A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 749
57 175
113
ms07

<i>"akkor lenne ott még 60 darab elfekvőbe valahol."</i>

Hát hogyne. A lengyelek szerintem a holland készletből kaptak.

<i>"Amúgy a Leo Evolution és Revolution-on már van aktív rendszer. gondolom a5-a6-ra is rárakható lenne"
</i>
Bármire rá lehet rakni ilyen rendszereket, csak fizesd meg az integrációt... (AMAP-ADS-t próbálgatták ezekhez)
Viszont az általam említett harckocsiknál már működnek ezek a rendszerek.

<i>"A K2 is csillagászati ár, írta is itt valaki, hogy a világ legdrágabb harckocsija,"</i>

Szerintem ezt a címet a Leopárd 2A7 már elhódította tőle. Ettől persze még drága. De szerintem a K2 jobb képességekkel bír, mint egy Leopárd 2A6. Az Leopárd 2A7 verzió pedig annyira új, hogy nem tudni róla sokat azon kívül, hogy nagyon drága és nagyon nehéz.

<i>"1 országban szolgál csak, Merkava detto,"</i>

A K2 új harckocsi, de van rá export érdeklődés, a Merkava 4-et meg eddig nem akarták exportálni.
A másik része a dolognak az, hogy a Leopárdból anno gyártottak a németek 2000 darabot. Aztán ezekből eladtak legalább 1500-at, mélyen áron alul. Ezek rohangálnak ma a világban.

<i>"ráadásul az ottani viszonyokra fejlesztették, lehet, hogy Európában be se vállna,"</i>

Ezt nem tudhatjuk. A lövege német licenc (120/L44), a motorja szintén (MTU) akárcsak a váltó (Renk). Ezek találhatóak meg a Leopárd 2-kben is. Ami gond lehet szerintem az a fűtés és a talajnyomás. De mind kettő megoldható szerintem.
A másik pedig az, hogy a <b>Merkava 3/4-et sikeresen vetették be valódi háborúkban, ellentétben a Leopárd 2-vel ami sose látott háborút.</b> Így a Leopárd 2 harcértéke puszta feltételezéseken alapul.

<i>"Az aktív rendszer se csodaszer, egyszerre csak 1 célt küzd le, egy irányból. Kétoldalról megküldöd Rpg-vel, és harangoztak is neki. "
</i>
Nem csodaszer, de nélküle minden lövés talál. Az orosz Arena-E meg elvileg 85-90%-os hatékonysággal üzemel. Vagyis 10-ből 1 rakéta talál. Ez ordító különbség szerintem.
Ráadásul ezek a rendszerek nyílt terepen igazán hatékonyak (a mi alföldünk mondjuk). Városi harcban a T-90A/MS is robbanó reaktív páncéllal van fölszerelve. Mert ez a biztos.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 811
30 770
113
<blockquote rel="joker">Magyarország 224 tonna lőszert és bombát ad a kurdoknak, az IS elleni harchoz.
https://kuruc.info/r/1/133084/
Vihetnék Szíriába is, az is az IS ellen lenne felhasználva. Törökország nem fog ennek nagyon örülni.

Kb 2 hetes hír, azóta valószínűleg már el is vitték az angolok. De a részletes listát láttad? Voltak benne érdekes dolgok, darabszámok :D</blockquote>

Utólag leesett, hogy ez az a szállítmány lehet, csak akkor 4 millió lőszerről volt szó, azóta meg lemérték, hogy mennyi az annyi kilóban. Mind1, akkoris vihetnék Szíriába.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Én csak azt nem értem, hogy miért akar mindenki Leo2-őt???
Használtan már nem nagyon lehet kapni, egy új Leo2 ára pedig csillagászati.
Én csak olyan MBT/IFV-t vennék meg amihez van aktív "hard kill" védelmi rendszer.
Én jelenleg 3 ilyen MBT-ről tudok: T-90A/MS; Merkava 4; K2.
IFV esetén pedig 2 típusról tudok: CV-90; K-21.

Szerintem csak ezekből a típusokból lenne értelme választani.

Hát, ha már csatlakoztunk ehhez a nyomorult (agresszor) szövetséghez akkor csak olyan fegyvert kéne rendszerbe állítani, amivel jöhetnek segíteni.
Szal vagy alakítsuk át a szövetségi rendszerünket (...folyamatban van??? ),
pl : Tel Aviv -Bp tengely, vagy Moszkva- Bp... (!) , vagy svéd-magyar-thaj-dél-afrikai közös századok... Szted? Vagy alkalmazkodjunk a szövetségeseinkhez.

Nem kellett volna kidobálni a T-72-őt. Rendszerváltáskor volt vagy 200. Minimális korszerűsítéssel (era stb) hagyni kellett volna rendszerben. Mert nem volt pénzünk másra!(motort, lőszert be lehet szerezni az oroszokon kívül is sztem) De 20 év alatt ki kellett volna már dolgozni egy programot a leváltásukra, nem a kivonásukra utód nélkül....Btr-ekkel hasonlóképpen. Kooperációban más Nato államokkal. (saját ipar...)
Ugyanígy a tüzérséggel stb. Ha viszont már elhasználódott a technika akkor átállni a 155-ös nato szabványra.

A légvédelemről nem is akarok szólni mivel az is irdatlanul drága dolog.... De Paksot akkor is illene bebiztosítani... és az nem manpad kategória :)))

Légierő:
Most azt ne gondolja már senki, hogy egy komoly konfliktusban ér vmit az a 14 gép. Mondjuk az oroszok ellen...ha eldurvulna a helyzet.
42 talán. Abból futná földi erők támogatására is.... De akkor is inkább olyan F-16-ok mint a lengyeleké. Kicsit keményebb helyzetben hipp-hopp csak Pápára települne 1-2 század olyan gép, amit már évek óta üzemeltetne az ország... (vagy hasonlót). Úgy elég lenne 14. Így?
Annak látnám értelmét...de így ki jön majd segíteni? Dél-Afrika??

Persze: "nincs, nem volt pénz...."
Ahha...hát pont az a fél-másfél százalék gdp látszik az országon, amit a honvédelem helyett másra költöttünk.

És még a feketeleves: ha technikára lenne, lett volna forrás, versenyképes bérekre akkor se. Marad a hadkötelesség. Vmi elviselhetőbb formája persze. Sztem.

Tank vs rakéta:
A tank nem csak tank ellen jó...sőt nem is arra találták ki. Nem valószínű, hogy minden szutykos géppuskafészekre 10-100ezer dolláros rakétákat lövöldözne el más is az amcsikon kívül... Vagy egy század vadászgépet/helikoptert emelne.
Persze kilövik...De egy raj gyalogost meg még könnyebb legéppuskázni.
A BTR-t is lehet szidni, de inkább azt választanám , mint a 40-éves uralt. Legalább nem kell gyalogolni vagy futni.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 683
5 500
113
Fip7

Amiket felsoroltál MBT-ket, azok közül csak a Merkavának van harctéri tapasztalata, pl 2006,Libanon, ott azért hullottak.

Mind a 4 harckocsi, amiről szó volt, tudásban kb azonos, így az üzemeltetés, logisztika dönthetne. Korea messze van, jóval drágább lenne az alkatrészeket utaztatni. (ezért is nincs esélye a koreai helinek se) Oroszok: más rendszerhez tartozunk, tetszik, nem tetszik. Marad Izrael és Németország, akikkel lehetne üzletelni. Pl Spike-ot már rég venni kellett volna.

A holland készletet úgy érted, hogy visszaadták a németeknek, ők meg továbbadták a lengyeleknek? Mert a szerzödést lengyel-német kötötte, 187millió euró.

Az Era ellen is ott a tandemfejes rakéta. Az oroszok az erát favorizálták, a németek a pótpáncélzatot (az a5 tornya is szögletes mint az a4, csak körberakták pótpáncéllal), kérdés melyik lehet a jobb. Ukrajnában az Erás gépek szanaszét vannak lőve. Mondjuk, ha olyan erák, mint anno nekünk volt, akkor érthető... :D

Az a7 az csak proto, igaz? Nem kell senkinek :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 749
57 175
113
ksspsta

A Merkava és a K2 lényegében NATO szabvány. Német motor, német 120 mm-s löveg.
A K-21 és a CV-90 meg 40 mm-s Bofors...

ms07

<i>"Amiket felsoroltál MBT-ket, azok közül csak a Merkavának van harctéri tapasztalata, pl 2006,Libanon, ott azért hullottak. "</i>

Én pont ezt állítottam, bár a T-90-nek is van némi tapasztalata, de csak elenyésző és nem komoly haderő ellen.

<i>"Mind a 4 harckocsi, amiről szó volt, tudásban kb azonos, így az üzemeltetés, logisztika dönthetne. Korea messze van, jóval drágább lenne az alkatrészeket utaztatni. (ezért is nincs esélye a koreai helinek se) Oroszok: más rendszerhez tartozunk, tetszik, nem tetszik. Marad Izrael és Németország, akikkel lehetne üzletelni. Pl Spike-ot már rég venni kellett volna."</i>

Mindegyik jó konstrukció, de mindegyik típus eltérő pozitív és negatív tulajdonságokkal bír. Először ki kellene találni, hogy nekünk milyen szempontok szerint kell egy MBT.

Koreai K2-ben van német alkatrész, de ez az MBT is drága nagyon, valószínűleg az üzemeltetése is az.

A Leopárd 2 üzemeltetése szintén nem lehet olcsó. Hollandok kivonták, lengyelek ezen a téren szidják.

Az orosz T-90A/MS egyetlen komoly hibájának azt látom, hogy orosz. Ez a mostani politikai helyzetben hátrány, nem is kicsi.

A Merkava 4-et pedig nem biztos, hogy eladnák nekünk. (vagy csak butítva) Pedig jó választás lenne, hiszen sok a német eredetű alkatrésze (Izraelből és Németországból is beszerezhető részegységek) illetve nagyrészt NATO kompatibilis. E mellet, mint MBT is kíváló konstrukció.

Talán még a francia Leclerc kerülhetne nálunk képbe. Csak nagyon drága.

<i>"A holland készletet úgy érted, hogy visszaadták a németeknek, ők meg továbbadták a lengyeleknek? Mert a szerzödést lengyel-német kötötte, 187millió euró."
</i>

Én úgy tudom, hogy a német gyártón keresztül ment az üzlet, de a harckocsik hollandok voltak.

<i>"Az Era ellen is ott a tandemfejes rakéta. Az oroszok az erát favorizálták, a németek a pótpáncélzatot (az a5 tornya is szögletes mint az a4, csak körberakták pótpáncéllal), kérdés melyik lehet a jobb. Ukrajnában az Erás gépek szanaszét vannak lőve. Mondjuk, ha olyan erák, mint anno nekünk volt, akkor érthető... :D"</i>

Magánvéleményem szerint a Kornet/RPG-29-hez hasonló rakéták ellen nem sokat ér a mai MBT-k páncélzata. Szemből még csak csak, de más irányból védtelenek. A Leopárd is az üreges többrétegű páncéljával és az orosz vasak is a robbanó reaktív páncéljukkal egyformán kevesek ilyen szintű támadás leküzdésére.
<b>Ezért tartom fontosnak az aktív védelmi rendszerek meglétét.</b>

<i>"Az a7 az csak proto, igaz? Nem kell senkinek :)"</i>

Nem, a németek és (ha jól emlékszem) Malajzia megrendelték. De nagyon drága, 10 millió euró+ os áruk van.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 683
5 500
113
Egyetértek a válaszaiddal. vészesen fogy akkor a megvehető Leo... Én a malájokra úgy emlékszek, hogy valami régebbi verziót kaptak, plusz mardereket. Szaudiak akartak a7et de nem kaptak végül. a Trophy-nál volt szó itt valamelyik topikban, hogy egyszerre csak 1 rakéta ellen jó, 1 irányból. Arena-val kapcsolatban tudsz ilyesmiről? Mert így ha ráküldesz pár másodperc késéssel két rakétát a Merkavára, akkor gebasz van neki.

Amúgy vitatkozhatunk, beszélgethetünk, hasonlítgathatunk, nem lesz itt modern MBT. Jönnek(?) a szállítóhelik, új mistralok, pénz elfogy, és máris 2020 van...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 818
122 829
113
Azt hiszem az Oroszország topikba tették ki az új orosz kézi páncéltörőről a videót amit kifejezetten az aktív védelmi rendszerek ellen fejlesztettek ki. A lényege, hogy a tubus 2 csőből áll az egyikben egy kisebb csalirakéta van, a másodikban a pedig a normál páncéltörő. A kisebb csalirakéta után indul a páncéltörő késleltetéssel ugyanarra a pontra irányulva, az aktív védelem azon a részen megsemmisíti a csalit és az így üresen maradt résen bevág a valódi rakéta.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 261
26 151
113
ksspsta
"Marad a hadkötelesség"
A hadkötelezettséghez nem nyúltak, most is 36 hónap mint régen, amely állt a sorkötelezettségből (24, 18, utoljára 12 hónap) és tartalékos időből (12, 18, utoljára 24 hónap). Mivel a sorkötelezettséget szüntették meg, ezért a tartalékos idő 36 hónapra nőtt.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Azért a szír hadsereg harckocsi alkalmazása és a harckocsi és lövész alakultatok együttes tevékenysége a kezdeti idők után -talán épp orosz tanácsadók hatására- az adott körülmények között sikeresnek tekinthető, hisz az ország jelentős területe felett átvették az ellenőrzést úgy, hogy lényegében Damaszkusz is kétesélyes volt sokáig. Ez a jó kommunikációnak volt köszönhető. És a kommunikáció fontossága jól megmutatkozik az ukrán konfliktusban, mikor is kisebb létszámú szakadár tüzérség arányaiban nagyobb pusztítást visz véghez kisebb veszteségek mellett.
És nem csak a kommunikáció fontos, hanem az összeszokottság, kiképzés színvonala... tehát az emberi tényezők. Ezért is elég sajnálatos, hogy se középiskolai képzés (és ennek felmenő ágai), se pedig -akár a rendes fizetés, akár az elismertség által) megtartó ereje nincs a honvédségnek. Enélkül pedig nem, hogy fejlesztésekről, de még szintentartásról, karbantartásról nehéz beszélni.

Egyébbként gondolom az mindannyiótoknak feltűnt, hogy a jelenlegi konfliktusokban nem feltétlenül a csúcskategóriás haditechnika érvényesül. Lehet, hogy nekünk is elég lenne fejlesztésnek, ha rába platóra gépágyút, meg némi hulladékvasat, kerítés elemet hegesztenénk. :)

Egyébként úgy gondolom, hogy egy kisebb létszámú (kb. mai létszámú) komplex hivatásos modern haderőre lenne szükség és egy sorköteles/területalapú nagyszámú tartalékra, ami adná a honvédség hátterét. (Nem a 9 hónap krumplipucolás az ország másik végén című sorkötelességre gondolok, hanem inkább egy rövidebb, de intenzívebb kiképzésre, és azt követően bizonyos korhatárig szintentartással, évi pár napos képzésekkel látnám értelmét.)
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
ksspsta
"Marad a hadkötelesség"
A hadkötelezettséghez nem nyúltak, most is 36 hónap mint régen, amely állt a sorkötelezettségből (24, 18, utoljára 12 hónap) és tartalékos időből (12, 18, utoljára 24 hónap). Mivel a sorkötelezettséget szüntették meg, ezért a tartalékos idő 36 hónapra nőtt.

Én 1991/92-ben voltam sorkatona. A leszereléskor kapott tájékoztató szerint a letöltött 12 hónapon felül, már akkor is csak 6 hónap tartalékos szolgálatra voltam kötelezhető. Szerintem az általad említett 36 hónap már nagyon régen nincs érvényben. Ma ez 12 hónap, békeidőben, rendkívüli állapot bevezetése esetén nincs korlátozás.

http://www.katonasuli.hu/cikk/79

A sorkötelezettséget, amúgy szerintem nem szüntették meg, hanem csak felfüggesztették.

TG
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 261
26 151
113
Hát, az idő túlhaladott engem rendesen. (Az új alkotmány nem valami érdekes olvasmány számomra, de mégis rá kell szánnom egy kis időt.)
2012. január 1. után elméletileg van hadkötelezettség 40 éves korig, de hogy mennyi azt nem sikerült még kiderítenem. A hadkieg. nagyfőnöke volt szakasz társam, majd beszélek vele, Ő biztosan tudja.
Hát így nem lesz szupercsapat, az biztos.
kormany.hu/hu/mo/honvedelem
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Ár-érték arányban az is jó befektetés lenne, ha a honvédség kiképzési céllal minimális darabszámban beszerezne olyan eszközöket is amiket elképzelhető, hogy zsákmányolni tudnánk egy esetleges jövőbeni háborúban. A kézi fegyverektől talán a tankokig bezárólag. Elnézve hogy mennyi működőképes illetve könnyen javítható technika marad a kelet-ukrajnai harctereken... Hatalmas előny, ha vannak katonák akik rutinosan tudják használni a szerzett vasat és ismerik a gyengeségeit is.
Hogy leo vagy t-90 lesz itt azt nem tudom, de jó lenne ha a magyarok is tudnák kezelni. :D
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Mivel nem találtam jobb topikot, bár ez inkább a magyar haderő lehetséges visszafejlesztési irányaiba kellene bekerülnie.

Az iraki kurdoknak küldött hadianyagsegély listája:

A Magyar Közlönyben közzétették az Iraknak adandó "ingóságok" pontos jegyzékét:
-4 095 000 db 7,62x39 mm 43M normál, valamint fényjelzős töltény
-1 698 000 db 7,62x54R mm 39M páncéltörő-gyújtó, fényjelzős, valamint belövő-gyújtó töltény
-15 427 db 82 mm 37M világító aknalőszer
-30 000 db 14,5 mm páncéltörő-gyújtó és páncéltörő-gyújtó-fényjelzős töltény
-5000 db PG-7V kumulatív páncéltörő lőszer
-31 db122 mm tarack lőszer (különféle) + 723 db lövedék
-34 db 152 mm D-20 rádiózavaró lőszer CST
-36 db 82 mm 37M av. repesz aknalőszer (gyújtó nélkül)
-3780 db 82 mm 37M aknagránát inert (hajító töltet nélkül)
-138 db 82 mm 2K21 aut. av. repesz-kumulatív aknalőszer (gyújtó nélkül)
-57 db 82 mm 2K21 aut. av. aknalőszer + M-6 gyújtó
-190 db 81 mm repesz-kumulatív aknalőszer (gyújtó nélkül)
-4 db 125 mm hk. ágyú lőszer (gyújtó nélkül)
-2 db 125 mm hk. ágyú rep. romb. lőszer + V-429E gyújtó
-3 db 125 mm hk. ágyú rep. romb. lőszer + VSZ-5 gyújtó

A közlemény szerint:
"A hazánk részéről felajánlott lőszerek valós támogatást jelentenek, a Magyar Honvédség harckészültségét pedig nem befolyásolják."

Na most azt még értem, hogy van feleslegünk gyalogsági lőszerből, de azt már kevésbé, hogy a PG-7V-kből is annyi van, még ha közel is a szavatossági idő lejárta, hogy esetleg nem a mi lövészkatonáinkkal kellene ellövetni Hajmáskéren, hogy had szokják. De az ami alatta van az a röhej kategóriája, biztos sokra mennek 2-3-4 darabos tételekkel, rádiózavaró gránáttal, és gyújtó, vagy hajtótöltet nélküli gránátok tömegével az ISIS elleni harcban. Ahogy látom gyakorlatilag adunk 220 tonna hadianyagot, amelyből jó ha 20-50 tonnára szükségük van, a többit meg lusták voltunk megsemmisíteni. Remélem az ajándékot majd átkötjük nemzeti színű szalaggal is, hogy az egyszerű kurd katona is tudja, hogy kik az igazi "segítőik". Ilyenkor jut eszembe az a régi mondás, minek ellenség, ha vannak barátaid.

Sajnos itt látszik ha egy honvédelmi vezetés (nem csak erre a kormányra gondolok) kirúgja a szakembereket és talpnyalókkal tölti fel azok helyét, akik aztán ahelyett, hogy szólnának, "na de miniszter úr", hagyják had csináljon hülyét magából, és hozsannáznák is érte.

TG
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 261
26 151
113
Na, ki lettem okosítva hadkötelezettség témából.
A hadkötelezettséget 2004-ben megszüntették és 2011. december 31-ig nem is volt. 2012. január 1.-től az országgyűlés határozatával elrendelt veszélyeztetett időszakban 12 hónap, a rendkívüli állapot, vagy hadi állapot bevezetése után nincs meghatározva a mértéke a hadkötelezettségnek.
A PG-7V lőszerig a felsorolt lőszerek elég speciálisak, kiképzésre kevésbé megfelelőek, mert alapvetően fényjelzősek, amelyeket nem igazán szeretnek használni a lőtereken.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 818
122 829
113
Azt vettem észre mostanában, hogy egyre több haderőfejlesztést támogató (vagy legalább sugalló) cikk jelenik meg a kormányközeli lapokban (Magyar Nemzet, Magyar Hírlap) ez talán azt jelenti, hogy a kormány próbálja rávezetni a népet a fegyverkezés fontosságára?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Azt vettem észre mostanában, hogy egyre több haderőfejlesztést támogató (vagy legalább sugalló) cikk jelenik meg a kormányközeli lapokban (Magyar Nemzet, Magyar Hírlap) ez talán azt jelenti, hogy a kormány próbálja rávezetni a népet a fegyverkezés fontosságára?

Teljesen lényegtelen, mivel úgysem lesz haderőfejlesztés. Csak gondolj arra, hogy a nettó illetményt lényegében kétésfélszeresére kellene emelni ahhoz, hogy a hadsereg ne csak versenyképes legyen, de minőségi emberanyaghoz is jusson:
http://img.ie/ao6ai.jpg

Ami nélkülözhetetlen egy modern hadsereg technikai háttéréhez, hiszen ha a hadsereg nem kínál versenyképesebb fizetést az AUDI gyárnál, akkor nem lesz megfelelően képzett munkavállaló, aki a hadsereget választja és nem elég két forinttal többet kínálni a győri üzemnél, mivel az EU miatt a németországi fizetésekkel kell versenyezni, szal a magyarországi versenyszférabeli fizetéseket sokkal jobban túl kell kínálni néhány százaléknál, hogy itthon tartsák a munkaerőt. Szal szükség van valamilyen komoly lakásprogramra is mondjuk a katonáknak, mivel egy öt-tízéves szerződés esetén annyi államilag dotált támogatást kapnak, hogy abból saját lakást tudnak építeni, egyfajta katonai szocpolra, esetleg ugyanerre gépkocsivásárlás esetére is.

A hadsereg pénzbe kerül, nem fognak tudni hadsereget építeni jelentős anyagi ráfordítás nélkül, hiába bűvészkednek majd a számokkal kimutatva papíron az állítólagos növekedést, ahogy a többi tárcánál teszik.

És ez csak a humán oldal, a technikát a nulláról kell felépíteni, hiszen lényegében semmi nincs a gripeneken kívül, de még azok is fegyvertelenek.