A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 347
96 736
113
Ez volt az 500 misis üzletben a magyar kormány szerint. (a Magyar Nemzetben jelent meg ugyhogy vehetjük félhivatalosnak :))

A közlemény szerint a magyar fél – amennyiben él a vásárlás jogával – nemcsak a Raytheon Missile Systems által gyártott 180 éles rakétát, hanem többek között a hozzájuk tartozó gyakorlóeszközöket, tárolókonténereket, pótalkatrészeket, javítókészleteket, kommunikációs és navigációs berendezéseket, valamint a fegyverek dokumentációját, kiképzést, logisztikai támogatást is kap.
A közlemény szerint a fegyverek kalibrálása során olyan szoftvereket használnak, amelyek a szintén a Raytheon által gyártott AN/MPQ-64F1 Sentinel radarral való együttműködést teszik lehetővé.

A célfelderítő radarokat Magyarország közvetlenül a gyártótól szerezheti be, azok nem részei a félmilliárd dolláros üzletnek. A rakéták és a Sentinel radarok az úgynevezett NASAMS légvédelmi rendszer részei, amelyet az amerikai Raytheon a norvég Kongsberg céggel közösen fejlesztett ki és gyárt.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 347
96 736
113
Nem az volt a kérdés, hogy benne volt-e a radar is az 500 millióba. Hanem az hogy az előző kongresszusi jóváhagyásban volt-e utalás arra hogy légvédelmi rendszerhez lesz a rakéta és nem a Gripenekhez... Volt. Az volt az a szövegrész, amit bemásoltam.
Mindkettőben volt.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 905
14 675
113
Mondjuk ez esetben viszont érdekes lesz a Sentinel radarok integrációja. Bár az F1-es MPQ-61F1 már 120km-es távolságról érzékel, befog, és követ, de ez csak minimálban több, mint az ER tippelt hatótávolsága.
Ha nekem kellene összeraknom, akkor egy ütegbe 2 Sentinel tennék, meg mondjuk 1db 150+-os multifunkci valami izraelit vagy svédet. ;)
A C8/D verzió hatótávolsága 180 kn. Ez nagy magasságban , szembe repülő cél esetében érvényes.
Földi indítás esetén 5-tel kell osztani.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 565
7 014
113
A múltkori 180 darab AIM-120C-7

A mostani 60 darab AIM-120C-7 / C-8 AMRAAMER rakéta
Most C-8 verzió=AIM-120D, annak a hatótávolsága 160km.
Most a Nasamsba ezt tervezzük? Földről indítva, nem levegőből, mennyi lenne akkor ennek a közép ható távolságú rendszernek a hatótávolsága?
Anno amikor az AMRAAM-ER-ről volt szó, én valami 40 km-re emlékszek.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 211
81 102
113
A C8/D verzió hatótávolsága 180 kn. Ez nagy magasságban , szembe repülő cél esetében érvényes.
Földi indítás esetén 5-tel kell osztani.

A C8 és a D az ugyanaz?
A D-t csak a megbízható szövetséges országok kapták meg eddig. Gondolom, az valamit csak tudhat még.
A C8 meg csak a C7 javított változata?
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 211
81 102
113
Most C-8 verzió=AIM-120D, annak a hatótávolsága 160km.
Most a Nasamsba ezt tervezzük? Földről indítva, nem levegőből, mennyi lenne akkor ennek a közép ható távolságú rendszernek a hatótávolsága?
Anno amikor az AMRAAM-ER-ről volt szó, én valami 40 km-re emlékszek.

https://defpost.com/u-s-approves-sale-of-amraam-er-anti-air-missiles-to-hungary/

"With the ER variant, the engagement envelope is expanded with a 50 percent increase in maximum range and 70 percent increase in maximum altitude; range will extend to about 40 km."
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 347
96 736
113
Megint Katart kopizzuk. :)
Ha jól értem az ER olyan tovabbfejlesztett valtozat ahol a hatótáv 25km-ről 40km-re nő.

AMRAAM-ER-NASAMS.jpg

https://defpost.com/u-s-approves-sale-of-amraam-er-anti-air-missiles-to-hungary/

Részlet a cikkből guglival.

Az AMRAAM-ER rakétákkal felszerelt NASAMS rendszer teljes körű védelmet biztosítana Magyarországnak a küszöbön álló ellenséges hajózási rakéták, pilóta nélküli légi járművek (UAV), forgószárnyas és rögzített szárnyú fenyegetések ellen.


AMRAAM-ER

2015-ben a Raytheon bejelentette a NASAMS AMRAAM (fejlett közepes hatótávolságú levegő-levegő rakéta) kibővített fejlesztését az AMRAAM kibővített hatótávolságot (AMRAAM-ER) kínáló rakéta számára. A rakéta valójában egy evolúciós tengeri veréb rakéta (ESSM), az AMRAAM útmutatása alapján.

Az ER változatnál az eljegyzési borítékot a maximális távolság 50% -kal, a maximális magasság 70% -kal megnövelik; a tartomány kb. 40 km-re terjed ki.

Katar volt az első ország, amely beszerezte az AMRAAM-ER rakétákat a NASAMS rendszer számára.

NASAMS

A NASAMS (norvég / nemzeti fejlett felszíni légi rakétarendszer) egy elosztott és hálózatba kapcsolt közepes és nagy hatótávolságú légvédelmi rendszer, amelyet a norvégiai Kongsberg Defense & Aerospace és az USA Raytheon fejlesztett ki.

A NASAMS volt az első felületi alapú alkalmazás az AIM-120 AMRAAM (fejlett közepes hatótávolságú levegő-levegő rakéta) számára. Maga a rakéta SLAMRAAM (Surfaced Launched AMRAAM) elnevezésű, vízszintes hatótávolsága akár 25 km.

A rendszer egyesíti az USA-ban épített AN / MPQ-64 Sentinel 3D légvédelmi radarokat és az AIM-120 AMRAAM rakétákat egy Kongsberg által kifejlesztett csatamenedzsment C4I rendszerrel, az úgynevezett FDC-vel, a Tűzelosztó Központtal. Az MPQ-64 radarhoz csatlakoztatott FDC egy „beszerzési radar és vezérlőrendszert” (ARCS) alkot.

A NASAMS hét ország üzemelteti, és 2005 óta integrálódik az Egyesült Államok Nemzeti Fővárosi Régió légvédelmi rendszerébe. Az Egyesült Államokon kívül Norvégiában, Finnországban, Spanyolországban, Hollandiában és egy nyilvánosságra nem hozott országban (valószínűleg Chile) működik. . A rendszereket Omán, Indonézia , Litvánia és Ausztrália is megrendelte , és Indiában beszerzési engedélyt kaptak .
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 347
96 736
113
Nah az MN lehozta
https://magyarnemzet.hu/belfold/hatvan-uj-legvedelmi-raketakat-vehet-magyarorszag-8098229/
Hatvan új légvédelmi rakétát vehet Magyarország
NAGYOBB HATÓTÁVOLSÁGÚ FEGYVEREK ELADÁSÁT HAGYTA JÓVÁ WASHINGTON HAZÁNK SZÁMÁRA
.....
Az AMRAAM-ER új fejlesztés, a korábbi változathoz képest nagyobb és erősebb hajtóművet, kifinomultabb irányítást kapott, elsősorban repülőgépek, robotrepülőgépek és helikopterek elleni harcra alkalmas. Az első külföldi megrendelő Katar volt 2019-ben.

Mint azt korábban megírtuk, tavaly augusztusban közölte szintén a DSCA honlapján, hogy az említett NASMAS közepes hatótávolságú légvédelmi rendszer esetleges Magyarországi rendszeresítése kapcsán 180 darab, AIM-120C-7-es légvédelmi rakétát, a most megnevezett eszközök rövidebb hatótávolságú változatának értékesítését hagyták jóvá mintegy 500 millió dollár értékben. A fegyverrendszer rakétája nem ismeretlen Magyarországon, a JAS-39 Gripen harcászati vadászbombázók közepes hatótávolságú légiharc fegyverzetét is az AIM-120 egy korábbi, C-5 változatú rakéták adják.

Mint ismert, a Magyar Honvédség meglévő, még szovjet eredetű, Lengyelországgal közösen hazánkban korszerűsített, üzemideje vége felé járó közepes hatótávolságú légvédelmi eszközök, a KUB-rendszer lecserélése is szerepel a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programban.


Ez alapján bár direktben nem mondja ki a cikk, de 60 + 180 rakétát tervezünk venni.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
2 028
5 471
113
Szerintem nem 180+60 hanem a 180 korszerűtlenebb C7 helyett 60 sokkal korszerűbb ER rakétát fogunk venni. Hála az égnek! A környező légierők darabszáma alapján ez egyenlőre elegendő és így sokkal potensebb lesz a lérak rendszer. Inkább olcsó MANPADS (leginkább a GROM új verziója) kellene még a csapatokhoz, hogy egy 500 dolláros drónra ne kelljen Mistralt indítani. Annak ellenére, hogy az állampárt politikájával messze nem értek egyet, de mióta elkezdődött a Z2026 folyamatosan meglepődöm, hogy ennyire megalapozott és jó döntéseket (Bren2, Leo, Pzh, Nasams) hoznak. Jöhet a Lynx majd a Patria is.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 529
16 455
113
Szerintem nem 180+60 hanem a 180 korszerűtlenebb C7 helyett 60 sokkal korszerűbb ER rakétát fogunk venni. Hála az égnek! A környező légierők darabszáma alapján ez egyenlőre elegendő és így sokkal potensebb lesz a lérak rendszer. Inkább olcsó MANPADS (leginkább a GROM új verziója) kellene még a csapatokhoz, hogy egy 500 dolláros drónra ne kelljen Mistralt indítani. Annak ellenére, hogy az állampárt politikájával messze nem értek egyet, de mióta elkezdődött a Z2026 folyamatosan meglepődöm, hogy ennyire megalapozott és jó döntéseket (Bren2, Leo, Pzh, Nasams) hoznak. Jöhet a Lynx majd a Patria is.
Na igen, talán majd egyszer más területeken is divatba jön, hogy szakemberek hozzák meg a döntéseket a politikusok helyett.

Amit furcsálok viszont, hogy nem igazán làtok külföldi sajtóviszhangot a beszerzéssel kapcsolatban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 795
47 067
113
Basszus, néha nehéz visszakövetni hogy miről megy a beszélgetés, és most ezt így reggel akkor ezt jól benèztem. o_O
A DSCA documentum csak egy engedélyt jelent, amit az amerikai szenátus ad ki a különböző fegyvereladásokhoz. Ez tényleg nem jelent tényleges vásárlást. Ez csak a vásárlás lehetőségét biztosítja.
Tavaly a csehek esetében is május 3.-án kijött 2db DSCA engedély a helikopter beszerzésekről abban az egyikben 4 db AH-1Z szerepelt (205M), a másikban 12db UH-60M (800M). De már mindkettőben fel volt tüntetve az UH-1Y is mint lehetséges alternatíva.
Október 23-án viszont már csak az utóbbiról jött ki hasonló engedély, ráadásul arra is 12-es darabszámmal (575M).
Végül a beszerzés 4 AH-1Z és 8 UH-1Y lett fegyverzettel együtt 650 M-ért.
Szóval a DSCA engedélyek alapvetően csak keretszámok. Majd a szerződésbe meg a végleges dolgok kerülnek.