Nem akarom tovább ragozni, és mindenkitől elnézést, aki már unja... De nem bírom magamban tartani.
Azt fogadd el, hogy itt is (mint kb mindenhol), érvényesül a
Pareto-elv. Lehet, hogy az ipari cuccok 80%-ban hozzák a katonai szintet, de a maradék 20%-nyi képesség drágítja meg őket nagyon. Egy jó minőségű tornacipő is hozza 80%-ban a katonai igényeket, mégsem katonai bakancs attól még. És nagyon hálás lesz mindenki azért a plusz 20%-ért, amit extrém körülmények között nyújt.
És itt nem feltétlen kézzel fogható különbségekre kell gondolni, hanem pl a biztonság kérdése. Latpopok esetében egy ipari cucc messze nincs annyi feltétel alapján auditálva. Nem kell nemzetbiztonsági kockázatot mérlegelni azáltal, hogy pl a hálózati csatolót Kína vagy az USA gyártotta-e le. Nem mindegy, hogy ki és milyen feltételek alapján vállal neked támogatást. Nem mindegy, hogy milyen könnyű feltörni a gépet (hardveresen, pl kicserélsz benne valamit), és ezáltal minősített adatokhoz (rosszabb esetben komplett rendszerekhez) hozzáférni. Stb, stb.
Ez alapján szerintem teljesen egyértelmű lesz, hogy mi a különbség (bocs angolul van, a magyar nyelvű IT szakirodalom nagyon korlátozott):
https://www.trentonsystems.com/blog/military-vs-industrial-servers
Meg persze eléggé marketinges duma, de ettől függetlenül a lényeget jól összefoglalja.
Néha valóban vékony a határ az ipari és katonai cuccok között. De azt kijelenteni, hogy az ipari simán használható katonai célokra az nagyon túlzó és esetleges. Idősotthonokat persze tökmindegy mivel permetezgetnek, de ebből ne általánosítsunk. Abban egyetértek, hogy nem kell elzárni a nem dedikált hadipari cuccokat, ahol ez lehetséges. De pl a számítástechnika az a terület (legyen az laptop, szerver vagy bármi más célhardver), ahol igenis sok esetben ki kell zárni.