A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 276
113
sokat ne képzelj bele azért azokba a fejlesztésekbe :D nagyfater a 90-es években ott melózott, asszem akkor még gödöllői gépgyár volt a neve a cégnek.
azt mondta volt olyan t-72 tank fejlesztés hogy a lézeres besugárzást érzékelő műszert felpakolták rá, de a spórolás végett 4 vagy 6 érzékelő helyett csak egyet :D
vagyis nem körkörösen érzékelt csak egy valahány fokos sávban előre... :) kétségtelen hogy jobban festettek volna ezekkel a fejlesztésekkel, mint most, de sokmindent elég kelet-európaiasan oldottak meg.
Ami rol en tudok az motorcsere valtocsere kormamy kerek kerult a botok helyere. Besugarzas jelzo erateglak uj komrendszer. Volt a harckocsizokvoltunk face csoportban az eggyik mernok aki a proto elkeszitesen dolgozott egy idobe eleg sokat posztolt a temaba.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
sokat ne képzelj bele azért azokba a fejlesztésekbe :D nagyfater a 90-es években ott melózott, asszem akkor még gödöllői gépgyár volt a neve a cégnek.
azt mondta volt olyan t-72 tank fejlesztés hogy a lézeres besugárzást érzékelő műszert felpakolták rá, de a spórolás végett 4 vagy 6 érzékelő helyett csak egyet :D
vagyis nem körkörösen érzékelt csak egy valahány fokos sávban előre... :) kétségtelen hogy jobban festettek volna ezekkel a fejlesztésekkel, mint most, de sokmindent elég kelet-európaiasan oldottak meg.
Hát mint fentebb irtam,az is egy érdekes történet.
Eredetileg jóval komolyabb korszerűsitést terveztek,abban csak az ERA volt magyar fejlestés.
Amit elfogadtak,az már egy alaposan kicsontozott dolog lett.
Viszont a BMP korszerűsités nem lett kicsontozva,az a drágábbik svájci-izraeli program szerint indult volna(oláhok megcsinálták,az olcsóbbik verziót).2S1 tarackokra és a BTRekre(ezt is lenyulták az oláhok,Zimbu2000 néven) is volt korszerűsitési program.
És a korszerűsitésekkel együtt a nagyjavitások is elmaradtak.És az addigi lejtmenet szabadesésbe váltott.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 276
113
Ketelkedtek mikozbe mar minden szinten bejelentettek hogy a hazai hadiipar meg lessz teremtve mert letszukseglet plane a jelenlgi helyzetbe. Persze eleinte kissebb dolgok lesznek fejlesztve gyartva amiket a jelenlegi civil ipar kepes elotermteni. De ez egyre jobban fel fog fejlodni...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Ketelkedtek mikozbe mar minden szinten bejelentettek hogy a hazai hadiipar meg lessz teremtve mert letszukseglet plane a jelenlgi helyzetbe. Persze eleinte kissebb dolgok lesznek fejlesztve gyartva amiket a jelenlegi civil ipar kepes elotermteni. De ez egyre jobban fel fog fejlodni...
Ahhoz hogy fel fejlődjön ahhoz piac is kell. Hazai megrendelésekből meg csak vegetáció lenne a végén ismét. Piacot meg egyenlőre én csak a balkánon il afrikában látok. A balkánon is pl a szerbeken (horvát/bosnyákok) keresztül. Nyugat il V4 ben mi csak pár termékkel il nehezzen tudnánk labdába rugni a lengyel,cseh,szlovák ipar mellett. Nyugaton meg szinte esélytelen. Max iparban talán annyit lehetne szerintem (lehet hogy otvar hülyeség) hogy valami olcsó távol keleti "kínai" cuccokat a saját fejlesztéseinkel kicsit felpumpolva valami balkáni il afrika országnak adunk el. Ahogy az izraeliek csinálták pl ex szovjet technikákkal egészen jól. Pl a szerbeknél volt talán szó egy időben hogy modernebb kínai cuccok felé nyitottak volna. Beleadva a saját fejlesztésüket a "csupasz" technikába a saját il a vevők igényeire szabva. Pl vt-2 tank modern nyugati szabványú belsővel amit itt fejlesztenek, gyártanak le a térségben még használható is lenne déli országokban. Pl Bosznia, Albánia..... Meg ott ahol még nincs erős keleti befolyás. Persze kérdés lenne hogy a nyugat europai gyártokat mennyire irritálná. Valamint china hogyan menne ebbe bele hogy csak régebbi il csupasz vázakat adjon el.
Na nem írok többet mert lemegyek alfába :D
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 276
113
Ahhoz hogy fel fejlődjön ahhoz piac is kell. Hazai megrendelésekből meg csak vegetáció lenne a végén ismét. Piacot meg egyenlőre én csak a balkánon il afrikában látok. A balkánon is pl a szerbeken (horvát/bosnyákok) keresztül. Nyugat il V4 ben mi csak pár termékkel il nehezzen tudnánk labdába rugni a lengyel,cseh,szlovák ipar mellett. Nyugaton meg szinte esélytelen. Max iparban talán annyit lehetne szerintem (lehet hogy otvar hülyeség) hogy valami olcsó távol keleti "kínai" cuccokat a saját fejlesztéseinkel kicsit felpumpolva valami balkáni il afrika országnak adunk el. Ahogy az izraeliek csinálták pl ex szovjet technikákkal egészen jól. Pl a szerbeknél volt talán szó egy időben hogy modernebb kínai cuccok felé nyitottak volna. Beleadva a saját fejlesztésüket a "csupasz" technikába a saját il a vevők igényeire szabva. Pl vt-2 tank modern nyugati szabványú belsővel amit itt fejlesztenek, gyártanak le a térségben még használható is lenne déli országokban. Pl Bosznia, Albánia..... Meg ott ahol még nincs erős keleti befolyás. Persze kérdés lenne hogy a nyugat europai gyártokat mennyire irritálná. Valamint china hogyan menne ebbe bele hogy csak régebbi il csupasz vázakat adjon el.
Na nem írok többet mert lemegyek alfába :D
Vagy haznaljuk. Es egybol gazdasagos. F/foleg ha a hatalmas mernoki tularazasokat nem engedjuk jatekba ahogy a nallunk nem letzo hadiipari komak zsebet sem kell majd kitomni jompar evtizedig.../ esszel kell.
 
K

kamm

Guest
Hát úgy nagyjából leírtad a NASAMS rendszert.
Ilyenek ezek a nyílt architektúrájú rendszerek. ;)

Azok a bizonyos dolgok:
A CEA Technologies, CAEFAR - saját fejlesztésű - AESA radarja.

Ez nekem ugy tunik, egy korabbi tengeri radart fabrikaltak ra, nem? A ceget nezve 260 fos, szoval nem egy vilagceg.

Hawkey 4x4 (a világ egyik legjobbja a kategóriában, saját fejlesztés)

Marmint mi? Az amerikai Polaris homok/bokorugro biciklikre celzol? :D

Hawkei, ugy tunik, igy irjak, amugy ezt hivtam 'elderjalcinnak, no meg a francia Thales meg az amcsi Boeing gyereke, ugy tunik - ennel a lengyel Rozsomak nekem joval impresszivebb.

+ ha jól tudom, belenyúltak a szoftveres rendszerbe is.

Na ne, ebben aztan biztosan rajuk verunk, eletemben nem hallottam ausztral fejlesztokrol, no meg szoftvert tenyleg az egesz vilag tud fejleszteni - az a modern blue collar munka manapsag. :)
 
K

kamm

Guest
Baromi szivesen látnám a Kfir block 60 harcrendszereit(qurva modern,EF csak jelenthet neki e téren)egy modern és "olcsó" gépen,de nincs ilyen gép.Koreaiak 10 éve csak igérgetik az FA50 együléses könnyűvadász verzióját,és nincsen továbbra se.(különben abba 10éve az akkori kefir block 60 harcelektronikáját tervezték belerakni).Ami azt illeti,én simán kiegyeznék a JF17 izraeli harcelektronikás "nyugatizált" változatával is,ha maga a gép gyakorlati próbán megfelel.

Az izraeli hackelt szirszar fighterek tisztesseges elektronikaval sajnos a legtobb, amit ossze tudnak hozni. A zsidok ugyesek egy csomo mindenben, az elektronika olcso dolog, mig a repulogepgyartas nagyon nem az es belee kell tanulni - utobbihoz kozuk nincs es egyhamar nem is lesz, mert ahhoz tulzottan sporolosak, hogy rakoltsek az ossze penzuket (kb ahogy a svedek kezdtek WWII utan, mindent beleolve a jetekbe, ugye a Saab a negyvenes evek ota csinal jet fightereket.)
 
K

kamm

Guest
Nem fogunk 4. gen gépet 4. gen gépre cserélni, csigalom nyugavér.

Ez egy trukkos kerdes, mert a Gripen E/F sem szokott 5th gen lenni, ugyanakkor joval a EF elott jar, elektronikailag kb mindenkinek odaver... en meg mindig allitom, csak az uj Gripennek van ertelme (politikat nem akarom idekeverni.)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 825
113
Ahhoz hogy fel fejlődjön ahhoz piac is kell. Hazai megrendelésekből meg csak vegetáció lenne a végén ismét. Piacot meg egyenlőre én csak a balkánon il afrikában látok. A balkánon is pl a szerbeken (horvát/bosnyákok) keresztül. Nyugat il V4 ben mi csak pár termékkel il nehezzen tudnánk labdába rugni a lengyel,cseh,szlovák ipar mellett. Nyugaton meg szinte esélytelen. Max iparban talán annyit lehetne szerintem (lehet hogy otvar hülyeség) hogy valami olcsó távol keleti "kínai" cuccokat a saját fejlesztéseinkel kicsit felpumpolva valami balkáni il afrika országnak adunk el. Ahogy az izraeliek csinálták pl ex szovjet technikákkal egészen jól. Pl a szerbeknél volt talán szó egy időben hogy modernebb kínai cuccok felé nyitottak volna. Beleadva a saját fejlesztésüket a "csupasz" technikába a saját il a vevők igényeire szabva. Pl vt-2 tank modern nyugati szabványú belsővel amit itt fejlesztenek, gyártanak le a térségben még használható is lenne déli országokban. Pl Bosznia, Albánia..... Meg ott ahol még nincs erős keleti befolyás. Persze kérdés lenne hogy a nyugat europai gyártokat mennyire irritálná. Valamint china hogyan menne ebbe bele hogy csak régebbi il csupasz vázakat adjon el.
Na nem írok többet mert lemegyek alfába :D
Sztem ha valaha exportra beindul a hazai hadiipar, 3 piacot célzunk meg.
  1. Balkán. Itt az utóbbi években minden téren aktivak vagyunk. Lásd a legutóbbi maszkdiplomáciát, de a katonai, bgazdasági és politikai szerepünk is nő.
  2. Közép - Ázsia. Ez a türkös buziskodás is ezért van. :)
  3. V4. Ezt tartom a legvaloszinűtlenebbnek, de azért csak nyertünk radartendert idén a lengyeleknél. Ez sztem csak kölcsönösségi alapon működne.
De mindez csak fikció, először lássuk már miről beszélünk.
Van egy fegyvergyár meg a Hirtenberger, bár ez utobbiról 0 infó, mik a tervek. Ez még nagyon karcsú. Nem bánnám ha idén 1-2 dolgot villantanánk.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 372
11 337
113
Csak akkor aggódj,ha megjelenik egy újabb autó és/vagy egyéb nyugat-európai óriásgyár Északkelet-Magyarországon! ;)

Tudsz valamit az F35 beszerzésről?
Persze szerintem is maradjon a Gripen,legalább azzal nem vagyunk 30-40 évet lemaradva.
Személyi felszerelések csapatpróbái hogy állnak?

Én ugy tudom félig jön csak nem oda. o_O
De a vadászgépváltás még a jövő zenéje, most a nehézdandárt építjük.

Egy kis korszerűsítéssel is tartható még tovább a Gripen. Egy lépések a sisakcélzó és valami értelmes mennyiségű IRIS-T + felderítőkonténerek meg is tennék.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Sztem ha valaha exportra beindul a hazai hadiipar, 3 piacot célzunk meg.
  1. Balkán. Itt az utóbbi években minden téren aktivak vagyunk. Lásd a legutóbbi maszkdiplomáciát, de a katonai, bgazdasági és politikai szerepünk is nő.
  2. Közép - Ázsia. Ez a türkös buziskodás is ezért van. :)
  3. V4. Ezt tartom a legvaloszinűtlenebbnek, de azért csak nyertünk radartendert idén a lengyeleknél. Ez sztem csak kölcsönösségi alapon működne.
De mindez csak fikció, először lássuk már miről beszélünk.
Van egy fegyvergyár meg a Hirtenberger, bár ez utobbiról 0 infó, mik a tervek. Ez még nagyon karcsú. Nem bánnám ha idén 1-2 dolgot villantanánk.
Közép ázsiában nem ártana jobban lenni a kínaiakal később is ha egyszer arra kerülne a sor technikai szinten.
Azért afrikát én megcéloznám. :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Az izraeli hackelt szirszar fighterek tisztesseges elektronikaval sajnos a legtobb, amit ossze tudnak hozni. A zsidok ugyesek egy csomo mindenben, az elektronika olcso dolog, mig a repulogepgyartas nagyon nem az es belee kell tanulni - utobbihoz kozuk nincs es egyhamar nem is lesz, mert ahhoz tulzottan sporolosak, hogy rakoltsek az ossze penzuket (kb ahogy a svedek kezdtek WWII utan, mindent beleolve a jetekbe, ugye a Saab a negyvenes evek ota csinal jet fightereket.)
Csak megjegyezném,hogy az 50es évek végén,a Fuga Magister licencgyártására már képes volt az iparuk.....Lavi programrol hallottál?Oké,hogy a végén nem gyártották sorozatban,de kifejlesztették.És az F35be is beszállitok.Harcelektromikájuk meg csak egyszerűen a világ élvonala.És nagyon nem olcsó.
Ez egy trukkos kerdes, mert a Gripen E/F sem szokott 5th gen lenni, ugyanakkor joval a EF elott jar, elektronikailag kb mindenkinek odaver... en meg mindig allitom, csak az uj Gripennek van ertelme (politikat nem akarom idekeverni.)
Gripen E repüléstechnikailag kb az F18 szintjét éri el.Elektronikailag meg meg kb a Kfir block 60 szintjét(az ELTA 2052 GaNi technológiás AESA radar,de már az előző 2035nek is AESA antennája volt 2010után).Ára meg megközeliti a jóval felette álló F35ét.
Szóval nem nagyon eröltetném.F16V ugyan ez az árkategória,és jóval nagyobb teljesitményt ad.
Ha lesz ténylegesen a Gripen C-hez AESA radaros upgradelt elektronika,megfelelő áron,inkább arra mennék rá.Meg ha lesz tényleg eladó használt Gripen C,upgradelt és megfelelő árú,arra.De az E modelt nem eröltetném.Új gépben szerintem egyértelműen az F35 az opció.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Inkább a személyi felszerelésre költötték volna azt a pénzt.
Az, hogy arra tudnák költeni, kellene, hogy a "szakma" és a szakmai vezetés legalább egy irányvonalat, vagy egy terméket ki tudjon választani. Ha nem tud előállni, illetve amiben elő tud, azzal is iszonyat lassan és néha minimum megosztó megoldással. Ha nincs "termék" nincs pénz. A semmire nem lehet lobbizni. Ha nincs még koncepció sem egy adott témában, akkor nem lehet kiharcolni pénzt. És igen, harc van a forrásokért, mert nem végtelen. Talán van némi pozitív elmozdulás, de még mindig nullán sem vagyunk.
 
  • Tetszik
Reactions: Gyurma and krisss

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Csak megjegyezném,hogy az 50es évek végén,a Fuga Magister licencgyártására már képes volt az iparuk.....Lavi programrol hallottál?Oké,hogy a végén nem gyártották sorozatban,de kifejlesztették.És az F35be is beszállitok.Harcelektromikájuk meg csak egyszerűen a világ élvonala.És nagyon nem olcsó.

Gripen E repüléstechnikailag kb az F18 szintjét éri el.Elektronikailag meg meg kb a Kfir block 60 szintjét(az ELTA 2052 GaNi technológiás AESA radar,de már az előző 2035nek is AESA antennája volt 2010után).Ára meg megközeliti a jóval felette álló F35ét.
Szóval nem nagyon eröltetném.F16V ugyan ez az árkategória,és jóval nagyobb teljesitményt ad.
Ha lesz ténylegesen a Gripen C-hez AESA radaros upgradelt elektronika,megfelelő áron,inkább arra mennék rá.Meg ha lesz tényleg eladó használt Gripen C,upgradelt és megfelelő árú,arra.De az E modelt nem eröltetném.Új gépben szerintem egyértelműen az F35 az opció.

Hogy a Gripen E/F mennyire ,,drága" arra ott a kanadai és finn vadászgép beszerzési programra adott SAAB ajánlat. Azok alapján a Gripen=F35 matek sehogy nem jönn ki.
Ez a ,,majdnem olyan drága" csak városi legenda.
 
  • Tetszik
Reactions: migfun

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Gripen E/F vs F35
A Gripentől nem fogunk egy más tipusért megválni, mert minden tapasztalat és képesség ehhez kötődik idehaza. Ha lvl-t lépünk csakis a két fenti madár játszik még sok-sok évig...
Fenntartom.A Gripen E egyszerűen nem éri meg az árát.Új gépben csakis az F35 szerintem a jó opció.
Az, hogy arra tudnák költeni, kellene, hogy a "szakma" és a szakmai vezetés legalább egy irányvonalat, vagy egy terméket ki tudjon választani. Ha nem tud előállni, illetve amiben elő tud, azzal is iszonyat lassan és néha minimum megosztó megoldással. Ha nincs "termék" nincs pénz. A semmire nem lehet lobbizni. Ha nincs még koncepció sem egy adott témában, akkor nem lehet kiharcolni pénzt. És igen, harc van a forrásokért, mert nem végtelen. Talán van némi pozitív elmozdulás, de még mindig nullán sem vagyunk.
30éve nem tudnak döntésre jutni....Erre most mit mondjak?Inkompetens idióták megfelelő jelző?Kriss szerintem 3hónap alatt meg tudná oldani a kérdést....
És kismillió egyébbre is el lehetett volna költeni azt a pénzt,amit a Mihukra költöttek,és költenek továbbra is.Igy modernizálatlanul teljesen értéktelen gépek.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 180
113
Hogy a Gripen E/F mennyire ,,drága" arra ott a kanadai és finn vadászgép beszerzési programra adott SAAB ajánlat. Azok alapján a Gripen=F35 matek sehogy nem jönn ki.
Ez a ,,majdnem olyan drága" csak városi legenda.
Valamivel olcsóbb a Gripen E,és olcsóbb fentartani is.Viszont harcértékben nagyságrenddel kevesebb.Ár érték arányban felejtős a Gripen E/F
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Valamivel olcsóbb a Gripen E,és olcsóbb fentartani is.Viszont harcértékben nagyságrenddel kevesebb.Ár érték arányban felejtős a Gripen E/F

Pont ezt mondom,hogy nem valamivel,sokkal olcsóbb.
Nem jönn ki a matek,ha csak pár millió vagy 10-20 millió a különbség.
Ár/érték arányban így már nagyon is jók. Erre gyúrtak. Drágább mint a C/D variáns,persze,de ez nem jelenti azt,hogy a világ legdrágább gépe lett.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo