A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
krisss, na ne már! Azért a minimálbért, túlórát (ha van ilyen, de gyanítom, hogy igen, mert a tűzoltóknál is másképp fizetik a vasárnapokat, ünnepnapokat a szolgálatban levőknek) és béren kívüli juttatásokat csak kapnak, kaptok, még ha nem is beszélhetünk túlfizetésről. Ha meg tényleg ennyire alul van a baka fizetve, akkor meg miért nem cél egy stabil és jól képzett állomány kialakítása? Nem itt kezdődhetne el a fejlesztés?

Van ma katonai középiskolai oktatás? (pl.: műszaki)
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 692
5 544
113
krisss, na ne már! Azért a minimálbért, túlórát (ha van ilyen, de gyanítom, hogy igen, mert a tűzoltóknál is másképp fizetik a vasárnapokat, ünnepnapokat a szolgálatban levőknek) és béren kívüli juttatásokat csak kapnak, kaptok, még ha nem is beszélhetünk túlfizetésről. Ha meg tényleg ennyire alul van a baka fizetve, akkor meg miért nem cél egy stabil és jól képzett állomány kialakítása? Nem itt kezdődhetne el a fejlesztés?

Van ma katonai középiskolai oktatás? (pl.: műszaki)

Egy debreceni vagy nyíregyházi sulival van valami megállapodása a HM-nek, de nem konkrét katonai középiskola, csak valami kis alapot tanulnak. Stabil, jól képzett állományhoz stabil bér kellene, ami kialakítása jó kis milliárdok lennének. A többség jelenleg azért megy szerződésesnek, mert nem talál más melót, és a semminél több pénz. Vagyis 0 motiváció. Aztán ha talál melót, akkor már lép is a seregtől. a 67 lehet hogy túlzás, de 90-nél többről én nem olvastam sehol. 10 éve ugyanaz az illetménytábla...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 231
113
védelemre korlátozva.

Nincs olyan, hogy védelemre korlátozott hadsereg. Lényegében két stratégia létezik a háborúban: támadni vagy veszteni. Ez alól a rendkívül speciális földrajzi viszonyok között védekező felek jelentenek csak kivételt. De mivel Magyarország nem birtokolja a Kárpátok karéját, ezért nincs lehetőségünk védekező stratégia kialakítására. Az országot érő támadás esetén a magyar fegyveres erőknek a dunántúli vagy alföldi tankcsatát kell megnyerniük, miközben kivívják a légifölényt a medence fölött. Itt jegyzem meg, hogy a NATO-n belül, a szövetség részeként is ez lenne a feladatunk, ha ezt nem tudjuk ellátni, akkor mi vagyunk a rés, amin keresztül Bajorországig lehet viszonylag zavartalanul előrenyomulni kelet vagy dél felől. Tehát olyan sincs, hogy az összfegyvernemi hadseregről a NATO feladatmegosztásra hivatkozva mondunk le, mert helyzetünkből adódóan az összfegyvernemi hadsereg szükséges a NATO-n belüli pozíciónk ellátásához.

Persze ez az összfegyvernemi hadsereg lehet csökkentett értékű, csak két-három hadosztályból álló is, a tartalékosokat is beleértve, de ezen belül a két-három nehézdandárt ebben a geostratégiai helyzetben nem tudjuk megspórolni. A 2002-es hadrend szervezeti helyreállítása és tartalékosdandárokkal kiegészítése lehet az egyetlen reális hadseregszervezési cél mind a NATO-n belül, mind kívül.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 692
5 544
113
ghostrider:
a harckocsiágyú nagyon korlátozott emelkedési szöge miatt , no meg az életszerű esetben megjelenő terepakadályok miatt, a harckocsiágyút nem lehet 5 km-nél nagyobb távolságra használni.
Kis számú harckocsival nem lehet harcolni, egyszerűen szükséges egy bizonyos minimális darabszám, hogy elegendő jelenlétet biztosítson a harcmezőn, kell továbbá oldaltámadó erő, kell továbbá tartalék, amit a csata változásának függvényében vetsz be. Ha mi harckocsit vásárolnánk 150...200 darab lenne szükséges. 150 darabnál kevesebbel egyszerűen nem tudsz harckocsitaktikákat alkalmazni. 50...70 darab harckocsinál kevesebb egy műveleti egységben egyszerűen túl kevés és ugyanannyi kell még pl oldaltámadásra vagy tartalékra.
Akkor kell kb 40 szállítótréler is.

Az igazság az, hogy a harckocsi akkor volt jó amikor nem léteztek olyan nagy hatótávolságú precizíós fegyverek mint ma. Amikor a harckocsi ágyúja volt a precizíós fegyver mert egészen közel tudott kerülni a célponthoz. Ma viszont sokkal nagyobb hatótávolságú olcsó precizíós fegyverek léteznek.

Az pedig végképp álom, hogy a Mh valaha kiegyensúlyozott összfegyvernemi hadseregre tesz szert. A pénzügyi valóság nem az álmaink hanem a közelmúlt tapasztalata. Ha változik is a békeidős költségvetés akkor is a GDP 1%-a körüli összeggel kell számolni hiszen látható hogy ilyen a társadalmi elfogadottság. Ezért egy -két kiemelt fontosságú fegyvernemre épülő hadsereg létrehozása a reális, védelemre korlátozva.

És páncéltörő rakétával hogy csinálsz ellenlökést? Bejönnek a románok pl Szolnokig, aztán az idők végezetéig onnan lövöldözöd őket Metisszel? Vagy békét kötsz, és bukod Tiszántúlt, csak azért, mert te csak védekezel. Támadó erő mindenképp kell, és ebbe a harckocsik is beletartoznak. pl., Oroszok se hülyék, most fognak kijönni az új generációs harckocsijukkal,szal csak kellenek még
 
2013. december 7.
934
4
18
ghostrider:
de hogy "jönnek be"?????? Miért teremtesz kész helyzetet.
A határon vannak és megindulnak.
5 óra múlva :
mindegyikük gyalogos, nem marad semmi olyan fegyverük amit gyalogosan nem bírnak cipelni.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 350
5 048
113
Ez már kicsit kamunak tűnik. Én 3 éve 120-130 között kaptam szakaszvezetőként. 67 ezerért kutya nem lenne ott.
Höhöhö, hivatásos őrmester nem kap 120-at nettóban (kivéve "spéci" beosztásban)!
Amúgy meg még közmunkások is vannak, azt is csinálják, úgyhogy...
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
<blockquote rel="therob">Ez már kicsit kamunak tűnik. Én 3 éve 120-130 között kaptam szakaszvezetőként. 67 ezerért kutya nem lenne ott.
Höhöhö, hivatásos őrmester nem kap 120-at nettóban (kivéve "spéci" beosztásban)!
Amúgy meg még közmunkások is vannak, azt is csinálják, úgyhogy...</blockquote>

Hogy jönnek ide a közmunkások?
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
A mai Magyar Nemzetet érdemes lapozgatni, sok biztonságpolitikai és honvédelmi cikk van benne, tényként kezelik pl. a honvédelemre fordított összeg növekedését, de sok elemzés is van, interjú egy TEK-essel, stb, más nyalánkságok is...
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
"Az pedig végképp álom, hogy a Mh valaha kiegyensúlyozott összfegyvernemi hadseregre tesz szert. A pénzügyi valóság nem az álmaink hanem a közelmúlt tapasztalata. Ha változik is a békeidős költségvetés akkor is a GDP 1%-a körüli összeggel kell számolni hiszen látható hogy ilyen a társadalmi elfogadottság. Ezért egy -két kiemelt fontosságú fegyvernemre épülő hadsereg létrehozása a reális, védelemre korlátozva."

Szóval akkor évi kb 250 milliárdból évente erre tellik:

3 (?) db reptér
1 db honvéd kórház
14 Gripen
néhány 30 éves helikopter
néhány 40 éves szállító repülő
15 modul (?) rendszerű :DDD 30+éves tank (+amit még nem adtak el, vittek Irakba ....és még nem az iszlám államé :DDD és nem pőrekocsikon vonatozik... )
ismeretlen számú 30-40 éves ágyú és néhány nem 30-40 éves aknavető
ismeretlen számú Btr-80/a
ismeretlen számú Kub és Mistral....
Ezt üzemelteti kb 17-18 ezer fő....
Na most sztem vagy sok a 17 ezer fő ehhez a mennyiséghez, vagy növelni kéne a nehézfegyverek számát.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
<blockquote rel="therob">Ez már kicsit kamunak tűnik. Én 3 éve 120-130 között kaptam szakaszvezetőként. 67 ezerért kutya nem lenne ott.
Höhöhö, hivatásos őrmester nem kap 120-at nettóban (kivéve "spéci" beosztásban)!
Amúgy meg még közmunkások is vannak, azt is csinálják, úgyhogy...</blockquote>


Sztem bruttónak gondolta...
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Sz*rabb meló kevesebb pénzért, mégis csinálják, úgy.

Nyilván nem azért közmunkás valaki, mert a kihívást keresi vagy mert szeretne az lenni. Ezért ezt felesleges például egy szerződéses katonához hasonlítani.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
<blockquote rel="cinikus"><blockquote rel="therob">Ez már kicsit kamunak tűnik. Én 3 éve 120-130 között kaptam szakaszvezetőként. 67 ezerért kutya nem lenne ott.
Höhöhö, hivatásos őrmester nem kap 120-at nettóban (kivéve "spéci" beosztásban)!
Amúgy meg még közmunkások is vannak, azt is csinálják, úgyhogy...</blockquote>


Sztem bruttónak gondolta...


</blockquote>

Nem bruttónak gondoltam.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
<blockquote rel="cinikus">Sz*rabb meló kevesebb pénzért, mégis csinálják, úgy.

Nyilván nem azért közmunkás valaki, mert a kihívást keresi vagy mert szeretne az lenni. Ezért ezt felesleges például egy szerződéses katonához hasonlítani.</blockquote>


"....a burkolós fizetett 120-at, de ott dolgozni kellett...."
:))) erre gondolsz?
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 692
5 544
113
<blockquote rel="cinikus">Sz*rabb meló kevesebb pénzért, mégis csinálják, úgy.

Nyilván nem azért közmunkás valaki, mert a kihívást keresi vagy mert szeretne az lenni. Ezért ezt felesleges például egy szerződéses katonához hasonlítani.</blockquote>

Annyiból nem felesleges, hogy nagyon sokan kényszerből mennek szerződésesnek, mert vagy ez, vagy a közmunka közül választhatnak. Igazán elhivatott katonát egyre kevesebbet találsz.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 692
5 544
113
"Az pedig végképp álom, hogy a Mh valaha kiegyensúlyozott összfegyvernemi hadseregre tesz szert. A pénzügyi valóság nem az álmaink hanem a közelmúlt tapasztalata. Ha változik is a békeidős költségvetés akkor is a GDP 1%-a körüli összeggel kell számolni hiszen látható hogy ilyen a társadalmi elfogadottság. Ezért egy -két kiemelt fontosságú fegyvernemre épülő hadsereg létrehozása a reális, védelemre korlátozva."

Szóval akkor évi kb 250 milliárdból évente erre tellik:

3 (?) db reptér
1 db honvéd kórház
14 Gripen
néhány 30 éves helikopter
néhány 40 éves szállító repülő
15 modul (?) rendszerű :DDD 30+éves tank (+amit még nem adtak el, vittek Irakba ....és még nem az iszlám államé :DDD és nem pőrekocsikon vonatozik... )
ismeretlen számú 30-40 éves ágyú és néhány nem 30-40 éves aknavető
ismeretlen számú Btr-80/a
ismeretlen számú Kub és Mistral....
Ezt üzemelteti kb 17-18 ezer fő....
Na most sztem vagy sok a 17 ezer fő ehhez a mennyiséghez, vagy növelni kéne a nehézfegyverek számát.

Bőven Nincs az 17ezer fő a technikák mellett
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
<blockquote rel="ksspsta"><blockquote rel="cinikus"><blockquote rel="therob">Ez már kicsit kamunak tűnik. Én 3 éve 120-130 között kaptam szakaszvezetőként. 67 ezerért kutya nem lenne ott.
Höhöhö, hivatásos őrmester nem kap 120-at nettóban (kivéve "spéci" beosztásban)!
Amúgy meg még közmunkások is vannak, azt is csinálják, úgyhogy...</blockquote>


Sztem bruttónak gondolta...


</blockquote>

Nem bruttónak gondoltam.</blockquote>

120nettó 3éve egy szakszinak túlóra stb nélkül? Akkor vagy hazudol, vagy te voltál alegjobban fizetett szerdzsó...
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
<blockquote rel="ksspsta">"Az pedig végképp álom, hogy a Mh valaha kiegyensúlyozott összfegyvernemi hadseregre tesz szert. A pénzügyi valóság nem az álmaink hanem a közelmúlt tapasztalata. Ha változik is a békeidős költségvetés akkor is a GDP 1%-a körüli összeggel kell számolni hiszen látható hogy ilyen a társadalmi elfogadottság. Ezért egy -két kiemelt fontosságú fegyvernemre épülő hadsereg létrehozása a reális, védelemre korlátozva."

Szóval akkor évi kb 250 milliárdból évente erre tellik:

3 (?) db reptér
1 db honvéd kórház
14 Gripen
néhány 30 éves helikopter
néhány 40 éves szállító repülő
15 modul (?) rendszerű :DDD 30+éves tank (+amit még nem adtak el, vittek Irakba ....és még nem az iszlám államé :DDD és nem pőrekocsikon vonatozik... )
ismeretlen számú 30-40 éves ágyú és néhány nem 30-40 éves aknavető
ismeretlen számú Btr-80/a
ismeretlen számú Kub és Mistral....
Ezt üzemelteti kb 17-18 ezer fő....
Na most sztem vagy sok a 17 ezer fő ehhez a mennyiséghez, vagy növelni kéne a nehézfegyverek számát.

Bőven Nincs az 17ezer fő a technikák mellett</blockquote>


;)