről nem sokat tudok)

Ha pedig még lenne rá keret, most gyakorlatilag fillérekért lehet t-72-eseket szerezni használtan.... Azok szintén ilyen módon felújítva még azért jelentős harcértékkel bírnának. Bár az árakat nem tudom, valószínűsítem, hogy egy leo2 árából simán kijönne 3-4 hk...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 925
113
Joker: Bőven elég neki,ha belföldön szállít árút. Jó minőségű, nagy teherbírású alváz kell. Lövésnél pedig a hátrarúgás erejét el kell vezetni a pillérekhez is, nem csak úgy odateleportálódik, ami az esetek 99%-ban az alvázat is érinti.

Kamionok ezrei mennek napiszinten áruval roskadásig rakva, mégsem nyavajog mindenki azért a csavarodásért, amiről te beszélsz. Lehet ha létezik, de ha probléma lenne akkor a sok hülye a Mercinél, MAN-nál, Volvonál, Iveconál csak megoldotta volna (pl beleraknának még egy tonna acélt keresztmerevítők formájában). A löveg meg a saját lábain áll lövés közben, a visszarúgás energiáját az fogja fel. Lehet h kap egy minimálisat a felfüggesztés meg az alváz is belőle, de egy 40 tonnára tervezett teherszállító, vagy az örökkévalóságra tervezett Unimog röhögve megbírja.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
Csak pár példa T-72 modernizációs csomagokra:

Lengyel PT-72U
http://www.army-guide.com/eng/product4631.html

Izraeli T-72 SIM1 (600,000 $/tank)
http://www.army-guide.com/eng/product4806.html

Francia T-72-M1 update:
http://www.army-guide.com/eng/product2007.html

Orosz T-72-M1 update (500,000 $/tank)
http://www.army-guide.com/eng/product1625.html

Egy teljesen új, 30 millió $-os Leo2A7 árából kb. 60 db T-72-őt lehet modernizálni. És ennyi pénzünk még nekünk is lenne...
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
joker: A csavarodás, nem azt jelenti,hogy a tehertér horizontális hurrikán alakú,hanem deformálódik az alváz,hála súlynak. Ne Unimogra akarjunk már tervezni,hanem RÁBÁRA. Ne 2 csavarral rögzített biciklivázból lőjjünk, hanem normális tüzérségi ágyút gyártsunk le / szereljünk fel. Nem ártana ha lenne 1 kis páncélvédelme, önvédelmi rendszer,pár tucat lőszer is mehetne bele, esetleg öntöltővel, erre pedig jönnének a talpak.

De a lényeg az,hogy a teherautóknál a súly az alvázat nyomja, fentről lefelé, illetve minimális kilengések lehetnek.

Viszont ha tüzérségi ágyúval, az addig hatni fog az alvázra, míg (kb) le nem emeled róla. Természetesen oldalirányú lövésnél van a nagyobb baj,de fix,mint például az Caesarnál is felfognak lépni deformációk(szerintem).